Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Incalzire spatiu garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#73
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Intr-un spatiu folosit ocaZional nu renteaza sa incalzesti aerul si peretii. De aia ziceam de incalzirea radianta.

Legat de garajul care se mentine cald, e de la masina, daca o folosesti zilnic. Ai o masa termica destul de insemnata cu o temperatura f ridicata. Altfel, in afara de motorul incins care degaja caldura, garajul nu se incalzeste daca nu vrei sa ai condens unde nici nu iti poti inchipui si ma refer in primul rand la electronica masinii care poate avea si -10 grade celsius cand vii cu masina de afara.

#74
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007

 Inginerul_bv, on 01 ianuarie 2020 - 12:58, said:

Inchide bine, sa ne intelegem. E usa de garaj sectionala cu panouri termoizolante, dar pe la colturi mai sunt mici fante de lumina.......Nu e chiar ca o usa de termopan care strange pe garnitura....
As avea o centrala pe gaz SH undeva la tara, calorifere tot acolo. Instalatia mi-o fac singur, nu e mare smecherie sa lipesti niste tevi de cupru.......gazul n-ar fi o problema ca-i pun o butelie de GPL. Si-asa nu incalzesc mereu, doar cand lucrez acolo, si-asta se intampla poate de 2 ori pe saptamana.



Uite ceva mai simplu.....https://www.romstal....9BoCqTIQAvD_BwE


Sunt si variante SH de pe Olx.https://www.olx.ro/o...html#6459d460a1

Edited by autom2, 01 January 2020 - 14:58.


#75
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 underb, on 01 ianuarie 2020 - 14:45, said:

Intr-un spatiu folosit ocaZional nu renteaza sa incalzesti aerul si peretii. De aia ziceam de incalzirea radianta.

Legat de garajul care se mentine cald, e de la masina, daca o folosesti zilnic. Ai o masa termica destul de insemnata cu o temperatura f ridicata. Altfel, in afara de motorul incins care degaja caldura, garajul nu se incalzeste daca nu vrei sa ai condens unde nici nu iti poti inchipui si ma refer in primul rand la electronica masinii care poate avea si -10 grade celsius cand vii cu masina de afara.
Garajul nu mi-l doresc incalzit pentru masina ci pentru ca la 60 de mp iti inchipui poate ca o masina nu ocupa mai mult de 10-12 mp, restul e atelier in care eu lucrez.....Chiar fara nicio sursa de caldura inauntru sunt 8 grade.

#76
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Am una stanley de 2kW , dar mi se pare slabuta (model tun) .
Ei , am primit astazi sh , de la cineva , modelul 120 pe gaz. ALTA TREABA , la 1.5 m în fața ei , te arde la față ..
171 e si mai puternica vad ...17kW

Attached Files



#77
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Așa ceva îți trebuie e cea mai puternică și cea mai ieftină.
Un fel de aerotermă pe lemne, adică generator de aer cald.



Ca și putere estimez un necesar de peste 30kwh ptr încălzirea rapidă a unui spațiu neîncălzit.
Acest necesar e ptr început, apoiva scade considerabil.

Oricum ar fi, plimbarea aerului e cheia, la fel ca în supermarketuri, spațiile mari pot fi încălzite rapid și uniform doar așa.

E simplu de făcut, o cutie în care faci focul și niște tevi ce o străbat montate grupat cerc, și un ventilator.

Montată în interior doar atât, montată afară pierdere mare, trebuie izolată cu vată bazaltică, și tubulatura tur retur izolată.

Sau montată în interior cu alimentare din exterior, orice e posibil.

Nu e complicat.

Eu tot 8 grade găsesc în casă la țară când vin la sfârșit de săptămână.

Am făcut ceva asemănător, o combinație între sobă semineu și aerotermă.

Este super.

Înainte de aerotermă, făceam focul cu 2 zile înainte.

Acum cu 2-3 ore.

Ventilatorul îl folosesc doar prima zi ptr rapiditate, apoi îl dau jos, rămâne soba semineu singură cu acumulare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9-IcxkKisp0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by silenced, 24 January 2020 - 13:50.


#78
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005

 silenced, on 24 ianuarie 2020 - 13:46, said:

...................
Acum cu 2-3 ore.

Ventilatorul îl folosesc doar prima zi ptr rapiditate, apoi îl dau jos, rămâne soba semineu singură cu acumulare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9-IcxkKisp0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce tare-i ideea !   Ce fel de teava este acolo ?

#79
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Salut. Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare. Am intrat pe forum si am intrebat cu ce sa incalzesc un spatiu de 12mp din beton. Raspunsul a fost : convector electric de 2kw. Tineam piciorul lipit de el sa mai ma dezghet putin, era aproape degeaba.
Mi-am luat si arzator cu ceramica.... in nici 20min nu mai aveam aer - emana foarte multe gaze.
Am trecut la ventilator electric/suflanta de 3kw. E ceva mai bine, dar consuma foarte mult fată de cata caldura produce.
Si la mine spatiul este neizolat termic... izoleaza si baga ceva pe lemne sau ulei, altceva nu ai ce face.
Eu vara asta trec la calorifere si probabil un termoșemineu.....

#80
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

 scub, on 24 ianuarie 2020 - 13:57, said:


Ce tare-i ideea !   Ce fel de teava este acolo ?

Inox, 25cm 1ml

Dar e mai bine cu registru din țevi de fier.

Eu am ales așa că e și cuptor când acopăr capetele.
☺☺☺☺

Attached Files


Edited by silenced, 24 January 2020 - 14:12.


#81
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Superb . De deasupra tevii/cuptorului :) in sus pleaca fumurile .  Câte?

#82
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Nu sunt fumuri, e un contraflow, soba e mult mai mare decât se vede, trece prin perete în camera cealaltă, și acolo e încă un corp de sobă de 2ml și 2 înălțime, un perete încălzit.

În fine, multe chestii...

Ăsta e simularea funcțională.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PI2Z_7UlgXE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta e alta făcută ptr o casă nouă, cca 100mp.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mQ14op1hRfI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by silenced, 24 January 2020 - 17:54.


#83
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Am uitat sa mai scriu pe-aici. Intre timp am primit cadou o soba tip semineu, destul de putin folosita. N-am apucat s-o instalez, abia ieri mi-am facut burlanele, custom, din tabla neagra de 1.5 grosime, diametru 148 de mm. Fiind custom, nu se pot mufa la capete, asa ca o sa trebuiasa sa le sudez. Pentru trecerea prin perete, mi-am facut un manson din tabla al carui diametru e de vreo 250 de mm. Intre manson si burlan, o sa bag vata bazaltica. Mentionez ca peretii sunt din structura metalica, osb de 18 mm si polistiren EPS 80 de 10 cm.
As mai vrea sa pun un recuperator de caldura deasupra, pe care nu-l pot face custom, asa ca o sa il cumpar astazi din hornbach. Pe lateralul acestul recuperator, as vrea sa montez un ventilator care sa-mi sufle aerul spre recuperator.
https://www.hornbach...394/produs.html

#84
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Am avut așa ceva, e f bună.
Îți recomand un recuperator cât mai mare și un ventilator ptr a plimba aerul.
Spor să ai.

Visez și eu la un garaj încălzit unde să meșteresc.

Attached Files



#85
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Ca sa fie destul de eficient va trebui sa confectionezi o cutie mai mare in care sa fie sudat recuperatorul de caldura si din cutie sa pleci cu 2-3 iesiri pe fi 200-300 mm cu trasee de tubulatura pana la zonele de interes . Binenteles si o intrare unde vei monta ventilatorul , un ventilator puternic capabil sa impinga aerul si pe tubulatura cea mai indepartata . Deci va trebui facuta o echilibrare ( opturate partial gurile de evacuare la tubulatura ce degaja aerul cald mai aproape de recuperator, ca sa ajunga suficient aer cald la gura cea mai indepartata .

Cu cat mai are cutia si recuperatorul de caldura cu atat mai eficient .

P.S. Sobita fiind micuta vei fi fochist cu norma intreaga , vei alimenta des si vei avea nevoie de lemne de esenta tare pentru ardere indelungata ( la brad de ex va trebui sa alimentezi din 5 in 5 min )

#86
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Eu zic că nu merită concentrarea ventilației doar pe recuperator, e prea puțină calorie acolo, am încercat asta, cel mai mult e unde arde focul, deci cea mai puternică rămâne aeroterma pe lemne sau generatorul de aer cald, ce am prezentat câteva posturi mai sus.

Eu vă zic toate astea ca să știți că am trecut prin ele, am încercat.

Acum, fiecare face cum crede, nu e greșit, învățăm din încercări și e f bine.

Și eu încerc multe...

Attached Files


Edited by silenced, 25 January 2020 - 09:42.


#87
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Normal ca eficienta va fi mica . Alternativa ar fi sa modifice direct sobita cum ai descris tu mai sus si cred ca ar functiona mai eficient Posted Image
Insa ca sa duca aerul cald mai departe ii trebuie alta soba , mai mare ca dimensiune .

Edited by bdx100, 25 January 2020 - 09:49.


#88
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Așa este, dar, am trecut prin astea, a primit omul sobița cadou, cumpără recuperator, face focul, va vedea că merge mult mai bine decât orice a avut și mai ieftin.

Apoi, dacă va avea nevoie va trece mai departe, dacă nu, nu.

Știu cum e, am trecut prin asta.

Spor la treabă să aveți.

P.S.
Tu ce meșterești în garaj?

Eu, fac o grămadă de prostii, diverse,
Ultima, un buggy...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yegYlhTMFKk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZruT9xrKooY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by silenced, 25 January 2020 - 10:04.


#89
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 silenced, on 25 ianuarie 2020 - 09:37, said:

Asta din poza ta e chiar tare, am si o idee buna zic eu, tevile cand trec prin camera de ardere sa aibe si aripioare perpendiculare sudate, sa simuleze un schimbator de caldura ca la centrale pe gaz, ar fi si mai bun transferul termic si pierderea pe cos mai mica.

#90
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Din păcate nu e cazul aici, am cercetat mult pe treaba asta.

Cele mai bune schimbătoare sunt cele circulare, fără aripioare etc, ptr că aceste aripioare se încarcă cu depuneri și scade randamentul schimbătorului.

Fumul e plin de particule ce se depun pe orice...

Deci, aici sigur nu e cazul de aripioare.

La orice alt fluid curat creșterea suprafeței de schimb termic a schimbătorului e avantajos.

Dar, să mă opresc să nu vă plictisesc.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate