Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Incalzire in pardoseala vs calorifer

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#145
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
În sfârșit. Mulțumesc!

  Aceleași variabile sunt si la calorifere.

Edited by PoeOvidiu, 09 April 2022 - 19:31.


#146
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,541
  • Înscris: 28.11.2017
Cel mai rapid ar fi tun de caldura pe gpl, urmat de aeroterma pe curent, urmat de AC, (chestii care incalsezc direct aerul, prin convectie) iar dupa chestiile radiante gen calorifere ulei, IPAT, calorifere cu agent termic.

Raport bun putere si viteza de incalzire o au AC-urile cu un consum decent.
Scoti vreo 3.5kw termici cu un ac de 12000btu, faza e ca dureaza cateva minute pana intra in puterea maxima. cu un consum de vreo 1.5kw ora

#147
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Acum pentru încălzire de acest gen o 2-3 ore o dată pe săptămână, mă gândesc să pun si calorifere pe lângă încălzirea în pardoseală care deja e montată de constructorul blocului.

#148
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
PoeOvidiu, te rog NU citi mesajul de mai jos.
Este interzis pentru tine.
Am convingerea ca tu vei fi tare ascultator, dupa ce l-ai certat asa tare pe colegul froome ca n-a respectat intocmai ce ai scris tu.

Pentru ceilalti utilizatori care citesc pe aici, nu faceti ca si colegul PoeOvidiu.

In primul rand isi complica mult instalatia, practic se dubleaza complexitatea pentru ceea ce nu poate fi mai mult decat un moft.
Caloriferele, ca sa dea putere termica mare si incalzire rapida, au nevoie de agent termic la temperatura inalta. Asa ca va trebui o sursa de caldura care sa dea agent termic la temperatura inalta, cand de fapt ar avea nevoie de 30 C pentru IPAT. Atunci trebuie GPA ($$$) sau centrala smechera care sa permita functionarea la 2 temperaturi si automatizare externa multi-zona. Nimic din astea nu sunt ieftine si nu sunt simple.

In al doilea rand, unul din avantajele IPAT este ca scapi de caloriferele atarnate pe perete sub geamuri. O camera fara calorifer arata mai bine decat aceeasi camera cu calorifer si mai castigi putin spatiu si "aer". Mai ales ca zice ca e la bloc, asta conteaza mult.

#149
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,541
  • Înscris: 28.11.2017
Debit mare, temperatura mare si ventiloconvector cu agent termic de perete.
Arata ca o unitate interna de AC doar ca circula apa in loc de freon.

#150
Amurga46

Amurga46

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.03.2022

 ceanu1980, on 19 decembrie 2019 - 20:29, said:

numa nu fa ca mine
parter si bucatarie ipat si calorifere
etaj calorifere
mansarda nimic deocamdata, doar dus tevi

salutare Ceanu
de ce sa nu facem ca tine ?
eu chiar ma gandeam la acest mod de incalzire
( ai pus parchet si nu-ti ajunge cadura din pardoseala ? folosesti si caloriferele )

#151
Laob545

Laob545

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.04.2022
Bună ziua. Am și eu o problema. Am un apartament  cu 3 camere(70 metri patrati)  incalzire in pardoseala și centrala Viessman cu temperatura setata la 43 de grade. In perioada rece cu termostatul ținut pe 22 de grade intr-un dormitor este rece,termostatul este pe hol intr-o zona călduroasă a apartamentului. Dacă dau termostatul pe 25 de grade se încălzește și în dormitor. Instalația este aerisita. Din distribuitor debitul circuitelor am încercat sa favorizez camera asta dar centrala nu duce debitul în maxim(dacă închid multe circuite ajunge la maxim) deși robineți pe acest circuit sunt la maxim deschiși. Întrebarea e dacă e din cauza debitului care e la 1,5 l/min nu se încălzește aceasta camera?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate