Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Casa din Luna

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
519 replies to this topic

#1
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Buna sara lu' Craciun,

Pentru ca urmeaza Sarbatoriile si lumea, in care ma includ, are mai mult timp de citit/scris am decis sa deschid acest topic despre inca o casa mai altfel decat sunt majoritatea de aici, cu alte cuvinte doresc sa pun umarul la schimbarea perceptiei romanilor despre case,materiale de constructii, rezistenta etc.Deci, sa incepem:
Dupa cativa ani de lupta cu birocratia (numa , 4 ani !), in vara acestui an am reusit in sfarsit sa obtinem Autorizatia de constructie.
Constructia va avea cca 135 mp locuibili dispusi pe P+E din cca 265 mp construiti si va avea utilitatea unui duplex cu 2 ap situate unul la Parter si unul la Etaj si va avea initial 4 locatari.
De la inceput s-a vrut realizarea unei constructii care sa respecte regulile BBC ( Batiment Base Consumation) adica o constructie cu consum redus de energie. Pentru a realiza asta mai usor am ales in primul rand sa realizam peretii din framing(osature bois) de 200 mm grosime umpluti cu izolatie din vata bazaltica. Izolatie va fi completata la exterior tot cu vata bazaltica rigida de 100 mm si pentru ca nu-i asa, frigul te patrunde de la picioare, va fi bine izolat si spatiul de sub placa cat si interiorul fundatiilor iar planseul spre pod va fi izolat cu minim 300 mm vata bazaltica.
Incalzirea va fi prin pardoseala. Desi la inceput cochetasem cu ideea construirii unei sobe cu regim in living,configurarea spatiului construit nu mi-a permis asa ca va fi o centrala pe gaz sau brichete/lemn (care pe mine ma costa 0).

PS  Contrar opiniei generale constructia unei case pe structura din lemn NU este mai ieftina decat una din caramida diferentele pro unei case din lemn sunt de alta natura. Deci acest topic nu va fi unul pe care sa il urmareasca doritorii de constructii lowcost deoarece in constructie nu se va face rabat la calitate cu riscurile, asumate, a depasirii costurilor/mp agreate pe aici.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   101.63K   235 downloads
  • Attached File  2.jpg   83.78K   213 downloads
  • Attached File  3.jpg   70.22K   199 downloads
  • Attached File  4.jpg   91.55K   212 downloads
  • Attached File  5.jpg   103.96K   228 downloads
  • Attached File  6.jpg   99.51K   215 downloads
  • Attached File  8.jpg   96.33K   215 downloads
  • Attached File  9.jpg   97.78K   274 downloads
  • Attached File  PLAN PARTER.pdf   616.5K   135 downloads
  • Attached File  plan ETAJ.jpg   279.64K   300 downloads


#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Dpdv termo-energetic, fundatiile continue sub zidurile de rezistenta sunt foarte paguboase.
Paguboase sunt si terasele exterioare de beton la nivelul placii parterului si treptele turnate de beton la intrarile exterioare.

 danwd, on 24 decembrie 2019 - 16:33, said:

si pentru ca nu-i asa, frigul te patrunde de la picioare, va fi bine izolat si spatiul de sub placa cat si interiorul fundatiilor
Daca tot ai structura de lemn, sfatul meu ar fi sa te concentrezi pe izolatia de deasupra placii de beton. Sub placa de beton, sincer, nu cred ca are rost sa-ti bati capul.
Mai bine izoleaza (20 cm extrudat ?) sub incalzirea in pardoseala.

Izolatia sub placa si interiorul fundatiilor este mai utila la cei care au ziduri de caramida, care fura caldura din interiorul casei si fac punte termica cu placa (si, din pacate, si cu fundatiile continue).

Edited by kolfleading, 24 December 2019 - 16:42.


#3
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Multumesc pentru sfaturi... sunt tardive pentru mine, raul a fost deja facut. Am izolat sub placa cu 27 cm de energocel (dupa compactare) si cu polistiren expandat 100  de 100mm fundatiile interior. Insa, scarile exterioare cat si terasa sunt "rupte" de placa casei cu extrudat de 100 mm deci ceva ceva, tot o sa ajute izolatia de sub placa.

Deasupra placii o sa fie polistiren extrudat de 100 sau 120 (depinde ce gasesc de 100mm inaltime plus placa de 3 de polistiren in care se vor monta traseele.

Attached Files


Edited by danwd, 24 December 2019 - 17:05.


#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Craciun Fericit si sanatate!
Eu-s curios de ce a durat asa de mult autorizarea.

#5
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

 danwd, on 24 decembrie 2019 - 17:04, said:

...

Deasupra placii o sa fie polistiren extrudat de 100 sau 120 (depinde ce gasesc de 100mm inaltime plus placa de 3 de polistiren in care se vor monta traseele.
Pt parter recomand XPS 2 x 50, montaj "tesut". Traseele pt canalizare/scurgeri si coloanele de alimentare la incalzirea prin pardoseala plus coloanele si traseele de alimentare cu apa menajera, pot fi aranjate mai bine in XPS de 50 vs 30. Pt etaj, XPS de 50. Cu un pic de chinuiala si doua maini drepte la executanti, ar fi ok si de 30 la etaj.

Casa o sa se situeze in localitatea Luna(CJ)?

Edited by scurt_pe_2, 24 December 2019 - 17:37.


#6
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
@crocodilu: Autorizarea...a fost de fapt PUZ, PUD etc astea au durat primii 2 ani, 1 an si jumate a durat obtinerea ultimei stampile deoarece in caz ca cei mai batrani de pe aici nu stiti in 2018 asa prin vara s-a schimbat legea si pt autorizatie s-au introdus noi stampile musai a fii puse !
@scurt/2 :asta era si intentia mea in distributia celor 100 mm adica 50+50. Traseele de apa, en electrica unde este cazul se vor trage prin interiorul peretiilor deoarece am prevazut un spatiu tehnic de 60 mm intre folia ce se va monta pe structura (de 200 mm) si primul strat de rigips.

#7
Pressario

Pressario

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.09.2019
De unde ai cumparat energocell-ul si cu cat?

#8
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Din Debrecen este firma, 45 mc au costat incarcati in bigbag de 3 mc pusi pe palet, adusi la locatie cca 3000 de euro fara TVA. Firma are reprezentant pe Romania, daca ai nevoie iti dau datele in privat.

#9
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  IMG_20191225_102146.jpg   136.41K   416 downloads
Oameni buni unde gasiti arhitecti cu idei din astea "moderne" pentru accesul principal in casa ?!

#10
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Arhitectul este unul care a avut cateva proiecte de succes aici pe softpedia si...este vecin cu mine de teren. In ceea ce priveste acea copertina, uzual este foarte buna, estetic nu este cel mai stralucit model, ma gandesc sa pun asa ceva: https://www.bellhous...iline-in-legno/

Edited by danwd, 25 December 2019 - 10:34.


#11
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Care ar fi costul constructiei?

#12
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Sincer ? Habar nu am. Nu ne-am propus un anume cost, insa tinand cont de faptul ca 178 mp de fundatie pana la nivel de placa a costat 17 892 euro cu siguranta la rosu va fi mult peste 300 de euro/mp la gata, cu siguranta se va apropia daca nu va depasi 800 de euro/mp.

#13
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
@dan - eu arhitectii buni ii recunosc dupa cum realizeaza intrarea in cladire, pentru ca e elementul principal cu care se scoate in valoarea fatada principala.


#14
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
@roman, stii cum e, ce ai place unuia nu ai place altuia...gusturile nu se discuta.

#15
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006
Ma bucur ca te-ai decis sa deschizi un topic.  Mie imi place arhitectura, se vede ca e un proiect muncit de un arhitect.  Spor la construit si la cat mai multe poze si detalii! Sarbatori fericite!

#16
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Multumesc. Cum spuneam mai sus, suntem diferiti, ce ne place unora displace altora dar mno, cat timp ne asumam alegerea facuta e perfect. Sarbatori fericite !

Edited by danwd, 25 December 2019 - 20:36.


#17
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

 danwd, on 25 decembrie 2019 - 16:25, said:

@roman, stii cum e, ce ai place unuia nu ai place altuia...gusturile nu se discuta.
Aici nu e vorba de gusturi. Ci ca cineva a facut scoala la fara frecventa. Fara suparare.

Ca sa vii cu astfel de idei si sa te numesti arhitect ,inseamna ca esti curajos. Ca ai mai pacalit un client :)


#18
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Nu comentez. Ce sa zic, ghinion ca nu iti place si tie, oricum nu asta era scopul urmarit.
O sa vad atunci cad vei prezenta la randul tau viitoarea casa ce inseamna pentru tine un arhitect care a facut scoala la zi.
Pentru mine ceea ce a facut a fost ok la fel si pentru alti cativa colegi de aici, daca tie nu iti place asta e, poti pe viitor sa nu urmaresti ce se intampla pe aici la fel de bine cum poti urmarii in continuare- pe riscul tau . Io t'am zis, sa n'avem vorbe !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate