Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Lima-Matchu Pichu - Lima cu Aro

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
focut

focut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.02.2013
Salutare.
Tipul cu barba e Ștefan.
Tipul mai tinerel e Darius.
Eu îs cel cu șapcă și soția...
Ștefan a fost cu Iulian ( un alt prieten) (care nu war vin aceasta expediție) în Siberia...

#20
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
DA, din ce am vazut acum, 2 dintre cei care au fost in Siberia sunt in Lima.
DAr, fata de Siberia, unde erau mai multe vorbe si explicatii, aici volumul muzicii depaseste deseori volumul vorbelor si nu pre se intelege nimic.

#21
focut

focut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.02.2013

View Postiladi, on 10 ianuarie 2020 - 15:46, said:

iote, bre, ti-ai adus frunze de dafin de acasa Posted Image
Frunzele de dafin is la Stefan in masina .
Le-am lasat acolo la Stefan caci aici la Vama la OTP sunt niste ciudati .
In vara cand am venit din Columbia mi-au cotrobait in bagaje si mi-au dijmuit acadelele luate pentru niste copii ( adica au luat cam o treime din acadele )( pungile erau rupte )
Credeau ca am am nu stiu ce.
Nu au cotrobait in bagaje la Amsterdam ( acolo au ceva tehnologie pentru scanat ) si nici in Cartagena ( Columbia ) unde am pus bagajele ( aia stiau cum arata acadelele columbiene si daca era ceva ma chemau instant sa desfaca bagajul ) !
Prima valiza a ajuns instant pe banda transportoare iar a doua duoa 45 minute printre ultimele ( cu sigiliile rupte )( avem niste sforicele rosii care le ataseaza sotia pe incuitorile de la valiza intr-un anumit fel, numai de ea stiut ).
Apoi cand am iesit o tanti vamesa ma opreste sa se uite in bagaje .
Am intrebat-o da cum de ne-a ales si a zis ca ii selecteaza pe astia care se uita in pamant.
Pai dupa 18 ore de zbor cum p,,,,,,,,,,,,,a mea ai vrea sa ma uit ?????
Acum cand am venit din Peru mi-am fixat cu privirea un vames , da privit din ala fix de om psiho de omu s-a speriat si s-a dat un pas inapoi .
Si eu si nevasta l-am privit fix in ochi .
Fara sa clipim !
Aia 5 m de unde iesi de la bagaje pana intri in holul unde asteapta lumea !
Am ras ne ne-am c......t pe noi !
Dar si-a meritat-o !
Nici bomboane cu dafin nu am indraznit sa aduc deoarece is foarte ingusti in gandire !
Si dupa aia sa stau sa ascult marlaneala cu dosar penal pentru niste cacaturi , nu !
Dupa ce transfer pozele pe laptop mai bag poze ,

PS: chiar au un gust bun frunzele de dafin si ajuta la raul de inaltime ( daca ai ) daca nu le mesteci asa de .....

Edited by focut, 11 January 2020 - 21:36.


#22
focut

focut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.02.2013
Alte poze

Attached Files



#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Aro ala ii modificat.
Are punte fixa fata.

Luata de la ... ?

#24
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Ii gasiti sub numele Moosafir sau AMERIC4RO atat pe Youtube, cat si pe Facebook si Instagram:

https://www.youtube....HB17lW7FpsTgZKw

#25
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Vad ca si sasiul e modificat, si motorul, si puntea spate..
Pana la urma, mai e ARO, sau e doar un truck cu cabina de ARO ?

Vad ca are nr. de Iasi. E omologat la RAR ?

#26
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postfocut, on 10 ianuarie 2020 - 15:14, said:

Salutate.
Mașina a fost pusa prin februarie anul trecut din Belgia către Buenos Aires pe un vapor. A favut o luna și a costat transportul din care am înțeles de la Stefan aproximativ 3300 euro.
Pe drumul catre Buenos Aires mașina a fost sparta de marinarii filipinezi sau ceva naiba or fi fost și au dispărut aparat de sudura, piese de schimb și câteva haine. Bonus și un geam spart.
Facut reclamație dar de geaba.
A dat Ștefan peste 3 mailuri la ăștia dar nimic.
Într-un final s-a reușit și mașina a urmat :  Buenos Aires - Usuhaia- Brazia - Manaus (Amazon) - Uruguay - Paraguay - Bolia - Peru.
Aici am fost pescuiți noi din Lima pe 26 decembrie.
Drumul nostru :Lima - La Oroya- Ayacucho Abancay - Cuzco - Lima
Știam ca aici trenul spre Matchu Pichu e scump dar nu era asa. Era extrem de scump :240 usd pentru 2 persoane dus întors pentru 2 ore și ceva de mers plus încă 90 USD întărirea la site pentru 2 persoane plus încă 30 USD autobuzul din Aqua Caliente ( stația unde oprește trenul, care vine de la Ollaytantambo.
Deci ca să ajungi la Matchu Pichu varianta turistica trebuie sa ajungi întâi la Cuzco.
Apoi :
- 10 USD autobuz Cuzco - Ollaytantambo.
- 240 USD tren Ollaytantambo - Aqua Calliente - pentru doua persoane.
- 30 USD autobuz care face 30 minute de la Aqua Caliente la Matchu Pichu - întrare pentru două persoane.
- 90 USD întrarea la Matchu Pichu pentru 2 persoane. Acesta întrare am luat-o de pe site-ul oficial on-line.
Deci costuri de 370 USD care mi se pare cam multișor pentru 2 persoane.
Asa ca am luat-o pe ruta din dos economica și cu mult mai spectaculoasa!
Dar trebuie sa iei un autobuz sau mașina ( în cazul naotru) de la Cuzco la Santa Teresa ( e o localitate aflata la 6 ore de mers cu masina).
Aici ajunși ne-am cazat la o pensiunea Hancienda Roman.
De aici a doua zi se merge cu mașina pana la stația de tren Hidroelectrica cam 20 minute.
Ajunși aici ai doua opțiuni :
- iei trenul de la 0750 catea Aqua Caliente și de acolo autobuzul spre Matchu Pichu
- mergi pe jos 3 ore gratis și ajungi la Matchu Pichu întărea în site.
Am favut greșeală și am luat trenul aproximativ 60 USD pentru 2 persoane și de acolo încă 30 USD cu autobuzul.
Jacmaneala asta e pentru turiști ca ei plătesc pentru aceiași călătorie, atenție 8 USD!!! Tot 2 persoane.
Ștefan a mers pe jos 8 km și a ajuns odată cu noi la site.
Noi am crezut ca nu rezistam dus întors și am luat trenul.
Mare greșeală.
Cei 8 km care i-am făcut la întoarcere Matchu Pichu către stația de tren Hidroelectrica i-am favut în 3 ore. Chiar dacă ploua peisajul a fost superb.
Întrarea la Matchu Pichu nu ai cum sa o eviți deci trebuie paltita!
După Matchu Pichu am mers pe scurtatura aia de 380 km pana la Santa Teresa - Vilcabamba și ieși la jumătatea drumului dintre Andahuaylas și Abancay.
Apoi am luat-o direct spre Pisco apoi Panamericana Sur și apoi Lima.
IN Lima am predat ștafeta lui Guru prietenul nostru din Iași.
De aici ei continua spre Quito unde trebuie sa ajungă pe 2 februarie când vor lua alți 2 băieți fotografi până în Cartagena - Columbia.
TOTAL 3000 și ceva de kilometri cât am mers noi..
Pun și poze acușica.
felicitari pt performanta.
dar, o mica intrebare, nu era mai ieftin (sau acelasi pret dar muuult mai comod) sa inchiriati o masinica acolo pt lima-mp-lima ?

#27
focut

focut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.02.2013
salutare
idealul lui Stafan este sa faca Ushuaia - Alaska cu acesta masina .
Masina este modificata de el si sincer sa inchiriem o masina nu mai avea nici un farmec.
Am si dormit in ea undeva la 4300 m cand nu mai putea inainta nopatea din cauza cetii si a ploii .
Si sa vezi o masina de Iasi la 15 ore de zbor de casa parca asfel te simti .
Efectiv te simti ca acasa !

PS : orium pe unde am umblat cu ea , cu una inchiriata ii dadeam dauna totala .
Acum 3 ani in Ecuador am inchiriat in Guayaquill un Chevrolet spark trei persoane . Tot orasul e numai panta , ca sa ajungi la el ai de urcat in prostie . Am tinut masinuta aia numai in 5000 ture constant.
Cand am dus-o dupa 5 zile scotea deja un fum albastrui suspect .
Data viitoare vom lua una ceva mai mare . Ne-am calicit la bani si am masinuta aia cu motor de polizor !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate