Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Posibila regenerare sau cadere?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Salutare si la multi ani pe anul acesta!
Ma confrunt cu o problema de ceva timp si nu stiu inca daca este ceva minor asupra caruia sa imi pun intrebari/sa fac ceva in aceasta privinta ori sa las sa se rezolve de la sine. Am 22 de ani si deseori cand imi trec mana prin par, observ fire in palma. De asemenea, cand mai fac dus pe cap si ma samponez, mai cad fire. Am citit ceva in legatura cu asta, dar prefer mai mult sa ma informez din alte păreri/sa aud experiențe.
Mentionez ca in familie nu am membri cu probleme de genul, sa fie ceva ereditar. Cred totusi ca este de la stres sau părul tinde să se regenereze. Încă ceva,  este ca folosesc produse de aranjat părul si anume fixativ.  Il am de lungime medie si trebuie aranjat ca sa stea.:))
Șampon folosesc clear si uneori head &shoulders,  dar nici astea nu cred ca isi fac treaba foarte bine mai ales că nu sunt de specialitate, de la farmacii si nu stiu dava aduc beneficii parului plus ca imi apar si cojite in cap de la care fsc măreață . Cu alte cuvinte,  parul in momentul acesta nu este foarte sanatos si posibil sa fie si una dintre cauzele caderii. Ce parere aveti? Ce ar trebui facut? V ati confruntat cu probleme de genul si daca ati scapat Cum ati facut o? Multumesc anticipat!!

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cite fire card in aceste situatii?
E intrebare serioasa, este normal sa cada un anumit numar de fire de par zilnic, cauta pe google.

Edited by trollerul_de_serviciu, 03 January 2020 - 13:10.


#3
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016
Normal 50-70 fire /zi

#4
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Si eu stiam ca approx 50 fire pe zi e normal sa cada.
Daca e lung si inchis pare foarte mult. in schimb daca e deschis la culoare si mai scurt nici nu-l observi...

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
iei vreun tratament? sunt tratamente care favorizeaza caderea parului

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
E absolut normal. Nu ai nici o problema.

#7
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
da, cum ai precizat si tu, stresul poate influenta intr-un mod major caderea parului si nivelul matretii.. poti schimba samponul, ceva gen anticadere de la gerovital.. sau anti-matreata cu alte substante active decat cele folosite de pana acum.. dar trebuie sa lucrezi si la nivelul mental, toata viata o sa fii stresat de diverse cerinte, nevoi si e necesar sa-ti gasesti un echilibru.. de exemplu sunt aplicatii pe telefon cu meditatii, poti sa incerci macar o data pe zi sa te relaxezi.. sau poti sa faci un sport.. nu ceva foarte competitiv, deoarece e posibil ca asa ceva sa-ti creasca nivelul de testosteron si testosteronul are o oarecare legatura cu calvitia (in anumite cazuri)..
pe de alta parte, probabil e ceva normal si exagerezi tu numarul firelor cazute.. Posted Image

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca iti raman 7-10 fire de par in mana cand treci mana uda prin par, e normal. Daca sunt mai multe ia niste pastile cu magneziu/zinc.
Pentru matreata schima samponul, nu te zgarci la unul scump. Eu de exemplu folosesc Apivita pentru par uscat si nu mai am probleme.

Edited by Friskey, 03 January 2020 - 15:10.


#9
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Renunta la fixativ si o sa-ti multumesti mai tirziu! Pentru intarirea radacinii firului de par incearca sa-l porti mai scurt(cel putin o perioada).Pentru tratament impotriva matretii foloseste samponul"SeboDiane DS"din farmacie.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Singurul şampon care reuşeşte să-mi amelioreze mătreaţa (aproape de dispariţie) este Head&Shoulders Menthol. Singura alternativă era, demult, Nizoral, dar am înţeles că nu se mai produce.
În rest, absolut toate şampoanele pe care le-am folosit, inclusiv cele menţionate aici, îmi provoacă mătreaţă.
Depinde şi cât de des te speli pe păr (pe cap). Nu e bine să te speli zilnic, se recomandă cam de două ori pe săptămână, în condiţii normale.
Aplicarea zilnică a şamponului favorizează îngrăşarea părului şi uscarea pielii.

Ca idee: dacă-ţi cad cam 10-20 fire de păr la o spălare, e normal. Dacă aduni un ghem de fire de păr, e destul de serioasă treaba.
Probabil că depinde şi de lungimea firului de păr şi de sex (M sau F).

#11
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Parul  [A]  paraseste capul  [B] .

A si B se gasesc in multimea cuvintelor {"destept", "prost"}. Trebuie doar sa pui cuvantul potrivit in locul potrivit si scapi de o obsesie.

#12
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019
Din cauza la stres iti cade parul, iti spun sigur.

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu zic ca din cauza la bani.

#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Sau poate din cauza de lipsa de bani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate