Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Unde pot gasi adrenalina / adrenostazin / flixotide

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Salutare tuturor si un an cat mai bun va urez.
Stie cineva va rog unde pot gasi fiole de adrenalina / adrenostazin / flixotide ?
Lanturi intregi de farmacii nu mai au. Au inceput sa dispara inca din primavara.
Imi trebuie pentru aparatul de urgenta din cabinetul medical.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
daca discutam de cmi, ia legatura cu agentii care vin la cabinet. daca esti in bransa, stii prea bine ca ofera si ceea ce nu se gaseste in famacie. nu-ti pot spune mai multe, nu divulg secretele bransei.

#3
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 20.08.2012
Urmareste acest film si atunci o sa ai explicatia de ce nu mai gasim banalele medicamente ieftine.
bani murdari sezonul 1 episodul 3 medicamentele si bursa.

#4
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
@Dany_Darke : da, asa este, doar ca fac naveta la un cmi rural si de mai mult de un an nu a mai trecut nici un reprezentant. Exista langa cabinetul meu si o farmacie, iar farmacistul s-a interesat la depozitele cu care colaboreaza si nu a reusit nimic.
Plus ca in rural ar fi mai mare nevoie in cazurile urgente, la oras exista clinici / spitale de urgente in apropiere.

@romulus69ro : explicatia de ce nu gasim este mai putin importanta.

#5
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Ceva de genul, dar se ia doar din farmacie! https://www.minifarm...apia-5645.html. Parerea mea: Numai bagati porcarii in voi aiurea. Proba de rezistenta da-o pe bune, daca nu o iei inseamna ca nu esti capabil sa faci fata. Asta deja e dopaj.

#6
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Nu ai inteles sau nu ai citit atent prima postare.
Stii tu ceva, sportivii mai iau pentru ca ofera multa energie. Dar sunt sigura ca rolul administrarii medicale nu il cunosti. In special la copii mici, unde nu ai cu ce sa inlocuiesti.
Linkul are stoc epuizat.

#7
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
https://www.pfarma.r...-w02947002.html

#8
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
@campary : multumesc frumos. Vorbesc maine sa vad si termenul de valabilitate.

#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
In loc de adrenalina poți lua Epipen sau Anapen. Știu că nu figurează în trusa dar e bine să-l ai pentru vreun șoc la anestezic.
Flixotide figurează în trusa că doar nu e pentru urgente?
Oricum nu o sa găsești răspunsul pe Softpedia o să ți se dea linkuri inutile.

Edited by Remicade, 02 January 2020 - 12:46.


#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

 dana_1, on 02 ianuarie 2020 - 12:09, said:

sportivii mai iau pentru ca ofera multa energie.
Exact aici este cheia ! mergi la o sala si ia legatura cu cei de acolo , ce nu stiu medicii si farmacistii (in acest domeniu) cu siguranta stiu ei .
Daca produsul este consumat la sala de forta ei au alte filiere mult mai rapide .

In farmacie nu este, am un vecin ce este predispus la soc anafilactic in mod expres la muscatura de viespe , are trusa permanent la el si foarte greu a facut rost de 1 fiola din spital . De 2 ori a ajuns in stare critica la urgenta , fara trusa e ...desi am inteles ca pana la urma nu-si mai face efectul sau are un efect nesemnificativ , dar macar pana ajunge salvarea la el sa il mentina .

Edited by ldpe, 02 January 2020 - 12:45.


#11
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Atâta vreme cât Terapia face cutia de Adrenalina cu 100 de fiole trebuie sa am un flux de ieșiri ca să nu-mi expire in farmacie. Pentru că dacă dai 20 și arunci 80 nu ai făcut nimic.

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Cidat ca traiesc in acelasi oras cu fabrica Terapia si nu gasesti, omul e inebunit, nici el nu intelege fenomenul . Singura posibilitate este ca linia sa functioneze periodic pentru o anumita serie de fiole dupa sa treaca pe altceva . Am un cunoscut in fabrica si de curiozitate dupa sarbatori il sun sa vad ce fenomen paranormal este acolo avand in vedere ca adrenalina este foarte ceruta in regim de urgenta .

#13
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Aici puteti raporta toate medicamentele care lipsesc: http://medicamentelipsa.ms.ro/

#14
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

 Remicade, on 02 ianuarie 2020 - 12:40, said:

In loc de adrenalina poți lua Epipen sau Anapen.
Da, vad ca are practic aceeasi concentratie, doar ca e foarte scump.

 ldpe, on 02 ianuarie 2020 - 12:41, said:

Exact aici este cheia ! mergi la o sala si ia legatura cu cei de acolo.....
Interesant. Oricum ajung des la sala.

 Remicade, on 02 ianuarie 2020 - 13:04, said:

Atâta vreme cât Terapia face cutia de Adrenalina cu 100 de fiole trebuie sa am un flux de ieșiri ca să nu-mi expire in farmacie. Pentru că dacă dai 20 și arunci 80 nu ai făcut nimic.
Eu as lua si 100, adica as vorbi cu farmacistul sa aduca, pentru ca scriu destul de multe.
Pacientii mei ma intreaba de multe ori : ”Gasesc la farmacia de aici tot ce mi-ati prescris?”. Doar ca in ultima vreme mai aud si : ”Din ce mi-ati scris, asta nu am gasit nicaieri”.
Iar daca as scrie ceva foarte scump, ar prefera oamenii de banii aia sa mearga la spital.
Pentru cazurile urgente (in special la sugari), mai am acum vreo 3 fiole. Sper doar sa fac rost pana le epuizez, depinde ce urgente vin. Uneori am si pana la 10 sugari pe zi, doar sa nu fie cazuri grave.

Edited by dana_1, 03 January 2020 - 10:41.


#15
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Pentru ce scrieti adrenalina ? Sper ca nu aerosoli ???
Epipen e ptr soc anafilactic, am crezut ca sunteti cabinet stoma nu e fiola ci pen.

Edited by Remicade, 03 January 2020 - 10:42.


#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

 dana_1, on 03 ianuarie 2020 - 10:38, said:

Interesant. Oricum ajung des la sala.
Nu este nimic interesant , e o lege nescrisa ...cand vrei sa vorbesti cu "profesorul" de la chirurgie mergi pe la portar inainte sa te informezi : program, cat trebuie, unde il gasesti la ora x , ce preferinte are, cum sa vorbesti cu el - dupa totul devine floare la ureche Posted Image

#17
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009

 ldpe, on 02 ianuarie 2020 - 12:41, said:

In farmacie nu este, am un vecin ce este predispus la soc anafilactic in mod expres la muscatura de viespe , are trusa permanent la el si foarte greu a facut rost de 1 fiola din spital .
Sa inteleg ca nimeni nu i-a spus de Epipen ? Sau viata lui nu merita cei ~ 180 de lei ca costa ?

#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Cred ca nu dar iti multumesc in numele lui , o sa-i transmit.
Pentru ce are el nevoie cred ca acea suma este nesemnificativa...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate