Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Credit ipotecar pentru construirea unei casute

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.10.2005
Salut,
Credeam ca e mai simplu, insa nu pare a fi.
In vara vreau sa cumpar un teren langa Timisoara, avem banii pt teren si nimic mai mult, pentru constuirea casei dorim un credit ipotecar.
Aveam impresia ca girez cu terenul, primesc suma de 40.000 euro (atat doresc pe o perioada de 10 ani), ma apuc de casa, o fac, platesc ratele si toate bune, insa nu e asa.
Foarte pe scurt am intrebat un angajat al bancii BT despre astfel de credit si mi-a spus ca se ofera in baza unor facturi de materiale si ca trebuie sa avem 15% avans, creditul se deconteaza in trepte, dupa cum evolueaza constructia.
A luat cineva recent un astfel de credit si poate sa imi detalieze pasii si cum se desfasoara exact aceste etape?
Pana sa cumpar terenul as vrea sa ma informez cat mai mult despre ce inseamna acest lucru si sa nu raman cu terenul gol...
Multumesc

Edited by Ecko72Unltd, 25 December 2019 - 18:01.


#2
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010
Creditul ipotecar este garantat cu ipoteca ( casa). Din moment ce casa nu exista, singura varianta ar fi sa pui terenul drept ipoteca si acesta sa valoreze mai mult de 40.000 de euro.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 probabil15, on 25 decembrie 2019 - 18:12, said:

Creditul ipotecar este garantat cu ipoteca ( casa). Din moment ce casa nu exista, singura varianta ar fi sa pui terenul drept ipoteca si acesta sa valoreze mai mult de 40.000 de euro.
Este simplu. Nu e nimic complicat.

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

 Ecko72Unltd, on 25 decembrie 2019 - 17:59, said:

Pana sa cumpar terenul as vrea sa ma informez cat mai mult despre ce inseamna acest lucru si sa nu raman cu terenul gol...
Multumesc
Daca nu esti INCA proprietarul terenului, uita de creditul pentru constructia casei.
Cumpara o casa gata construita, sau partial construita, si garantezi cu CASH-ul pentru cumpararea terenului si cu veniturile viitoare pentru plata ratelor lunare.
Ai idee cat costa si cat dureaza autorizatia de constructie???
"CAM" 20.000 euro si minim 1 an.

#5
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010

 tioopedi, on 25 decembrie 2019 - 18:28, said:


Daca nu esti INCA proprietarul terenului, uita de creditul pentru constructia casei.
Cumpara o casa gata construita, sau partial construita, si garantezi cu CASH-ul pentru cumpararea terenului si cu veniturile viitoare pentru plata ratelor lunare.
Ai idee cat costa si cat dureaza autorizatia de constructie???
"CAM" 20.000 euro si minim 1 an.

Cum sa garantezi cu cashul? Tu citesti ce scrii?

#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

 probabil15, on 25 decembrie 2019 - 18:34, said:

Cum sa garantezi cu cashul? Tu citesti ce scrii?
Citeste cu atentie . Vorbim de cash-ul necesar achizitionarii terenului.
Pe care initiatorul pretinde ca-l are. Il tine la ciorap.
Poti. Il scoti din buzunar si-l bagi in cont.
Sau ai impresia ca poti garanta numai cu pereti de caramida??

Edited by tioopedi, 25 December 2019 - 19:11.


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Am fost pe punctul de a lua, dar pana la urma am mers pe nevoi personale cu ipoteca (la vremea aceea nu era pe maxim 5 ani ca acum). Altfel, e cum stii, banii se elibereaza in transe contra facturilor pe care le prezinti. Nu ai factura, nu se finanteaza. Totul trebuie sa fie ca la carte insa partea proasta e ca in constructii nu prea ies toate ca la carte.

Am o colega de servici care construieste in Dobroiesti cu un credit de genul asta, pana acum n-a avut probleme, dar a mers cu o firma care se ocupa de tot, asa ca rezolva usor cu facturile. Daca gasesti o firma serioasa, sunt sanse mari sa mearga bine treaba. Daca vrei cu echipa de mesteri, ia-ti gandul.

#8
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010
Pai cashul  il foloseste sa cumpere terenul, nu poate garanta cu el. Poate garanta cel mult cu terenul pe care il cumpara, cu conditia sa aiba valoare mai mare decat creditului pe care il solicita.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Foarte puține bănci accepta terenul ca ipoteca. Mie de exemplu nu mi-au acceptat, am garantat cu alte proprietăți.

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Cacat. Tatae cu bun imobiliar proprietate gaj+20k coco vroia sa ia alta propr5ietate.  Mumu.  Si eu mumu lor!  Anu urmator(20/20)vand. si iau pe unde sant.  mumu banci/banca/administratie locala. POATE ne vedem in 20 de ani.  Ps;. cand am fost la o simulare la et 2 in banca  doctorii parca aveau 4 koaye. desk dedicat/. Pana la urma,,,mars ma dr.  Tu ca sa tratezi trebuie ca eu sa ma imbolnavesc. SI DACA MAI IEI SI BA/NELU PE LANGA esti la fel ca ciobanu de vinde lapte la negru.PS.Ridicati-va la unison si cereti verificarea veniturilor.  Ca dottori che siete!  Tot plosnitze pe boala ....  Turnati/dati pe tub pe aia de-I stiti.  Da nu. Nuuu. e Ginta.   Mars ma!    Ca toti vreti clinica particulara parazitara la sistemul sanitar de stat.    Partea proasta e ca eu unul plecat o vad asa,si ca mine multi.

Vroiam sa da drumul la treaba cu autonomia la harco si ceva din mures.  Cum deschid subiectu?  Sau macar care va descurcati -da-ti drunul. Hunore,hehe.   asteapta macar 4 pag. de sp. Ma,astia-s cu capu la peste?   Romania E INDIVIZIBILA. PRIN CONSTITUTIE.   SE LASA CU SANGUE. CARE VA BAGATI SA VOTATI TREABA??? aloooo,politicieniii,alooo.   Hai sa va vedem la treaba padawanilor!

#11
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.10.2005
Momentan locuim in Bucuresti, venit din provincie de 3 ani, am ajuns sa detest acest oras, total necivilizat, autoritatile neputincioase, etc..
Pana acum am strans in jur de 25k euro pentru a avea un avans de apartament, dar vrem sa luam directia Timisoara si o casuta pe un teren, nu niste ziduri in spatiu.
M-am gandit si la o casuta veche, dar preturile sunt f mari si uneori este mai mult de munca la una veche decat la una de la 0.
Nu am inteles ""CAM" 20.000 euro si minim 1 an."  pentru autorizatie.. , de unde acea suma, de  ce 1 an? De regula in salete de langa orasele mari, primariile ofera repede autorizatii, sunt doritori de noi platitori la taxe si impozite... Am un apartament in provincie, dar mai mult de 25-30 de mii nu valoreaza, nu cred ca pot garanta cu el..

#12
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 tioopedi, on 25 decembrie 2019 - 18:28, said:


Ai idee cat costa si cat dureaza autorizatia de constructie???
"CAM" 20.000 euro si minim 1 an.
Intiatorul s-a referit ca construieste o Casuta nu un Complex Rezidential...
On topic:
Autorizatie de Contruire : 0.5% din valoarea C+M trecuta in devizul general
taxa timbru arhitectura : 0.5 la mie  sau cum scrie mai sus 0.05% din valoarea investitiei...
...si dureaza maxim 30 zile

#13
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 Adrianradu, on 25 decembrie 2019 - 21:49, said:


Intiatorul s-a referit ca construieste o Casuta nu un Complex Rezidential...
On topic:
Autorizatie de Contruire : 0.5% din valoarea C+M trecuta in devizul general
taxa timbru arhitectura : 0.5 la mie  sau cum scrie mai sus 0.05% din valoarea investitiei...
...si dureaza maxim 30 zile
De la depunerea actelor pt care alergi un an ...

#14
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010

 Ecko72Unltd, on 25 decembrie 2019 - 20:21, said:

Momentan locuim in Bucuresti, venit din provincie de 3 ani, am ajuns sa detest acest oras, total necivilizat, autoritatile neputincioase, etc..
Pana acum am strans in jur de 25k euro pentru a avea un avans de apartament, dar vrem sa luam directia Timisoara si o casuta pe un teren, nu niste ziduri in spatiu.
M-am gandit si la o casuta veche, dar preturile sunt f mari si uneori este mai mult de munca la una veche decat la una de la 0.
Nu am inteles ""CAM" 20.000 euro si minim 1 an."  pentru autorizatie.. , de unde acea suma, de  ce 1 an? De regula in salete de langa orasele mari, primariile ofera repede autorizatii, sunt doritori de noi platitori la taxe si impozite... Am un apartament in provincie, dar mai mult de 25-30 de mii nu valoreaza, nu cred ca pot garanta cu el..

Banca nu iti acorda nici un leu fara o garantie concreta, adica ceva ce poate vinde maine sa-si recupereze suma creditata.

Edited by probabil15, 25 December 2019 - 22:02.


#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Realist vorbind, autorizația de construire iese in medie cam in 6 luni de la depunerea pentru urbanism, cel puțin din propria experiență in 3 situații (sector 4). Depinde si de primărie, diferă timpul de răspuns. La fel si la avize, unii ti le dau rapid, alții te țin până la 30 zile.

#16
travelpouch

travelpouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 09.06.2010
Autorizatia de constructie cu tot ce inseamna ea (certificat de urbanism, avize, proiect de arhitectura, etc etc) nu costa chiar 20.000 de euro, as zice undeva la 10.000. Dar un lucru e cert, dureaza aproximativ doi ani de la momentul depunerii cererii pentru un certificat de urbanism.

 tioopedi, on 25 decembrie 2019 - 18:28, said:

Daca nu esti INCA proprietarul terenului, uita de creditul pentru constructia casei.
Cumpara o casa gata construita, sau partial construita, si garantezi cu CASH-ul pentru cumpararea terenului si cu veniturile viitoare pentru plata ratelor lunare.
Ai idee cat costa si cat dureaza autorizatia de constructie???
"CAM" 20.000 euro si minim 1 an.


#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Adrianradu a zis bine mai sus cât costă. Pe lângă acele costuri, ar mai fi câteva sute de lei pe avize. 10.000 euro... Poate pentru un ansamblu rezidențial.

Nu e inclus aici costul cu proiectarea, dar la o casă fara chestii fanteziste, mai mult de 2-3000 euro eu nu văd.

Ca timp, după ce e gata proiectul cam 6 luni. Proiectul in sine se poate concretiza in 2 luni sau in 5 ani. Depinde de arhitect și de beneficiar.

Edited by george_alexandru, 25 December 2019 - 22:54.


#18
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.10.2005
Nu iau in calcul proiectul de arhitectura si structura, dtac-urile arhitectura si structura se rezolva repede, sunt proiectant, lucrez cu arhitecti, casuta e parter si simpla. Imi pun problema banutilor pt ridicat casa, doresc sa o fac in regie proprie personal cu inca 2-3 persoane ce fac parte din familie. Pt credit de nevoi personale dobanzile sunt mari si termen prea scurt de rambursare. Suntem dispusi la 2500 lei rata lunara maxim. Nu sunt prea dispus sa dau 70-80k euro pe o casa veche, la care trebuie sa muncesc la fel de mult si sa mai bag bani in ea.
Cunosc persoane ce au consrruit in Popesti Leordeni si in maxim 2 luni a avut toate actele iesite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate