Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Digitalizarea de înregistrări făcute cu o cameră video analog

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Am gasit si https://www.cyberlin...ture-dvcam4.jsp care mentioneaza: To capture live video content, you must first switch your DV camcorder to recording mode before you click on the DV Capture icon (Step 2). PowerDirector will detect your selection, and automatically activate the DV Camera capture mode. Live shots from your DV camcorder will then be displayed in the Preview window.

Edit: asta pare relevant, ignora postul anterior cu DVD capture: https://www.cyberlin...ent.do?id=12759

Edited by Ephesos, 08 January 2020 - 00:44.


#20
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Naoto, on 08 ianuarie 2020 - 00:37, said:

Da, asta am făcut deja.

Dar cum salvez și unde? Dacă nu vreau să ard un dvd.

Și cum editez? Eu asta întreb.

E simplu:

Unde =



În acea fereastră definești folderul unde vrei să salvezi.   La mine apare pe desktop.
Tu îți pui un folder special,  faci unul pe HDD-ul de stocare sau partiția mare din laptop.

După ce ai înregistrat fișierul,  dai pe butonul EDIT, imediat în dreapta celui cu CAPTURE.    Se va deschide fereastra asta:


Edited by tomaso, 08 January 2020 - 00:46.


#21
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
@Ephesos:

Nu e DV camcorder. E analog. De capturat o pot face, asta am reușit cu CyberLink Power Director.

Mai departe nu știu :)

@tomaso: Mulțumesc, da, asta e un pas important :)

Spun mâine ce a ieșit și unde m-am împotmolit din nou (cel mai probabil) :lol:

Edited by Naoto, 08 January 2020 - 00:46.


#22
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Naoto, on 07 ianuarie 2020 - 23:19, said:

iar casetele încă nu s-au stricat. Deși unele, între timp, poate nu mai sunt bune de nimic.

daca ai de-a face cu caseta f veche, nederulata de mult timp, ti-as sugera o derulare manuala, incet, cu un creion sau ceva, sa nu fortezi camera si/sau sa strici deteriorarea casetei. Eu am patit asa, dar pe audio. Nu stiu daca se-aplica si la astea mai mari, dar cred ca da.

#23
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011

 Naoto, on 08 ianuarie 2020 - 00:43, said:

@Ephesos:

Nu e DV camcorder. E analog. De capturat o pot face, asta am reușit cu CyberLink Power Director.

Mai departe nu știu Posted Image

@tomaso: Mulțumesc, da, asta e un pas important Posted Image

Spun mâine ce a ieșit și unde m-am împotmolit din nou (cel mai probabil) Posted Image

Daca ai reusit sa capturezi video, acum trebuie sa-l exporti intr-un format standard, dupa il poti edita cu ce tool vrei. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t5Eu740uBvc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ephesos, 08 January 2020 - 00:52.


#24
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

 odastramosilor, on 08 ianuarie 2020 - 00:51, said:


daca ai de-a face cu caseta f veche, nederulata de mult timp, ti-as sugera o derulare manuala, incet, cu un creion sau ceva, sa nu fortezi camera si/sau sa strici deteriorarea casetei. Eu am patit asa, dar pe audio. Nu stiu daca se-aplica si la astea mai mari, dar cred ca da.

Sunt casete pe care nu le-am mai folosit de cel puțin 10- 12 ani.

Cu cele mari VHS am pățit-o tot așa, am băgat una în VHS recorder și acolo s-a înțepenit. S-au dus naibii și caseta, și Sony-ul.

 Ephesos, on 08 ianuarie 2020 - 00:51, said:

Daca ai reusit sa capturezi video, acum trebuie sa-l exporti intr-un format standard, dupa il poti edita cu ce tool vrei. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t5Eu740uBvc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mulțumesc mult, promit să studiez cu atenție mâine! :OK:

#25
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Poate o derulare în aparat,  mai curând.

A derula manual casete de 8mm  este periculos,  există riscul deteriorării benzii.

Edited by tomaso, 08 January 2020 - 00:59.


#26
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Calitatea inregistrarii va fi data de scula aia de digitizare. N'am avut timp sa ma uit la performantele ei.
2. Inainte de editare si ce mai vrei tu, tre' sa le faci digitale. De preferat, cu un pic de compresie[aici e discutia nr 2 legat de calitate], altfel ajungi la multi giga de date per inregistrare. Si apoi va fi [mult] mai greu cu procesatul.
3. Procesul in sine nu e deloc usor si trebuie un ochi agil + monitorizare.

+altele.

Edited by dexterash, 08 January 2020 - 01:02.


#27
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Normal că trebuie multe. I mean, și altele.


Dar dacă nu o fac, le pierd pe toate. Am zeci de casete, ca să nu spun aproape o sută. Le arunc?

#28
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Naoto, on 08 ianuarie 2020 - 00:58, said:

Sunt casete pe care nu le-am mai folosit de cel puțin 10- 12 ani.

Cu cele mari VHS am pățit-o tot așa, am băgat una în VHS recorder și acolo s-a înțepenit. S-au dus naibii și caseta, și Sony-ul.

exact Posted Image , am patit-o asa pe audio. Asta e marea ta provocare, cred Posted Image .  bafta!

#29
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Naoto,  când tragi un fișier,  poate fi ceva oarecare,  nu ceva personal,  poți să mi-l trimiți pentru a vedea cum facem editarea video.
Trebuie musai ceva tras de tine,  de pe cameră,  pentru a lucra cu același material,  să nu ne trezim cu chestii diferite.   Poți extrage un clip filmat în exterior,  de câteva minute,  trei-patru minute,  nu mai mult.   Pentru teste și experiențe este suficient.

Acum mă duc la culcare.

NB!

#30
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Da, așa o să fac.

Și dacă nu cedez (încă) pe motiv că este dificil și eu nu am nici scule, și nici pricepere, e și fiindcă nu-i exclus ca altcineva să dorească același lucru ca și mine și să se poată inspira de aici, cândva.

Nu există prea multe sfaturi pe net care să corespundă schemei ăsteia, cel puțin nu pentru începători ca mine. Ori eu nu am fost suficient de pregătită să le descopăr.

Mulțumesc anticipat pentru orice fel de sugestie! :)

#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Cauta la un amic un tuner digital, conecteaza sursa la el, pe el la calculator si inregistrezi cu softul tunerului.
Nu stiu la ce te referi prin editare, dar fa conversia mai intai, intrucat, daca ai mai multe casete, o sa imbatranesti langa ele, deoarece procedeul functioneaza in timp real. Si eu am o caseta pe undeva, pregatita. A, si salvezi pe HDD. Nu te obliga nimeni sa le scrii.

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ai reușit să imporți din cameră în PC și poți salva într-un format video recunoscut de Filmora, cred că de fapt le cam știe pe toate, gen avi, mpeg, mp4, etc, aici asculți sfatul colegilor vis-a-vis de calitatea clipului și dimensiune, deci dacă ai importat o casetă, ai un fișier, iei Filmora gratis de aici.

https://filmora.wond...kQaArXQEALw_wcB


Și uite cum se editează. Este foarte simplu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sURH2CxmaXQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dacă ai spațiu pe un HDD extern le poți stoca acolo.
Eu aș recomanda să imporți o casetă, să prelucrezi ce ai, să salvezi proiectul și fișierul video rezultat, apoi treci la următoarea. Ca să nu umpli hardul.

Extra - pont.
Poți să îți faci un canal de youtube personal, asta dacă nu ai, și încarci videoclipurile atât brute cât și editate în contul tău,cu tagul privat.
Nu le poți vedea decât tu, pe toate device-urile pe care poți utiliza youtube.

#33
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Mulțumesc mult de tot :)

Am acum suficientă informație (cât pot prelucra eu!) ca să mă apuc de treabă.

Am să revin ca să povestesc ce am reușit (sau unde am dat greș), eventual să primesc alte sfaturi de la voi. :OK:

Le sunt recunoscătoare celor care încearcă să mă îndrume!

#34
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

 YOUR_GOD, on 08 ianuarie 2020 - 01:25, said:

Cauta la un amic un tuner digital, conecteaza sursa la el, pe el la calculator si inregistrezi cu softul tunerului.
Nu stiu la ce te referi prin editare, dar fa conversia mai intai, intrucat, daca ai mai multe casete, o sa imbatranesti langa ele, deoarece procedeul functioneaza in timp real. Si eu am o caseta pe undeva, pregatita. A, si salvezi pe HDD. Nu te obliga nimeni sa le scrii.

Revin. După multe luni şi săptămâni.

1. Am transferat TOATE casetele video 8 mm pe HDD-ul unui DVD Recorder. Operaţiune încheiată cu succes!
2. Am înţeles cum pot edita filmările pe HDD. Testat. Şi asta e OK.
3. Versiunea editată o pot copia pe un DVD fără probleme, am testat şi asta. Tot OK
4. Dacă trec filmarea de pe DVD pe laptop, rezultă un fişier .vob

Întrebare: ce program să folosesc pentru conversia fişierelor .vob în MPEG?

Mulţumiri anticipate!

P.S. După conversie, le-aş stoca pe HDD extern, nu vreau să consum memoria cu filme.

 waterman, on 08 ianuarie 2020 - 09:26, said:

Dacă ai reușit să imporți din cameră în PC și poți salva într-un format video recunoscut de Filmora, cred că de fapt le cam știe pe toate, gen avi, mpeg, mp4, etc, aici asculți sfatul colegilor vis-a-vis de calitatea clipului și dimensiune, deci dacă ai importat o casetă, ai un fișier, iei Filmora gratis de aici.


Filmora mi-ar fi de folos?

Edited by Naoto, 20 April 2021 - 21:15.


#35
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, vob-urile pot fi lasate asa. AI probleme cu ele? VLC, pe PC, Linux si Android, deschide vob-uri.
Poti folosi, pentur conversie, un soft (VLC si informatii despre cum sa faci, aici) sau acest site (nu stiu daca limiteaza dimensiunea fisierelor de convertit sau numarul acestora, dar cred ca da.
Recomand VLC pentru ca nu corupe sau modifica fisierele. Il folosesc pentru conversii preponderent audio, dar si video. Mereu cu succes.

#36
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Câteva filmulețe vreau să le dau și celor care apar acolo. Cel puțin o amică mi-s zis clar că ar dori să le vadă pe stick.

I-aș face o mare bucurie: băiețelul năzdrăvan de atunci e acum în ultimul an la medicină :P

Dacă le las în .vob, le poate vedea și altcineva pe PC?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate