Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Casa din Luna

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
519 replies to this topic

#505
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Îmi recomanzi și mie, te rog, o folie adecvată pentru fațada ventilată care sa protejeze vata bazaltica de sub fațadă? Nu îmi dau seama dacă folie bariera de vapori sau folie anticondens îmi trebuie. La cât o sa coste fațada ventilată, folia e mărunțiș.

#506
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
La exterior ai nevoie de o folie anticondens, as recomanda cu un SD cat mai mic. Foliile folosite de mine la interior sunt din contra bariera de vapori cu un SD mare. Valoarea SD reprezinta permisibilitatea la vapori intr-un interval de 24 h/ mp. La sarpanta eu am folosit Riwago Elephant de 230 g/mp si un SD 0,2, nu stiu daca este cazul sa folosesti o folie atat de scumpa si nu sunt in masura sa te consiliez, poate te ajuta colega @DIY.

#507
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Prin casa, saptamana trecuta am terminat apa-canalizare si exhaustare aer viciat la parter, timp executie 4 zile. Urmeaza in cca 2 saptamani etajul si spatiul spa, doar atunci mai are timp meseriasul.
La recomandarea unui prieten o sa trag aspiratia aerului viciat si din vasul de apa cu o teava D 50 mm.
Am inceput cautarea unei firme pentru inst electrica, din ceea ce stiam din normativ pentru casele din lemn obligatoriu este copexul metalic, sambata mi-a venit reprezentatntul unei echipe si acesta mi-a recomandat cablu MJ care ar avea intarzierea la aprindere de 90 minute zicand ca s-ar fi schimbat normativele si este acceptat si acesta, o fi adevarat ?

PS La un simplu search, nu gasesc acest tip de cablu, oi fi retinut gresit indicativul ?

Edited by danwd, 02 May 2022 - 07:58.


#508
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Cred ca e vorba de cablul NYM-J, dar mai sunt si altele mai performante. Exista pe youtube mai multe explicatii.

#509
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Nu știu întrebuințarea fiecărui tip de cablu, dar ai așa:
CYY-F, stai departe de el.
NYY-J, bun la exterior
NYM-J bun la interior
MCCG, cablu industrial
RV-K, cablu cu întârziere la propagare flacără.

#510
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdanwd, on 02 mai 2022 - 07:46, said:

Prin casa, saptamana trecuta am terminat apa-canalizare si exhaustare aer viciat la parter, timp executie 4 zile. Urmeaza in cca 2 saptamani etajul si spatiul spa, doar atunci mai are timp meseriasul.
La recomandarea unui prieten o sa trag aspiratia aerului viciat si din vasul de apa cu o teava D 50 mm.
Am inceput cautarea unei firme pentru inst electrica, din ceea ce stiam din normativ pentru casele din lemn obligatoriu este copexul metalic, sambata mi-a venit reprezentatntul unei echipe si acesta mi-a recomandat cablu MJ care ar avea intarzierea la aprindere de 90 minute zicand ca s-ar fi schimbat normativele si este acceptat si acesta, o fi adevarat ?

PS La un simplu search, nu gasesc acest tip de cablu, oi fi retinut gresit indicativul ?
1-Cei care iti recomanda ceva sa-ti spuna in baza carui SR si normativ iti propun o solutie sau alta.
2-Un cablu bun si recomandat este N2XH-J,cu intarziere la propagarea flacarii fara halogeni,etc.
3-Pentru o casa din lemn ca a ta iti recomand si tragerea cablurilor prin tubulatura.

#511
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Am uitat de N2XH-J, pfiu! Din asta am folosit pentru cablare PdC (exterior o parte), și plita electrica.

#512
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
E vorba de tubulatura metalica sau plastic tot cu intarziere la foc?

La tubulatura metalica mai apare nevoia de impamantare a acestuia, legat de cum se efectueaza aceasta si in cate locuri, etc

Intr-adevar tubulatura metalica opreste rozatoarele.


As folosi doar N2XH-J indiferent daca e bagat in tub sau nu.

Edited by anaki, 02 May 2022 - 12:10.
reclama


#513
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Tubulatura metalica se leaga la impamantare,daca electricianul este prost si nu stie cum ,asta e.

#514
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

View Postanaki, on 02 mai 2022 - 08:54, said:

1-Cei care iti recomanda ceva sa-ti spuna in baza carui SR si normativ iti propun o solutie sau alta.
2-Un cablu bun si recomandat este N2XH-J,cu intarziere la propagarea flacarii fara halogeni,etc.
3-Pentru o casa din lemn ca a ta iti recomand si tragerea cablurilor prin tubulatura.
Dupa cum ziceam, a venit pentru a vedea casa si ofertare lucrare, nu e meseriasul care va face lucrarea clar, mai ales acum ca mi-ati confirmat ca nu s-a schimbat normativul. Si in proiect am dat si de fapt am solicitat de la inceput proiectantului ( obisnuit cu constructii caramida sau bca ) ca toata instalatia sa fie prevazuta a fi trasa prin copex metalic - cred ca la asta va referiti cand spuneti de tubulatura... E greu insa de gasit cineva care a mai lucrat pe case din lemn si are experiente.

#515
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Trebuie sa fie electricieni/firme in zona ta care au executat instalatii pt cladiri din lemn si care sa fie rigurosi,Clujul nu este departe.

#516
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Iarasi am ramas dator pe aici. A trecut ceva vreme timp in care s-a terminat structura de rigips la toata casa, terminat instalatia de apa si conductele principale ale inst de incalzire ( pardoseala) s-au folosit tevi verzi si maruntisuri de la aquaterm, distribuitoare de top etc, totul la sugestia unui prieten bun, agent la rom..
O data astea finalizate am trecut la instalatia electrica, copex metalic plastifiat si cablu N2XH-J, asa cum mi-a fost recomandat mai sus -Posted Image  Tabloul este unul metalic de 70 de posturi parca care va fi ingropat in rigips, chiar daca el este aparent de felul lui, curentii slabi o sa fie separati in alt tablou. Momentan ies o gramada de cabluri si tare mie ca nu o sa incapa toate acolo... marti o sa aflu daca am sau nu dreptate sa am dubii.

#517
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Nu stiu ce ai in proiect dar ai grija cu ce aparatura iti echipeaza tabloul ,nu face rabat  la protectii.

#518
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Am luat Shreck-uri si sunt 2 piese Schneider nu mai stiu ce erau sigurantele trifazice cred.

#519
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.08.2020
Bună seara,
Nu mai rețin exact dacă ați avut echipă dedicată pentru structura acoperișului sau ați făcut-o dvs în regie proprie. Dacă ați avut echipă dedicată serioasă și care să înțeleagă planurile fără să stați toată ziua după ei ca nu cumva să taie greșit lemnul ați putea să îmi lăsați în privat datele de contact? Vă mulțumesc frumos!

#520
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Structura acoperisului s-a facut in regie proprie deoarece nici eu la momentul ala nu am gasit meseriasi in afara tandemului traditional: omul si drujba...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate