Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa din Luna

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
519 replies to this topic

#451
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 09.07.2019

View Postdanwd, on 03 ianuarie 2021 - 15:04, said:

La multi ani tuturor, un an nou mai bun decat cel care a trecut.

La sfarsitul anului trecut am primit si proiectele pentru incalzire, en electrica si apa-canal, atasez aici sanitarele si termicele, astept parerile voastre. Inca nimic nu e batut in cuie se pot face ajustari minore sau modificari.

Referitor la electrice:
- luați în calcul 3x1,5 mmp pentru iluminat, în loc de 2x1,5 mmp. Poate veți avea lămpi care necesită împământare (cu carcasă metalică). Un conductor în plus e un cost infim și vă scutește de bătăi de cap ulterioare;
- dacă folosiți copex metalic, luați în calcul să folosiți cablu în loc de conductoare. La conductoarele trecute prin copex metalic aproape sigur vor zdrențui izolația conductoarelor marginile tăioase ale copexului metalic. Și, corect, ar trebui ca toate copexurile metalice să fie legate la împământare;
- din schema multifilară, văd că aveți vreo 35 de circuite și fiecare circuit cu disjunctor diferențial. O să fie un cost semnificativ. Puteți obține aceeași protecție cu 4-5 diferențiale trifazice, cu un cost mult mai mic.

#452
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
@danwd am curatat topicul,si ca o sugestie ar trebui sa discuti cu proiectantul despre protectiile din tabloul tau si modul de conectare al copexurilor metalice la priza de pamant.

Edited by anaki, 02 February 2021 - 16:42.


#453
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Si eu eram/sunt in continuare curios cu privire la conectarea copexurilor alea si asteptam/astept sa vad care e solutia pe care o va da proiectantul.

Edited by anaki, 02 February 2021 - 19:44.
flame


#454
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

View Postanaki, on 02 februarie 2021 - 16:41, said:

@danwd am curatat topicul,si ca o sugestie ar trebui sa discuti cu proiectantul despre protectiile din tabloul tau si modul de conectare al copexurilor metalice la priza de pamant.

Multumesc pentru sugestie, eu nu as intelege prea multe din explicatii asa ca o sa pun direct in legatura electricianul cu proiectantul, mi se pare mai practic asa, trecuta prin intermediar informatia se pierde.

#455
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
@danwd
Este spre binele tau,astfel vei evita din timp greselile facute de altii,in acelasi timp fii atent sa se si puna in practica.

@blue_marlin
Te avertizez sa incetezi cu poluarea topicului si cu comentarea moderarii ,mesajele nu sunt sterse si pot fi citite de cine trebuie.
Faptul ca tu esti frustrat pt ca eu ti-am aratat ca este gresit ceea ce ai facut tu si asta bazat pe SR si normativ nu pe gogomania spusa de nu stiu cine,si faptul ca acum esti ranchiunos pt ca nu ti-am dat o solutie ca asa vrei tu  te determina sa  poluezi si sa faci scandal,in rest ne vedem pe abuzuri.

Edited by anaki, 03 February 2021 - 10:14.


#456
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Notat !
Intre timp ma tot uit pe la inventatorii caselor frame si raman uimit cat de simplist fac ei instalatiile electrice, oare de ce ? La ei nu fac scurt circuit instalatiile electrice a caselor din lemn ?
Interesant aici ce are de zis mai ales colega @DIY care este mai aproape de fenomen.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wlDRWrdGKRo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O fi acea teaca in care sunt firele ignifuga ?

#457
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Nu stiu daca toate videoclipurile care sunt postate pe youtube sunt conform normativelor din tarile respective,posibil ca acele cabluri sa fie ignifuge prin asta intelegandu-se ca sunt cu intarziere  la propagarea flacarii .
Multi sunt indusi in eroare de videoclipurile astea,ele sunt usor de accesat dar daca nu ai incredere in proiectantul roman si vrei o siguranta mai mare in alegerea solutiei  cauta sa vezi proiecte din tarile respective,cauta normativul din acea tara pt  inst electrice care se refera la case din lemn si atunci o sa vezi diferentele de abordare.

Edited by anaki, 03 February 2021 - 12:08.


#458
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
in comments pe youtube cineva intreaba de asta...
n-as zice totusi ca e cea mai safe solutie, mai ales avand in vedere cat lemn e foarte aproape...
si nu cred ca lemnul e cumva tratat sa nu ia foc asa repede...

Attached Files


Edited by dante01, 03 February 2021 - 10:42.


#459
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
E o intrebare de bun simt, una pe care cineva care va locui acolo  ar trebui sa si-o puna.

Edited by anaki, 03 February 2021 - 10:55.


#460
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 09.07.2019

View Postdanwd, on 03 februarie 2021 - 10:20, said:

Intre timp ma tot uit pe la inventatorii caselor frame si raman uimit cat de simplist fac ei instalatiile electrice, oare de ce ? La ei nu fac scurt circuit instalatiile electrice a caselor din lemn ?
O fi acea teaca in care sunt firele ignifuga ?
Într-adevăr, în Canada, SUA, Anglia se lucrează mult cu cablu pozat direct pe lemn (sau trecut prin lemn) și nu fac ”scurt” instalațiile electrice. Problemele apar extrem de rar în lungul conductoarelor. De regulă, conexiunile sunt problema. Pe lemn se foloșește cablu cu rezistență mărită la foc, gen N2XH, NHXH, pentru care producătorii specifică în fișa tehnică că este cu întârziere mărită la propagarea focului.

#461
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdanwd, on 03 februarie 2021 - 10:20, said:

Notat !
Intre timp ma tot uit pe la inventatorii caselor frame si raman uimit cat de simplist fac ei instalatiile electrice, oare de ce ? La ei nu fac scurt circuit instalatiile electrice a caselor din lemn ?
Interesant aici ce are de zis mai ales colega @DIY care este mai aproape de fenomen.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wlDRWrdGKRo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O fi acea teaca in care sunt firele ignifuga ?
@danwd
Referitor la videoclipul ala ,chiar daca folosesc cabluri ignifuge mai trebuie sa respecte si alte conditii.
7.20.2. La executarea instalatiilor electrice înglobate în elementele de constructie din lemn se folosesc conductoare sau cabluri din cupru.
Cablurile ce se monteaza în contact direct cu lemnul trebuie sa fie cu întârziere la propagarea flacarii.
7.20.24. La trecerea prin elementele combustibile, cablurile se protejeaza în tuburi metalice
7.20.25. Fixarea cablurilor se face numai cu elemente prefabricate care sa nu le stranguleze si care sa nu aiba muchii taioase care pot deteriora izolatia acestora.
7.20.26. Distantele maxime între elementele de fixare a cablurilor trebuie sa fie:- 50 cm, la montajul orizontal si 100 cm, la montajul vertical, pentru cablurile nearmate
montate aparent.
Eu iti recomand sa folosesti cablu ignifug dar tras prin copex metalic sau ignifug,acest lucru permitand intr-o executie corecta ,sa inlocuiesti /schimbi ce vrei tu.
Ti-am pus doua exemple de pozare de la doua case facute de 2 firme diferite,dupa cum vezi tine cont si de punctele 7.20.24/26 si sunt cu mult deasupra din punct de vedere calitativ decat ce este prin videoclipul ala.
Nu stiu cum se verifica prin zona voastra dar in Bucuresti si imprejur nu vad sa accepte cineva asa ceva,cat despre firmele de asigurari acestea in baza unor motive de genul asta nu vor da despagubiri.

Attached Files

  • Attached File  ex1.JPG   1.65MB   99 downloads
  • Attached File  ex2.jpg   446.4K   97 downloads

Edited by anaki, 16 February 2021 - 18:30.


#462
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
De acord 100% cu ce zici, nici nu aveam de gand sa nu folosesc cablu CYYF tras in copex la toate traseele, era doar o mirare cat de superficial se pune problema la ei.
Doze, caut inca Schneider 6 Multifixair dar nu vad la noi, stii cumva pe unde gasesc ? Google nu ma ajuta deloc Posted Image .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C-ylaByn9PQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#463
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
@Siguranta in exploatare ar trebui sa fie primul principiu atunci cand sunt alese materialele,aparatele ,solutiile.

@Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau este sa suni la ei la asistenta tehnica sa nu te pomenesti ca nu gasesti in tara nici masca,rama sau cine stie ce.
Am patit asa ceva cu legrand(proiect franta) de-a trebuit sa aduc aparatura de acolo ca astia  de aici au zis ca aparatura de tipul ala se foloseste preponderent in Italia si Franta,si ca etc.

Uite ceva de afara https://www.manomano...-47-mm-491589#/

#464
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 09.07.2019

View Postdanwd, on 17 februarie 2021 - 10:31, said:

De acord 100% cu ce zici, nici nu aveam de gand sa nu folosesc cablu CYYF tras in copex la toate traseele, era doar o mirare cat de superficial se pune problema la ei.

N-aș zice că e tratată problema superficial. Există argumentul că un incendiu iscat într-o doză s-ar întinde mult mai repede la altă doză datorită curentului de aer care circulă pe tubul sau copexul respectiv, ceea ce nu se întâmplă la un cablu pozat direct în interiorul peretelui. De altfel, există producători care au doze ce conțin substanțe ce expandează în caz de incendiu pentru a stopa propagarea focului dincolo de limita dozei.

#465
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Domnule danwd, mă înșală memoria?.... Nu foloseați spațiul tehnic? Ați schimbat? De ce doriți să folosiți doze cu etanșare?

#466
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Nu va inseala memoria, folosesc spatiu tehnic cu toate astea doresc sa folosesc si dozele schneider multifixair, doresc o izolare cat mai buna si a copexului in interior unde in lipsa acelor capace s-ar infiltra vapori care ar duce in timp la ruginire.

#467
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
nu ar merge un manson de etansare de genu asta?

#468
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
@danwd, doze similare au si de la bticino, cautati bticino PB502N- 2. Eu asa ceva am folosit, bagand copexul in doza. Pare sa etanseze destul de bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate