Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Usa de pod chepeng

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Buna ziua.
Revin cu o noua lucrare pentru a inchide un pod cu o usa. Podul nu este incalzit decat cu un calorifer mic cu 5 elementi. Podul are 65 de mp in 4 ape. Are parchet de 6 mm si este izolat cu 15 cm de vata minerala si rigips. Peretii se ridica aproximativ 3 randuri de caramizi perimetral..restul grinzi de lemn. Temperatura constanta de 18 19 grade. La etaj am 25 de grade deci diferenta de 6 grade intre pod si etaj. Doresc sa inchid podul cu termopan sau cu o usa de lemn. De ce vreau acest lucru ? Pentru a nu mai pierde caldura si a limita curentii de aer din casa parter si etaj...
Atasat poze. Va trebui sa tai din balustrada cu flexul si sa vin cu o rama de lemn in interiorul golului. Golul nu este dreptunghi.ci trapez 172 cm o latura 177 de cm alta latura si 93 respectiv.94 cm laturile mici. Nu pot pune sistem glisant deoarece am balustrada in pod chenar...asta a fost pusa sa nu cad din greseala in gaura podului..am 3 rigle de fag de 200 cm x 5 cm x 3.cm si as folosi ca si rama prinsa cu dibluri de beton in perete.
As putea realiza singur o usa de termopan cu panou fara geam ? Vreau sa ies cat mai ieftin..Cei de la termopane daca i chem imi cer 1000 de lei pt acest proiect...

Attached Files


Edited by claudiu2012, 29 December 2019 - 12:13.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.fakro.nl/images/widgets/gallery/gfx/normal/COMMON/offer/products/galleries/flat_roof_windows/DRL-platdaktoetreding-2-www-.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ti-ar trebui o trapa de acces ca in imagine.Posted Image

#3
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
In principiu poti

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jTgpIu4znNQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009
Dupa mine acolo nu e pod ...e mansarda....Si nu inteleg un lucru dupa ce ai investit atatia bani sa faci scara ,inoxul, finisaj, calorifer....acum te gandesti sa inchizi... eu zic sa ramai la acel placaj.

 Dorel-Mesterel, on 29 decembrie 2019 - 12:40, said:

In principiu poti

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jTgpIu4znNQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De cate ori il vad pe ala cu "vosolau" rad enorm.

Edited by mmiclaus, 29 December 2019 - 12:46.


#5
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
In momentul in care vei inchide cu o usa , temperatura din mansarda va scadea drastic in perioada rece . vezi sa nu inghete tevile cu apa daca ai asa ceva prin pod .
Daca totusi vrei sa inchizi eu as face altfel , as face peretele lateral stanga , dupa balustrada si ai monta o usa normala la baza scarilor .

#6
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Mai practic ar fi sa pui o usa normala jos la baza scarii , si sa faci un perete pe lateral .

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006

 bdx100, on 29 decembrie 2019 - 12:52, said:

In momentul in care vei inchide cu o usa , temperatura din mansarda va scadea drastic in perioada rece . vezi sa nu inghete tevile cu apa daca ai asa ceva prin pod .
Daca totusi vrei sa inchizi eu as face altfel , as face peretele lateral stanga , dupa balustrada si ai monta o usa normala la baza scarilor .

Cum naiba sa scada temperatura incat sa inghete apa daca are 18 grade neincalzit, nu poti scadea de la 18 la zero doar pentru ca pui o usa la o camera. :lol:

#8
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

 bdx100, on 29 decembrie 2019 - 12:52, said:

In momentul in care vei inchide cu o usa , temperatura din mansarda va scadea drastic in perioada rece . vezi sa nu inghete tevile cu apa daca ai asa ceva prin pod .
Daca totusi vrei sa inchizi eu as face altfel , as face peretele lateral stanga , dupa balustrada si ai monta o usa normala la baza scarilor .

Nu cred ca poate usa la baza scarilor ...eu din cata vad baza scarilor e intr-un nivel cu usa de jos si balustrada de inox.Si nici ridica un perete  pentru ca vad ca sunt alte trepti in dreapa.

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Vorba vine usa, aici vorbim de chepeng pentru ca inchis va fi la fata podelei. Cred ca trebuie scos ultimul stalp de balustrada, si apoi orice termopanist iti poate face o usa pe dimensiuni care sa se prinda in lateral cu balamale pe partea cu stalpul. Ii pui si doua amortizoare puternice care sa ti-o tina deschisa vertical si sa preia greutatea cand o ridici si gata lucrarea. In functie de cat folosesti mansarda in anotimpurile cat nu e rece te poti gandi la o solutie nepermanenta, inclusiv cu un capac de pal alb pe care il scoti din balama cat nu e frig ca sa nu te complici cu usi scumpe daca nu vrei sa tii inchis vara.

#10
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Ultimul stalp daca-l scot ramane mana curenta care este dintr-o bucata si oricum trebuie taiata. As taia din stalp mana curenta si din a treia bara orizontala de sus. Am oferta de 1200 lei de la termopane....enorm astia nu mai stiu pe ce lume se afla...zici ca am copaci cu bani in curte......
Din cate se observa stalpul de lemn imbracat in rigips este fix la muchie deci nu pot pune usa pe rama de sus ci trebuie sa fac o rama perimetrala si sa micsorez putin gaura..insesizabil..

Attached Files


Edited by claudiu2012, 29 December 2019 - 20:29.


#11
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Pune si o poza de ansamblu de la parter.Sa se vada scara.Eu inclin sa cred ca poate fi o varianta buna si o usa jos.Dar din pozele pe care le-ai pus nu imi dau bine seama ca e la prima treapta

 Dorel-Mesterel, on 29 decembrie 2019 - 12:40, said:

In principiu poti

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jTgpIu4znNQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ai cumva vreun numar de-al ''fabricantului?Ca m-ar interesa ceva fabricat de el da la 2 sau 4 capete

#12
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

claudiu2012 said:

1577643769[/url]' post='25707687']
Am oferta de 1200 lei de la termopane....enorm astia nu mai stiu pe ce lume se afla...zici ca am copaci cu bani in curte......


Daca nu ai planteaza-ti unul, asa e cand vrei tamplarie termoizolanta la interior, stiu ca pentru tine este un termopan si atat, cu toate acestea usa aia de 1200 ron teoretic este o usa pe care o poti pune chiar si la intrarea in casa. Ea va functiona si va izola ca o usa de exterior, de ce ai vrea neaparat asa ceva la interior?

Si daca insisti exista si alte variante, poti gasi o usa second hand mai ieftina, poti merge in magazinele de bricolaj sa-ti iei un rahat de acolo, solutii exista, nu esti obligat sa dai 1200 ron pe o usa noua la comanda. Mai mult, poti cere o fereastra nu o usa, ar trebui sa fie mai ieftina, pentru ce ai tu nevoie este ok si o fereastra, dar daca vrei usa asta e trebuie sa platesti o usa la comanda.

Si daca termopanistii ti se pare ca te “jefuiesc”, mergi la un croitor sa vezi cat te costa un costum nou la comanda.

L.E. Tu esti cel care nu stie pe ce lume se afla, tu esti cel care ceri o usa de intrare la comanda si vrei sa o pui intre pod si etaj. Si mai vrei sa coste si 200 ron, probabil ar fi mult pentru tine si atat.

Edited by Dorel-Mesterel, 29 December 2019 - 23:29.


#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 claudiu2012, on 29 decembrie 2019 - 20:22, said:

...Am oferta de 1200 lei de la termopane....enorm astia nu mai stiu pe ce lume se afla...zici ca am copaci cu bani in curte......
O ușă bunicică sare de 2000 de lei. E OK 1200, dar nu știu cât e de bună la banii ăia. Soluția e la bricolaj. Acolo găsești uși "la kilogram".
Trebuie să faci însă de unul singur montajul.

#14
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Pe dimensiunea aia mai greu pe la bricolaj.Mai ales ca e si “vinciuita”.

#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
https://www.magazinf...a-fakro-lxw-259

#16
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Nu merge nimic la gata, omul zice ca gaura nu e un dreptunghi standard. Sugestia mea e ca daca 1200 la termopane e prea mult, tai din balustrada si faci o rama pe interiorul gaurii si prinzi, ea o usa ca de mobila din pal, sistem de ridicare cu amortizoare si gata treaba. Vara daca ai drumuri mai dese pe sus o scoti din balama si gata problema, o montezi inapoi la iarna. Si mie mi se pare mult 1200 pentru o usa de care nu prea ai nevoie, e overkill o usa de termopan acolo.

Edited by filipxxx, 30 December 2019 - 11:40.


#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
E corect, termopanul e greu, chiar și dacă nu e cu sticlă.

#18
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Am cumparat o usa alba din dedeman 200 lei cu tot cu maner balamale si toc. Va trebui sa pun rama interioara din lisa de brad si lisa de fag 2 rame una langa cealalta ajungand la 6 cm grosime rama pe care o prind de beton cu dibluri nylon de 120 mm. Practic gaura ramane de 94 cm - 12 cm = 82 cm. Usa are 86 cm latime....deci o sa calce 2 cm dreapta 2 cm stanga. Ramele m au costat 120 de lei si diblurile...deci final 320 lei...tocul usii va sta pe aceste rame de brad si il voi prinde cu tija filetata am acasa asa ceva....
Singura problema va fi ca va trebui sa tai usa pentru ca are 203 cm lungime si trebe sa o duc in 172 o parte si 176 alta parte.

As putea sa o pun intreaga dar rama trebe pusa peste gol si cam.flambeaza....nu e ok....ma mai gandesc si la varianta asta dar trebuiau niste rigle de 50 x 50 sau chiar mai gros...vedem...


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate