Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Copaci ornamentali pentru curte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#1
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Ce copaci ornamentali v-ati plantat pe langa casa ?
Sau ce copaci v-ar place sa aveti , recomandari ,preturi daca v-ati interesat.
Multumesc.

PS. Discutia ar fi doar pentru copaci ,nu pomi fructiferi.



#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca ar fi sa plantez eu, as pune tei si salcam. cresc repede si sunt foarte adaptati la conditiile noastre.

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
da detalii,cat masoara terenul unde ai casa,este la oras sau sat,comuna,zona

#4
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postroman_roman, on 23 decembrie 2019 - 09:33, said:

Ce copaci ornamentali v-ati plantat pe langa casa ?
Sau ce copaci v-ar place sa aveti , recomandari ,preturi daca v-ati interesat.
.....
In primavara cum vreau sa redecorez curtea , ma tot uit la ceva " pititci " decorativi prin culori extreme , si studiez pe cei de la Bakker....
Ce vezi la ei pe site , te ameteste ....

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
mesteacănul este gratis pe pășuni iar dacă  vrei să-i oprești creșterea îl bagi cu ghiveci în pământ

cireș japonez

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
mai mare teapa cred ca nu-ti poti lua, decat sa te ghidezi dupa niste foto ”acarite”

#7
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postceanu1980, on 23 decembrie 2019 - 11:22, said:

mai mare teapa cred ca nu-ti poti lua, decat sa te ghidezi dupa niste foto ”acarite”
Da , dar depinde ce asteptari ai si ce timp ai la dispozitie .
Vrei plante sa le cresti tu , la preturile alea sint niste " bete " si poate cu putina grija si noroc , va iesi ceva .
...vrei " la gata " , te duci deja la plante gata crescute , si scorurile sint extra ...

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
planta sau copac, daca nu-mi da roada, nici nu e de mine, imi plac, dar sa le vad la altu

#9
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Eu as merge pe salcam globular si/sau tuia occidentalis. Sunt de talie relativ joasa, ornamentali, palcuti estetic din punctul meu de vedere insa, depinde si de context evident.
Mai mult, daca as vrea sa obtin un efect wow prin redecorarea gradinii, as cere parerea unui peisagist. Stiu ca suntem tentati sa spunem, lasa ca si eu ma pricep dar nu cred ca stau chiar asa lucrurile. La polul opus, 2-3 mesteceni si un plop, si s-a incheiat lucrarea :) Glumesc, subiectul era despre copaci ornamentali. Sarbatori fericite!

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Attached File  decorativ.JPG   99.47K   277 downloads

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
piersici/nectarini pitici.  baga in dedeman primavara, au coroana rotunda si arata bine.

#12
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postceanu1980, on 23 decembrie 2019 - 10:37, said:

da detalii,cat masoara terenul unde ai casa,este la oras sau sat,comuna,zona
Momentan terenul e gol , in jur la 1600 mp. Pe zona din spate ,vre-o 30 m va fi livada cu pomi fructiferi, mure, zmeura , vita de vie. Apoi o casuta de vara pe structura din lemn ,cu terasa , magazie si foisorul cu gratarul mai in lateral. Toate vor fi facute de mine si nevasta,iar la betoane voi apela la 2-3 ajutoare. Nu va fi o problema pentru ca si eu i-am ajutat cand au avut nevoie :)
Pe partea din fata ,pe vreo 25-30 m vreau sa fac o zona cu verdeata , copaci ornamentali , plante agatatoare ,pergola ,un rondou cu piatra etc. Daca peste cativa ani se vor ivi finante pentru casa atunci am sa le mut sau le vand.
Glicina , tei , tuia , dracila, luleau turcului, palma maicii domnului, trandafir chinezesc , brad argintiu sunt pe lista. Dar mai cautam idei pentru 2-3 copaci ornamentali, arbusti ornamentali .
Cu precizarea ca pe acest teren dorim sa fim inconjurati de verdeata. In stanga si in dreapta e deja livada la vecini .

Edited by roman_roman, 23 December 2019 - 15:54.


#13
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postlaffin, on 23 decembrie 2019 - 15:14, said:

piersici/nectarini pitici.  baga in dedeman primavara, au coroana rotunda si arata bine.
Te referi la columnari sau sunt de vigoare mica? Ai un url  ceva? La ce inaltime maxima ajung?

Altfel...Corylus maxima Purpurea :)

#14
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
https://www.citygard...09/90AC0029.jpg
Si asa ceva imi place.

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postlaffin, on 23 decembrie 2019 - 15:14, said:

piersici/nectarini pitici.  baga in dedeman primavara, au coroana rotunda si arata bine.
Si sunt foarte "copaci" si mai ales "ornamentali"
"PS. Discutia ar fi doar pentru copaci ,nu pomi fructiferi."

Edited by myshyk, 23 December 2019 - 18:52.


#16
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
as lua mesteacan pentru fumusete, iar pentru umbrire castan, eventual comestibil :)

tei am pe strada, primavara dau pe jos si pe masini picaturi dulci, florile cad si se imput cand ploua, dezastru.

daca e la campie sa nu pui brad, e o vorba veche, bradul langa casa aduce moarte - verificat cu contorul Geiger, brazii fixeaza metalele grele din atmosfera

#17
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Buna ideea cu mesteacanul , rosu sau pletos
https://www.gardenex...can-pletos.html

#18
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
@roman_roman: daca imi permiti un sfat: desi unele plante sunt extraordinare daca sunt folosite intr-o combinatie neavantajoasa se pierde mult din efect ca sa zic asa. La genul de suprafata pe care o ai tu cred ca merita efortul ceva ajutor de specialitate a.i. sa iasa ceva extraordinar. Daca nu stii deja vezi pe topic la domnul cu inghetata ce gradina i-a iesit daca a avut expertiza potrivita.

P.S: stiu ca printre altele mai toate nevestele sunt arhitect/designer dar probabil si de asta  atatea proprietati in care s-au investit bani seriosi sunt lipsite de bun gust ca sa nu zic de-a dreptul kitsch...cred ca e de invatat din asta..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate