Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Programul Prima Casa 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#55
adyj13

adyj13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 01.08.2010
Buna ziua ! Cu o vechime totala in munca de 6 luni la acelasi angajator pot contracta un credit prima casa ?

#56
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Buna!

Intrebare: care banca e mai rapida, eficienta pt depus dosarul?
Sa nu piarda acte, sa nu intarzie, etc.

Si alta intrebare: toate bancile ofera in principiu aceleasi taxe sau comisioane? Sau sunt unele mai avantajoase.
Multumesc anticipat pt raspuns!

#57
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
cec e cel mai ok la comisioane/dobanzi, iar legat de rapiditate, orice banca vrei. acum depinde si de angajatul bancii, cat de mult isi da interesul. eu a trebuit sa sun sa intreb cand ajunge evaluatorul, dupa vreo 3 zile, el ar fi ajuns a 2 zi dupa ce facusem plata, daca ar fi fost anuntat.
creditul a fost facut la ing

#58
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Va rog sa va limitati la discutii legate strict de programul Prima Casa.

Preturi apartamente si evaluatori - va rog deschideti topic separat.

Multumesc.

#59
NikiNiki

NikiNiki

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.03.2020
Buna seara! A aplicat cineva pentru rezervare de fonduri in perioada asta si i-a ajuns dosarul la fondul de garantare?
Intreb pentru ca eu am facut solicitarea de rezervare de fonduri la BT pe 26 martie si este inca in analiza la banca. Asa mult dureaza analiza la banca?

#60
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012

View PostGica_03, on 05 martie 2020 - 09:08, said:



Stai, explica mai pe larg.
Nu se poate deloc sau se poate, doar daca apare si cealalta persoana in contractul de creditare?

Se poate doar dacă apare si cealaltă persoană in contractul de creditare.

#61
azamantes

azamantes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.11.2008

View PostNikiNiki, on 07 martie 2020 - 19:45, said:

Buna seara! A aplicat cineva pentru rezervare de fonduri in perioada asta si i-a ajuns dosarul la fondul de garantare?
Intreb pentru ca eu am facut solicitarea de rezervare de fonduri la BT pe 26 martie si este inca in analiza la banca. Asa mult dureaza analiza la banca?

Cum adica ai facut rezervarea pe 26 martie ? Acum suntem pe 9 martiePosted Image

#62
NikiNiki

NikiNiki

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.03.2020
26 februarie. Am gresit.

#63
alexandra_1990

alexandra_1990

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.11.2019
Hello, ma puteti ajuta cu o nelamurire .. ?
Ideea este in felul urmator: am fost la banca pentru un credit prima casa si am primit aprobarea financiara din partea bancii - OK. Perfect !
Am gasit o casa care este in constructie (intr-o luna este gata, casa si actele - intabulare etc). Vanzatorul imi cere un avans pentru a fi sigur ca o sa cumpar casa - perfect ok - dar mi-a spus sa nu facem un contract notarial (deci sa nu mergem la notar ca toata aceasta treaba costa ceva) ci sa-mi faca o factura pentru o anumita suma de bani...
Chiar daca acel contract la notar costa o suma de bani... mai bine imi iau o masura de siguranta, nu ? ...

#64
Gica_03

Gica_03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.12.2019

View Postalexandra_1990, on 10 martie 2020 - 12:12, said:

Hello, ma puteti ajuta cu o nelamurire .. ?
Ideea este in felul urmator: am fost la banca pentru un credit prima casa si am primit aprobarea financiara din partea bancii - OK. Perfect !
Am gasit o casa care este in constructie (intr-o luna este gata, casa si actele - intabulare etc). Vanzatorul imi cere un avans pentru a fi sigur ca o sa cumpar casa - perfect ok - dar mi-a spus sa nu facem un contract notarial (deci sa nu mergem la notar ca toata aceasta treaba costa ceva) ci sa-mi faca o factura pentru o anumita suma de bani...
Chiar daca acel contract la notar costa o suma de bani... mai bine imi iau o masura de siguranta, nu ? ...

Nu stiu de ce mai intrebi... Totul prin notar. Orice intelegere din asta pe sub mana poate insemna o teapa pentru tine. Niciodata pentru acesti 'vanzatori', 'dezvoltatori'.
Oricum trebuie sa semnezi antecontractul si sa ii dai cei 5%, apoi sa mergi la banca cu acel antecontract.

Daca ti-a zis ca intr-o luna e gata tot, inseamna ca in 3-6 luni chiar va fi gata. Posted Image

Edited by Gica_03, 10 March 2020 - 13:17.


#65
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
pare ca va fi program social prima casa anul asta, pentru cei cu venituri sub 4500lei/familie fara copii sau 7000lei/familie cu copii. Adpotat de camera deputatilor azi, merge la promulgare prin decret.

#66
Gica_03

Gica_03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.12.2019

View Postmeme10, on 10 martie 2020 - 15:42, said:

pare ca va fi program social prima casa anul asta, pentru cei cu venituri sub 4500lei/familie fara copii sau 7000lei/familie cu copii. Adpotat de camera deputatilor azi, merge la promulgare prin decret.

Nu m-ar deranja.
In teorie, vor fi mai putini cei care vor apela la program (de exemplu eu nu m-as incadra) si cererea de locuinte ar scadea, deci si preturile cerute de domnii mari dezvoltatori.

In teorie, ca in practica, cine stie...

#67
adyj13

adyj13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 01.08.2010

View Postmeme10, on 10 martie 2020 - 15:42, said:

pare ca va fi program social prima casa anul asta, pentru cei cu venituri sub 4500lei/familie fara copii sau 7000lei/familie cu copii. Adpotat de camera deputatilor azi, merge la promulgare prin decret.

Prin asta se intelege ca cei necasatoriti nu mai pot aplica ?

#68
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
se poate si individual, tot 4500 lei e limita.
https://www.avocatne...

#69
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Din articol se intelege ca pretul locuintei e limitat la 70.000E, asta indiferent de avansul  de care dispui?
Asa era si pana acum? intelesesem ca se acorda credit de 65000, dar nu limita pretul locuintei.

Edited by Zyx, 10 March 2020 - 21:30.


#70
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
pana acum puteai sa iei casa de 560k euro, daca puneai tu 500k si luai 60k de la banca. Acum nu se va mai putea. Cine are avans mare, face ipotecar normal.

#71
Gica_03

Gica_03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.12.2019

View Postmeme10, on 10 martie 2020 - 21:57, said:

pana acum puteai sa iei casa de 560k euro, daca puneai tu 500k si luai 60k de la banca. Acum nu se va mai putea. Cine are avans mare, face ipotecar normal.

Ce e drept, geniilor care ne conduc, le-a luat cam mult sa isi dea seama ca programul facut pentru a ii ajuta pe cei cu bani mai putini, era folosit de multe ori de cei cu bani multi...

#72
nicol24

nicol24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.03.2020
Buna!
Eu am facut cererea la BCR pt prima casa in data de 28 Februarie. Sunt in asteptarea preaprobarii de la banca...dar care nu a venit pana acum.
Aveti idee cam cat dureaza de reguala ? Dna de la banca spunea de cateva zile pana la 2 sapt maxim, insa as fi vrut sa stiu daca mai sunt si alte persoane care au depus cererea la BCR de curand si daca au primit vreun raspuns.
Va multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate