Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

”Sola Scriptura” contrazice Scriptura

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
241 replies to this topic

#55
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Silika, on 19 decembrie 2019 - 14:44, said:

Dorel ataca "Sola Scriptura", nestiind nici macar ca inclusiv in Biblia lui scrie acolo ceva de treaba asta:


'' Lasand la o parte ce gandeste cutare sau cutare , toate sa le cercetati si sa le cautati in Sfintele Scripturi, si , gasind acolo adevarata bogatie, pe aceasta sa o vanam, ca astfel sa ne bucuram si de vesnicile bunatati''. ---- Sfantul Ioan Gura de Aur
Și asta este, după părerea dumitale, o dovadă în sprijinul Sola Scriptura?

 Donald_Duck, on 19 decembrie 2019 - 14:53, said:

nu nu, oamenii se spovedeau in public duminica, la euharistie, era inmiit mai greu ca acum. Posted Image si totusi aia o faceau. a inceput foarte devreme.
Există dovezi istorice că euharistia se practica la primii creștini. Și asta, duminica, nu sâmbăta.

Edited by mario_bril, 19 December 2019 - 18:39.


#56
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 mario_bril, on 19 decembrie 2019 - 18:38, said:


Și asta este, după părerea dumitale, o dovadă Ă®n sprijinul Sola Scriptura?

N-as zice.

Mai degraba e un pricipiu: Scriptura ca etalon, dupa restul. Iar cand zic restul, ma refer doar la ce nu contrazice Scriptura si, de ce sa nu zicem, bunul simt.

Dupa cum zice si fratele tau de aur:

"toate sa le cercetati si sa le cautati in Sfintele Scripturi"

Edited by Silika, 19 December 2019 - 19:29.


#57
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Așa, și ce-i cu asta? Ortodoxia spune la fel. Unde ar fi contradicția, deci?

#58
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Contradictia este in ce face ortodoxia, nu in ce spune... bine, mai are probleme si in ce spune, dar asta e o alta discutie.

Probabil de aici vine si vorba: Fa ce spune popa, nu ce face popa. :)

#59
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Silika, on 19 decembrie 2019 - 19:36, said:

Contradictia este in ce face ortodoxia, nu in ce spune...
Și ce face, de ești dumneata într-atât de oripilat?

#60
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Inafara de "obisnuitele" moaste si pleiade de traditii omenesti... nimic deosebit. :)

Dar eu te intreb altceva: este normal ca marea masa a ortodocsilor sa cunoasta mai bine traditia decat Scriptura?



#61
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Silika, on 19 decembrie 2019 - 19:48, said:

Inafara de "obisnuitele" moaste si pleiade de traditii omenesti... nimic deosebit. Posted Image
Moaștele au suport biblic.
Tradițiile, depinde. Ortodoxia nu susține că tradiția ar avea prioritate în fața scrierilor biblice

 Silika, on 19 decembrie 2019 - 19:48, said:

Dar eu te intreb altceva: este normal ca marea masa a ortodocsilor sa cunoasta mai bine traditia decat Scriptura?
Dă-mi un exemplu.

#62
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 mario_bril, on 19 decembrie 2019 - 19:51, said:

Moaștele au suport biblic.

Daca asa spune tradititia... asa o fi. :)

 mario_bril, on 19 decembrie 2019 - 19:51, said:

Tradițiile, depinde. Ortodoxia nu susține că tradiția ar avea prioritate în fața scrierilor biblice

Nu sustine, dar e evident ca e promovata mai mult decat Scriptura. Ori si asta e o forma de sustinere a uneia in dauna alteia.

 mario_bril, on 19 decembrie 2019 - 19:51, said:

Dă-mi un exemplu.

Din experienta mea cu ortodocsii am observat ca stiu mult mai multe despre sfanta Maria sau Paraschiva sau orice alt sfant, despre sarbatorile ortodoxe, despre obiceiurile si traditiile care trebuie facute la botezuri, inmormantari, nunti etc.... dar cand ii intreb 2-3 versete din Scriptura... pauza.

#63
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Silika, on 19 decembrie 2019 - 19:58, said:

Daca asa spune tradititia... asa o fi. Posted Image
Nu tradiția, ci dogmatica.

 Silika, on 19 decembrie 2019 - 19:58, said:

Nu sustine, dar e evident ca e promovata mai mult decat Scriptura. Ori si asta e o forma de sustinere a uneia in dauna alteia.
pauza.
Nu, nu este, atâta timp cât ele nu sunt în opoziție, ci într-un raport de complementaritate.

 Silika, on 19 decembrie 2019 - 19:58, said:

Din experienta mea cu ortodocsii am observat ca stiu mult mai multe despre sfanta Maria sau Paraschiva sau orice alt sfant, despre sarbatorile ortodoxe, despre obiceiurile si traditiile care trebuie facute la botezuri, inmormantari, nunti etc.... dar cand ii intreb 2-3 versete din Scriptura... pauza.
Scriptura aia, se trăiește în ortodoxie. Nu se reține pe dinafară. Ca atare, este normal.

#64
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 mario_bril, on 19 decembrie 2019 - 20:02, said:

Nu tradiția, ci dogmatica.

Si dogmatica cu ce o verifici?

 mario_bril, on 19 decembrie 2019 - 20:02, said:

Nu, nu este, atâta timp cât ele nu sunt în opoziție, ci într-un raport de complementaritate.

Am inteles ca-s complementare, dar Scriptura este la baza credintei ortodoxe, nu traditia. Asa declarati.

Prin urmare ea trebuie sa aiba intaietate.

 mario_bril, on 19 decembrie 2019 - 20:02, said:

Scriptura aia, se trăiește în ortodoxie. Nu se reține pe dinafară. Ca atare, este normal.

Nu poti sa traiesti ceva ce nu cunosti.

#65
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Silika, on 19 decembrie 2019 - 20:10, said:

Si dogmatica cu ce o verifici?
Cu logica și exegeza făcută de-a lungul timpului.

 Silika, on 19 decembrie 2019 - 20:10, said:

Am inteles ca-s complementare, dar Scriptura este la baza credintei ortodoxe, nu traditia. Asa declarati.
Prin urmare ea trebuie sa aiba intaietate.
Iar eu ți-am spus, că ortodoxia nici nu susține altceva contrar afirmațiilor dumitale.

 Silika, on 19 decembrie 2019 - 20:10, said:

Nu poti sa traiesti ceva ce nu cunosti.
Asta o credeți voi, neoprotestanții... Voi sunteți cei care considerați că fără studii biblice aprofundate, nu poți trăi. Ba da, poți. Pentru că noi, oamenii, avem implantate încă de la naștere legile divine.

Edited by mario_bril, 19 December 2019 - 20:16.


#66
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 mario_bril, on 19 decembrie 2019 - 20:13, said:

Cu logica și exegeza făcută de-a lungul timpului.

Si Scriptura unde mai intra in discutie? Aaaa, stai... n-are loc de logica si exegeza. Posted Image

 mario_bril, on 19 decembrie 2019 - 20:13, said:

Iar eu ți-am spus că ortodoxia nici nu susține altceva, contrar afirmațiilor dumitale.

Trebuie sa faci diferenta intre "a sustine" si "a promova".

Ortodoxia nu sustine (declara) ca traditia e mai importanta ca Scriptura, dar o promoveaza mult mai mult. D-asta este si cunoscuta mult mai mult in randul credinciosilor ortodocsi.

#67
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Silika, on 19 decembrie 2019 - 20:18, said:

Si Scriptura unde mai intra in discutie? Aaaa, stai... n-are loc de logica si exegeza.
Dumneata chiar gândești când afirmi câte ceva sau nu?
Fără logică, nu putem raționa corect. Orice interpretare a oricărui text, deci și a celor biblice, se face cu ajutorul rațiunii. Nu se poate altfel. Sau mă rog, se poate dacă vrei să ajungi la interpretări mirobolante, fără legătură cu intenția autorilor.
Acum, Biblia se interpretează folosind logica, prin comparații, ținându-se seama de contextul social istoric, de alte scrieri adiacente, de alte studii și așa mai departe... Fără acestea, orice interpretare ar fi una fantezistă, personală, subiectivă deci, fără legătură cu realitatea și spiritualitatea.
Te invit pe dumneata să mă contrazici și să-mi spui cum faceți voi, baptiștii, interpretarea corectă a textelor biblice, fără a folosi rațiunea și toate elementele enumerate. Te rog, deci. Ai cuvântul.

 Silika, on 19 decembrie 2019 - 20:18, said:

Trebuie sa faci diferenta intre "a sustine" si "a promova".

Ortodoxia nu sustine (declara) ca traditia e mai importanta ca Scriptura, dar o promoveaza mult mai mult. D-asta este si cunoscuta mult mai mult in randul credinciosilor ortodocsi.
Dumneata ai impresia că religia creștină are drept scop marketingul, cumva? Ortodoxia, în niciun caz. Poate cultele neoprotestante.

#68
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 mario_bril, on 19 decembrie 2019 - 20:29, said:

Dumneata chiar gândești când afirmi câte ceva sau nu?
Fără logică, nu putem raționa corect. Orice interpretare a oricărui text, deci și a celor biblice, se face cu ajutorul rațiunii. Nu se poate altfel. Sau mă rog, se poate dacă vrei să ajungi la interpretări mirobolante, fără legătură cu intenția autorilor.
Acum, Biblia se interpretează folosind logica, prin comparații, ținându-se seama de contextul social istoric, de alte scrieri adiacente, de alte studii și așa mai departe... Fără acestea, orice interpretare ar fi una fantezistă, personală, subiectivă deci, fără legătură cu realitatea și spiritualitatea.
Te invit pe dumneata să mă contrazici și să-mi spui cum faceți voi, baptiștii, interpretarea corectă a textelor biblice, fără a folosi rațiunea și toate elementele enumerate. Te rog, deci. Ai cuvântul.

Ai uitat ca vorbeam de moaste?

Daca tie iti da logic si exegetic ca e OK genul asta de inchinare, este doar parerea ta.

Dar in Biblie n-o gasesti, si, sa-mi fie cu iertare, nici logica nu e.

Asa, la modul general sa zicem ca ai dreptate in ce spui (partial), dar nu si punctual (cum e in cazul cultului mai sus amintit).

 mario_bril, on 19 decembrie 2019 - 20:29, said:

Dumneata ai impresia că religia creștină are drept scop marketingul, cumva? Ortodoxia, în niciun caz. Poate cultele neoprotestante.

Hai sa nu vorbim de lucruri sfinte.

Cand deschizi televizorul ce vezi promovat? Prea cuvioasa nust'care. Prea sfantul nust'care. Marea sarbatoare a mucenicilor. D-astea. Posted Image

Edited by Silika, 19 December 2019 - 20:35.


#69
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012

 richelieu, on 19 decembrie 2019 - 12:17, said:

Pai și nu te-ai gândit sa intrebi pe la alții...ei unde au găsit și de ce? Ca poate nu ești tocmai autoritate absoluta in citit Scriptura și poate îți scapa lucruri.
Poate.
Dragul meu,
  Am nevoie doar de Duhul Sfânt,ca să fiu călăuzit în înțelegerea Bibliei.In consecință,cu respect va răspund:nu pot pune întrebări cu privire la lucruri de care sunt deja convins.

Cu privire la cele neînțelese,sunt deschis discuțiilor,iar opiniile adunate le voi proba cu Scriptura.

#70
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

Quote

Nu sustine, dar e evident ca e promovata mai mult decat Scriptura. Ori si asta e o forma de sustinere a uneia in dauna alteia.
E evident pentru cineva din afara ortodoxiei probabil :) Din interior treburile stau tocmai pe dos.

 micutuljhon, on 19 decembrie 2019 - 21:31, said:


Dragul meu,
  Am nevoie doar de Duhul Sfânt,ca să fiu călăuzit Ă®n Ă®nțelegerea Bibliei.
Ah....ma scuzatz...:)

#71
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Silika, on 19 decembrie 2019 - 20:35, said:

Ai uitat ca vorbeam de moaste?

Daca tie iti da logic si exegetic ca e OK genul asta de inchinare, este doar parerea ta.

Dar in Biblie n-o gasesti, si, sa-mi fie cu iertare, nici logica nu e.

Asa, la modul general sa zicem ca ai dreptate in ce spui (partial), dar nu si punctual (cum e in cazul cultului mai sus amintit).
  • Am făcut o afirmație. Logica spune, pe baza principiului terțului exclus că ori am dreptate, ori nu. Chestiunea asta, cu jumătăți de măsură nu merge în logică, dar constat cu surprindere că funcționează la voi.
  • Biblia nu ne spune cum se interpretează textele și nici nu era nevoie, întrucât dintotdeauna textele s-au interpretat pe baza rațiunii.
  • Interpretarea nu se face numai pe baza textului biblic, ci și a tradiției, după cum este și normal. Într-un fel, mult mai aproape de creștinism a fost un Sfânt Părinte ce a trăit în primele secole de creștinism, decât unul ce s-a considerat inspirat în secolul 16 sau mai târziu.
  • Mai mult, dovezile istorice despre praxisul primilor creștini sunt foarte importante. Cinstirea moaștelor este inclusă aici, în aceste dovezi.
Dacă dumneata sau alții ați decis să renunțați la rațiune, nu aveți decât. Dar să nu vă mire dacă lumea vă va lua în râs, atunci.

 Silika, on 19 decembrie 2019 - 20:35, said:

Hai sa nu vorbim de lucruri sfinte.
Cand deschizi televizorul ce vezi promovat? Prea cuvioasa nust'care. Prea sfantul nust'care. Marea sarbatoare a mucenicilor. D-astea. Posted Image
Dumneata confunzi marketingul, cu informarea. Avem un CNA care interzice publicitatea mascată și ce să vezi, niciodată nicio televiziune nu a fost amendată pentru chestiunea semnalată de dumneata. Să nu-mi spui că dumneata și ceilalți mistagogi ce vă simțiți lezați de prezența ortodoxiei, vă pricepeți mai bine decât respectivii. De fapt, nu m-ar mira absolut deloc o asemenea pretenție, totuși.

#72
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 richelieu, on 19 decembrie 2019 - 21:57, said:

E evident pentru cineva din afara ortodoxiei probabil Posted Image Din interior treburile stau tocmai pe dos.

Daca treburile stateau pe dos, nu ajungea traditia mult mai cunoscuta decat Scriptura in randul ortodocsilor.

Nu este o coincidenta ca BOR nici macar o traducere a Bibliei mai actualizata la sec 21 nu face.

 mario_bril, on 19 decembrie 2019 - 22:08, said:

  • Am făcut o afirmație. Logica spune, pe baza principiului terțului exclus că ori am dreptate, ori nu. Chestiunea asta, cu jumătăți de măsură nu merge ĂŽn logică, dar constat cu surprindere că funcționează la voi.
  • Biblia nu ne spune cum se interpretează textele și nici nu era nevoie, ĂŽntrucât dintotdeauna textele s-au interpretat pe baza rațiunii.
  • Interpretarea nu se face numai pe baza textului biblic, ci și a tradiției, după cum este și normal. ĂŽntr-un fel, mult mai aproape de creștinism a fost un Sfânt Părinte ce a trăit ĂŽn primele secole de creștinism, decât unul ce s-a considerat inspirat ĂŽn secolul 16 sau mai târziu.
  • Mai mult, dovezile istorice despre praxisul primilor creștini sunt foarte importante. Cinstirea moaștelor este inclusă aici, ĂŽn aceste dovezi.
Dacă dumneata sau alții ați decis să renunțați la rațiune, nu aveți decât. Dar să nu vă mire dacă lumea vă va lua ĂŽn râs, atunci.

Da mai Mario, daca vorbim de teorie, numai de bine.

Cum punem in practica teoria, este o cu totul alta mancare de peste. Eu ti-am mai aratat in alte ocazii ca inclusiv in randul Prea Fericitilor au exista opinii contrare cu privire la diverse doctrine si fiecare avea argumentele lui, logice, istorice, de care vrei si nu vrei.

Legat de praxisul primilor crestini, in primul si in primul rand te uiti in Scriptura, ca acolo gasesti primii crestini si primele Biserici locale. Daca-l citesti pe Pavel/Petru/Iacov si altii, nu gasesti nici traditii, nici moaste, nici sarbatori si altele asemenea. Primi crestini nu aveau astfel de preocupari si interese. Ca si intre ei au aparut curente si doctrine nebiblice, este un fapt confirmat chiar de Scriptura. Dar daca unii faceau lucrurile astea, nu inseamna ca este OK sa le facem si noi astazi.

 mario_bril, on 19 decembrie 2019 - 22:08, said:

Dumneata confunzi marketingul, cu informarea. Avem un CNA care interzice publicitatea mascată și ce să vezi, niciodată nicio televiziune nu a fost amendată pentru chestiunea semnalată de dumneata. Să nu-mi spui că dumneata și ceilalți mistagogi ce vă simțiți lezați de prezența ortodoxiei, vă pricepeți mai bine decât respectivii. De fapt, nu m-ar mira absolut deloc o asemenea pretenție, totuși.

Informare cu scop de marketing... na, asa e bine? Posted Image

N-ai recunoaste o evidenta nici taiat in doua, Mario. Posted Image

Edited by Silika, 19 December 2019 - 22:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate