Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Incalzire spatiu garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#91
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

 andreic, on 25 ianuarie 2020 - 10:08, said:

Asta din poza ta e chiar tare, am si o idee buna zic eu, tevile cand trec prin camera de ardere sa aibe si aripioare perpendiculare sudate, sa simuleze un schimbator de caldura ca la centrale pe gaz, ar fi si mai bun transferul termic si pierderea pe cos mai mica.
Aripioarele ar fi mers pe exteriorul sobei dar aportul lor e nesemnificativ, parerea mea ;
ce se mai face in schimb, se face un " traseu " de aer, roata in jurul sobei inchis in tabla care sa conduca aerul de la baza sobei pana la recuperator si expulzata in incapere .

#92
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Da, așa este, și focarele de semineu au aripioare ptr marirea suprafeței

Attached Files


Edited by silenced, 25 January 2020 - 11:15.


#93
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Exact acelasi principiu caci focarul este bagat intr-o caseta de unde cu un ventilator scoti aerul cald Posted Image sau fara ventilator pe principiul convectiei .

Edited by bdx100, 25 January 2020 - 11:19.


#94
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Cutie peste sobă și recuperator, complicații...

Mai simplu ce am zis mai sus...

Dar, discutăm discuții... ,☺☺☺☺

Attached Files


Edited by silenced, 25 January 2020 - 11:24.


#95
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Am in santier un astfel de generator de caldura pe lemne...E vorba de un Master CT50P care costa....stati jos....8000 Ron. Face caldura de nu stai langa el.

Attached Files



#96
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
În sfârșit un utilizator, bravo, să-l folosești sănătos.

Așa este că nu se compară cu cele pe curent sau gaz, nici la putere și nici la costuri?

Adică puternic și ieftin.

Spor să ai.

#97
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Salut...da...am in santier si variante de incalzitoare pe curent respectiv motorina...Cele pe curent sunt Posted Image .... astea pe motorina sunt ceva mai ok dar tot nu baga ca si asta pe lemne si bineinteles ca nu se compara dpdv al costurilor ...astea pe motorina sug 7L la ora...ori lemne pentru foc se gasesc peste tot prin santier.

Attached Files


Edited by brawnie, 28 January 2020 - 09:25.


#98
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Pentru spatii mai mari renteaza generatoarele de aer cald. Am doua cu flacara intoarsa fabricatie italiana de la Fabri Termomecanica,un F85 si un F350, cumparate de noi unul in '98 si unul in 2000, sunt facute din inox refractabil in 20 de ani am schimbat doar gratarul. Astea ar fi: http://www.fabbriter....it/ita/f28.php
Randamentul la acestea e mult mai bun fata de ce ai expus 2 posturi mai sus.

#99
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Deja, astea sunt profesionale, flacăra întoarsă înseamnă posibilitate de modulare a puterii, ardere mai completa, câștig mai bun, dacă are și un schimbător mai performant, să scape grade mai puține la coș, deja e super.

Dar sigur diferența de preț e semnificativă.

În orice caz, rămâne valabilă soluția ptr topicul omului, că încălzirea rapidă se poate face doar prin încălzirea directă a aerului ventilat.
Și de preferat un combustibil cât mai ieftin, lemne sau ulei refolosit sau gaze la conductă nu la butelie.

Cu bine

#100
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
Sa zicem ca suntem in faza de instalati si exista posibilitatea sa se puna incalzire in pardoseala si in garaj(suprafata 30mp, usa de 5m, izolata 15cm pereti, si 25cm in pod). Pentru lucrari ocazionale merita ipat-ul ,ar face fata sau mai degraba un tun cu aer cald.

ms.

#101
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Ocazional, sigur aer cald.

#102
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu vei putea incalzi "ocazional" cu IPAT- ul.... nu este conceput pentru asa ceva. Scenariul este urmatorul: Dai drumul la IPAT, te apuci de treaba si dupa 5-6 ore cand ai terminat treaba incepi sa simti si caldura de la IPAT....asta e dezavanajul ca se incalzeste greu...avantajul este ca se raceste la fel de greu...

#103
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
După părerea voastră, merita o asemenea investiție, sa zicem că i-aș da drumul la pardoseala înainte cu o zi in caz că știu că am ceva de meșterit, sau mai degrabă cu un tun aer cald, privind din perspectiva costului?

#104
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Din pacate nu gasesc recuperator de caldura de 150 mm diametru. De fapt am gasit la dedeman pe stoc dar e din tabla de conserva si mai e si foarte scump. Ma gandesc ca as putea sa fabric unul, tot ce am nevoie sunt niste fasii de tabla grosime de 1.5 sau 2 mm, dimensiuni 200x300 mm, cu o gaura in mijloc de 150-152 diametru, sudate in puncte pe primul burlan, paralele la distanta de 50 de mm. Mai departe ma gandesc la un ventilator de la un radiator auto, un SH sunt sigur ca gasesc si pe care sa-l fixez pe recuperator. In felul asta nici nu se mai optureaza in niciun fel evacuarea fumului si aerul va fi incalzit de acele lamele care vor dispersa caldura data de burlan. Posted Image

Pareri?

#105
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am o sobă cu rumeguș. Deasupra ei am pus un ventilator de baie de 125mm care suflă pe plita sobei. E eficient sistemul. Ventilator de radiator auto,nu recomand. Suflă prea tare și face curenți mari in atelier.

#106
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
Asa este , cele pentru racirea radiatorului au turatii mari ( am 2, una montata , pe un trepied facut din cornier , folosita ocazional , cand patrunde fum in atelier ...) .
Mai degraba , o aeroterma auto , cu circuitul de comanda in trepte , montata in capul unui burlan .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate