Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Unde pot gasi adrenalina / adrenostazin / flixotide

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View PostRemicade, on 03 ianuarie 2020 - 10:41, said:

Sper ca nu aerosoli ???.....
Ba da. Din anii mei de experienta, dar si a colegilor pediatrii (care prescriu din greu), in cazurile de afectiuni respiratorii (bronsiolita de exemplu), merge mult mai bine aerosol. Daca sunteti tot medic s-ar putea discuta, desi prefer sa nu creez polemici pe actul medical. Parerile stiu ca sunt impartite, exact ca in cazul in care majoritatea recomandam vaccinarea, dar exista si cazuri izolate in care se opun.
In definitiv, medicina nu este matematica, tratamentele nu raspund la fel la toti pacientii, efecte adverse pot exista la orice, insa medicul pune totul in balanta si prescrie sau nu prescrie.

Important aici este unde gasim un medicament. Si poate, de ce se intentioneaza retragerea de pe piata a unor variante ieftine.

Edited by dana_1, 03 January 2020 - 15:51.


#20
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003

View Postdana_1, on 03 ianuarie 2020 - 10:38, said:




Eu as lua si 100, adica as vorbi cu farmacistul sa aduca, pentru ca scriu destul de multe.
Pacientii mei ma intreaba de multe ori : ”Gasesc la farmacia de aici tot ce mi-ati prescris?”. Doar ca in ultima vreme mai aud si : ”Din ce mi-ati scris, asta nu am gasit nicaieri”.
Iar daca as scrie ceva foarte scump, ar prefera oamenii de banii aia sa mearga la spital.
Pentru cazurile urgente (in special la sugari), mai am acum vreo 3 fiole. Sper doar sa fac rost pana le epuizez, depinde ce urgente vin. Uneori am si pana la 10 sugari pe zi, doar sa nu fie cazuri grave.

Dar dumneavoastra nu va interesati un pic cam ce se gaseste si ce nu se gaseste prin farmacii? prescrieti asa, in blind?

#21
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009

View Postdana_1, on 03 ianuarie 2020 - 15:48, said:

Daca sunteti tot medic s-ar putea discuta,
Important aici este unde gasim un medicament. Si poate, de ce se intentioneaza retragerea de pe piata a unor variante ieftine.
Sunt farmacist. Nu se mai gasesc medicamente ieftine pentru ca nu mai renteaza fabricarea lor, statul interzice maririle de pret ca sa tina pasul cu realitatile economice din teren (salarii crescute, costuri legate de materii prime etc) din cauze electorale.

#22
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postdana_1, on 03 ianuarie 2020 - 10:38, said:

....Doar ca in ultima vreme mai aud si : ”Din ce mi-ati scris, asta nu am gasit nicaieri”....
Deci, in ultima vreme. Apoi am ajuns si eu in farmacie si am aflat ca nu aveau de mai multe luni de zile nici macar inlocuitor. Nici nu au pomenit de variantele de 90 ori mai scumpe, pentru ca nu se pot compara.

#23
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
Flixotide e cu sincope in distributie de 2-3 ani, cel putin. Adrenalina ceva mai recent, iar adrenostazinul se inscrie cu brio pe lista de deficitare de vreo 2-3 luni.
La fel ca si metoclopramid fiole - si tot ce tine de fiolaj Terapia.
Probleme mari sunt si la Biofarm, cam tot ce insemana picaturi si vitamina liposilubile.
Probleme mari sunt si cu produsul (substanta??) metoclopramid.

#24
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Apare Adrenalina in cutie cu 10 fiole.

#25
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View PostRemicade, on 07 ianuarie 2020 - 09:11, said:

Apare Adrenalina in cutie cu 10 fiole.

Multumesc frumos pentru informatie.

#26
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 19.05.2002
Uite de aia nu se mai gaseste Adrenostazin...

https://conspiracy.f...ki/Adrenochrome

Restul e palavrageala!

Pentru carcotasi...(din link)

John Smythies (2002) describes the effects of Adrenochrome as being wildly hallucinogenic, with participants without a mental disorder ("normal" test subjects) experiencing "very impressive visual illusions of color, movement and distance perception [...]". Purported Effects
  • Hallucination
  • Thought Disorder
  • Bizarre Ideation
  • Masturbation
  • Depersonalization
  • Body Image Disturbances / Body Dysmorphia
  • Euphoria
  • Hyper-Mania / inappropriate affect to stimuli.

Edited by drgroza, 07 January 2020 - 11:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate