Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Incalzire spatiu garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

 ppp123, on 31 decembrie 2019 - 00:00, said:

Da , merge excelent, am pus bani si am luat-o la atelier mai ales cand lucram din "groapa" , peretele de beton radiaza frigul in oase...fara ea esti terminat dupa 40 minute de surubarit . Au si mai tari dar atentie la prize , hai sa spunem ca pana la 3 kW duce ok dar peste incepe distractia, trebuie tinut cont si ce mai folosesti electric pe acel circuit , adunate da cu virgula.
Aici o au mai ieftina https://elinx.ro/Intensiv-PRO-2kW-PTC

Edited by ldpe, 31 December 2019 - 00:10.


#20
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 ldpe, on 31 decembrie 2019 - 00:05, said:

Au si mai tari dar atentie la prize , hai sa spunem ca pana la 3 kW duce ok dar peste incepe distractia, trebuie tinut cont si ce mai folosesti electric pe acel circuit , adunate da cu virgula.
am avut demult un calorifer cu ulei undeva la 3kw si sarea mereu siguranta

#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Lucrez la niste chestii la casa si am cam 6 grade inauntru. Cand nu ma misc sa ma incalzesc folosesc radiator pe quarz. Incalzirea radianta e singura varianta rezonabila de a avea un oarecare confort intr-un spatiu neincalzit in cea mai mare parte a timpului.


#22
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 ldpe, on 31 decembrie 2019 - 00:05, said:

am gasit-o si pe emag (nu vanduta de ei) https://www.emag.ro/...9/pd/D2XBZCBBM/
la reviewuri parerile sunt impartite

 underb, on 31 decembrie 2019 - 00:16, said:

Lucrez la niste chestii la casa si am cam 6 grade inauntru. Cand nu ma misc sa ma incalzesc folosesc radiator pe quarz. Incalzirea radianta e singura varianta rezonabila de a avea un oarecare confort intr-un spatiu neincalzit in cea mai mare parte a timpului.
am imprumutat zilele trecute exact modelul asta https://www.pcgarage...qrb1200w-1200w/
de la un vecin.. l-am dus in garaj si trebuia sa stau chiar langa el ca sa-mi fie cat de cat cald... cred ca o aeroterma care sufla aerul ar fi mai ok
eu in garaj am avut azi sub 0 grade.

Edited by ppp123, 31 December 2019 - 00:20.


#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si nici macar nu are 2KW ala de care ziceam ci mult mai putin. La 2KW chiar te incalzeste un radiator quarz.

Edited by underb, 31 December 2019 - 00:19.


#24
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"parerile sunt impartite"
Normal daca si-a luat omul o hodoroaga ca asta sa o bage in dormitor ...sunt spartan construite nicidecum finute si cu un design atragator . Altul acolo vrea sa mearga trabantul ca mercedesul ...cumpara de 2kW si vrea sa incalzeasca o hala , scrie clar 40 metri cubi nu patrati , mai scazi 10 de la marketing si ajungi la adevar Posted Image
Lampa cu quartz intr-un atelier mai mult de 6 zile nu are viata , sunt sensibile tuburile , odata le pui in cap dar adevarat, da caldura mult mai puternic, eventual o lampa suspendata sa nu ajunga stropi de apa.

Edited by ldpe, 31 December 2019 - 00:23.


#25
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 underb, on 31 decembrie 2019 - 00:19, said:

Si nici macar nu are 2KW ala de care ziceam ci mult mai putin. La 2KW chiar te incalzeste un radiator quarz.
nu stiu ce sa zic.. mie nu mi s-a parut ft. eficient.

#26
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Poti incerca aeroterma daca nu te multumeste qiarzul. Problema e ca aerul cald suflat de ea antreneaza si mult aer rece si daca la dist mica se simte cald, la distanta mare nu prea se mai simte cald deloc aerul suflat.

#27
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 ldpe, on 31 decembrie 2019 - 00:21, said:

"parerile sunt impartite"
Normal daca si-a luat omul o hodoroaga ca asta sa o bage in dormitor ...sunt spartan construite nicidecum finute si cu un design atragator . Altul acolo vrea sa mearga trabantul ca mercedesul ...cumpara de 2kW si vrea sa incalzeasca o hala , scrie clar 40 metri cubi nu patrati , mai scazi 10 de la marketing si ajungi la adevar Posted Image
da, asa e .. unii exagereaza cu pretentiile..

#28
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Am vazut si sf-uri - jacheta Makita cu acumulator , branturi incalzite cu acumulator Posted Image
Am avut soba pe lemne , veneam acasa ca un hornar , miroseam de nici cainele nu venea la mine , am avut lampa quartz , puscau tuburile intr-o veselie , iti dai seama ca acolo dupa o anumita ora nimeni nu e chiar treaz, aeroterme home use, frumoase, praf se faceau, calorifer cu ulei pe care nici nu-l vedeai nici nu-l simteai ...am testat cam tot . Tun cu gaz nu merge pentru ca in momentul cand e gata butelia toti fac ureche suta plus e scump la prima achizitie. Panou radiant am vrut dar cand ne-a facut calculul la suprafata si la necesar am zis ca e mai beat ca noi , mai bine construim alt garaj super izolat termic .

Edited by ldpe, 31 December 2019 - 00:33.


#29
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 ldpe, on 31 decembrie 2019 - 00:31, said:

Am vazut si sf-uri - jacheta Makita cu acumulator , branturi incalzite cu acumulator Posted Image
Am avut soba pe lemne , veneam acasa ca un hornar , miroseam de nici cainele nu venea la mine , am avut lampa quartz , puscau tuburile intr-o veselie , iti dai seama ca acolo dupa o anumita ora nimeni nu e chiar treaz, aeroterme home use, frumoase, praf se faceau, calorifer cu ulei pe care nici nu-l vedeai nici nu-l simteai ...am testat cam tot . Tun cu gaz nu merge pentru ca in momentul cand e gata butelia toti fac ureche suta plus e scump la prima achizitie. Panou radiant am vrut dar cand ne-a facut calculul la suprafata si la necesar am zis ca e mai beat ca noi , mai bine construim alt garaj super izolat termic .
pai si pana la urma ce s-a ales in cazul tau ? :)

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
toti mecanici au sobe pe ulei ars.

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 ppp123, on 30 decembrie 2019 - 23:26, said:

Problema e ce sursa de incalzire sa folosesc:
1. aeroterma
2. radiator cu quartz
3. calorifer pe ulei
Aeroterma e cea mai rapida.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
si cel mai scump pe termen lung.

#33
scy

scy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 18.04.2019
Godin, cu care poti incalzi inclusiv niste calorifere.

https://www.olx.ro/c...ermice/q-godin/

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
soba racheta?

#35
scy

scy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 18.04.2019
https://www.olx.ro/o...html#1050bb58db

#36
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 29.01.2019
Eu am asa ceva in garaj:

https://www.amazon.c...ag=homeair0a-20

Merge pe gaz si ii dau drumul doar de citeva ori pe iarna, daca afara sint sub -10C, sau daca vor sa practice copiii dribling de baschet (joaca in echipe).

Dureaza 1-2 ore pina temperatura creste la 14-15C si clar pierderile sint mari pentru ca garajul e de 3 masini si cele 3 usi exterioare nu au izolatie.


Edit: vad cu intirziere ca nu vrei sa incalzesti tot garajul, asa ca probabil ai nevoie de ceva mai mic.

Edited by rigmarole, 31 December 2019 - 01:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate