Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Netu' îmi citește gându' ?

  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Sau 2020 :D

#56
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019

View PostCinevadragsiiubit, on 02 ianuarie 2020 - 20:22, said:

Ştiu, toţi îmi veţi spune că netu' memorează tot ce am postat, cumpărat, căutat şi am accesat. Dar de câte ori accesez Softpedia Posted Image toate reclamele se actualizează şi se optimizează cu ceea ce gândesc eu la acel moment. De aceea, plin de paranoia, vă întreb: oare netu' îmi citeşte gându' ?

Daca iti spun ca e mai grav decat crezi, ce parere ai?
Daca  "netul" ne modeleaza gandurile si compartamentul astfel incat sa crezdem ca stie ce gandim, cand de fapt, noi gandim si ne comportam exact cum vrea el.
Pare SF?

#57
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Chiar deloc :)

#58
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View Postmihairo79, on 09 februarie 2020 - 12:04, said:

Daca iti spun ca e mai grav decat crezi, ce parere ai?
Daca  "netul" ne modeleaza gandurile si compartamentul astfel incat sa crezdem ca stie ce gandim, cand de fapt, noi gandim si ne comportam exact cum vrea el.
Pare SF?

Inteleg cat de cat cum functioneaza Big data si noul marketing dar ... functioneaza cata vreme habar nu ai de tine si esti usor de influentat. Daca ai *****er si daca stii ce mama naibii vrei de la un produs cred ca nu mai este totul atat de SF. Dar daca ai bale in coltul gurii si habar nu ai despre nimic atunci traisca reclama...

Un exemplu simplificat la extrem. Nu beau Pepsi sau Cola pt. ca e "cool" sau habar nu am ce ***** mai mananca aia prin reclame. Beau Pepsi pentru ca este mai dulce lucru usor de remarcat daca citesti eticheta. Poate e mai "cool" sa bei Cola dar pl*. Stiu ce vreau de la "bautura neagra", si anume sa fie dulce. Drept urmare oricata reclama ar face Cola eu to Pepsi beau si asta nu pentru ca Pepsi e mai "tare" in marketing. Nu. beau Pepsi pt. ca stiu ce vreau, respectiv zAHAR>

#59
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Multiple cauze.
Istoric de navigare, cumparaturi online,filme vizionate, bilete cumparate prin agentii turism, alte booking history, aplicatii accesate din diverse platforme, asigurari diverse, transfer de bani in diverse platforme, dispozitive inteligente apelabile prin comanda vocala, smart TV.....

Sunt multe care promit ca viata privata ramane privata, dar de fapt toti trag cu urechea, te urmaresc, promit sa nu divulge date personale, iar la final esti intr-o HORA a ofertelor

Informatii infime despre tine , furnizate involuntar , ce se pun cap la cap intr-o baza de date, doar in folosul economiei de piata

Edited by keta, 11 February 2020 - 01:37.


#60
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View Postketa, on 11 februarie 2020 - 01:33, said:

Multiple cauze.
Istoric de navigare, cumparaturi online,filme vizionate, bilete cumparate prin agentii turism, alte booking history, aplicatii accesate din diverse platforme, asigurari diverse, transfer de bani in diverse platforme, dispozitive inteligente apelabile prin comanda vocala, smart TV.....

Sunt multe care promit ca viata privata ramane privata, dar de fapt toti trag cu urechea, te urmaresc, promit sa nu divulge date personale, iar la final esti intr-o HORA a ofertelor

Informatii infime despre tine , furnizate involuntar , ce se pun cap la cap intr-o baza de date, doar in folosul economiei de piata

Sunt de acord cu tine 100% si la comanda vocala as adauga si ascultarea in chiar si atunci cand nu esti conecatat la net ( nu direct ). Verificata aceasta metoda de 9 ori cu 3 telefoane diferite. Imediat ce te conectezi la "Google services" ( la net ) sau la ID-zeu ( nu stiu exact cum se numeste serviciul ), ti-se updateaza si profilul. E ft. tare dar totusi, daca stiii ce vrei ... reclamele sunt o gluma.

#61
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Era vorba doar de reclame nedorite , treaba cu protejarea de sine in mediul virtual e alta discutie, desi se poate dezbate si aici.
Initiatorul era doar stresat de ce vede reclame in forum pe exact targhetul sau....De ce are impresia ca-l urmareste cineva...
Raspunsul e simplu , afacerea trebuie sa mearga, Acest forum nu este gratis..... are in spate multe chestii de platit. De unde acei bani ? Nimeni nu doneaza ca sa fie pe forum (ar fi o idee buna).
Spatiul virtual este interconectat, o mana spala pe alta....trebuie sa scoti bani din ceva ca sa mentii un produs in functionare.

Toata lumea crede ca ce bine este ca avem GOOGLE gratis....
NU e gratis. Daca fura 0.0005% informatie de la o persoana, la cate persoane sunt in lume face o tinta tare de marketing si scoate inzecit.

Edited by keta, 11 February 2020 - 02:34.


#62
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019
Inteleg.

Totusi cred ca Softpedia isi permite sa introduca ( si o face ) reclame integrate in site. Ar fii chiar recomandat la cati vizitatori au pe luna, din care probabil ca foarte multi au *****er. As considera-o reclama nedorita dar nu m-ar deranja.

Initiatorul sa inteleaga ca reclamele sunt tintite catre el si sa cerceteze mai mult inainte sa achizitioneze un prosdus. Dealtfel sa inteleaga ca poate bloca o sumediene de reclame si ca poate debloca reclamele pe site-uri pe care doreste sa le suporte financiar. Dealtfel sa nu mai joace chestii gen alb sau negru, A sau B etc..alea sunt facute sa va profileze.

#63
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In viata, intotdeauna vei accepta un compromis ( o mana spala pe alta), deci este o alegere libera a initiatorului

#64
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View Postketa, on 11 februarie 2020 - 02:55, said:

In viata, intotdeauna vei accepta un compromis ( o mana spala pe alta), deci este o alegere libera a initiatorului

A ii imparatasii putina cunoastere este un gest nobil. Nimeni nu neaga liberul sau arbitru Posted Image

#65
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,511
  • Înscris: 15.06.2007

View Postkarax, on 02 ianuarie 2020 - 20:30, said:

nu e nimic de genul asta. probabil google functioneaza cu un algoritm de predictie a ceea ce cauti, astfel ca au algoritm de machine learning incat ti-a memorat obiceiurile zilnice din cautari. si stie exact la ce intervale cauti tu ceea ce cauti.
odata am dat click pe detaliile unei reclame , s-a deschis o fereastra mica, cu optiuni, unde puteam vedea "de ce mi se afiseaza reclama"sau  daca nu mai vreau sa vad respectiva reclama , sau daca este irelevanta reclama pentru mine. Am tot sapat in directia " why I see this add" ca sa gasesc ca aplicatia aliexpress indicase prin cookies ce anume as cauta eu la anumite ore.. incredibil.  De atunci ma dau cat mai mult pe VPN incognito/private mode, toate cookiurile se sterg singure, nu se salveaza nici search history.

Edited by tfmercedez, 11 February 2020 - 03:26.


#66
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

View PostCinevadragsiiubit, on 02 ianuarie 2020 - 20:22, said:

Ştiu, toţi îmi veţi spune că netu' memorează tot ce am postat, cumpărat, căutat şi am accesat. Dar de câte ori accesez Softpedia  toate reclamele se actualizează şi se optimizează cu ceea ce gândesc eu la acel moment. De aceea, plin de paranoia, vă întreb: oare netu' îmi citeşte gându' ?


A mai fost deschis un topic cu acest tip de subiect, cu diferenţa că acolo se vorbeşte despre Google care citeşte gândurile. Eu acolo am scris următorul text:



"Şi mie mi s-a întâmplat asta, şi multor altora.
Sigur, e bine să avem idei avangardiste, şi, eu unul nu resping posibilitatea ca anumite instituţii să fi fost ajuns la tehnologii înalte, necunoscute. Sigur, să te aştepţi, şi să se aştepte oricine cu astfel de idei, ca lumea să-i ironizeze, lucru specific ideii de grup.

Însă eu explic această stare de fapt, prin intermediul unui fenomen psihic numit déjà vu, care arată că se poate întâmpla ca anumite şabloane de gândire, să fie activate în anumite condiţii şi locuri. Adică, să ni se pară că am mai fost acolo, şi am mai făcut acelaşi lucru.

E aşa şi cu situaţia de faţă. Reclamele care apar pentru lucruri la care ne-am gândit, e o chestiune de statistică: au mai apărut de mii de ori şi altora care...au căutat online acel produs, sau care au intrat în rezonanţă vizuală cu o reclamă aleatorie. Gândindu-ne mult la acel lucru, psihicul a eliminat "aleatoriul" din reclamă, crezând că i-a fost adresată exclusiv lui."

#67
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostCinevadragsiiubit, on 02 ianuarie 2020 - 20:22, said:

plin de paranoia, vă întreb: oare netu' îmi citeşte gându' ?
Da.  Da-ti log out si ascunde-te sub o piatra !

#68
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Ia ștergeți-va cookies din browser sa vedeți ce minune se întâmplă.

#69
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019

View PostBarboso, on 11 februarie 2020 - 16:46, said:

Da.  Da-ti log out si ascunde-te sub o piatra !
Piatra Arsă sau Piatra-Neamţ ?

#70
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Piatra Craiului.  Adanc sub ea.   :bigwhitegrin:

#71
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View Postro_explorer, on 12 februarie 2020 - 08:58, said:

Ia ștergeți-va cookies din browser sa vedeți ce minune se întâmplă.

Ce se intampla ? Se sterg si datele colectate de catre Google / Facebook etc. ? Bro fii serios Posted Image

\

Totusi fratioare...tu iti faci probleme de faptul ca primesti reclame personalizate cand de fapt se pot face mult mai multe lucruri necurate avand acces la "Big Data". Vezi Cambridge Analitica"

Edited by Jemapel, 12 February 2020 - 21:04.


#72
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostCinevadragsiiubit, on 02 ianuarie 2020 - 20:22, said:

... oare netu' îmi citeşte gându' ?

Nu-ti citeste gandu' !
Incearca un fel de "educatie" bazata pe istoricul cautarilor (vezi IP, ID-ul computerului, cont samd).
Interesant este cand cauti, de ex. subiecte asa-zis "interzise". Vei fi "indrumat" catre directia "cea buna", gen contrariul a ceea ce cauti.

Edited by LORELYAN, 13 February 2020 - 19:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate