Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Transport in Egipt - informatii generale

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Propun sa oferim informatii despre transportul in Egipt, atat in interiorul oraselor cat si intre orase.

Intre orase am calatorit pana acum cu avionul si autocarul. Cu avionul este mult mai rapid insa pierzi placerea de a calatori cu autocarul si de a admira peisajele. Transportul cu autocarul este destul de rapid si foarte confortabil. Pana acum am folosit https://go-bus.com/?lang=en care ofera autocare moderne sau normale, depinde cat vrei sa platesti. Insa chiar si pt un autocar de lux nu platesti mai mult de 10-12 euro intre orase (Cairo - Luxor, Cairo - Sharm etc). Primesti mancare, bautura. Biletele le poti cumpara online. Locurile de asemenea le rezervi online. Stii sigur unde vei sta.

In interiorul oraselor am folosit UBER si CAREEM acolo unde  exista. Este foarte ieftin. Am gasit UBER/CAREEM in Cairo si Alexandria. In Sharm si Luxor UBER nu este prezent astfel ca am folosit taxiurile locale sau minibus. Pt taxiuri pretul difera deoarece negociezi. In Luxor poti folosi minibusurile, pretul fiind infim, 2egp (0.5 lei).
Imi pare rau ca nu am folosit metroul in Cairo sa vad ce e de capul lui, insa avand UBER care este ieftin, nu am fost nevoit.

edit: CAREEM este tot o aplicatie similara UBER, nu stiu cine o detinea insa intre timp a fost preluata de UBER. Pe oricare o folosesti, este in regula.
edit2: Calatoritul intre orase este cat se poate de sigur. Exista filtre de politie si puncte militare (check point) extrem de dese unde se verifica actele de identitate. Politistii sunt foarte respectuosi. Pt ei este o prioritate siguranta turistilor. Mi s-a intamplat de multe ori sa nu imi controleze pasaportul, in schimb verificau doar pe localnici.

Edited by MembruAnonim, 12 January 2020 - 17:41.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
edit:
PS: Am uitat sa specific. Biletele vi le puteti cumpara in avans de pe siteul companiei  https://go-bus.com/?...m/?lang=en  . Va puteti alege si locurile astfel ca daca vreti sa stati la geam nu veti avea nicio grija in ziua calatoriei. Printati biletul pe o coala sau puteti face o poza pe telefon. Oricum, cel mai sigur printati biletul. In caz ca pierdeti biletul, il regasiti in contul vostru creat pe siteul companiei.

Edited by MembruAnonim, 12 January 2020 - 18:06.


#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Stateam de vb cu o egipteanca zilele trecute care traieste demult in Germania si tocmai m-a surprins spunandu-mi ca Egiptul i se pare ca a devenit f nesigur si ca acum ii e teama sa mai plece cu masina pe distante mari intre 2 orase cum o facea pe vremuri.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
M-am simtit in siguranta. Si am calatorit in total cateva mii bune de km prin Egipt, chiar si in Peninsula Sinai. In ultimul an guvernul egiptean a emis nu stiu ce legi care pedepsesc comerciantii egipteni care te tot sacaie si nu te lasa in pace. Turismul este pt Egipt cea mai importanta sursa de venit a tarii. Astfel ca fac tot posibilul ca turistii sa se simta bine, sa fie in siguranta. Fara turisti Egiptul moare, iar guvenrul egiptean stie asta foarte bine.

Vei da de politie si checkpoint-uri la tot pasul.

Edited by MembruAnonim, 12 January 2020 - 19:08.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cairo

Un exemplu
The Egyptian Museum, Tahrir Square  -  Moscheea de Alabastru = ~35 EGP (9 lei) cu CAREEM

#6
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postatupi, on 12 ianuarie 2020 - 18:56, said:

Stateam de vb cu o egipteanca zilele trecute care traieste demult in Germania si tocmai m-a surprins spunandu-mi ca Egiptul i se pare ca a devenit f nesigur si ca acum ii e teama sa mai plece cu masina pe distante mari intre 2 orase cum o facea pe vremuri.

1. e femeie;
2. situatia politica influenteaza localnicii si nu pe turisti

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Au fost momente cand m-am simtit jenat deoarece politistii erau partinitori cu turistii fata de restul localnicilor. Momente cand nici nu ne verificau pasapoartele doar ne zambeau, ne intrebau de unde suntem, daca ne place Egiptul, ne ziceau "Welcome"  etc.

Dar si localnicii sunt foarte prietenosi cu turistii. Te ajuta, te indruma. Eram la o casa de bilete si eram nedumerit, m-au lasat sa scap de coada si sa  trec in fata. Si localnicii sunt constienti ca turistii sunt o parte importanta a vietii lor. Cum am mai spus, fara turisti Egiptul moare.

Edited by MembruAnonim, 12 January 2020 - 21:15.


#8
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Despre transportul in CAIRO: puteti folosi UBER sau TAXI dar trebuie sa te tocmesti serios la pret cu ei, plus ca nu prea "rup" engleza, nu prea te intelegi cu soferii.
Pretind preturi nesimtite la inceput, mai mari ca la noi chiar, in plus ca am patit sa imi zica un pret la plecare si la sosire voia mult mai mult si sunt enervante fazele astea.
Metroul in Cairo merge bine.
Mai merg acceptabil si niste autobuze care au traseul cu M: M7, M11 etc sunt pe google maps, sunt autobuze decente, cu AC, un fel de autobuze expres.
Exista unul si spre aeroport, 381 are statie la Ramses Hilton.
Faza misto e ca au sute, mii de microbuze (Cascarabetele care erau si la noi in anii 90) care intr-adevar nu sunt ptr turisti, dar e o experienta sa mergi cu asa ceva.
Sunt destul de vechi, cred ca din anii 80 dar merg ceva de speriat. Posted Image Apoi au la fel sute/mii de midibuze.
Spre ex am luat un astfel de microbuz spre piramide, de la statia de metrou Giza, si a mers toata strada Al Haram pana in apropierea piramidelor (am mai mers pe jos putin intr-adevar).

Soferii de microbuz, foarte amabili, ii zici punctul final unde vrei sa ajungi si iti spune si unde sa opresti daca e cazul sa le mai schimbi.
Mi-a placut, e adevarat e de preferat taxi dar ma enerveaza sa stau sa ma tocmesc cu soferii la pret, ca vor foarte mult si se aduna daca vrei sa mergi in multe locuri, ajungi la sute de lei zilnic si n-are sens, nici in vest daca te duci nu dai atat pe transport intr-o zi.

View PostMembruAnonim, on 12 ianuarie 2020 - 21:12, said:

Dar si localnicii sunt foarte prietenosi cu turistii. Te ajuta, te indruma.

Sunt prietenosi ptr ca urmaresc sa primeasca bacsis.
Daca nu le dai sau considera ei ca nu le-ai dat suficient isi schimba imediat atitudinea.
Sa nu ne amagim...

Edited by axisborn, 10 January 2021 - 21:49.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaxisborn, on 10 ianuarie 2021 - 21:42, said:

Mi-a placut, e adevarat e de preferat taxi dar ma enerveaza sa stau sa ma tocmesc cu soferii la pret, ca vor foarte mult si se aduna daca vrei sa mergi in multe locuri, ajungi la sute de lei zilnic si n-are sens, nici in vest daca te duci nu dai atat pe transport intr-o zi.

De ce nu ai folosit Uber/Careem ? Este foarte ieftin. Extrem de ieftin.

Sa iti dau un exemplu de distanta mare pe care am facut-o cu Uber: Aeroport pana in Giza la piramide. Cred ca sunt intre 43-53km. Am platit 170 EGP = ~40 lei. Daca erai cu sotia/vreun prieten etc, cost per persoana era extrem de mic avand in vedere distanta extrem de mare.

Edited by MembruAnonim, 10 January 2021 - 22:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate