Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pareri platforma flip.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Salut! Ce părere aveti despre site-ul flip.ro?
Ati vandut sau cumpărat telefoane sh prin platforma lor?
Am doua telefoane de vanzare si cum nimeni nu vrea sa le cumpere (le am pe niste grupuri de vanzari de pe Facebook), ma gandeam sa le vand prin acest site.

P.S. Daca se considera reclama ascunsa, va rog sa stergeti topicul.


#2
MirceaMFx

MirceaMFx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.10.2019
Sincer nici nu știam de site dacă nu menționai. Recomand Totalconvert. Am luat/cumpărat de 2-ori telefoane de la ei și au fost foarte OK. Plus că poți vinde telefonul după/dacă te-ai săturat de el, sau vrei să cumperi altceva...orice motiv.

#3
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Le vinzi greu si pe site-ul cu calificative unde cumparatorul poate vedea ce ai mai vandut si daca cumparatori au fost multumiti dar pe site-uri din astea!

#4
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostPostasul666, on 23 decembrie 2019 - 08:57, said:

Salut! Ce părere aveti despre site-ul flip.ro?
Ati vandut sau cumpărat telefoane sh prin platforma lor?
Am doua telefoane de vanzare si cum nimeni nu vrea sa le cumpere (le am pe niste grupuri de vanzari de pe Facebook), ma gandeam sa le vand prin acest site.

P.S. Daca se considera reclama ascunsa, va rog sa stergeti topicul.
Sunt baieti de treaba, in primul rand trebuie sa ai telefoane pe care le accepta ei (nu accepta toate brandurile si telefoanele cu defectiuni majore). Le trimiti la ei, le verifica starea si daca cumva au fost furate, daca nu corespund standardelor ti le trimit inapoi (daca sunt furate anunta politia). Intra pe pagina lor de facebook si vorbeste cu ei si vezi si ce zic ceilalti vanzatori/cumparatori (din ce am vazut lumea e multumita). Eu nu am cumparat/vandut, le-a dat facut cateva sesizari legate de site si le-au rezolvat rapid. Cel mai probabil o sa cumpar de pe siteul lor (insa momentan nu vand si telefoanele de la bandul meu preferat).

Edited by stlk, 23 December 2019 - 12:01.


#5
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Cred ca o sa-i incerc si eu; m-am jucat cu simulatorul lor, am bifat cum ca telefoanele ar fi intr-o stare mai proasta decat in realitate, si mi-a convenit pretul. M-am saturat sa ma contacteze toti hotii, prostii si gangavii pe OLX. Ce nu inteleg eu este de ce zic ca nu accepta si unele accesorii...De exemplu eu nu folosesc casti, deloc; le las nedesfacute. De obicei folosesc o husa Spigen pe care dupa un an de folosire, spalata bine cu sapun, nu o poti deosebi de una noua, etc. Cutia... Am doua variante cu accesoriile; ori le arunc la reciclare, ori le las moca in primul magazin GSM care imi iese in cale. Ca... BossSamir95(da, exact ca in reclama!)  ma intreaba "mai este valabil anuntul?" "Este defect?!", "Cand pot sa-l vad si eu" etc, etc.

Edited by temporarysnooze, 25 October 2020 - 13:55.


#6
Andrei728

Andrei728

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2021
Recomand sa vinzi prin Flip daca nu ai timp de batai de cap si negocieri cu necunoscuti pe la metrou. Pentru unele modele chiar mi se pare ca dau mai mult fata de cat iti iei pe oLX. Eu am vandut si in primele luni cand s-au lansat si acum mai recent si pot sa zic sigur ca s-au imbunatatit mult. Telefoanele se vand mult mai repede si am fost incantat de proces. Dureaza putin, se ocupa ei de tot si mie imi trimit banii. Mi se pare ideal sa poti sa vinzi telefonul asa.  Comunicarea transparenta prin sms-uri si email-uri, chiar mi s-a parut super ok.

Iar legat de cumparare, eu personal n-am luat, insa am cel putin 2 prieteni care si-au comandat si sunt multumiti. Ai garantie 1 an, drept de retur, e practic risc 0 pt. ca daca nu-ti place il dai retur. Sunt curios voi ce experiente ati mai avut cu ei?

#7
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Am vândut la începuturile lor 2 telefoane, acum nu le mai primesc la vânzare și recent am cumpărat unul. Sincer, merita folosita platforma lor. Nu mai ai bătăi de cap.

#8
StefanN1234

StefanN1234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 21.04.2020
Platesc bine baietii pentru reclama?

#9
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Da, foarte bine... 🤪
Mi-e mi-au trimis o cutie goala și eticheta de la un telefon, pentru a le face reclama... Era acolo și un telefon, nu l-am pozat ca scriu de pe el. 😁
Revenind la topic, nu e obligat nimeni sa vândă prin platforma lor. Eu i-am ales pentru ca am considerat ca nu merita sa te țigănești cu unii clienți pentru 10 lei. Fiecare face cum îl duce capu'.
Succes celor ce vând la colt de strada.

Attached Files


Edited by Postasul666, 16 February 2021 - 17:53.


#10
StefanN1234

StefanN1234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 21.04.2020
Nu cred ca e vreo problema când le dai bani. Acolo nu face nimeni probleme, ci când trebuie sa îți dea ei ție.

#11
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Nicio problema nici la faza aia. Oricum, pe samsari i-a cam pus în c*r.

Attached Files



#12
cruiser71

cruiser71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 11.07.2010
Am un Iphone XS de 64 GB si as vrea sa il vand in viitorul apropiat.
Am facut evaluare pe Flip si imi da 1800 ron,fara accesorii,fara nimic.
Pe TotalConvert primesc 1274 ron fara accesorii,1392 ron cu incarcator,casti si cutie...tel arata excelent,bateria e la 84%,codat Orange,dar se poate decoda oficial
Tot vreo 1300 ron imi da si Emag-ul daca il dau la buy-back,dar tre sa iei alt telefon  de la ei.

Cam mare diferenta intre Flip si Total Convert....Posted Image

Foarte ciudat este ca Flip nu iti preia tel la pct.de lucru din Buc sau la sediu din Braila,nici nr.de tel nu au....
Eu il trimit perfect si daca nu ajunge in aceeasi stare la ei,cine ramane cu paguba..!Posted Image
Ei pot spune ce vor dupa ce tel este la ei,au cateva recenzii proaste pe site-ul lor.

Edited by cruiser71, 28 February 2021 - 09:39.


#13
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004
Eu va povestesc experienta mea cu ei, nu ma intereseaza sa fac reclama sau sa le fac antireclama.
Am un iphone 7 de 125G ce se prezinta in conditii excelente, are peste 80% health la baterie, ecranul este cristal (a stat acoperit tot timpul cu folie originala), ma rog, dupa criteriile pe care tot ei le-au fixat la analiza preeliminara pe siteul lor telefonul se prezenta in conditii bune spre excelent. Pentru ca este blocat in Orange si mi-e lene sa-l mai plimb pentru decodare, pretul initial oferit de ei era undeva la 690-700 de lei. Cu plata in doua zile.
L-am impachetat, l-am trimis la ei... dupa doua zile vine nucleara: imi ofereau 180 de lei pe el Posted Image)))))))))
Evident, am zis pas.
Nu ma asteptam sa primesc 1000 de Euro, nici macar 500 de Euro, nici macar 300 de Euro, nici macar 200 de Euro, am zis, ok, nu vor fi 690 de lei cat ofereau ei initial, poate 500 de lei, poate 400-450 de lei, na!, dar nici chiar asa bataie de joc din partea lor. Ii inteleg, este afacerea lor, trebuie sa faca profit, dar subevaluarea asta crunta pe care o fac ei este poveste de adormit copiii.
Le urez succes in afacere, astept sa primesc telefonul inapoi si o sa-l pastrez ca si camera de supraveghere pentru acasa cand plec in concediu.

Edited by BobaFett, 19 May 2021 - 07:40.


#14
cruiser71

cruiser71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 11.07.2010

 BobaFett, on 19 mai 2021 - 07:39, said:

Eu va povestesc experienta mea cu ei, nu ma intereseaza sa fac reclama sau sa le fac antireclama.
Am un iphone 7 de 125G ce se prezinta in conditii excelente, are peste 80% health la baterie, ecranul este cristal (a stat acoperit tot timpul cu folie originala), ma rog, dupa criteriile pe care tot ei le-au fixat la analiza preeliminara pe siteul lor telefonul se prezenta in conditii bune spre excelent. Pentru ca este blocat in Orange si mi-e lene sa-l mai plimb pentru decodare, pretul initial oferit de ei era undeva la 690-700 de lei. Cu plata in doua zile.
L-am impachetat, l-am trimis la ei... dupa doua zile vine nucleara: imi ofereau 180 de lei pe el Posted Image)))))))))
Evident, am zis pas.
Nu ma asteptam sa primesc 1000 de Euro, nici macar 500 de Euro, nici macar 300 de Euro, nici macar 200 de Euro, am zis, ok, nu vor fi 690 de lei cat ofereau ei initial, poate 500 de lei, poate 400-450 de lei, na!, dar nici chiar asa bataie de joc din partea lor. Ii inteleg, este afacerea lor, trebuie sa faca profit, dar subevaluarea asta crunta pe care o fac ei este poveste de adormit copiii.
Le urez succes in afacere, astept sa primesc telefonul inapoi si o sa-l pastrez ca si camera de supraveghere pentru acasa cand plec in concediu.
Era prea frumos sa fie adevarat.
Era de asteptat sa fie tepari,atata timp cat nu preiau tel la un sediu fizic,plus ca nu iau tel cu accesorii.
Cumparatorul trebuie sa mai dea bani si pe accesorii.
Si eu am vrut sa apelez la ei,dar am renuntat,cu putina rabdare l am dat la combinatie pe Olx.

Cel mai teama,mi a fost sa nu umble in tel,sa schimbe piese,dupa care sa iti faca o oferta in asa fel incat sa il iei inapoi sau in cel mai bun caz sa il dai la ei pe nimic.

#15
pyngi

pyngi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.11.2008
Am cumparat recent de la ei un S9+. Starea telefonului pe site a fost"excelent". Ajunge telefonul...era ca nou, o zgârietură nu am găsit pe el. L-am trimis înapoi, deoarece era varianta de US și era rămas la android 9 și nu vroia să facă update ( plus că e cât o tigaie 🤭). La mai puțin de 24h după ce curierul a preluat coletul, mi-au intrat banii în cont. Din partea mea nota 11. Până la urmă am luat alt model de pe OLX cu câteva sute de lei mai ieftin (unde de data asta n-am întâlnit un țepar).

#16
lost2209

lost2209

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 24.04.2008

 BobaFett, on 19 mai 2021 - 07:39, said:

Eu va povestesc experienta mea cu ei, nu ma intereseaza sa fac reclama sau sa le fac antireclama.
Am un iphone 7 de 125G ce se prezinta in conditii excelente, are peste 80% health la baterie, ecranul este cristal (a stat acoperit tot timpul cu folie originala), ma rog, dupa criteriile pe care tot ei le-au fixat la analiza preeliminara pe siteul lor telefonul se prezenta in conditii bune spre excelent. Pentru ca este blocat in Orange si mi-e lene sa-l mai plimb pentru decodare, pretul initial oferit de ei era undeva la 690-700 de lei. Cu plata in doua zile.
L-am impachetat, l-am trimis la ei... dupa doua zile vine nucleara: imi ofereau 180 de lei pe el Posted Image)))))))))
Evident, am zis pas.
Nu ma asteptam sa primesc 1000 de Euro, nici macar 500 de Euro, nici macar 300 de Euro, nici macar 200 de Euro, am zis, ok, nu vor fi 690 de lei cat ofereau ei initial, poate 500 de lei, poate 400-450 de lei, na!, dar nici chiar asa bataie de joc din partea lor. Ii inteleg, este afacerea lor, trebuie sa faca profit, dar subevaluarea asta crunta pe care o fac ei este poveste de adormit copiii.
Le urez succes in afacere, astept sa primesc telefonul inapoi si o sa-l pastrez ca si camera de supraveghere pentru acasa cand plec in concediu.
Ceva nu suna bine în descrierea ta. În aceeași luna am dat un 6s la flip, codat în Orange cu 470 lei și ție pe 7, 180 lei, și nici nu-i cunosc, pe olx am încercat prima data, dar erau numa combinatori: schimburi și ultim pret dacă vine direct cu cash, parca mai era și alta metoda decât cashu.

Edited by lost2209, 18 September 2021 - 23:24.


#17
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020
Am vrut să vand un iPhone 7+ la ei. Am prezentat toate informațiile corect, ei mi-au oferit 2 variante: 1050 lei într-o lună sau 850 lei pe loc. Le-am trimis telefonul, după câteva zile mi-au trimis un raport tehnic cum că au descoperit ei nush ce la telefon și că imi oferă 650 lei în loc de 850. Am cerut telefonul înapoi. Umblaseră în el și se vedea că erau șuruburile schimbate. În final am vândut telefonul pe OLX, cu 850.

EDIT: Ha, ceva similar cu ce a povestit @BobaFett ! Al meu avea 125 GB si era model Black Diamond, putin rulat.

Edited by ina2605, 20 September 2021 - 13:52.


#18
Serbanionutcristian

Serbanionutcristian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.01.2021
NU VINDEȚI SI NU CUMPĂRAȚI DE PE FLIP. Ro
DanyBoss e Dulceata de băiat pe lângă ei.
De la pretul de 1500 lei , au oferit 900 lei pe un iPhone XR ȚIPLĂ , pe motiv ca, camera de pe spate trebuie înlocuită.
Camera funcționând impecabil, telefon cumpărat de nou de cateva luni.
Telefonul returnat nu a mai ajuns asa cum a plecat de la mine,
Șuruburile desfăcute,noroc ca am poze făcute înainte de trimiterea lui la flip.
Urmează multe plângeri pe la toate instituțiile, inclusiv poliție.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate