Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebare Marantz SR 5011 si subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
suparatuu

suparatuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.01.2006
Va salut!
Detin un av receiver Marantz SR 5011 si, de curand, am achizitionat inca un amplificator stereo tot Marantz PM 7000N pe care il folosesc pt muzica.Am conectat pe iesirea pre out al av receiever-ului canalele fata in intrarea de auxiliar ale Marantz PM 7000N.
Deoarece din Marantz PM7000N am si iesire de subwofer, vreau sa conectez si subwoferul tot la el, in ideea sa il folosesc si pt muzica.Stie cineva daca un av receiver face semnal pt subwofer din canalele fata sau are un canal dedicat doar pt subwofer?

#2
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Subwooferul il conectezi la receiverul AV nu la amplificator.

Fain tare PM7000N, l-am urmarit inainte sa il scoata la vanzare, mi se pare un amplificator superb, este extrem de flexibil. De unde l-ai luat?

#3
suparatuu

suparatuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.01.2006
Mr. Incredible, poti sa detaliezi putin?Ma scuzi dar raspunsul tau suna asa, cam ca litera de lege...
L-am luat de la AOY.

#4
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Amplificatoarele nu au de obicei management de bas/room correction chiar daca au iesire de subwoofer, receiverele AV au asa ceva inclusiv calibrare automata. Poate exista totusi o solutie la aceasta dilema, sa vedem ce raspunsuri mai primesti.

Ce configuratie ai in acest moment, receiverul si cate boxe? Un subwoofer? Dupa ce ai conectat noul amplificator la receiver ai facut calibrare? Ai observat vreun castig folosind combinatia amplificator plus receiver?

Edited by Mr. Incredible, 24 January 2020 - 10:07.


#5
suparatuu

suparatuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.01.2006
Amplificatorul meu are managemnt de bass, altfel nici nu ma agitam!Sistemul functioneaza in configuratie 5.1 deoarece camera este mica(deh, ca la bloc)
Intrebarea era, iesirea de subwofer este facuta din canalele fata(asa ar fi logic) sau este un canal dedicat?Asta i nelamurirea mea....ca daca i canal dedicat atunci e musai sa conectez sub in av receiver, daca nu in amplificator si atunci se indeplineste dezideratul meu si sunt fericit)))


P.S. nu am facut recalibrare deoarece nu imi place cum face el corectiile...

Edited by suparatuu, 24 January 2020 - 10:18.


#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
La filme canalul de subbass e complet separat.Daca legi subul la amplificator s-a terminat toata treaba.
Subul trebuie legat la receiver pe iesirea de sub a acestuia.Tot managementul de sunet il faci din receiver.

#7
suparatuu

suparatuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.01.2006
Asta vroiam sa stiu, multumesc mult de info, se pare ca nu scap, trebuie sa vin cu 2 cabluri la sub si sa le inversez in functie de ce vreau.

#8
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Daca bugetul si spatiul iti vor permite ai putea sa iei in calcul un subwoofer doar pentru muzica pe care sa il conectezi la amplificator.

#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postsuparatuu, on 26 ianuarie 2020 - 17:42, said:

Asta vroiam sa stiu, multumesc mult de info, se pare ca nu scap, trebuie sa vin cu 2 cabluri la sub si sa le inversez in functie de ce vreau.
Nu vii cu 2 cabluri si nu inversezi nimic.
Sistemul va functiona perfect atat in mod stereo cat si multicanal.


#10
suparatuu

suparatuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.01.2006
Poti sa detaliezi putin Geo123...

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu ai nici o treaba cu iesirea de sub de pe amp!
Intreg managementul de joase se face pe receiver si la el se va conecta subul printr-un singur cablu RCA-RCA.
Toate sursele de sunet se vor conecta receiver.
Cu amplificatorul nu ai nici o treaba.
Ampul il pui cu toate corectiile de ton pe 0 sau pure direct,ii faci nivelul la calibrare si cam atat. A, iti mai trebuie un cablu de trigger intre receiver si amp ca sa plece simultan.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate