Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cine e vinovat pentru ca 80% din abolventi nu lucreaza in domeniul studiat ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#91
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Hai sa va dau o tema: daca termini o facultate si nu iti gasesti de lucru in domeniu. Eu am terminat Textile crezand ca fabricile de la noi nu se vor inchide niciodata, ca va fi nevoie de haine,in fine m-am inselat.
Bun, deci eu cu studii superioare de 5 ani, fara posibilitatea de a ma angaja in domeniu, lucrez ca asistent vanzari, muncitor intr-o fabrica,etc unde fisa postului nu presupune a avea studii superioare, nu ar fi corect sa fie grila de salarizare conform cu pregatirea? Statul a cheltuit cu mine 5 ani crezand ca o sa ma angajez ca inginer nicidecum ca salahor.Fiind platit mai mult taxele colectate se vor intoarce la stat ,ca la un imprumut.
Cei care lucreaza la HR imi pot confirma ca sunt tare bucurosi vand aud ca un viitor angajat a urmat o facultate, unde i s-a dezvoltat comportamentul, gandirea,etc.

#92
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postvaru_alin, on 21 ianuarie 2020 - 09:29, said:

Se fac anumite materii care,aparent, nu au treaba cu profilul dar..este o strategie pe viitor adica poate studentul face un doctorat si face cercetare in domeniul respectiv.
Este o aberatie sa faci facultate de o anume specializare si doctorat in alta specializiare.

View PostAlexEn, on 21 ianuarie 2020 - 09:37, said:

Si cam cum faci asta?
In afara de locurile de munca necalificate cerintele postului depind de organizarea fiecarei companii in parte, de procesele interne, specificul organizatiei si multe altele.
Atunci sa li se spuna elevilor ca scoala nu ii poate pregati pentru locul de munca din cauza diversitatii industriei.

View Postvaru_alin, on 21 ianuarie 2020 - 09:44, said:

Hai sa va dau o tema: daca termini o facultate si nu iti gasesti de lucru in domeniu. Eu am terminat Textile crezand ca fabricile de la noi nu se vor inchide niciodata, ca va fi nevoie de haine,in fine m-am inselat.
Aici este si vina angajatorilor care cer experienta imediat dupa absolvire. Eu nu inteleg de ce este nevoie de 5 ani pentru a coordona o echipa de operatori de la masina de cusut. Inteleg ca nu faci design de haine, inginer textil inseamna ca lucrezi in fabrica. Este nevoie de 5 ani de pregatire pentru asta ?

Edited by PlatonX, 21 January 2020 - 10:06.


#93
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Omule, tu nu vrei sa pricepi deloc. Scoala nu te va scoate niciodata pregatit pentru locul de munca x la compania y. Iti pune niste baze teoretice pe care va trebui sa le aplici practic in functie de cerintele postului.

#94
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
OK, am inteles ca scoala nu te pregateste pentru postul X la comania Y. Singurul lucru pe care il mai vreau este sa se recunoasca asta in mod oficial: Ministrul Educatiei, Presedintele Romaniei, Primul Ministru sa vina si sa spuna ce ai spus tu mai sus. Cer prea mult ?

#95
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Desi multi spun ca diploma nu are valoare, toti se inghesuie sa faca o facultate. In Romania salariul minim e cam 2200.lei brut, daca ai studii superioare e cu 100 lei in plus. Pentru cei din constructii salariul minim este 3000 lei. Adica daca esti proaspat inginer ai 2300 lei, daca esti salahor in constructii cu 4 clase ai 3000 lei.
Aprox 65% din angajatii in privat sunt platiti cu minim pe cartea de munca, de aici vor fi si pensii de mizerie.

#96
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPlatonX, on 20 ianuarie 2020 - 08:51, said:

sa fie de vina absolventul care nu este pasionat si merge la facultate numai de forma
Acesta in primul rand. Restul mai putin conteaza in ecuatia personala. Daca vrei cutare profestie, te uiti in jur, e cautata, nu, aici ori in alta parte si tot asa. Tu ai viitorul in fata, nu altcineva.

#97
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View PostAlexEn, on 21 ianuarie 2020 - 10:11, said:

Omule, tu nu vrei sa pricepi deloc. Scoala nu te va scoate niciodata pregatit pentru locul de munca x la compania y. Iti pune niste baze teoretice pe care va trebui sa le aplici practic in functie de cerintele postului.

Inainte de 89 exista stagiatura de 3 ani pentru ingineri in care invatai sa pui in practica ce ai studiat. Azi nu mai exista stagiatura ca nu mai exista fabrici. Totusi e o aiureala sa faci o facultate intr-un domeniu si sa nu profesezi. Te deprofesionalizezi, ajungi la 50 de ani agent de vanzari, etc. Fabricile de diplome s-au inmultit masiv la un numar de studenti din ce in ce mai mic datorita natalitatii si lisei de motivatie....mai bine fac videochat decat scoala. In provincie existau pana in 89 mici institute de subingineri in care partidul trimitea muncitori la seral. Aceste institute asigurau necesarul la industria locala. Dupa 89 industria a murit, dar institutele au devenit universitati cu cate 10 facultati de diverse domenii. Avem facultati la resita, tg. Jiu, tr. Severin, targoviste etc....medicina a aparut la galati, constanta, brasov, arad, oradea etc

#98
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2020 - 10:24, said:

sa se recunoasca asta in mod oficial: Ministrul Educatiei, Presedintele Romaniei, Primul Ministru
Asteapta. Si iti ratezi soarta pana atunci?

View Postcristian_e, on 21 ianuarie 2020 - 10:35, said:

Totusi e o aiureala sa faci o facultate intr-un domeniu si sa nu profesezi.
Da si nu. Ce ai tu cu placerea studiului? Nu-mi propun sa profesez. Vreau din pasiune sa studiez ceva. Trebuie sa lasi loc si acestei categorii. Numarul absoventilor nu trebuie sa fie egal cu nr. locurilor de munca, in democatie.

Edited by neagu_laurentiu, 21 January 2020 - 10:41.


#99
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2020 - 10:24, said:

OK, am inteles ca scoala nu te pregateste pentru postul X la comania Y. Singurul lucru pe care il mai vreau este sa se recunoasca asta in mod oficial: Ministrul Educatiei, Presedintele Romaniei, Primul Ministru sa vina si sa spuna ce ai spus tu mai sus. Cer prea mult ?

In nicio tara nu te pregateste scoala pentru locul de munca X la compania Y. E la mintea cocosului de ce nu se poate asta.

View Postcristian_e, on 21 ianuarie 2020 - 10:35, said:

Inainte de 89 exista stagiatura de 3 ani pentru ingineri in care invatai sa pui in practica ce ai studiat. Azi nu mai exista stagiatura ca nu mai exista fabrici. Totusi e o aiureala sa faci o facultate intr-un domeniu si sa nu profesezi. Te deprofesionalizezi, ajungi la 50 de ani agent de vanzari, etc. Fabricile de diplome s-au inmultit masiv la un numar de studenti din ce in ce mai mic datorita natalitatii si lisei de motivatie....mai bine fac videochat decat scoala. In provincie existau pana in 89 mici institute de subingineri in care partidul trimitea muncitori la seral. Aceste institute asigurau necesarul la industria locala. Dupa 89 industria a murit, dar institutele au devenit universitati cu cate 10 facultati de diverse domenii. Avem facultati la resita, tg. Jiu, tr. Severin, targoviste etc....medicina a aparut la galati, constanta, brasov, arad, oradea etc

S-au inmultit fiindca peste tot se cere diploma de facultate pentru orice r*hat. O facultate terminata e un motiv de mandrie pentru multi parinti si multi fac facultatea (sau o facultate anume) doar ca sa ii multumeasca pe ei, nu ca ar avea vreo vocatie in directia asta.
Inainte de '89 cam toata lumea avea loc de munca asigurat, indiferent daca locul ala aducea plus valoare sau nu.
Am mai spus si pe topicul asta ca desfiintarea scolilor de meserii a fost o mare greseala. In plus, managementul dezastruos de dupa '89 si decimarea industriei au avut un mare impact negativ in toata societatea noastra.

#100
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postneagu_laurentiu, on 21 ianuarie 2020 - 10:39, said:

Asteapta. Si iti ratezi soarta pana atunci?

View PostAlexEn, on 21 ianuarie 2020 - 10:48, said:

In nicio tara nu te pregateste scoala pentru locul de munca X la compania Y. E la mintea cocosului de ce nu se poate asta.
Atunci de ce nu se recunoaste asta in mod oficial ?

#101
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2020 - 10:49, said:

Atunci de ce nu se recunoaste asta in mod oficial ?
Primesti diploma de licenta, nu repartitie. E cineva care nu stie diferenta? :habarnam:

#102
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Nu trebuie sa primesti repartitie, trebuie sa treci un interviu de angajare numai cu ce ai invatat in facultate.

#103
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2020 - 10:49, said:

Atunci de ce nu se recunoaste asta in mod oficial ?
I-a intrebat cineva in mod transant si au zis nu?
Eu inteleg din ce am extras din lege ca nu-s dileme:

Quote

Legea educaţiei naţionale

ART. 1
Prezenta  lege  asigură  cadrul  pentru  exercitarea  sub  autoritatea  statului  român  a dreptului  fundamental  la  învăţătură

ART. 4
Educaţia şi formarea profesională a copiilor, a tinerilor şi a adulţilor au ca finalitate principală formarea competenţelor, înţelese ca ansamblu multifuncţional şi transferabil de cunoştinţe, deprinderi/abilităţi şi aptitudini, necesare pentru:
a) împlinirea şi dezvoltarea personală, prin realizarea propriilor obiective în viaţă, conform intereselor şi aspiraţiilor fiecăruia şi dorinţei de a învăţa pe tot parcursul vieţii;
b) integrarea socială şi participarea cetăţenească activă în societate;
c) ocuparea unui loc de muncă şi participarea la funcţionarea şi dezvoltarea unei economii durabile;
d) formarea unei concepţii de viaţă, bazate pe valorile umaniste şi ştiinţifice, pe cultura naţională şi universală şi pe stimularea dialogului intercultural;
e) educarea în spiritul demnităţii, toleranţei şi respectării drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului;
f) cultivarea sensibilităţii faţă de problematica umană, faţă de valorile moral-civice şi a respectului pentru natură şi mediul înconjurător natural, social şi cultural.
Fiecare se regaseste pe undeva.

Edited by neagu_laurentiu, 21 January 2020 - 11:22.


#104
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Este bine ca la Art. 4 scrie despre ocuparea unui loc de munca, macar au scris ca nu i-a durut pixul sa scrie. Intrebarea este daca e adevarat ce scrie acolo.

#105
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Este. Eu ma regasesc, in facultate mi s-au pus bazele unei meserii, aici ma declar ca fiind format. Si desigur, am mai continuat dezvoltarea si in timpul liber si pe unde am mai putut dar eu spun ca scoala pe intreg parcursul ei a fost definitorie in directia pe care am ales-o. Si destui ca mine.

Edited by neagu_laurentiu, 21 January 2020 - 11:35.


#106
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Da, la facultate faci programare, ti se pun bazele, inveti despre asta.
De ce, pe langa programare ti se baga pe gat o gramada de materii care nu au nici o legatura cu specializarea ?
De ce nu te poti angaja numai pe baza cunostintelor din facultate ?

#107
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Facultatea e invatamant superior si nu scoala tehnica de meserii. Adica inveti si teorii pentru o cercetare ulterioara, abstractiuni pentru nivelele urmatoare, unele materii le zicem noi ca n-ar fi utile dar in profunzimea lucrurilor au legatura, chiar daca unora nu ne-au folosit dar am luat la cunostinta de existenta lor.
Eu spun ca te poti angaja. Dar cati urmeaza si bibliografia cursurilor, care fie vorba intre noi, e obligatorie (si mult mai completa decat un curs).

Edited by neagu_laurentiu, 21 January 2020 - 11:41.


#108
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Uita-te pe anunturile de angajare care sunt cerintele si apoi compara acele cerinte cu continutul cursurilor de la facultate. In mod normal ar trebui ca toate acele cunostinte care ti se cer in anuntul de angajare sa le gasesti in cursuri.

Fie angajatorii abereaza pentru ca cer lucruri pe care nu ai de unde sa le stii, fie facultatile impun materii doar ca sa aiba unii profesori catedra sau mai exista varianta in care este imposibil ca facultatea sa te invete tot ce vor angajatorii sa stii. In cazul acesta, angajatorii ar trebui sa refaca anunturile de angajare.

Edited by PlatonX, 21 January 2020 - 11:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate