Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Turism - situatia actuala in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 25.05.2007

 zuv, on 19 ianuarie 2020 - 17:44, said:

Nu crezi ca depinde de ceeea ce intereseaza pe fiecare ?!

De aceea am zis ca e subiectiv...

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

 KING_99, on 19 ianuarie 2020 - 16:17, said:

Salut, stiu ca e o intrebare subiectiva dar cate zile ar fi necesar sa stai in Paris ca sa vizitezi si sa te bucuri de experienta fara sa te grabesti? 1 saptamana, doua?  Mai mult? Mersi!

depinde foarte tare de tine sau de grupul tau:

1) Cat timp vrei sa petreci la fiecare atractie turistica
2) Cat de repede va miscati
3) Pe jos / transport comun / masina

Eu, cu un grup de inca 5 persoane, am strabatut Parisul in 4 zile pe jos si cu hop-on / hop-off-ul pentru ca altceva nu circula. Am mers mult si eram cam rupti seara. Am vazut cam tot ce era de vizitat excluzand Versailles. Nu am pierdut mult timp la atractii, am admirat putin pe acolo si am facut niste poze. De intrat nu am intrat nicaieri si pot spune ca per total a fost putin stresant.

Daca doresti sa vezi totul in liniste, poate sa intri la Louvre sau in alte atractii turistice, iti recomand 1 saptamana si vezi totul frumos fara prea mult stres si agitatie.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Minim o saptamana, ca sa poti si vizita ceva.
La Louvre s-ar pierde cam o zi - de exemplu.

#22
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

 eiffel, on 20 ianuarie 2020 - 11:32, said:

La Louvre s-ar pierde cam o zi - de exemplu.

Asta pentru cineva care are o atractie sub medie spre pictura. Multi zic ca trebuiesc vreo 2 zile.....

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Poti sa stai si o saptamana daca esti pasionat. Si tot mai ramane de vazut.
Dar o zi o pierzi clar ca sa vezi cat de cat ce e mai important.

Iei harta de la informatii si iti bifezi ce te intereseaza, dupa care te duci direct.

#24
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 25.05.2007
Ok din ce  vad cred ca 3 saptamani ar fi totusi rezonabil ca sa nu alergi si sa ai timp sa vezi in liniste muzeele... O sa imi fac un plan si o sa va intreb mai multe atunci.., mersi!

#25
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
3 saptamani mi se pare enorm pentru un oras, acum nu stiu cat de detaliat doresti sa vizitezi atractiile turistice. Daca este un super pasionat de arta, pictura, etc. atunci da 3 saptamani este ok. Ca si un turist normal, atunci 7 zile maxim iti ajung. La Louvre pierzi jumatate de zi daca iti cumperi biletul online, adica intri vezi piesele de arta, faci 3 poze si pleci mai departe. Pentru mine doar Louvre si Versailles merita de vizitat in interior, in rest admiri pe exterior. Si la Lafayette o sa pierzi jumate de zi, este imens si interesant.

#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

 giuliani, on 03 februarie 2020 - 15:11, said:

Sincer vorbind nici eu nu as merge trei saptamani undeva. Nu e ca si cand Parisul nu ar fi accesibil peste cativa ani, deci as alege sa merg 7 zile in Paris si daca chiar vreau sa iau 3 saptamani de concediu as merge prin Franta in restul timpului.
In general vad ca pentru multa lume Franta inseamna Paris, lucru gresit din punctul meu de vedere.

Corect, Parisul defapt a devenit o ghena a Europei si chiar daca nu am absolut nimic cu orice tip de om, in Paris intalnesti un exces de africani si arabi care schimba strica complet toata atmosfera parizeana. Pe langa asta orasul a devenit foarte foarte murdar, Bucurestiul este un oras curat in comparatie cu Parisul. In Paris peste tot gaseai sobolani, mormane de gunoaie si jeg peste tot. Iar unele cartiere din exteriorul centrului sunt ghetto-uri.

Cine vrea Franta recomand zona Bretagne si coasta de azur de la Menton pana la Toulon merita tot de vazut. Dar suntem pe off in acest moment.

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
3 saptamani e enorm. 7-10 zile maxim - daca iei in calcul si Disneyland-ul eventual.

#28
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 25.05.2007
Mersi de sugestii.... o sa incerc 10 zile si restul pana la 3 saptamani pe valea Loarei.... inca fac planuri...

Edited by KING_99, 08 February 2020 - 05:49.


#29
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009

 KING_99, on 08 februarie 2020 - 05:48, said:

Mersi de sugestii.... o sa incerc 10 zile si restul pana la 3 saptamani pe valea Loarei.... inca fac planuri...

Valea Loirei chiar merita ! Dar 11 zile mi se pare mult....De ce nu incerci si altceva, tot este timp ? Coasta de Azur cateva zile, Mont Saint Michel o zi....

#30
VisPufos

VisPufos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.10.2019
Care este situatia in Nisa momentan? Am vacanta acolo in luna iulie si m-ar interesa daca pot sa merg sau trebuie sa schimb datele. Booking este flexibil.

#31
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

 VisPufos, on 26 mai 2020 - 16:41, said:

Care este situatia in Nisa momentan? Am vacanta acolo in luna iulie si m-ar interesa daca pot sa merg sau trebuie sa schimb datele. Booking este flexibil.

In iulie nu stiu daca o sa doresti sa faci concediul in Franta. Eu zic ca nu merita.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
La inceput de iulie trebuia sa ajung si eu vreo 2 zile prin Paris.
Am amanat cu un an toata treaba.

Apropo - in Nisa nu m-as duce nici gratis.
Oras urat, plaja cu bolovani... Dupa ce se lasa seara si se trag obloanele la magazinele de lux nici nu stii in ce ghetou esti.

Doar sa ai cazare acolo si masina sa te duci in alte parti - zona e frumoasa.

#33
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 KING_99, on 08 februarie 2020 - 05:48, said:

Mersi de sugestii.... o sa incerc 10 zile si restul pana la 3 saptamani pe valea Loarei.... inca fac planuri...
10 zile pe valea Loirei mi se pare foarte mult. Eu as spune MAX 3 zile acolo: vezi atatea castele incat te plictisesti (cred ca sunt in jur de 30 pe vale - le contorizasem la un moment dat, cand imi planificam excursia in Fr). Eu am vazut 2 castele in jumate de zi si mi-a ajuns.  In schimb, daca esti cu masina/inchiriezi, eu ti-as recomanda de mers in nord, in Breatania. Eu am stat 4 zile acolo si mi-a placut mult. Am avut baza in St Malo, si in fiecare zi am vizitat altceva, iar seara mai trageam o tura prin St Malo in orasul vechi (Intra muro).

#34
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 eiffel, on 04 februarie 2020 - 13:32, said:

3 saptamani e enorm. 7-10 zile maxim - daca iei in calcul si Disneyland-ul eventual.

Decat Disneyland mai interesant pentru copii dar si pentru adulti este Futuroscop-ul de langa Poitiers (10 km).

#35
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Ma bate gandul de o excursie de cateva zile la Paris, cu plecare sapt. viitoare.
Vad ca restrictii nu sunt, din ce-am citit pe site-ul MAE, zboruri vad ca sunt foarte ieftine.
Probabil in curand o sa ne bage ei restrictii, la cum cresc cazurile la noi.

Edited by epetroiu, 24 July 2020 - 16:01.


#36
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005

 epetroiu, on 24 iulie 2020 - 15:57, said:

Ma bate gandul de o excursie de cateva zile la Paris, cu plecare sapt. viitoare.
Vad ca restrictii nu sunt, din ce-am citit pe site-ul MAE, zboruri vad ca sunt foarte ieftine.
Probabil in curand o sa ne bage ei restrictii, la cum cresc cazurile la noi.
Cred ca nu o sa bage, acum sunt lesinati dupa turiști. Am venit ieri seara pe Champs Élysées si era liniste,  Asa liniste nu prea am vazut in Paris la 8 seara.15 minute pe ceas de la gara Montparnasse pana la mine, pe lângã Porte Maiålot.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate