Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Numai VIDEOPROIECTOARE, Achizitii, Discutii, ecrane...

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Avand in vedere ca nu exista un topic dedicat videoproiectoarelor l-am initiat pe acesta si rog pe aceasta cale un admin sa-l urce la pinned.
Am o camera 7x5 de cca.35m2 pe care as dori sa o remodelez strict pentru home cinema.
Momentan in aceasta camera presteaza un batran Panasonic PT-AT6000 care proiectreaza direct pe perete la o diagonala de cca.4m
Eu pana acum am fost multimit dar ma bate gandul sa trec la 4K DLP si la ecran de proiectie adecvat.
Totodata vrea sa fac upgrade si la sunet(momentan  merg pe un receiver antic in mod 5.1)
Intentionez sa incropesc un 7.4.2 cu fronturile si centrul in spatele ecranului de peoiectie.In sensul asta voi voi sacrifica 80cm in spatele ecranului si cel mai probabil voi caseta in jurul ecranului cu rigips si voi placa nisa din spatele ecranului cu material fonoabsorbant.
La proiector cerințele ar fi cam astea:

-3chip DLP pe 10bit cu rezolutia nativa 4K fara pixel shift sau alte prostii de interpolare.
-3500lm sau mai mult de preferat cu sursa de lumina Laser
-Obiectiv motorizat cu tilt & shift

O sa incep sa lucrez la proiect cand voi gasi un proiector la pret onest care sa se incadreze cat de cat in lista de cerinte.
Daca ma rezum la 1chip DLP cu lampa clasica o varianta ar fi ViewSonic PX747-4K si Optoma uhd60



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Topicul asta are doar 125 de pagini

#3
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,636
  • Înscris: 07.10.2005
L-am initiat si eu de curand pe asta: https://forum.softpe.../#entry25442054

#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
O varianta e JVC rs4500 dar pretul e astronomic.
Or mai fi topicuri dar daca nu-s la pinned...

Edited by geo123, 20 January 2020 - 11:43.


#5
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009

View Postgeo123, on 20 ianuarie 2020 - 11:42, said:

Or mai fi topicuri dar daca nu-s la pinned...

La pinned nu sunt, dar la search sigur erau :)

#6
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,636
  • Înscris: 07.10.2005
Am cautat eu cand l-am deschis si nu mai erau topicuri utile si generale despre ele, m-am gandit ca este util un topic doar  despre proiectoare.

#7
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017

View Postgeo123, on 20 ianuarie 2020 - 11:21, said:

-3chip DLP pe 10bit cu rezolutia nativa 4K fara pixel shift sau alte prostii de interpolare.
-3500lm sau mai mult de preferat cu sursa de lumina Laser
-Obiectiv motorizat cu tilt & shift

O sa incep sa lucrez la proiect cand voi gasi un proiector la pret onest care sa se incadreze cat de cat in lista de cerinte.
Pana la urma ce proiector cu "3chip DLP pe 10bit cu rezolutia nativa 4K fara pixel shift" ai gasit "la pret onest'? Posted Image

#8
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Alea sunt facute pentru sali de cinema (cu ecrane de 10-20m), nu stiu cata lume isi permite un Barco sau un Christie cu chip de 1.38 inchi. Ele au preturi oneste, la fel cum gasesti case si apartamente cu preturi oneste dar nu sunt jucarii pentru buzunarele unui om obisnuit.

Problema este ca un asemenea proiector, indiferent cat de scump, nu o sa ofere niciodata nivelul de negru al unui JVC si nici macar al unui Sony.

Edited by razor01, 07 February 2020 - 09:57.


#9
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 geo123, on 20 ianuarie 2020 - 11:21, said:

Daca ma rezum la 1chip DLP cu lampa clasica o varianta ar fi ViewSonic PX747-4K si Optoma uhd60

Nu sunt cele mai fericite variante pentru home cinema. Daca vrei DLP, de la Optoma ai UHD 65 (este un UHD60 semnificativ mai bun pe partea de culori si contrast) sau ideal un UHZ65 (laser cu contrast nativ 2800:1 si luminozitate constanta pentru cel putin 20 000 de ore).

De asemenea te poti uita si la noile modele de la BenQ (sunt mai bune pe partea de culori dar ceva mai slabe la contrast si negru fata de Optoma). De la ei cea mai buna varianta ar fi modelul vechi, BenQ W11000, dar nu cred ca il gasesti la un pret acceptabil. Are contrast nativ similar cu laserul Optoma dar sta mai bine pe partea de calitate a opticii.

DLP-ul are avantajul sharpness-ului foarte bun. Eu, de la o jumatate de metru de un ecran de 120 de inchi, pot sa urmaresc imaginea fara sa ma deranjeze pixelii, in conditiile in care am un eshieft de 0.47 (practic este un full hd cu imaginea multiplicata de 4 ori). Nu acelasi lucru il pot spune despre ecranul monitorului care, chiar daca este 4k nativ, nu se apropie de sharpness-ul imaginii DLP-ului. A nu se intelege ca ma uit la filme de la distanta respectiva, era o simpla remarca legata de cat de bine sunt asezati pixelii pe ecran de chip-ul DLP-ului. Apropo, treaba asta e valabila doar de cand am ecran de proiectie, ca direct pe perete nu se mai aseaza la fel de bine pixelii.

Cu toate acestea, te sfatuiesc sa mergi , daca nu ai facut-o deja, sa vezi in actiune TW9400. Nu are sharpness-ul si nivelul de detalii al DLP-urilor cu eshift dar sta mult mai bine la contrast , negru, luminanta culorilor. De asemnea, are o tona de setari. Sta mai prost la imaginile in miscare dar se remediaza din setari.

Edited by razor01, 07 February 2020 - 15:15.


#10
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007
Buna ziua,
Rog opiniile dvs legate de doterea unei sali de cinema  (sistem de sunet si imagine-3d) de aprox 200 locuri,20m adancime  x14m latime,dimensiuni disponibile pentru ecran 10x 6m.
Multumesc.

#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
lemar, asta este un topic despre videoproiectoare, tu vrei un sfat pentru o intreaga sala de cinema.

Ti-am mai sugerat odata, deschide un topic dedicat, ca solicitarea ta este ceva aparte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate