Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Viteza de propagare a fortei

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Într-un corp ideal propagarea ar trebui să fie instantanee. Dacă acest corp este infinit pierderile de energie sunt zero, altfel apar reflexii şi radiaţii la margini.

#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
baieti, nu m-au convins raspunsurile voastre. eu il astept pe karax.

#21
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Postlaffin, on 02 ianuarie 2020 - 15:42, said:

baieti, nu m-au convins raspunsurile voastre. eu il astept pe karax.

Ah, da, clar. Noi aici doar ne jucam in nisip, pana vine domn' profesor. Credeam ca e clar.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttehnics, on 02 ianuarie 2020 - 15:33, said:

Interesanta afirmatia.
Eu am spus acolo un corp solid ideal, adica incompresibil.
Doar ca aplicand o forta, chiar si intr-un corp incompresibil, acesta forta se poate transforma in unda mecanica ???

Daca e incompresibil nu exista vibratie
Mi-a luat-o-nainte lupu de Rose

Eu as gandi problema mult mai simplu, asa cum o facea si Einstein, dpdv energetic. Forta nu am de unde s-o apuc, sa zic ca se propaga etc.
Lovesti bara ta cu un ciocan la capat si in momentul ala imprimi o energie care propaga o unda mecanica, cred ca-i poti zice si unda energetica care se va amortiza cu mult inainte sa ajunga la capatul celalalt.
Practic ciocanul tau va fi respins cu o energie aproape egala cu energia cu care ai lovit
Asta sa nu intru in considerente gravitationale intre bara ta de sticla si ciocan. Ciocanul va avea sa zicem 5kg, in timp ce bara va avea vreo 24 milioane de tone sau 24 miliarde de kg

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTsunnnami, on 02 ianuarie 2020 - 15:50, said:

Asta sa nu intru in considerente gravitationale intre bara ta de sticla si ciocan. Ciocanul va avea sa zicem 5kg, in timp ce bara va avea vreo 24 milioane de tone sau 24 miliarde de kg
Tocmai de aia am spus in vid, in inponderabilitate...ca sa nu discutam de mase si greutati...

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttehnics, on 02 ianuarie 2020 - 15:52, said:

Tocmai de aia am spus in vid, in inponderabilitate...ca sa nu discutam de mase si greutati...

Greutati, nu, mase, da. E materie.
Si bara ta are gravitatie la masa aia

Dar putem ignora efectul gravitational (nu gravitatia Terrei ci gravitatia generata de masa barei de sticla)

#25
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Cel mai probabil foarte aproape de viteza sunetului, nicidecum a luminii!

Puteti incerca un experiment, daca gasiti o bara de otel, destul de mare/lunga, daca bati puternic la un capat cu un ciocan mare si altcineva o sa stea la capatul celalalt cu urechea plecata, o sa auda un "ding" sau "dang" la sosire. Principiul dupa care functioneaza clopotele uriase, unde daca asculti atent, poti auzi cum calatoreste vibratia (lovitura aplicata de ciocanul clopotului) prin material. Si fiinda la nivel molecular/atomic, orice solid e tot un fel de lichid, de ce ar fi diferit de felul in care se propaga forta in lichide precum apa?

https://www.ck12.org...of-Sound-MS-PS/
https://www.nde-ed.o...inmaterials.htm

Medium (20 °C)     Speed of Sound Waves (m/s)
Dry Air                    343
Water                     1437
Wood                      3850
Glass                      4540
Aluminum                6320

#26
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
O lista si mai mare de materiale aici:
https://www.engineer...l  (observati diferentele dintre viteza longitudinala, vs. de "rupere'' (shear) spre exemplu)

Cum este de asteptat, viteza maxima este atinsa in diamant pur (12 000 m/s)

#27
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Ce este forța?

#28
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Forța nu se propagă. De aceea ea este reprezentată ca acționând în centrul de greutate al corpurilor.
Ce vrei tu e, de fapt, altceva și depinde de viteza de acțiune a forței, mai degrabă, impulsul. Care se conservă și, teoretic (în cazul corpurilor necompresibile), acționează instantaneu. Vezi pendulul lui Newton. Posted Image
Ați cam chiulit de pe la orele de fizică. Posted Image

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/02/Newtons_cradle_animation_smooth.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ursamajor, 02 January 2020 - 17:49.


#29
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View Postursamajor, on 02 ianuarie 2020 - 17:45, said:

Forța nu se propagă. De aceea ea este reprezentată ca acționând în centrul de greutate al corpurilor.
Ce vrei tu e, de fapt, altceva și depinde de viteza de acțiune a forței, mai degrabă, impulsul. Care se conservă și, teoretic (în cazul corpurilor necompresibile), acționează instantaneu. Vezi pendulul lui Newton. Posted Image
Ați cam chiulit de pe la orele de fizică. Posted Image

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/02/Newtons_cradle_animation_smooth.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ala este efectul actiunii si reactiunii...

#30
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Habar n-ai. Arată conservara impulsului.
Principiul acțiunii-reacțiunii (legea a 3-a a mecanicii Newtoniene) spune altceva: că un corp se opune forței cu una egală dar de sens opus celei aplicate.
Vezi că am pus link: citește acolo.

Iar la peste 13000 de postări mă așteptam să nu mai citezi mesajul anterior. ;)

Edited by ursamajor, 02 January 2020 - 17:57.


#31
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
Se propaga cu viteza sunetului in corpul respectiv.
Nu cred ca exista solid ideal dincolo de fizica newtonianã. Acolo se propaga cu viteza infinita.

#32
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posttehnics, on 02 ianuarie 2020 - 14:47, said:

Salutare,
Desi titlul este un pic ciudat si topicul apartine mai degraba a lui @karax
se putea sa fiu eu lasat in pace macar acum ca am terminat-o cu topicurile de fizica?!!!

Edited by karax, 02 January 2020 - 18:10.


#33
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Pãi s au blocat... :)

#34
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Trebuie să vă gândiți la legătura dintre energie, forță și impuls.
Ce înseamnă energia cinetică și cum se leagă cu forța și impulsul (sau percuția).
Datorită energiei se poate pune în mișcare un punct de masă pe o direcție, cu un sens, având suportul.
Energia se propagă mecanic în acest caz. Viteza de propagare ține seama de elasticitatea tubului. Dacă tubul nu este elastic, impulsul nu se propagă. Nu se deplasează forța, care este abstractă, ca mod de interpretare, ci particulele componente ale barei, prin vibrație. Dacă nu vibrează nimic energia nu se propagă.

#35
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Printr-un obiect incompresibil fortele se propaga ori (aproape) instantaneu, ori deloc.
De exemplu bara de sticla: ori se propaga forta instantaneu, ori deloc ca se sparge bara si se duce dracu cu tot cu forta.

#36
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Nimic nu se propagă instantaneu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate