Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Casa din Luna

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
519 replies to this topic

#19
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Am zis ca o sa fac odata un set de poze cu case facute si concepute de oameni cu 4 clase ,facute pe la tara cu multi ani in urma. Iti garantez ca au o arhitectura cu multe clase pe langa ce proiecteaza unii "arhitecti" din prezent ce au facut o scoala degeaba.

#20
ryb42

ryb42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.03.2019
Salut... nu pot spune ca ma pricep la arhitectura, dar care e problema cu accesul principal, presupunand ca e alta decat de ordin estetic?

#21
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Ploaia, ninsoarea si viscolul.

#22
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Pe când estimezi montarea structurii? Bãnuiesc cã vor fi pereți realizati in fabrica și montați pe șantier.

#23
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

View Postroman_roman, on 25 decembrie 2019 - 16:09, said:

@dan - eu arhitectii buni ii recunosc dupa cum realizeaza intrarea in cladire, pentru ca e elementul principal cu care se scoate in valoarea fatada principala.

Ne arati si varianta "ASA DA" la intrarea aceea in casa?
Ca, no, de bagat asa, de vina, cam toti ne pricepem...

Edited by mmmgigi, 27 December 2019 - 07:20.


#24
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postdanwd, on 25 decembrie 2019 - 21:09, said:

...
Pentru mine ceea ce a facut a fost ok la fel si pentru alti cativa colegi de aici, ...
...ca pentru ei ne chinuim sa facem case, sa ne laude.
Oda ție,  prea...

View Postdanwd, on 25 decembrie 2019 - 21:09, said:

...
... daca tie nu iti place asta e, poti pe viitor sa nu urmaresti ce se intampla pe aici la fel de bine cum poti urmarii in continuare- pe riscul tau . Io t'am zis, sa n'avem vorbe !
Traducere:
Criticile nu sunt acceptate.

În rest, Sărbători fericite !  Ha^c  ...

#25
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
@crist: Nu inteleg talcul postarii tale, o fii dupa o colinda prelungita ?Posted Image  Sper ca ai avut sofer...
Oricand criticile sunt acceptate insa doar cele constructive sunt si apreciate. In speta daca criticile erau urmate, cum bine a punctat colegul @mmmgigi, si de ceva exemple de, asa da, era altceva. Totusi dupa cum vezi mai sus am spus ca astept exemple tocmai in schitele viitoarei sale case de care spunea pe undeva ca urmeaza...La fel m-as fi asteptat si de la tine sa vii cu ceva concret nu sa comentezi raspunsul la comentul altcuiva, da' mno in fine, Sarbatori fericite in continuare !

#26
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
@andbozo, la sfarsitul lunii noiembrie am inchis santierul dar am deschis munca in atelier pentru ca, asa cum ai anticipat peretii impartiti pe panouri o sa fie montati in fabrica.
Am inceput cu achizitionarea cherestelei necesare pe repere conform proiectului, undeva prin luna octombrie, a urmat receptia marfii-stivuirea-svantarea pentru cca 3 saptamani la sipca dupa care uscarea la uscator timp de 7 zile s-a adus lemnul la o umiditate de 12-15%. In prima transa au intrat 36 mc, restul care contine si sarpanta traditionala (sectiuni mari) vor sta la sipca la svantat pana dupa boboteaza.
Dupa 10 decembrie am inceput in atelier prelucrarea pe masina de rindeluit pe 4 fete a elementelor componente cu scopul prismarii acestora, am ales cele mai drepte pentru talpiile de trasare ce dupa taierea la cote au fost hidroizolate cu 2 maini de Tytan.Rolul lor este de a fi montati pe placa perfect la vinclu,nivel etc dupa cum vor fi montati viitorii pereti adica cam asa: Attached File  R04 TALPI PARTER.pdf   143.57K   82 downloads
Dupa rindeluire a urmat sectionarea elementelor componente a unui panou la lungimea din proiect si montajul panourilor conform planurilor: Attached File  Panou3.pdf   125.24K   49 downloads Attached File  Panou4-7.pdf   426.36K   42 downloads Pentru prinderea elementelor am ales solutia mixta holzsurub (HS) de la Spax de 5x90 insurubate cu impactoarele de la Dewalt si cuie 3x90 cu inclestare chimica puscate cu veteranele Paslode. Am ales aceasta solutie deoarece se stie ca un HS se poate desface in cazul nealinierii perfecte a elementelor panoului ( se lucreaza cu o acuratete de 1 mm la diagonale si zecimi de mm la pozitionarea elementelor alaturate). Ulterior se completeaza cu impuscarea cuielor la unghi de 30-40 grade fata de lungul fibrei. Cuiele cu inclestare chimica nu mai pot fi scoase din lemn ! Datorita greutatii panourilor-de vina fiind in special adancimea de 20 de cm adica +30% la greutatea unui panou normal de 15 cm, nu se va monta in atelier OSB-ul ci dupa montajul peretilor in santier.
Inainte de intrarea in vacanta de iarna s-a terminat montajul peretilor exteriori de la Parter si Garaj, urmeaza dupa revenirea la lucru montajul panourilor interiori si taierea la cota a elementelor de  planseu si atunci cand vremea ne va permite montarea lor pe placa.

#27
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postmmmgigi, on 27 decembrie 2019 - 07:18, said:

Ne arati si varianta "ASA DA" la intrarea aceea in casa?
Folosesti google ,facebook sau olx si o sa gasesti exemple edificatoare. In cazul de fata tind sa cred ca beneficiarul i-a inmanat arhitectului schitele, iar acesta le-a prelucrat in format electronic pentru autorizare ,fara sa intervina cu alte idei. Asa procedeaza multi beneficieri ce ajung dupa catva timp sa le para rau. O casa o faci odata in viata. Nu e ca o masina care dupa 1-2 ani ii faci vant la altul ,sau cum vreau eu de exemplu sa-mi fac singur o amenajare de gradina pe care pot sa o imbunatatesc oricand. La capitolul casa e bine sa-i lasi libertate celui care ti-o proiecteaza ,si sa nu te zgarcesti la cateva sute de euro. Mai bine dai din start ceva in plus si te bucuri toata viata de acel lucru. Sau te complaci cu ideea ca ti-ai facut un bordei cu cativa lei si asta e.

Edited by roman_roman, 27 December 2019 - 17:37.


#28
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Felicitari pentru start si bafta in continuare!

Astept cu nerabdare partea cu "lemnul".


PS: deasupara usii de la intrare eu a facut un acoperis secundar de 3x1.5m.
Se pare ca nu e suficient, ploaia vijeliilor de vara sau ninsoarea combinata cu un pic de vant bate la usa.
Dar de ce sa protejam usa accesul principal mai mult decat usile de la terase / balcoane?

LE. Intre timp am vazut ca ai inceput deja cu "lemnul" Posted Image

Poze din fabrica? Folosesc un stend de montaj?

Cum se vor manevra panourile pe santier? Greutatea a 3-4 placi de OSB, cat intra pe un panou de 3-4m lungime, nu depaseste 100kg...

#29
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
@roman, gresesti din nou, m-am dus la arhitect cu niste notite despre compartimentari si extras din RT 2010 ca sa stie cam ce forma geometrica doresc pentru realizarea cat mai facila a standardului BBC, dupa 3 ani si jumatate proiectul a luat aceasta forma care, da, mie mi-a placut insa am tinut cont de un lucru - ploaia nu vine de la Cluj ci de la Oradea ! Adica pe planul meu nu vine dinspre E unde am accesul principal ci din V, dinspre terasa din spate, motiv pentru care am venit cu un balcon la etaj peste accesul in living din terasa.
@blue_marlin, multumesc de urari. Am inceput lucrul in atelier dupa cum ai observat cateva poze cu masa de montaj si ceva panouri ramase in sala de montaj:Attached File  WhatsApp Image 2019-12-27 at 18.22.25.jpeg   181.14K   166 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-12-27 at 18.22.44.jpeg   173.28K   153 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-12-27 at 18.22.55.jpeg   173.54K   162 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-12-27 at 18.23.45.jpeg   125.72K   136 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-12-27 at 18.24.28.jpeg   190.99K   149 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-12-27 at 18.24.14.jpeg   188.21K   125 downloads
Sper sa fie concludente...
In atelier se manevreaza cu transpalet hidraulic sau stivuitor, pe santier parterul si planseul peste parter se va manevra manual ma ajuta si faptul ca am terenul plan si curatat imprejurul fundatiilor si nivelul platformei cu care transport panourile este aproape la nivel cu placa,la etaj si sarpanta o sa inchiriez un Manitou.
Ai dreptate cu greutatea OSB-ului insa se adauga sutelor de kg al panourilor plus ca optiunile de prindere a panoului scad dupa montajul OSB-ului.

Edited by danwd, 27 December 2019 - 18:40.


#30
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Arata fain lemnul, proaspat rindeluit.

Ai calculat cam cat a ajuns costul final pe metrul cub, dupa uscare si prelucrare?

#31
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Pai calculul real arata cam asa sa luam ca exemplu elementele de pereti de 4000x205x55 sectiune de achizite=0,0451mc
-850 ron/mc pret achizitie cherestea verde
-150 ron/mc uscarea
-250 ron/mc prelucrarea pe abricht (indreptare 1 cant) plus rendeluire la 4 fete
- Dupa prelucrare ajunge la 4000x198x48=0,038mc adica o pierdere prin uscare( cca 6%) si prelucrare de 17% se mai pierde minim 5% la dimensionare (am presa de fingerjoint si mai recuperez de aici randamentul bun) deci se ajunge la o pierdere reala de cca 22%. Bun, deci avem asa:
-Cost NET elemente,uscate,rindeluite si taiate la dimensiune gata pentru a se monta in panouri = (850x1,22 pierderea)+150+250= 1437 ron/mc.
Toate preturile sunt fara TVA deoarece mat lemnos l-am achizitionat pe firma platitoare de TVA si mie imi vand casa la gri montata deci doar la acel moment o sa adaug TVA-ul aferent atat cherestelei cat si tuturor operatiilor viitoare.

Edited by danwd, 27 December 2019 - 19:36.


#32
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
@''romanes'' say : "Mai bine dai din start ceva in plus si te bucuri toata viata de acel lucru. Sau te complaci cu ideea ca ti-ai facut un bordei cu cativa lei si asta e."
Stiu ca o sa te dezamagesc, sa stii insa ca nu tuturor le plac multe turnulete...daca intelegi ce vreau sa zic Posted Image  Mai sunt din aceeia care doresc o casa care sa nu iasa in evidenta prin turnuletele ei exterioare ci prin utilitatea ei interioara si,mai ales, prin randamentul ei termic . Daca intelegi ce vreau sa spun...ziceam ceva mai sus despre RT2010, ai citit ceva pe acolo sa inveti cate ceva ?
In ceea ce priveste pretul proiectului, de unde ai dedus tu ca am facut economie ?Posted Image Proiectul a costat 2500 euro daca consideri ca e putin...atunci ai dreptate.
Hai, sarbatori fericite in continuare !

#33
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Daca tu crezi ca acea intrare iti aduce vre-un avantaj termic inseamna ca te-ai obosit prea mult cu studiul.

Am dedus doar ca te-ai implicat prea mult in a impune arhitectului cum sa-si faca meseria , cu un chici pe care il vad la tot pasul. Sincer imi e mila de generatia viitoare ce va avea de lucru cu demolarea arhitecturilor actuale.


#34
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Din pacare, din nou nu ai inteles. Nu intrarea aduce acel aport termic ci forma constructiei regulata,cu orientarea spatiilor de locuit spre Sud, spatii mari vitrate pe sud pentru aport termic iarna si spatii de depozitare/garaj pe Nord folosite drept tampon.
Si eu mi-am pus problema demolarii, tocmai de aia am facut o casa din lemn, in caz ca doresc demolare pun doar o atemtionare ce o am prin atelier "A se feri de foc ", cum in localitate sunt multi unguri, cu siguranta se va gasi unul care sa citeasca ceva de genul: " Ase Feri dai foc " deci, caz rezolvat !
In rest sa auzim numa' de bine ! Astept in continuare o rezolvare a situatiei mele din experienta ta asa macar o parere...multumesc anticipat.

#35
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Dupa ce o sa te muti o sa intelegi mai bine problema semnalata.

#36
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016

View Postdanwd, on 27 decembrie 2019 - 19:32, said:

o pierdere reala de cca 22%.

Acum am inteles de ce ai cumparat 50mc de cherestea. In realitate volumul final e mai putin de 40mc.

Diferenta nu e atat de mare fata de cat a intrat la mine, tinand cont ca suprafata construita e de doua ori mai mica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate