Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Cine e vinovat pentru ca 80% din abolventi nu lucreaza in domeniul studiat ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#109
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Mai omule, in anunturile de angajare se cere ceva specific pentru jobul respectiv la compania respectiva. Nu ma refer la anunturile aberante, care vor pe un singur post un intreg departament.

#110
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2020 - 11:57, said:

Uita-te pe anunturile de angajare care sunt cerintele si apoi compara acele cerinte cu continutul cursurilor de la facultate.
Si ti se pare ca nu se angajeaza oamenii?

Apoi sunt N angajatori, fiecare cu nebunia lui. Poti tu sistem forma dupa toate chipurile si asemanarile lor? La anu' cand schimba angajatorul utilajul, faci iar facultate?!
Facultatea e un cadru general, te-a invatat sa poti asimila ce vrea angajatorul Cine nu poate, sa planga in continuare ca nu l-a ajutat sistemul. In realitate, sistemul te-a ajutat dar nu mura-n gura (ca nu esti maistru cu basca si cat ai vazut pe tabla, atat stii) ci te-a invatat sa poti asimula ulterior orice manual tehnic (pe care-l studiezi la angajator).

Edited by neagu_laurentiu, 21 January 2020 - 12:26.


#111
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostAlexEn, on 21 ianuarie 2020 - 12:13, said:

Mai omule, in anunturile de angajare se cere ceva specific pentru jobul respectiv la compania respectiva.
Deci eu invat cursurile de la facultate si tu ca angajator imi ceri acolo o lista dintre care unele stii sigur ca nu le-am facut la facultate. De unde sa le stiu ? Din studiu individual ? Pai atunci facem altfel: dupa terminarea liceului ma uit pe anunturile de angajare si invat numai ce scrie acolo, las la o parte facultatea care imi baga pe gat o gramada de cursuri care nu le voi folosi la nimic.

View Postneagu_laurentiu, on 21 ianuarie 2020 - 12:22, said:

Si ti se pare ca nu se angajeaza oamenii?
Se angajeaza, angajatorul constata ca oamenii nu stiu tot ceea ce cere el acolo, dar nici nu modifica anuntul. El cere o gramada de lucruri, vede ca vin oameni care stiu unele dar nu toate, dar el lasa in continuare toate cerintele in anunt. Deci ii angajeaza pe cei care stiu cate ceva (nu tot) dar nu schimba anuntul numai cu cateva cerinte, le lasa pe toate.
Ce crede un absolvent de facultate cand vede anuntul de angajare: nu stiu sa faca asta, nu stiu alta, cum sa merg la interviu ? Pana la urma, in disperare merge la interviu si constata ca il angajeaza chiar daca nu le stie pe toate. Atunci de ce la mai cere pe toate ?

Edited by PlatonX, 21 January 2020 - 13:10.


#112
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2020 - 13:09, said:

Deci eu invat cursurile de la facultate si tu ca angajator imi ceri acolo o lista dintre care unele stii sigur ca nu le-am facut la facultate. De unde sa le stiu ? Din studiu individual ? Pai atunci facem altfel: dupa terminarea liceului ma uit pe anunturile de angajare si invat numai ce scrie acolo, las la o parte facultatea care imi baga pe gat o gramada de cursuri care nu le voi folosi la nimic.
Daca tu stii ceea ce se cere in anuntul de angajare, atunci tu te poti angaja direct pe post pentru ca esti in stare sa produci plus-valoare companiei. Daca nu stii ceea ce se cere atunci exista varianta (multe firme fac asta, firme mari in general) sa te angajeze cu "training on the job". Adica, pe intelesul tau, ucenicie. Dar ca ucenic tu nu prea aduci plus-valoare astfel ca si salariul tau va reflecta asta.
Desigur, exista si variante de a face internship-uri in timpul facultatii, voluntariat in diverse domenii etc. care iti aduc experienta necesara. De asemenea (in anumite domenii) poti face si proiecte personale care pot demonstra ca ai cva experienta.

#113
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Real cu ce ai studiat in facultate, doar la stat mai sunt cerinte. Daca te uiti pe bestjobs, in privat sunt niste cerinte-englezisme in denumire ce nu au treaba cu ce ai studiat. Cine e vinovat? Absolventul, nu.
Adevarat ca in democratie trebuie sa existe si someri, dar nici nu e normal sa se cheltuie cu pregatirea scolara intr- un domeniu ca apoi sa nu iti gasesti job in acel domeniu. Mai bine desfintezi facultatea, dar asa arunci in somaj profesori.
Spunea cineva mai sus de repartitie, nici asta nu e normal. Pana in 89 marile orase erau inchise si iti luai reaprtitie la popreaca in deal. Imi aduc aminte in 1990 studentii din poli au facut greva ca nu mai vor repartitie, iar Petre Roman le-a indeplinit cerinta printr-o hotarare de guvern..

Eu am prins si practica in facultate si am facut practica de cateva saptamani pe an la uzina 23 august-Faur si la IMUAB-intr. de masini unelte bucuresti,azi e titan masini grele. Am invatat si vazut multe acolo...

Edited by cristian_e, 21 January 2020 - 13:47.


#114
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2020 - 13:09, said:

dar nici nu modifica anuntul
Nici nu trebuie sa schimbe. El cauta cat mai apropiat de ce doreste iar piata poate sa-i ofere in fel si chip. Si tu daca vrei sa ma angajezi, te doare undeva de cum am studiat eu, ci vrei sa stiu ce cauti tu.

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2020 - 13:09, said:

Ce crede un absolvent de facultate cand vede anuntul de angajare: nu stiu sa faca asta, nu stiu alta, cum sa merg la interviu ?
Vede o realitate a unui angajator si se pune pe rezolvat situatia. Merge demonstrand ce stie. Si angajatorul are de ales, ii convine cat stie, are altul mai bun, nu-i treaba ta ce face el. Tu mergi si spui ce-i oferi si cat doresti pt. asta.

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2020 - 13:09, said:

Pai atunci facem altfel: dupa terminarea liceului ma uit pe anunturile de angajare si invat numai ce scrie acolo, las la o parte facultatea care imi baga pe gat o gramada de cursuri care nu le voi folosi la nimic.
Te-a obligat cineva sa mergi la facultate?!

Edited by neagu_laurentiu, 21 January 2020 - 14:00.


#115
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Nu te obliga nimeni sa mergi la facultate, dar sa sustii ca facultatea nu trebuie sa te pregateasca pentru a trece un interviu de angajare ma face sa ma intreb daca nu suntem cu totii mai castigati daca in loc sa dam bani profesorilor de la Universitate, sa dam bani firmelor sa ne faca training.

#116
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Pai tu sustii ca nu te ajuta. Eu am spus ca pentru mine a fost de ajutor. N-am vazut firme ce ofera scolarizare mai buna ca la facultate (aici intra si bibliografia pe care o ignori cu brio).

Edited by neagu_laurentiu, 21 January 2020 - 14:12.


#117
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Cum spuneam, 10% din materie le numesti baze ce te-au ajutat, dar ignori 90% din materie pe care nu o folosesti la nimic.
Facultatea ar trebui sa fie o specializare foarte ingusta, nu un amalgam de materii, ca nu e cultura generala. Te invata algoritmi pentru ca asta ai nevoie dar si iti baga pe gat demonstratii de analzia matematica.

Edited by PlatonX, 21 January 2020 - 14:41.


#118
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2020 - 14:39, said:

Cum spuneam, 10% din materie le numesti baze ce te-au ajutat, dar ignori 90% din materie pe care nu o folosesti la nimic.
Facultatea ar trebui sa fie o specializare foarte ingusta, nu un amalgam de materii, ca nu e cultura generala. Te invata algoritmi pentru ca asta ai nevoie dar si iti baga pe gat demonstratii de analzia matematica.

Cat de ingusta trebuie sa fie? De exemplu eu am terminat Calculatoare, la Poli bucuresti acum 8 ani. Mare majoritate a fostilor mei colegi, nu folosesc cunostinte din materii precum Electrotehnica, Electronica, proiectare microprocesoare, limbaje de asamblare etc. Altfel zis, marea majoritate nu folosesc deloc cunostinte atat de low-level. Dar am 1-2 colegi care fix pe asta lucreaza.

Da, materiile din anul 1 cu matematicile si fizica (care e mai mult analiza matematica oricum) nu mi-au folosit deloc.  Care e punctul de echilibru intre "atat de ingusta incat nu te invata destul" si "prea larg incat te invata chestii inutile"?

Eu nu am avut nici o problema cu interviul de angajare dupa ce am terminat, dar cred ca la locul de munca am folosit cunostintele de la sub jumatate din materiile predate.

#119
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Ce anume trebuie sa stii cand termini facultatea ? Sa stii concepte generale de programare (algoritmi, tipuri de date, baze de date, paradigme de programare) sau sa ai cultura generala depsre functionarea unui calculator de la modul in care functioneaza tranzistorul pana la demosntratia matematica a seriei Fouruier ?

Eu am ajuns la concluzia ca la aceasta facultate nu au ce cauta materii precum: psihologie, marketing, chimie, mecanica, matematici speciale, analiza matematica, fizica (nu vorbesc aici de electronica, aia e separat). Deci astea nu au ce cauta deloc. Apoi vine intrebarea pe ce ma specializez: pe software sau pe hardware ? In functie de astea faci acele materii care au legatura cu specializarea.

Facultatile incearca sa acopere cat mai multe domenii pentru ca sa aiba cat mai multi studenti.

#120
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2020 - 14:39, said:

10% din materie le numesti baze ce te-au ajutat, dar ignori 90% din materie pe care nu o folosesti la nimic.
Invers. Eu am facut informatica. Tu parca vii de la AC si compari domeniul ingineriei cu programarea. Pai te-ai pregatit pentru cu totul alte problematici dar practici un subdomeniu din cel studiat. Daca doreai doar programarea, veneai cu mine la info. Iar care dorea proiectare sisteme de calcul folosea ce spui tu ca nu te-a ajutat.

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2020 - 15:09, said:

Ce anume trebuie sa stii cand termini facultatea ?
Sa poti aborda aproape orice problema, in mod teoretic. Ai si ceva practica incat sa te ajute sa poti rezolva in final tema angajatorului, intr-un timp dat. Adica stii unde sa cauti documentatia, ai la purtator cunostintele sa o intelegi, o studiezi si dai solutia practica.

Edited by neagu_laurentiu, 21 January 2020 - 16:21.


#121
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu am facut Inginerie - Automatica si Informatica Aplicata. Este un amalgam de materii: electrotehnica, electronica, matematica, teoria sistemelor, programarea integratelor, programarea procedurala, programarea pe obiecte, baze de date.

Partea practica a fost cea de la programare, restul numai teorie, evident ca nimeni nu a inteles nimic.

#122
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
soros.

View PostPlatonX, on 22 ianuarie 2020 - 10:00, said:

Eu am facut Inginerie - Automatica si Informatica Aplicata. Este un amalgam de materii: electrotehnica, electronica, matematica, teoria sistemelor, programarea integratelor, programarea procedurala, programarea pe obiecte, baze de date.

Partea practica a fost cea de la programare, restul numai teorie, evident ca nimeni nu a inteles nimic.

pai unde-am ajunge daca toata lumea intelege vlsi-uri si asamblare? :)

#123
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPlatonX, on 22 ianuarie 2020 - 10:00, said:

restul numai teorie
Dar esti de acord ca trebuie pentru profesia de proiectant sisteme automate (industriale)?

Edited by neagu_laurentiu, 22 January 2020 - 10:12.


#124
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View PostPlatonX, on 22 ianuarie 2020 - 10:00, said:

Eu am facut Inginerie - Automatica si Informatica Aplicata. Este un amalgam de materii: electrotehnica, electronica, matematica, teoria sistemelor, programarea integratelor, programarea procedurala, programarea pe obiecte, baze de date.

Partea practica a fost cea de la programare, restul numai teorie, evident ca nimeni nu a inteles nimic.

Imi povestea cineva despre copilul care a terminat ingineria politehnica, nu pe partea de electric.
In Romania nu a gasit de lucru, dar s-a dus in occident. Si aici a fost greu primit, dar s-a impus imediat. Dupa un timp patronul l-a chemat in birou si i-a cerut sa-i faca rost de inca 4-5 ingineri romani, absolventi ai aceleasi sectii, pt a-i angaja. A spus ca ar putea deschide si o filiala in Romania.

Problema majora a absolventilor consta in faptul ca in tara nu mai avem industrie. Unde sa mai faci practica la standarte UE ?
Partea pozitiva este ca partea teoretica, mostenita de regimul comunist, inca se mai afla la standarte decente. Cu mult peste multe universitati publice din SUA+CANADA !

Imi poveste un prieten, care are copilul in Canada: la o scoala publica, ca a rezova exercitii de matematica clasele V-VIII dintr-o carte de nivel mediu din Romania, cum este Culegerea de Gheba ( tiraje de sute de mii de exemplare in perioada 1967-1995), REPREZINTA O SARCINA IMPOSIBLIA !  
https://vdocuments.m...asele-v-ix.html
--https://vdocuments.m...ele-v-ix.html--

Un alt prieten, care a revenit din Canada, si-a trimis copiliul la liceu la noi. Mediile: la matematia 5, fizica: 6.

Daca nu vrei sa inveti fizica si matematica, nu te duce la inginerie. Chiar daca nu vei aplica efectiv cunostintele dobantite la aceste materii, vei dobandi deprinderi mentale necesare meseriei de inginer. Disciplinele teoretice fac diferenta intre un maistru cu experienta si un inginer.

Decat un inginer somer, mai bine un maistru de succes !

Edited by RomeoM, 22 January 2020 - 10:27.


#125
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postneagu_laurentiu, on 22 ianuarie 2020 - 10:12, said:

Dar esti de acord ca trebuie pentru profesia de proiectant sisteme automate (industriale)?

View PostRomeoM, on 22 ianuarie 2020 - 10:12, said:

Daca nu vrei sa inveti fizica si matematica, nu te duce la inginerie. Chiar daca nu vei aplica efectiv cunostintele dobantite la aceste materii, vei dobandi deprinderi mentale necesare meseriei de inginer. Disciplinele teoretice fac diferenta intre un maistru cu experienta si un inginer.
Eu nu sunt impotriva teoriei, sunt impotriva memorarii si a materiilor care nu au legatura cu domeniul.
Cum spuneam, am facut fizica generala, chimie, psihologie, marketing, matematici speciale.

Ceea ce spuneti voi - formarea gandirii de inginer - se face atat timp cat studentul intelege teoria si intelege la ce se aplica.
Creierul retine informatiile relevante si incearca sa grupeze logic informatiile noi. Daca profesorul preda o teorie pe care studentul nu o intelege si nici nu ii intelege relevanta, singura varianta a studentului este sa o memoreze.

Teoria are locul ei, dar sa o punem la locul ei. Teoria de dragul teoriei este o pierdere de timp. Teoria inteleasa logic si aplicata este un castig, dar teoria neinetleasa si neaplicata va fi uitata repede.

Edited by PlatonX, 22 January 2020 - 11:05.


#126
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

View PostPlatonX, on 22 ianuarie 2020 - 10:00, said:

Eu am facut Inginerie - Automatica si Informatica Aplicata. Este un amalgam de materii: electrotehnica, electronica, matematica, teoria sistemelor, programarea integratelor, programarea procedurala, programarea pe obiecte, baze de date.

Partea practica a fost cea de la programare, restul numai teorie, evident ca nimeni nu a inteles nimic.


Ok, si unde lucrezi acum? Ce faci, practic? In ce a constat interviul de angajare?

Edited by AlexEn, 22 January 2020 - 11:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate