Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Top fiabilitate centrale termice in condensare

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

Poll: Top fiabilitate centrale termice in condensare (203 member(s) have cast votes)

Top fiabilitate Centrale

  1. Ariston (49 votes [23.22%])

    Percentage of vote: 23.22%

  2. Beretta (5 votes [2.37%])

    Percentage of vote: 2.37%

  3. Baxi (7 votes [3.32%])

    Percentage of vote: 3.32%

  4. Arca (4 votes [1.90%])

    Percentage of vote: 1.90%

  5. Motan (15 votes [7.11%])

    Percentage of vote: 7.11%

  6. Ferroli (6 votes [2.84%])

    Percentage of vote: 2.84%

  7. Termet (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Viesmann (30 votes [14.22%])

    Percentage of vote: 14.22%

  9. Vaillant (30 votes [14.22%])

    Percentage of vote: 14.22%

  10. Immergas (19 votes [9.00%])

    Percentage of vote: 9.00%

  11. Bosch (7 votes [3.32%])

    Percentage of vote: 3.32%

  12. Wolf (2 votes [0.95%])

    Percentage of vote: 0.95%

  13. Junkers (8 votes [3.79%])

    Percentage of vote: 3.79%

  14. Protherm (4 votes [1.90%])

    Percentage of vote: 1.90%

  15. Chaffoteaux (1 votes [0.47%])

    Percentage of vote: 0.47%

  16. Saunier Duval (5 votes [2.37%])

    Percentage of vote: 2.37%

  17. Daikin (3 votes [1.42%])

    Percentage of vote: 1.42%

  18. Caloma (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  19. Rinai ( japan ) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  20. Buderus (16 votes [7.58%])

    Percentage of vote: 7.58%

Ce piese au avut cele mai dese probleme ?

  1. Schimbator primar - incalzire (6 votes [2.88%])

    Percentage of vote: 2.88%

  2. schimbator in placi ACM (9 votes [4.33%])

    Percentage of vote: 4.33%

  3. fluxostat (8 votes [3.85%])

    Percentage of vote: 3.85%

  4. ventilator evacuare (9 votes [4.33%])

    Percentage of vote: 4.33%

  5. presostat (4 votes [1.92%])

    Percentage of vote: 1.92%

  6. senzor NTC (8 votes [3.85%])

    Percentage of vote: 3.85%

  7. vana cu 3 cai (19 votes [9.13%])

    Percentage of vote: 9.13%

  8. Pompa de recirculare (6 votes [2.88%])

    Percentage of vote: 2.88%

  9. Nicio defectiune (139 votes [66.83%])

    Percentage of vote: 66.83%

Ce putere instalata are centrala ta ?

  1. 24 KW (143 votes [69.76%])

    Percentage of vote: 69.76%

  2. 28 kw (17 votes [8.29%])

    Percentage of vote: 8.29%

  3. 30 kw (18 votes [8.78%])

    Percentage of vote: 8.78%

  4. 35 kw (17 votes [8.29%])

    Percentage of vote: 8.29%

  5. 45 kw (5 votes [2.44%])

    Percentage of vote: 2.44%

  6. 60 kw (4 votes [1.95%])

    Percentage of vote: 1.95%

  7. > 60 kw (1 votes [0.49%])

    Percentage of vote: 0.49%

Vote Guests cannot vote

#55
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Ca o parere extra, am montat un Vaillant VUW 236/7-2 (in condensatie) in urma cu mai bine e 1 an (in locul unei centrale Westen vechi de 15ani, care inca functiona dar se cam cerea pompa schimbata), dupa ce am studiat ceva oferta din piata.
Merge foarte bine, silentioasa si ca un aspect pozitiv, mentine apa calda la temperatura constanta chiar daca debitul este foarte mic si chiar daca este inchis si imediat deschis robinetul (ceea ce nu prea am vazult la alte centrale mai vechi unde, daca inchizi robinetul si il deschizi dupa 1 secunda, dureaza putin pana se stabilizeaza iar apa calda).
Contra: pe caldura a introdus un uruit neplacut in calorifere, destul de puternic la cele apropiate de centrala si mai putin la distanta (uruitul nu exista cu vechea centrala Westen)

Dintre cele de mai sus, Viessman 050 e absolut banala si de incredere, face apa calda si caldura; e ca golf-ul la masini, piese si meseriasi peste tot :), Ariston am citit mai multe plangeri ca 'bubuie' la aprindere.
Imergas nu's ce model stiu una intr-o locatie si a mers cativa ani cu un debit pe apa calda dubios de mic si cu eroare 11 inexplicabila din cand in cand pana a venit un meserias care a scos din ea un fel de 'rotita' care limita debitul.. de atunci merge bine.

#56
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Ariston CLAS ONE, merge fara nicioproblema de 3-4 ani, montat filtru anti-magnetita de la inceput sa nu am probleme cu depunerile in schimbator, instalatie deja montata, 6ML de calorifere, deci raportul 1:7 e cam la limita pt mine, trebuia GENUS ONE cu 1:10

#57
Tudor-G

Tudor-G

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.07.2020
Mai mulți "meseriași" mi-au recomandat ariston genus one. Acum pt 55 mp cu siguranță e suficient. Alte recomandări?

#58
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View PostWebbbob, on 24 ianuarie 2020 - 21:23, said:

o sa aflii popularitatea centralelor fiabilitatea nu prea cred

In urma cu cca 10 ani am intrebat un instalator: cum pot afla care este cea mai buna centrala termica?Raspuns: dupa numarul vanzarilor.(!)
Poate ca numarul vanzarilor nu este cel mai bun indicator, dar este, TOTUSI, un indiciu.
Pentru o si mai buna decizie: de intrebat cati mai multi distribuitori si instalatoriPosted Image

#59
bulgaru1977

bulgaru1977

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.09.2016
Va salut. Ma aflu pentru prima data in situatia de a cumpara o centrala si sunt in ceata. Instalatorul recomanda o centrala de 35kw , dar ce am gasit pe net gen formule de calcul pentru stabilirea centralei a rezultat maxim o centrala de 24 kw. Este o casa pe parter , destul de bine izolata. Ce ma sfatuiti? Multumesc anticipat pentru orice idee.

#60
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
In general centralele mai mari... 28-35kw au si un debit de apa calda mai mare, unele avand si un mic boiler incorporat. probabil ai mai multi consumatori de ACM si de asta ti-a recomandat mai mare ?
Sau vrei sa te extinzi...sau pretul nu difera cu mult de una de 24 kw ?
Cati metri 3 ai de incalzit si ce fel de izolatie ai ?

#61
bulgaru1977

bulgaru1977

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.09.2016
Debit mare nu cred ca e necesar pentru 3 persoane. Casa are 120 mp utili. Ca izolatie: extrudat de 10 sub casa; pe exterior polistiren de 15 cu eps 100, in tavan 10cm vata bazaltica si 10cm vata minerala. Nu vreau sa ma mai extind. Diferenta de pret nu e foarte mare. Ma intereseaza foarte mult randament / consum.

#62
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,631
  • Înscris: 22.03.2007
Cam care ar fi diferenta la factura de gaz, in procente, pe lunile de iarna cele mai friguroase, intre o centrala clasica, cu tiraj fortat si una in condensare? A mea e clasica si as vrea sa stiu daca merita sa o schimb.

Edited by takis, 06 October 2020 - 21:48.


#63
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postbulgaru1977, on 06 octombrie 2020 - 21:42, said:

Debit mare nu cred ca e necesar pentru 3 persoane. Casa are 120 mp utili. Ca izolatie: extrudat de 10 sub casa; pe exterior polistiren de 15 cu eps 100, in tavan 10cm vata bazaltica si 10cm vata minerala. Nu vreau sa ma mai extind. Diferenta de pret nu e foarte mare. Ma intereseaza foarte mult randament / consum.
La 300 metri cubi cat ai tu acolo aproximativ clar se incadreaza pt 24kw, daca nu vrei debit sporit de ACM.
Mai bine investesti diferenta intr-o centrala fiabila.
Stiu ca sunt multi care recoanda Ariston din cauza ca moduleaza foarte jos... dar sincer am vazut prea multe centrale italienesti pocnite rau...
Personal as merge oricand pe Vaillant, Veissmann, Budurus, poate Daikin (astia fac niste centrale in condensatie misto)
Centralele italienesti sunt la un pret mai bun...atat.

View Posttakis, on 06 octombrie 2020 - 21:47, said:

Cam care ar fi diferenta la factura de gaz, in procente, pe lunile de iarna cele mai friguroase, intre o centrala clasica, cu tiraj fortat si una in condensare? A mea e clasica si as vrea sa stiu daca merita sa o schimb.
Cand schimbi centrala trebuie sa te gandesti ca o sa schimbi si caloriferele. Pt ca sa-ti mearga in condensatie adica 55C pe tur la 24C in casa tu trebuie sa ai calorifere mai mari decat ai acu calculate la 74C pe tur la 24C in casa...
Asa ca, daca nu te gandesti la o schimbare majora a instalatei, diferenta de consum inre o centrala normala si una in condensatie care funcioneaza tot ca si una normala o sa fie cam nula...
Cand te lasa de tot cea normala si nu mai merita reparata gandeste-te sa faci "schimbarea", pana atunci planuieste schimbarea Posted Image
Ah, o eficienta mai mare a investitiei pentru castigul la consum o are izolatia mai buna si nu neaparat centrala...

Edited by Fluk3, 06 October 2020 - 22:34.


#64
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020

View PostFluk3, on 06 octombrie 2020 - 22:33, said:


La 300 metri cubi cat ai tu acolo aproximativ clar se incadreaza pt 24kw, daca nu vrei debit sporit de ACM.
Mai bine investesti diferenta intr-o centrala fiabila.
Stiu ca sunt multi care recoanda Ariston din cauza ca moduleaza foarte jos... dar sincer am vazut prea multe centrale italienesti pocnite rau...
Personal as merge oricand pe Vaillant, Veissmann, Budurus, poate Daikin (astia fac niste centrale in condensatie misto)
Centralele italienesti sunt la un pret mai bun...atat.


Cand schimbi centrala trebuie sa te gandesti ca o sa schimbi si caloriferele. Pt ca sa-ti mearga in condensatie adica 55C pe tur la 24C in casa tu trebuie sa ai calorifere mai mari decat ai acu calculate la 74C pe tur la 24C in casa...
Asa ca, daca nu te gandesti la o schimbare majora a instalatei, diferenta de consum inre o centrala normala si una in condensatie care funcioneaza tot ca si una normala o sa fie cam nula...
Cand te lasa de tot cea normala si nu mai merita reparata gandeste-te sa faci "schimbarea", pana atunci planuieste schimbarea Posted Image
Ah, o eficienta mai mare a investitiei pentru castigul la consum o are izolatia mai buna si nu neaparat centrala...Eu am si am avut Ariston de vreo 20 de ani încoace. Orima a functionat 17 ani fără probleme(Ariston uno ) si acum Alteas one până acum fără cusur.Acum depinde si de cum le intretii,de unde le alimentezi cu apă, etc.Per total sunt super mulțumit de Ariston(modulare 1/10 the BEST)


#65
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Eu am si am avut Ariston de vreo 20 de ani încoace. Orima a functionat 17 ani fără probleme(Ariston uno ) si acum Alteas one până acum fără cusur.Acum depinde si de cum le intretii,de unde le alimentezi cu apă, etc.Per total sunt super mulțumit de Ariston(modulare 1/10 the BEST)
Sorry dar ast anu-mi apartine.. de unde l-ai lipit nu stiu :) Personal recomand Vaillant pt ca cea mai veche pe care o am e de peste 18 ani si nu prea i-am facut mare lucru, nici nu intentionez sa-i fac :)
In timpul asta stiu foarte multi care si-au batut capul cu centrale italienesti... ba schimbaroul ba placa electronica ba nu stiu ce senzor...

#66
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Am avut un Ferolli New Ellite vreo 17 ani. A mers in tot timpul asta fara nici un fel de intretinere. Cand a crăpat a fost de vina placa electronica.
Am înlocuit-o cu un Viesmann 050. Pentru un apartament sper sa fie ok.
In alta locatie am luat un Ariston Alteas One.
Nu imi pot face o parere inca despre asta. Abia a fost instalata in August si nefolosita pana in Decembrie.
Am luat-o datorita sistemului de conectare la internet, a raportului de modulare, a senzorului extern si a garantiei de 7 ani.
Am intalnit doua probleme la aplicatia Ariston
1. Nu poate fi instalata de pe google play daca telefonul este asociat unei alte tari-in cazul meu Germania
2. Nu poti regla temperatura apei din sistemul de incalzire.

#67
geosan11111

geosan11111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.05.2009

View Poststephanatsea, on 28 decembrie 2020 - 00:30, said:

In alta locatie am luat un Ariston Alteas One.
Nu imi pot face o parere inca despre asta. Abia a fost instalata in August si nefolosita pana in Decembrie.
Am luat-o datorita sistemului de conectare la internet, a raportului de modulare, a senzorului extern si a garantiei de 7 ani.
Am intalnit doua probleme la aplicatia Ariston
1. Nu poate fi instalata de pe google play daca telefonul este asociat unei alte tari-in cazul meu Germania
2. Nu poti regla temperatura apei din sistemul de incalzire.
Temperatura apei din sistemul de incalzire(TUR) in modul AUTO este influentata de senzorul extern, curba de termoreglare si decalajul curbei de termoreglare. Reciteste manualul de utilizare si vezi ca poti schimba cate ceva pe acolo in functie de constructia pe care o deserveste dar doar din meniul centralei.

Edited by geosan11111, 26 January 2021 - 22:25.


#68
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Ce parere aveti despre Viessmann Vitodens 050 24 KW ?

#69
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006

View Postviorelgn, on 29 ianuarie 2021 - 16:38, said:

Ce parere aveti despre Viessmann Vitodens 050 24 KW ?
Poti vedea aici. Eu nu am vazut cand am acceptat să o iau.

https://docs.google....d=0&single=true

#70
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

View Postviorelgn, on 29 ianuarie 2021 - 16:38, said:

Ce parere aveti despre Viessmann Vitodens 050 24 KW ?

Fugi de ea ca de dracu.

#71
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
https://www.dedeman....cuare/p/2022728

Ar fi ok

#72
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006

View Postviorelgn, on 29 ianuarie 2021 - 21:20, said:


As mai pune 300 de lei si as merge pe Genus One.
Dar vezi ca vin fara kit de evacuare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate