Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Aeroport - centru Viena

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Salut,

Ca urmare a unor probleme medicale, sunt nevoit sa fac aceasta calatorie, foarte curand (marti plec). Emotii foarte mari (nah, cand vine vorba de medic), agitatie foarte mare, cu bageje, acte, pregatiri pe ultima suta de metri etc etc etc, asa incat situatia cumva disperata cere masuri disparate. Si am zis sa intreb scurt si la obiect.

Nu am gasit informatii relevante, asa in fuga, despre  acest subiect punctual, ultimele informatii de pe ultimele pagini de pe topicul de Viena fiind despre targuri etc, iar celelalte informatii din topicuri mai vechi.

Ideea este ca am inteles ca cel mai ieftin pentru a ajunge de la aeroport in centru este cu un tren S7, care ar costa in jur de 4 euro si ceva biletul.
Nu ma intereseaza vreun card sau abonament, care oricum este prea scump, si nu ma voi folosi de el.

Intrebarea mea era daca cu un billet valid (taxat la intrarea pe peron dinspre aeroport spre centrul orasului):
- pot schimba in noduri, cu alte linii de metrou (U sau S)
- daca ies la suprafata, daca ma pot urca in mijloacele de transport in comun (tramvai sau autobus) cu acelasi billet, continuandu-mi astfel calatoria pana la destinatie.

Daca raspunsul este da (la cea de a doua varianta), la urcarea in tramvai de exemplu, mai treuie totussi sa introduce biletul in apparat pentru validare?

Exista (ca in alte orase din alte tari) valabilitatea acestui billet de a continua calatoria cu orice mijloc de transport in reteaua lor timp o ora sa zicem? Sau trebuie sa iau de fiecare data, la fiecare urcare un alt bilet?

Pe site-ul lor official obb nu am gasit astfel de informatii si satifacatoare. Orice informatie din experienta proprie, recenta, este binevenita! Multumesc


PS. Rog un moderatator sa mute acest topic in sectiunea potrivita, daca mie, din disperare, mi-a scapat acel loc. Multumesc

#2
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Eu am fost la Viena in luna decembrie, dar nu am plecat de la aeroport spre centru.
Am pus pe telefon android aplicatia https://play.google....nmobillab&hl=it, si am platit direct din aplicatie un bilet valabil pentru o zi pentru toate mijloacele de transport urban din Viena. Mentionez, din Viena. Metrou, tramvai, autobuze. Nu stiu daca este valabil si pentru trenul de la aeroport spre Viena.
In aplicatie gasesti si harta cu toate liniile, cu statiile, si directiile.

#3
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Trenul S7 tine de caile ferate austriece (OBB), biletul NU poate fi folosit pentru metrou.
Trenul este S-Bahn, metroul e U-Bahn.
Metroul si celelalte mijloace de suprafata tin de compania de transport public si iti trebuie alt bilet.
Eu am fost recent in Viena si am luat abonament ptr transportul in comun in oras , ptr 3 zile cate am fost, si se poate lua si online.
Trebuie sa ai doar fisierul pdf in telefon si nu mai validezi nimic.


Eu am mers cu trenul de la aeroport pana la statia Wien Mitte (20 minute), de unde iei metrou in ce directie  vrei. Tot acolo, dupa ce urci de la subsol, gasesti si automatele de unde iei bilet valabil pe metrou/autobuz/tramvai. Daca tu vrei doar un bilet.
Bineinteles, gara e una, desi e la subsol, statia de metrou e alta.
Unde trebuie sa ajungi?

Edited by epetroiu, 19 January 2020 - 23:57.


#4
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Un bilet e 2,4 euro vad, valabil pana la ajungerea la destinatie. Trebuie validat la urcare, in automatele albastre

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si la intoarcere procedez la fel: adica la intrarea in statia de metrou iau billet de la automat si merg pana la Wien Mitte si apoi de acolo de la automat iau alt billet pe S-Bahn S7?

Cat costa un billet unitar?
Se poate cumpara cumva si in tramvai sau in autobus de la sofer?

La Privateklinic Dobling trebuie sa ajung.

@epetroiu: si ce inseamna pana la destinatie? La aeroport ii spun pana unde vreau sa merg si imi elibereaza un bilet cu pretul pana la destinatie (in fct de zona, cum e in Paris de exemplu)?

M-ati bagat si mai tare in ceata… :(

Edited by colombo2003, 20 January 2020 - 00:06.


#6
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

Vizualizare mesajcolombo2003, pe 20 ianuarie 2020 - 00:04, a scris:

Si la intoarcere procedez la fel: adica la intrarea in statia de metrou iau billet de la automat si merg pana la Wien Mitte si apoi de acolo de la automat iau alt billet pe S-Bahn S7?


Corect.

Un bilet e 2.4 euro.
Din tramvai se poate cumpara bilet de la sofer am inteles, la pretul de 2.6 euro.

Citat

La Privateklinic Dobling trebuie sa ajung.

PE Google MAps vad ca  e in apropierea statiei de metrou Spittelau, undeva la 500 m, adica o statie de tramvai.
In cazul asta de la Wien Mitte iei metroul U4 in directia Heiligenstadt pana la Spittelau, dar cred ca asta ai vazut si tu.

Vizualizare mesajcolombo2003, pe 20 ianuarie 2020 - 00:04, a scris:

@epetroiu: si ce inseamna pana la destinatie? La aeroport ii spun pana unde vreau sa merg si imi elibereaza un bilet cu pretul pana la destinatie (in fct de zona, cum e in Paris de exemplu)?

M-ati bagat si mai tare in ceata… Posted image

Inca o data, la aeroport iei bilet doar ptr trenul S7. De la automat.
Pana la destinatie ma refeream la biletul celalalt, ptr tramvai.autobuz/metrou, ala tine cat ai nevoie ca sa ajungi unde vrei, schimbi cate mijloace vrei. Validezi doar biletul prima data la automatele albastre, ori din statiile de metrou, ori la urcarea in tramvai sau autobuz.
Trenul e tren, restul sunt separate, nu poti sa iei de la aeroport bilet pentru intregul traseu, pana unde vrei tu sa ajungi. E adevarat ca S7 nu se opreste la Vien Mitte, merge mai departe dar nu trece pe la Spittelau.

Treaba e foarte simpla si relaxata la ei, nu au turnichete nici la metrou etc. Indicatoarele in statiile de metrou sunt plasate extrem de bine, totul e foarte logic la ei (chiar in comparatie cu metroul bucurestean) , vezi imediat pe unde trebuie sa o iei. La fel in aeroport, organizarea e brici (nah, doar sunt frati cu nemtii) . Vezi ca in aeroport la un moment dat dupa ce treci de zona unde sunt aia care asteapta diversi cetateni la sosire, ai un pasaj larg care te coboara direct in statia de tren, la subsol.

Nu e cu zone ca la Paris!
Ti-am zis, trenul S7 face 20 minute pana la Vien Mitte, si de acolo metroul mai face maxim 10 minute pana la Spitelau.
Tu insa veriica bine adresa spitalului, eu zic dupa ce am vazut pe Google Maps.

Edited by epetroiu, 20 January 2020 - 00:34.


#7
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Dupa cum am mentionat mai sus, cu aplicatia pe telefon, am platit bilet pentru o zi si ai biletul pe telefon in aplicatie. Nu trebuie sa ai "pdf" sau sa validezi biletul undeva.
Deschizi aplicatia si ai acolo toate datele, bilet, si rute, si destinatii, si statii. Dar doar pentru mijloacele de transport in Viena.
Daca iti faci si revolut, poti sa rezolvi multe probleme. In revolut ceri un card virtual, pe care il folosesti in Google pay si la plata online (eventual in aplicatia  http://play.google.c...nmobillab&hl=it )

#8
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

Vizualizare mesajamami, pe 20 ianuarie 2020 - 00:34, a scris:

Daca iti faci si revolut, poti sa rezolvi multe probleme. In revolut ceri un card virtual, pe care il folosesti in Google pay si la plata online

Plata merge cu orice card, eu am folosit un visa electron ordinar, cu care am platit si prin Viena peste tot.
Nu cred ca ii trebuie lui revolut.

Edited by epetroiu, 20 January 2020 - 00:37.


#9
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Daca vrei sa mergi in oras si sa folosesti transportul in comun recomand sa iti iei un bilet pentru 24h + un bilet pana la “city limits”. Inainte sa cobori in gara, sunt automate de bilete, care chiar daca apartin de BB elibereaza si tickete de transport in oras. Poti da pe engleza, daca la biletul pentru S7 vei gasi in denumire “to city limits” cand vei cumpara biletului pentru transportul in oras numele va fi Vienna Kernezone, avantajul cumpararii biletului de la automate BB e ca se valideaza la cumparare, adica cand intri in city limits e deja validat din aeroport(nu cobori din tren decat la Mitte sau Praterstern, unde preferi). Chiar daca sunt companii diferite, biletul de transport in oras poate fi folosit si pe U si pe S si evident si in tramvaie sau bus.

Sper sa aiba sens ce zic, ora tarzie e posibil sa nu fie in favoarea mea la exprimare. Multa sanatate!


Edited by black dragon, 20 January 2020 - 00:42.


#10
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010

Vizualizare mesajepetroiu, pe 20 ianuarie 2020 - 00:36, a scris:

Plata merge cu orice card, eu am folosit un visa electron ordinar, cu care am platit si prin Viena peste tot.
Nu cred ca ii trebuie lui revolut.
Sunt de acord ca poti sa platesti cu orice card, indiferent de ce este scris pe el. Dar nu degeaba revolut se numeste "better than your bank"

#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

Vizualizare mesajcolombo2003, pe 19 ianuarie 2020 - 23:31, a scris:



Sa ti se rezolve cu sanatatea iti urez  Posted image

Uite, setezi in engleza sus pe pagina
https://www.wien.inf...xpress-train-s7

Citat

Departure times:
From Vienna Airport to the city:
daily from 5.18 am to 12.18 am, every 30 minutes
From Wien Praterstern station to the airport:
daily from 4.15 am to 11.45 pm, every 30 minutes
From Wien Mitte station to the airport:
daily from 4.19 am to 11.49 pm, every 30 minutes
For detailed timetable information and stops, please visit the website at www.oebb.at
Tickets:
Travelers with the Vienna City Card (red card) or with multi-day tickets of Wiener Linien need only one additional ticket from the airport to the Vienna city limits for the price of €1.80 (available from ÖBB ticket machines or ÖBB ticket counters)
Adults: €4.20 (= €1.80 for the ticket from the airport to the Vienna city limits + €2.40 for the ticket within the Vienna urban area)
Children and youth aged from 6 to 14 years inclusive: €2.10 (= €0.90 for the ticket from the airport to the Vienna city limits + €1.20 for the ticket within the Vienna urban area)
Children under 6 years of age ride free of charge
The journey to/from the airport is included for travelers with the "Vienna City Card Transfer" and "Vienna City Card Transfer+Tour".
The Vienna City Card, multi-day ticket and additional ticket must be validated before commencing the journey.
Tickets are available at www.oebb.at, at the ÖBB ticket counter at the airport, at ticket machines and via the ÖBB ticket app


#12
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Ce am vrut sa spun, ca uitasem. Cu aia 4,20Euro te plimbi cu S7 si cu metrou, S-Bahn, Bus. Adica nu mai platesti nimic in plus

LE: lipsa de concentrare. Conditia e sa nu treaca mai mult de 90 de minute la ora plecarii

ATENTIE!!! POSTAREA 3 ESTE TOTAL GRESITA

Edited by vata_pa_batz, 20 January 2020 - 08:26.


#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

Vizualizare mesajcolombo2003, pe 19 ianuarie 2020 - 23:31, a scris:



Ideea este ca am inteles ca cel mai ieftin pentru a ajunge de la aeroport in centru este cu un tren S7, care ar costa in jur de 4 euro si ceva biletul.
Nu ma intereseaza vreun card sau abonament, care oricum este prea scump, si nu ma voi folosi de el.
Ia-ti dus-uíntors ca e si mai ieftin --> 7,2Euro

Intrebarea mea era daca cu un billet valid (taxat la intrarea pe peron dinspre aeroport spre centrul orasului):
- pot schimba in noduri, cu alte linii de metrou (U sau S)
Da, fara costuri in plus
- daca ies la suprafata, daca ma pot urca in mijloacele de transport in comun (tramvai sau autobus) cu acelasi billet, continuandu-mi astfel calatoria pana la destinatie.

Daca raspunsul este da (la cea de a doua varianta), la urcarea in tramvai de exemplu, mai treuie totussi sa introduce biletul in apparat pentru validare?
Validarea se face o singura data la plecare

Exista (ca in alte orase din alte tari) valabilitatea acestui billet de a continua calatoria cu orice mijloc de transport in reteaua lor timp o ora sa zicem? Sau trebuie sa iau de fiecare data, la fiecare urcare un alt bilet?
Toata calatoria trebuie sa se petreaca in decurs de 90 de minute. Evident intr-o directie, nu si inapoi

Nu mai puteam sa editez si se pare ca in dimineata asta nu pot sa ma concentrez nicicum

#14
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

Vizualizare mesajvata_pa_batz, pe 20 ianuarie 2020 - 08:23, a scris:

Ce am vrut sa spun, ca uitasem. Cu aia 4,20Euro te plimbi cu S7 si cu metrou, S-Bahn, Bus. Adica nu mai platesti nimic in plus

LE: lipsa de concentrare. Conditia e sa nu treaca mai mult de 90 de minute la ora plecarii

ATENTIE!!! POSTAREA 3 ESTE TOTAL GRESITA


Sursa? Link oficial unde scrie ca poti merge si pe metrou/tramvai etc cu biletul de tren de la aeroport?

Edited by epetroiu, 20 January 2020 - 15:23.


#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Salut colombo,

odata ajuns in Viena te indrepti catre gara din aeroport si ai aparatele rosii pentru bilete cu denumirea ÖBB (ca la noi CFR). La acel aparat alegi de la Flughafen Wien (aeroport Viena) catre Wien (Viena), biletul costa 4,20 daca nu ma insel. Iti recomand sa alegi S7 si sa mergi pana la statia Handelskai si de acolo sa schimbi cu metroul U6 pana la Spittelau si de acolo pe jos, alternativ poti merge cu S7 pana la statia Wien Mitte si de acolo U4 pana la Spittelau.

Biletul de 4,20 include si biletul de metrou pana la destinatia dorita adica Spittelau in cazul tau (doar pentru 90 de minute de la achizitionarea biletului si doar intr-o singura directie, incl. schimbul de transport in comun). La aparatul de bilete poti sa alegi ca biletul sa fie valabil pe loc (sofort entwerten) astfel ca nu mai esti tu obligat sa taxezi pe undeva. La intoarcere achizitionezi un bilet nou de metrou pana la gara respectiva si din gara un bilet nou pentru tren catre aeroport. Ai grija, aparatele de bilete pentru transport in comun sunt diferite de cele de tren. Transportul in comun sunt rosii si scrie Wiener Linien pe ele, cele de tren sunt tot rosii si scrie ÖBB pe ele.

Incearca sa calatoresti cu metroul in limita posibilului, este mai rapid si mult mai comfortabil decat tramvaiul sau autobuzul. Daca trebuie sa circuli cu autobuzul sau tramvaiul, vezi ca pentru autobuz ai nevoie de bilete cumparate din timp (nu se mai cumpara bilete la sofer), in tramvai gasesti aparate pentru bilete care accepta doar cash.

Iti recomand sa downloadezi aplicatia Wiener Linien si poti achizitiona bilete de acolo cu card fara stres.

Edited by business11, 20 January 2020 - 15:21.


#16
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
De ce sa nu-si ia direct bilet dus-intors??? Si la ce exact are nevoie de doua bilete la intoarcere???

Vizualizare mesajepetroiu, pe 20 ianuarie 2020 - 15:18, a scris:

Sursa? Link oficial unde scrie ca poti merge si pe metrou/tramvai etc cu biletul de tren de la aeroport?

Linkul e in postarea 11

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

Vizualizare mesajvata_pa_batz, pe 20 ianuarie 2020 - 15:48, a scris:

De ce sa nu-si ia direct bilet dus-intors??? Si la ce exact are nevoie de doua bilete la intoarcere???


Linkul e in postarea 11

Daca stie 100% cand se intoarce atunci isi cumpara si dus intors, direct de la automatul din aeroport.
Da ma rog, daca pleaca din Spittelau are posibilitatea sa isi achizitioneze biletele direct de la un automat ÖBB (Spittelau este si statie de metrou si statie de tren). Acolo este important sa aleaga Wien - Flughafen Wien incl. bilet de transport in comun.

#18
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Interesant. Aici zice de dus-intors:
https://www.vienna01...en-stadtzentrum

Pe saitu ÖBB nu exista optiunea. Am sunat si am dat de un analfabet, care vroia sa ma convinga de 9,30Euro dus-intors. Zic nu se poate boss, deoarece e mai scump decit doua bilete separate. Mai incercati voi, poate aveti mai mult noroc si dati de un idiot mai destept: 004351717
Daca stie cind se intoarce, atunci cam asa merge:
https://tickets.oebb...icket/timetable

Vizualizare mesajbusiness11, pe 20 ianuarie 2020 - 16:28, a scris:

Daca stie 100% cand se intoarce atunci isi cumpara si dus intors, direct de la automatul din aeroport.
Da ma rog, daca pleaca din Spittelau are posibilitatea sa isi achizitioneze biletele direct de la un automat ÖBB (Spittelau este si statie de metrou si statie de tren). Acolo este important sa aleaga Wien - Flughafen Wien incl. bilet de transport in comun.

Se baga in ceata. Fa un pustiu de bine, daca poti, si fotografiaza toti pasii la un automat din asta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate