Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Virusul misterios din China(2020)

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 19.05.2002
A fost anunțat un al patrulea deces. Pericol mare de răspândire odată cu apropierea Anului Nou chinezesc


Un bărbat de 89 de ani din Chia a devenit a patra persoană care a murit din cauza noului virus care a apărut în această țară și care continuă să se răspândească, transmițându-se de la om la om, informează BBC. OMS a anunțat organizarea, miercuri, a unei reuniuni de urgență pentru a stabili dacă declară „urgență de sănătate publică de amploare internațională”, clasificare care nu este utilizată decât pentru epidemiile cele mai grave.

21.01/6.44
========

Autoritățile chineze au anunțat marți că bărbatul a murit duminică, la Wuhan, oraș din centrul țării în care s-a declanșat epidemia care a infectat, oficial, până acum, peste 200 de persoane. Oamenii de știință cred însă că în realitate, sunt mult mai multe persoane infectate.
Cel puțin 15 cadre medicale din Wuhan au contractat virusul, iar una dintre ele este în stare critică, au mai anunțat autoritățile chineze.
La mai bine de o lună de la apariția sa, virusul din familia SARS (Sindromul Respirator Acut Sever) s-a răspândit în mai multe orașe mari ale țării - printre care Beijing și Shanghai - și în alte trei țări din Asia: un caz în Japonia, unul Coreea de Sud și două în Thailanda. Toți acești oameni călătoriseră la Wuhan.

Virusul provoacă îngrijorare tot mai mare în China și în țările din vecinătate, în condițiile în care sâmbătă este Anul Nou chinezesc, ocazie cu care, se știe, se înregistrează un vârf în ceea ce privește călătoriile și deplasarea populației. Acestă perioadă, în care de obicei gările și aeroporturile sunt arhipline, este un factor de risc suplimentar pentru propagarea virusului.
Zhong Nanshan, oficial chinez din domeniul sănătății, a anunțat luni că se confirmă transmiterea virusului de la o persoană la alta.
Tulpina incriminată este un nou tip de coronavirus, o familie care cuprinde un număr mare de virusuri. Acestea pot provoca boli ușoare la om (precum o răceală), dar și probleme de sănătate mai grave, precum SARS.
Expertul a ajutat la evaluarea amplorii epidemiei de SARS din 2002-2003, care s-a soldat cu 774 de morți în lume, din care 349 în China continentală și 299 în Hong Kong, din 8.096 de cazuri, potrivit Organizației Mondiale a Sănătății (OMS).
=======
digi24.ro

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Probabil, pentru cei sănătoși și cu sistem imunitar ok nu vor fi probleme. Na, încearcă și natura să mai compenseze avântul demografic pe care l-a luat specia asta imbecilă a noastră. Și la chinezi chiar are de unde "tăia" :P

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,489
  • Înscris: 30.10.2003
Am un coleg din Wuhan. A fost in concediu in Septembrie acasa. Azi n-a venit la lucru Posted Image
Deocamdata ma simt bine!

Edited by Bursul, 21 January 2020 - 10:45.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002
Sa vezi ce o sa taie daca ajunge in tarile occidentale unde sunt o gramada de batrani cu fel de fel de boli specifice varstei...

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
In general, toate virusurile care "lucreaza" pe incapacitare respiratorie, sunt periculoase.
La fel cel de gripa porcina A(H1N1).
Fiindca inflameaza acut endoteliul alveolelor pulmonare si efectiv, nu mai ai cu ce sa respiri, nu mai poti face transferul de gaze.
Ceva asemanator o fost si gripa spaniola, care se complica rapid cu congestie pulmonara.

Iar daca pentru o inflamatie acuta a intestinului exist metode de urgenta (hranire si hidratare prin perfuzii), plamanii artificiali sunt foarte rari in medicina de urgenta, exclus la nivel ambulantier, si te asfixiezi cu toti cei din jur uitandu-se la tine...

View PostBursul, on 21 ianuarie 2020 - 10:35, said:

Am un coleg din Whuan. A fost in concediu in Septembrie acasa. Azi n-a venit la lucru Posted Image
Deocamdata ma simt bine!
Du-te si ia niste supradoze de vit. C !

View PostFane, on 21 ianuarie 2020 - 10:37, said:

Sa vezi ce o sa taie daca ajunge in tarile occidentale unde sunt o gramada de batrani cu fel de fel de boli specifice varstei...
In general, majoritatea bolilor infectioase grave afecteaza letal extremele de varsta: batranii si copiii.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,483
  • Înscris: 30.08.2017
Nu pare a avea o rata de mortalitate cu mult mai ridicată decât a unei gripe obișnuite.

#7
radu889

radu889

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 06.03.2019
4 decese oficial.
Dar 4 decese chinezesti inseamna 4000 dupa traducere

#8
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Prea mult consum de medicamente, prea multe manipulari genetice, etc.

Este foarte posibil sa avem o criza majora, daca nu acum, foarte curand!
https://m.youtube.co...h?v=Y5povsMKfT4


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
La noi deocamdata ia amploare gripa aviara...

View Postcorina_geo, on 21 ianuarie 2020 - 10:47, said:

Prea mult consum de medicamente, prea multe manipulari genetice, etc.
Sa nu confundam filmele cu realitatea.

#10
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostBursul, on 21 ianuarie 2020 - 10:35, said:

Am un coleg din Wuhan. A fost in concediu in Septembrie acasa. Azi n-a venit la lucru Posted Image
Deocamdata ma simt bine!

Noroc ca nu e din Wuhan, ca erai copt



#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
In judetul Buzau, cativa copii au fost transferati la Bucuresti, din cauza gripei. Juniorul meu a stat acasa o saptamana dupa vacanta, nici nu mai stiu ce sa fac cu chestiile astea.
Iar mi se pare mie, sau inca o data, din laboratorul de la rusi, nu a scapat nimic. Ca si evenimentul de la Cernobil a fost inofesiv.

#12
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postgeorge_alexandru, on 21 ianuarie 2020 - 10:44, said:

Nu pare a avea o rata de mortalitate cu mult mai ridicată decât a unei gripe obișnuite.
Nu o cunosti pe cea reala...

#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pana la urma, eu prevad asta: lipsa selectiei naturale o sa duca la un dezastru. virusurile si bacteriile evolueaza destul de rapid.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postrich1974, on 21 ianuarie 2020 - 10:56, said:

pana la urma, eu prevad asta: lipsa selectiei naturale o sa duca la un dezastru. virusurile si bacteriile evolueaza destul de rapid.
Ba din contra. Omul este destinat sa se inmulteasca, la bine sau la rau. Orice se va intampla, specia umana nu poate fi distrusa complet. Informatia circula rapid, internetul este singurul avans tehnologic util si la dispozitia oricui. Macar aflam. SI nu doar chestii oficiale.

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,489
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcorina_geo, on 21 ianuarie 2020 - 10:51, said:

Noroc ca nu e din Wuhan, ca erai copt
Chiar din oras e. Imi zicea zilele trecute ca virusul e de la el de-acasa. Nu l-am bagat in seama, credeam ca glumeste.

PS. Cica vine mai tarziu. Nu e bolnav. :D

Edited by Bursul, 21 January 2020 - 11:07.


#16
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 29.04.2008

View PostBursul, on 21 ianuarie 2020 - 10:59, said:

Chiar din oras e. Imi zicea zilele trecute ca virusul e de la el de-acasa. Nu l-am bagat in seama, credeam ca glumeste.

PS. Cica vine mai tarziu. Nu e bolnav. Posted Image

Ai facut totusi, preventiv, un mic stoc de grausor pentru coliva?

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,489
  • Înscris: 30.10.2003

View Postiladi, on 21 ianuarie 2020 - 11:12, said:


Ai facut totusi, preventiv, un mic stoc de grausor pentru coliva?
Doriti cu bomboane deasupra? Sa stiu ce sa comand.

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,483
  • Înscris: 30.08.2017

View Postradu889, on 21 ianuarie 2020 - 10:45, said:

4 decese oficial.
Dar 4 decese chinezesti inseamna 4000 dupa traducere

Paranoia.

View PostBursul, on 21 ianuarie 2020 - 11:17, said:


Doriti cu bomboane deasupra? Sa stiu ce sa comand.

Mie îmi place cu bomboane deasupra.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate