Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

adaptor dvi-hdmi + monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Am comision de afiliere la adaptorul ăla de 10 lei! Rămân la părerea că nu se vede absolut nicio diferență de imagine și atunci e de preferat varianta mai ieftină!

#20
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Iete AICI un cablu mai ieftin decat adaptorul tau!
Asa, de-al dracu'!

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cablu mini hdmi la hdmi e cea mai buna solutie.
VGA-ul ca tot a fost amintit nici nu merita luat in discutie. Ce rost are sa convertesti digital in analogic ca mai apoi sa convertesti din analogic in digital iar ?

#22
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View Posteiffel, on 14 ianuarie 2020 - 21:34, said:

Cablu mini hdmi la hdmi e cea mai buna solutie.
VGA-ul ca tot a fost amintit nici nu merita luat in discutie. Ce rost are sa convertesti digital in analogic ca mai apoi sa convertesti din analogic in digital iar ?
multumesc eiffel, vad ca ceilalti au deviat de la subiect de mult  :)

#23
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu e vorba despre nicio conversie, portul DVI-I acceptă standardul analogic VGA fără conversii, e analog de la cap la coadă dar mă rog, fiecare cumpără ce vrea, nu-i stres!

View Postviceroy56, on 14 ianuarie 2020 - 21:19, said:

Iete AICI un cablu mai ieftin decat adaptorul tau!
Asa, de-al dracu'!

Ce ai listat tu acolo costă încă 16 lei transportul, deci n-ai făcut nicio afacere!

#24
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017

View Posteiffel, on 14 ianuarie 2020 - 21:34, said:

Cablu mini hdmi la hdmi e cea mai buna solutie.
VGA-ul ca tot a fost amintit nici nu merita luat in discutie. Ce rost are sa convertesti digital in analogic ca mai apoi sa convertesti din analogic in digital iar ?
Nu se converteste nimic digital-analogic-digital. Daca ii vine cablu VGA impreuna cu monitorul si are adaptorul DVI-I la VGA de la placa video, poate folosi totul asa cum e, nu mai trebuie sa cumpere nimic.
La diagonala de 24" e putin probabil ca va observa vreo diferenta intre digital si analogic in 1080p, daca cablul VGA e suficient de bun.

#25
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

View Postrickysyv, on 14 ianuarie 2020 - 22:05, said:

Nu e vorba despre nicio conversie, portul DVI-I acceptă standardul analogic VGA fără conversii, e analog de la cap la coadă dar mă rog, fiecare cumpără ce vrea, nu-i stres!



Ce ai listat tu acolo costă încă 16 lei transportul, deci n-ai făcut nicio afacere!

Pai si adaptorul tau se livreaza gratis?
Vorbim sa ne aflam in treaba!
Te duci nene in magazin si cumperi cu banu' jos.
Altfel, domnia se plateste. Oriunde in lume!
Io am cumulat comenzi de la 3-4 colegi de servicu ca sa comandam online niste maruntisuri, astfel incat transportul sa fie gratis sau 1-2 lei de cap de coleg la ce comandam.
Si daca am un coleg comod, ii cer bani pentru ca i-am cumparat de la magazinul din coltul blocului meu un chibrit si un pachet de lumanari!
Fiecare hotaraste pentru el. Nu ai tu idee ce este mai convenabil pentru el: sa plateasca la curier transportul sau sa plateasca autobuzul/trenul/taxiul pana la magazin si inapoi.
Asa ca remarca ta cu transportul este total offtopic.

#26
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017
Adaptorul respectiv (DVI-to-VGA) s-a livrat impreuna cu placa video. Deci se presupune ca il are in dotare.

#27
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Nu, nu am adaptor, placa video am cumparat o de la un prieten si el numai stia unde a pus acel adaptor. :)
de aceea cautam un adaptor dvi-hdmi, dar pana la urma cred ca o sa merg pe varianta unui cablu Mini-hdmi - hdmi si am terminat balciul :)

#28
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

View Postviceroy56, on 14 ianuarie 2020 - 22:41, said:

Pai si adaptorul tau se livreaza gratis?
Vorbim sa ne aflam in treaba!
Te duci nene in magazin si cumperi cu banu' jos.
Altfel, domnia se plateste. Oriunde in lume!
Io am cumulat comenzi de la 3-4 colegi de servicu ca sa comandam online niste maruntisuri, astfel incat transportul sa fie gratis sau 1-2 lei de cap de coleg la ce comandam.
Si daca am un coleg comod, ii cer bani pentru ca i-am cumparat de la magazinul din coltul blocului meu un chibrit si un pachet de lumanari!
Fiecare hotaraste pentru el. Nu ai tu idee ce este mai convenabil pentru el: sa plateasca la curier transportul sau sa plateasca autobuzul/trenul/taxiul pana la magazin si inapoi.
Asa ca remarca ta cu transportul este total offtopic.

Probabil ești obosit. Da, adaptorul meu se livrează gratis pentru că e tot de la Domo și se livrează împreună cu monitorul. ;)

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu e vorba despre nicio conversie, portul DVI-I acceptă standardul analogic VGA fără conversii, e analog de la cap la coadă dar mă rog, fiecare cumpără ce vrea, nu-i stres!

Quote

Nu se converteste nimic digital-analogic-digital.

Mai pardon. faceti confuzii.

Semnalul prelucrat in placa video este DIGITAL, ca sa iasa in format VGA apare o conversie din Digital in Analog. Indiferent ep ce mufa iese semnalul.
Monitoarele moderne - LCD afiseaza Digital. Daca bagi Analog apare o noua conversie Analog la Digital.

Practic avem o dubla conversie degeaba. Daca monitorul e unul de calitate e o diferenta vizibila intre imaginea pe Analog si cea pe Digital.
Daca e un TN ordinar atunci probabil nu se va sesiza o diferenta decat cu un aparat de masura.

Nu pomenesc si de diferitele limitari la rezolutie in functie de conectare.

#30
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017

View Posteiffel, on 15 ianuarie 2020 - 11:19, said:

Mai pardon. faceti confuzii.
Semnalul prelucrat in placa video este DIGITAL, ca sa iasa in format VGA apare o conversie din Digital in Analog. Indiferent ep ce mufa iese semnalul.
Monitoarele moderne - LCD afiseaza Digital. Daca bagi Analog apare o noua conversie Analog la Digital.
Nu facem nici o confuzie. Discutia e despre conexiuni, nu conteaza/intereseaza ce se intampla cu semnalul in interiorul monitorului si in PC.
Omul vrea sa lege monitorul de PC si treaba asta se poate face folosind toate tipurile de conexiuni avute la dispozitie.Posted Image

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Se poate, dar apar complicatii inutile si degradare de semnal.

Exista adaptoare DVI-HDMI sau cabluri mini-Hdmi la hdmi.
E chiar posibil sa aiba asa ceva la placa video din moment ce a venit cu un standard neuzual ptr placile video - mini-HDMI.

Solutia cu VGA e doar de moment si doar daca gaseste adaptorul prin casa. Decat sa cumpere unul mai bine cumpara unul de mai sus.

#32
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
am ales sa merg pe varianta fara adaptor, si anume sa achizitionez odata cu monitorul un cablu cu un capat M-Hdmi ce va intra in placa video  si celalalt capat hdmi normal in monitorPosted Image.

Edited by CostyNn96, 15 January 2020 - 16:16.


#33
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Inainte de a plasa comanda , le am lasat un mesaj celor de la domo, le am explicat ca vreau sa comand monitorul respectiv, si pe langa acel monitor doresc sa iau si un cablu cu un capat Mini-hdmi ce va intra in placa video, iar celalalt capat Hdmi normal in monitor, sa fiu sincer  mai rau m au bagat in  ceata, n au stiut sa mi spuna daca vor  fi probleme de incompatibilitate sau nu,  initial m au pus sa le dau mesaj celor de la cel.ro, dupa care mi au spus ca vor reveni ei cu un mesaj...acum imi reiau intrebarea si va intreb si pe voi aici : pot sa plasez comanda pt monitor si pt acel cablu HDmi cu un capat M-hdmi si un capat hdmi normal, exista posibilitatea sa nu se pupe cu placa video sau cu monitorul ? Posted Image multumesc

Edited by CostyNn96, 15 January 2020 - 17:57.


#34
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Atata timp cat faci comanda online, ai la dispozitie 14 zile sa faci retur fara nicio motivare.
Dar eu cred ca nu va fi cazul.
Intreb: nu ai niciun magazin fizic pe langa tine unde sa te duci cu placa video in mana si sa iei din raft un cablu mHDMI-HDMI? Si sa te convingi ca fizic se potriveste la placa ta video.
De compatibilitate nu se pune problema - este acelasi protocol.

#35
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017
In mod sigur nu vor fi probleme de compatibilitate cu cablul M-HDMI - HDMI pentru semnal de doar 1080p cat suporta monitorul.

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
SIngura problema ar putea fi sa fi aproximat gresit standardul si sa nu fie mini ci micro, dar nu cred - pare destul de marisor in poze.
In rest nu trebuei sa fie nicio problema de incompatibilitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate