Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vă rog mutați întrebarea, nu știu unde să postez (întrebare de freelancer)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Salutare!
Cunoaște cineva un site de freelancer unde aș putea lucra la proiecte pe partea de creare de conținut multimedia și editare multimedia? Și unde să accepte unii oferte de a lucra pentru ei?
Am mare nevoie de așa ceva. Nu-mi place programarea decât minimal posibil (o perioadă bună nu pot să fac programare la nivel avansat), dar aș lucra oricât ar fi necesar pentru tot ce are legătură cu multimedia.
Până o să reușesc eu să creez conținut la un nivel foarte ridicat și să fac bani din asta, fără intervenția tip freelancer, fără angajare, va mai dura..
Nu îmi sugerați să mă angajez fizic, momentan. Nu e opțiune pentru mine. Am nivel ridicat de anxietate socială. Nu trebuie să mă creadă nimeni. Consult specialiști și încerc să mă ajut cât pot de mult. Dacă aș fi putut să lucrez fie în programare, fie în multimedia credeți că aș fi fost prost să nu o fac, mai ales că toți din jur lucrează?
Deci, exista un asemenea site care să îmi fie util? Și ce ar trebui să creez, să încarc pe el ca să mă bage lumea în seamă?
Și chiar dacă o să primesc răspunsuri doar negative sau doar critici la această întrebare, eu măcar am încercat să spun situația și să postez.
Mulțumesc!!

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Ce portofoliu poti prezenta?

#3
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View Postdani.user, on 20 ianuarie 2020 - 20:39, said:

Ce portofoliu poti prezenta?
Ăsta este detaliul pe care nu am apucat să îl scriu..nu știu ce să creez ca să fie văzut ok de către ăștia de pe freelancer..
Nu că nu vreau sau nu am chef...nu știu.
Momentan fac niște editări video și audio după propria inspirație, însă le-am făcut pentru mine personal. Nu sunt un portofoliu..

#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Poate te ajuta...
https://www.rent-acoder.com/

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Editari video de care?
  • Ajustari de culori? Ai doua filmari folosind camere diferite de la acelasi eveniment si le faci sa arate la fel? Aplici culori artistice unei filmari neutre?
  • Creezi efecte care mai de care mai spectaculoase?
  • Aplici tranzitii banale intre doua cadre?
  • Altceva?

Edited by dani.user, 20 January 2020 - 21:10.


#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postdannyetlv, on 20 ianuarie 2020 - 20:22, said:

,
Nu îmi sugerați să mă angajez fizic, momentan. Nu e opțiune pentru mine. Am nivel ridicat de anxietate socială. Nu trebuie să mă creadă nimeni. Consult specialiști și încerc să mă ajut cât pot de mult. ,

Ba tata,ce-i cu generatia asta a voastra de smartfonuri si feisbuc.La unul nu i se scoala penisul,la altul sau alta nu poate lua contact cu oamenii tu suferi de anxietate.Unde plm va indreptati.Daca o tineti tot asa nu prindeti nici 60 de ani darmite pensia.
  Mie la 29 de ani mi-a murit mama,am ramas singur cu ratele de pe apartament pe cap plus un credit de la organizatia aia sindicala sau ce era ca nu-mi vine acum in minte de vreo 7000 de lei,in tottal vreo 50-60.000 de lei,exact in perioada cand se plateau salariile la 80% (85-89) ca sa platim creditul lui pingelica.Am vandut lucruri din casa la talcioc,am luat ingineri stagiari in chirie si m-am descurcat.
    Voi aveti anxietate.Daca erati in locul meu v-ar fi dus cu targa in 2 secunde.

Ca sa revin la subiect.Editarea aia profesionala se invata la scoala cu cursuri facute de profesionisti in cinematografie si televiziune.In plus de asta in arta trebe sa ai un fler ca sa stii cam ce a vrut  sa spuna regizorul cu secventa aia.Si cateva notiuni de regie totusi.Cand le ai astea,te poti apuca de editare cu programe care costa mii de euro.Antrenament poti face pe filmari de youtube si programe bunicele free sau care costa pana in 200-300€.

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
https://www.upwork.c...ng&sort=recency
https://www.fiverr.com/ - daca ai ceva facut pentru care s-ar putea inghesui lumea sa-l cumpere, baga aici. Tot aici iti poti face cont pentru a face diferite taskuri sau ce stii tu sa faci
https://www.guru.com...y1lZGl0aW5nLw==


Mai sunt si altele, evident, dar te descurci si tu sa le gasesti.
Bafta!

#8
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018
Cred ca upwork e cel mai ok....

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cam orice site de freelancing are ce cauti tu.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dă șfară-n țară la cameramanii de nunți că le editezi filmările să vezi că n-ai timp să respiri.

#11
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Upwork și Fiverr.
Pregătește-te pentru o perioadă în viața ta în care o să lucrezi mai mult pe gratis, până înveți meserie cum trebuie.
Când o să ai portfoliu bun și chef de muncă, or să vină clienți la tine fără să mai cauți tu.

Ideea e că platforma contează mai puțin, ce-i important e ce ești tu în stare să livrezi.

#12
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Pe freelancing rup indienii prin preturi care sparg piata.
De asemenea fara portofoliu nu e usor sa prinzi vreo lucrare. Sunt destui care s-au asociat si rup licitatiile.

Edited by misu183, 21 January 2020 - 12:51.


#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca ai inclinatie si stapanesti foarte bine PS, Premiere, Rezolve, AE, 3DsMax, Corel....ai sanse mari sa faci ceva bani cu multa,multa munca daca cochetezi cu, cameramanii si pozarii de eveniment.
Le editezi evenimentele,le faci tamplaturi,albume photobook,videoclipuri,coperti,animatii si logo-uri publicitare etc...
Pe langa asta poti face bani frumosi si din print authoring discuri BD si Dvd etc.
Dar pentru print iti trebuie bagati bani frumosi in laborator,presa albume etc...
Numai pentru editare si gradind photo-video iti trebuie workstation foarte performant care te duce lejer in 6000E.
Ti-o spune unul care s-a ocupat de grafica mai bine de 10ani si care in 2007 executa filmari multicam FHD cu editare profesionala in PR si livrare pe BD.
2 carute de bani echipamentele, munca asidua si cand tragi linie=profit micut.
Ramai doar cu satisfactia creatiilor tale si cam atat.Iar cireasa de pe tort stii care e? In domeniul asta lucrurile evoluează extrem de rapid si ca sa tii pasul cu tehnologia trebuie investitii masive la fiecare 2-3 ani.Numai una bucata camera profi echipată complet bate in 10k euro.
Pe scurt; nu merita!
Eu am renuntat si nu-mi pare rau!
Sunt o gramada de alte domenii in care se castiga infinit mai bine si cu mult mai putina munca si stres.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate