Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Viteza de propagare a fortei

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016
Materia care are masa necesita energie infinita pt a accelera la viteza luminii .

Ca sa atingi viteza luminii trebuie comprimat spatiul/timp  pe directia de deplasare  , tehnologia warp din star-trek, vise frumoase

#56
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Un nebun a aruncat o piatra in balta si alti 10 buni se arunca sa o scoata. V-ati apucat si voi sa filozofati ideile lu karax.

#57
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
de acord cu friskey...eu am lasat-o balta de ceva timp cu fizica, n-am mai vizionat un clip sau invatat ceva....

#58
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Khan academy nenicule.
L-am descoperit acum vreo 2 luni si am urmarit si eu niste lecturi pe care le uitasem, ecuatii diferentiale, multivariable calculus.
Dar are si fizica, chimie, am impresia ca te poti pune bine la punct cu stiinta pana la nivel de liceu, chiar si peste. De, mai sunt chestii pe care le ami uita omul, dar daca vrea sa invete,surse se gasesc.
Nu trebuie sa urmaresti videoclipuri asa, aiurea. Nu inveti nimic structurat, bine sedimentat.

#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,848
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmaccip, on 03 ianuarie 2020 - 18:47, said:

Nu trebuie sa urmaresti videoclipuri asa, aiurea. Nu inveti nimic structurat, bine sedimentat.

In chestii d-astea se vede difetenta dintre generatia "google", foarte bine documentata ( :lol: ) si cei care inteleg la ceea ce trebuie sa raspunda.
Faptul ca pui un text copiat nu inseamna ca ai raspuns, nici macar ca ai fi destept.
Khan academy zici? Nici n-am stiut de existenta sa, in rest, da, in viteza de a raspunde, cei care habar n-au, polueaza doar.

#60
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Khan academy e o sursa reliable de cunoastere.
Cei care n-au  avut ocazia sau cheful sa invete in scoala, o pot face acum.
Nu exista nicio scuza sa vrei sa stii si sa nu poti
Ai plod la liceu si se plange ca nu intelege de la profesorul lui? Nicio problema. -> khan academy e solutia.
Si or mai fi si altele, dracu stie.
N-ai nicio scuza sa ramai prost acum.
Google ajuta, dar tu esti ala care cauti informatia. Daca te multumesti cu un film feisbucist sau discoveryst, e treaba ta nu a lui google.
Pe mine google m-a ajutat, n-am de ce sa-l injur.

#61
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eu am vizionat mult de la michel van biezen. are mii de clipuri de fizica, chimie, matematica, economie

#62
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Si la ce te uitai in timpul ala?
:D

#63
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,480
  • Înscris: 30.08.2017

View Postmaccip, on 03 ianuarie 2020 - 19:52, said:


Cei care n-au  avut ocazia sau cheful sa invete in scoala, o pot face acum.


Cat am putut sa urasc fizica in liceu...am avut o profesoara imbecila care care a facut tot posibilul sa nu-mi placa materia asta.

#64
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016

View Postmeuser, on 03 ianuarie 2020 - 13:07, said:

Materia care are masa necesita energie infinita pt a accelera la viteza luminii .

Ca sa atingi viteza luminii trebuie comprimat spatiul/timp  pe directia de deplasare  , tehnologia warp din star-trek, vise frumoase

Tehnologia warp nu are nici o treaba cu viteza luminii...

#65
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Pai in principiu profesorii nostri au fost mai slabi decat astia de-i gasesti cu cursuri pe youtube.
Acum fiecare cu norocul lui. Si eu am avut profesori slabi  de fizica, dar am avut mai mult noroc la mate.
Dar ideea e ca daca nu pricepi de la un profesor, ai varianta asta care nu exista inainte, de a gasi cursul respectiv pe net si a-l parcurge.

#66
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,480
  • Înscris: 30.08.2017
Cam asa si la mine...am avut profesor foarte bun la matematica...de altfel era si materia preferata.

#67
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
Forta nu e cu fizica, e cu religia aia din star wars.

#68
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Posttehnics, on 02 ianuarie 2020 - 14:47, said:

... uneori m-am intrebat: care este viteza de deplasare sau propagare a fortei intr-un corp dur ?
La nivel microscopic interactiunea (care genereaza forza) se propaga cu viteza luminii in vid. Imagineaza-ti ca solidul este format dintr-un sir foarte lung de atomi: cand misti primul atom vecinul lui o sa fie impins de campului electric a primului atom, si asa mai departe... Cand ai retele cristaline mecanismul microscopic de transmitere e acelasi doar ca apar efecte de interferenta si viteza efectiva de propagare e mai mica (de exemplu sunetul sau vibratiile).

#69
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 03 ianuarie 2020 - 23:33, said:


Tehnologia warp nu are nici o treaba cu viteza luminii...
Cine a  zis ca are ??? , warp e o fantezie inaccesibila

#70
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 10.08.2005
ce treaba are warp-ul cu "tija noastra" ?

#71
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016

View PostMarianG, on 04 ianuarie 2020 - 11:52, said:

ce treaba are warp-ul cu "tija noastra" ?
Se  vroia sa obtina un, raspuns , o unda, o forta etc mai mare decit viteza luminii, lucru imposibil dealtfel

#72
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 10.08.2005
eu si colegul @soarce ne-am apropiat de ce voia @tehnics, nu e nevoie sa demonstrezi ca warp e imposibil,
e vorba de propagarea la nivel nivelul atmomilor (respectiv electronilor), lucru asta se petrece liniar si dureaza (pentru lugimnea ceruta) cel putin o secunda
asta fara a tine cont de cantitarea imensa de energie de care ai nevoie sau de alte forte care actioneaza asupra obiectului

Edited by MarianG, 04 January 2020 - 12:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate