Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Tenet(2020)

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,597
  • Înscris: 29.12.2016
Cel mai bun film pe 2020. L-am inteles, nu am avut probleme, desi toata lumea imi spunea ca e mai imbarligat.

#20
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Mega boring, iar muzica il face sa fie si mai boring, n-am reusit sa-l vad pe tot.

#21
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Atat au tot mers inainte si-napoi in timp,ca la un moment dat simteam ca mi se invarte capul.

#22
DavinaClaire

DavinaClaire

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.12.2020
L-am abandonat după 40 minute. Un ghiveci haotic și stupid din care nu înțelegi mare lucru. Poate îi voi mai da o șansă în viitor, chiar nu știu.

#23
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
câtă frustrare pentru un film mediocru. bun sau rău, nu te plictisește. eu l-am înțeles din prima și n-am nici cuvinte de laudă nici de ură. e acceptabil pentru pierderea timpului.

#24
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006
Mie nu mi a placut filmul, nu neaparat subiectul , cat cum a fost realizat si stilul in care joaca actorii...slabitz, mi a dat senzatia de neprofesionalism . L am dus pana la capat intr un final, dar , nu m a dat pe spate.

#25
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
Da, are un ritm al dialogului over the top, asta ar fi plangerea mea cea mare, un volum urias de informatii debitat de protagonisti ca trebuie sa opresti sa digeri ce-au spus si cum se leaga totul. Toti vorbesc de parca ar fi Cicero hibridizat cu Einstein².

#26
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016
L-am vazut azi. Este dificil sa-l "prinzi" de la inceput, insa pe parcurs apar amanunte care sa ajute la intelegerea povestii. Le prezinta sub forma de indicii marunte in diverse scene de actiune, sau, cateodata, chiar mai evident: ex protagonistul (cum ii place sa se defineasca) ne tot aminteste pe parcursul filmului ca Neil "stie mai multe decat spune". Pe partea de actiune sta bine, pe SF e mai greu de digerat. Conceptul mai facil, mai usor de inteles si larg acceptat este ca, odata ce ai calatorit in timp (indiferent ca e in trecut sau in viitor) si ai atins un anume moment, de acolo curgerea timpului se face inainte. In Tenet apare curgerea inversata a timpului. Si oameni capabili sa functioneze normal intr-o lume care "merge" inapoi. Sunt multe lucruri fortate, la limita fanteziei, si niste teorii indraznete (ca sa nu zic altfel) pe care s-a construit filmul. Merita totusi urmarit, cu conditia sa il luati "as is", fara mari asteptari si fara comparatii cu Interstellar sau Inception - este mult sub ele.

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Tocmai ce l-am vazut...complicat film. Mi-a placut, dar aveam asteptari mai mari de la acest film, fiind regizat de Nolan.

Altfel, interesanta ideea cu timpul inversat, nu cred ca am mai intalnit-o in vreun film.

#28
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,597
  • Înscris: 29.12.2016
Scena aceasta face toti banii:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P7GCuKUEJiY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Cred că au încălcat legile fizicii și logicii.

#30
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Baieti, baieti, ca a fost asa tare precum ziceti, o fi fost (nu asta e si parerea mea). Dar va supun atentiei o faza dinspre finalul filmului.

Ideea si realizarea au fost atat de bune incat nu a mai fost nevoie de logica. Cu toate astea eu am observat ca echipele care se luptau cu dusmanii de fapt... nu se luptau cu nimeni. Serios. Voi ati vazut vreun personaj cu care se luptau, o arma, sange...? Nu. Cele doua echipe, pur si simplu, trag in neant, ca si cum ar fi cineva acolo, desi nu e nimeni. Camera e mai mult pe cele doua echipe, nu pe dusman.

#31
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Sincer la cata reclama i s-a facut aveam mari asteptari.Per total am fost dezamagit,in special de scenele de lupte corp la corp.Aceste scene sunt penibile in care se vede clar cum actorii se prefac ca-si lovesc adversarii.Daca ar fi fost un film low cost as fi inteles dar a costat totusi 200 de milioane USD,chiar nu si-au permis sa angajeze niste profesionisti in lupta corp la corp.Ideea filmului a fost interesanta si modul de intoarcere a timpului ,dar sunt cateva chestii care cateodata par sa se bata cap in cap,eu cel putin asa le-am vazut.De muzica nu mai spun sau chestiile sonore din film,parca nu as putea sa o numesc muzica.Chiar ma intreba si sotia ce naiba e muzica aia ciudata  din film,incepea ,se termina brusc incepea iar pe alocuri cu sunete ce nu aveau legatura cu ce era dinaintea lor.Imi aducea aminte de sunetul filmelor ce le vedei la cinema pe vremea comunista cand se rupea filmul cu arte matiale  chinezesti   Posted Image. Oricum,un film  tare ciudat cu multe lipsuri .In nici un caz ceva ce iti doresti sa vizionezi ocazional si a doua oara .
  Chiar aveam pretentii de la un film cu actori ca Robert Pattinson,Michael Caine,Elizabeth Debicki si regizat de Christopher Nolan...

View Postcuculea, on 13 decembrie 2020 - 09:04, said:

Mie nu mi a placut filmul, nu neaparat subiectul , cat cum a fost realizat si stilul in care joaca actorii...slabitz, mi a dat senzatia de neprofesionalism . L am dus pana la capat intr un final, dar , nu m a dat pe spate.

Bine spus.Exact acea impresie de neprofesionalism am vazut.Si din partea actorilor dar cat si a regizorului.

Edited by PiticVerde, 28 April 2021 - 15:10.


#32
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Interesant subiect dar cam atat.
Cam de nota 6-6.5.

#33
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
In afara de memento si the prestige mai are Nolan ceva film decent?

Eu zic ca asteptarile au fost exagerate.

Edited by bullterrorist, 09 May 2021 - 08:30.


#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Batman, Inception, Interstellar...

#35
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Batman e ok, interstelar o da in papusoi de la jumatea filmului iar inception pare bun pana vezi existenz.

Edited by bullterrorist, 12 May 2021 - 05:09.


#36
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Mie mi-a plăcut, la baza are niste teorii științifice care la nivel practic încă nu sunt complet cercetate, dar e îndrăzneț filmul, brand Nolan.
Nici eu nu m-am prins din prima de detaliile științifice, dar cu un pic de ajutor de la "tocilari" de pe YouTube a fost ok.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate