Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Sunt urmarita peste tot unde ma duc?!

  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#127
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017

 Cristi_E, on 17 decembrie 2019 - 11:56, said:

Nu troleaza. Iti zic sigur. Fata cauta atentie, confirmari, insa dupa aceea se retrage, cand vede
ca oamenii nu o aproba.

Daca nu ma insel acum ceva vreme a mai avut o sesiune de postari similare. Deci...

 Arlechinohh, on 17 decembrie 2019 - 12:24, said:

Nu inteleg cum pot unii oameni sa creada ca exista doar o lume fizica cu fiinte materiale cand de fapt e evident ca dincolo de asta exista o lume spiritiala, nevazuta si ascunsa pentru noi oamenii de rand.

Nu, nu este deloc evident. Nu exista dovezi...nu te mai ancora in chestiile astea ca sfarsesti ca babele alea pupatoare de moaste, complet deconectate de la realitate.

#128
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

 george_alexandru, on 17 decembrie 2019 - 14:25, said:


Daca nu ma insel acum ceva vreme a mai avut o sesiune de postari similare. Deci...

Ăsta e modul ei de a incerca sa obtina ce-si doreste. Atata doar ca de fiecare data da cumva cu bâta in baltă. =))

#129
kjlfdshgfdlkgh

kjlfdshgfdlkgh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 23.08.2018

 Cristi_E, on 17 decembrie 2019 - 11:56, said:

Nu troleaza. Iti zic sigur. Fata cauta atentie, confirmari, insa dupa aceea se retrage, cand vede
ca oamenii nu o aproba.

Attached Files

  • Attached File  bd8.png   178.45K   15 downloads


#130
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013
Cică schizofrenicii aud doar jigniri asupra lor, "prostule, nu ești bun de nimic, gunoiule..." Etc, tot persoanele bolnave psihic tind să se izoleze de lume și să se creadă neînțeleși, uneori se cred neprețuiți, cred că sunt niște persoane foarte importante și că lumea le vrea doar răul pentru lucrurile pe care le știu, coincidențe?
Văzusem undeva un studiu unde se zicea că bolnavii psihici tind să se creadă polițiști, investigatori și tot felul de meserii propovăduitoare de adevăr, gen ei erau miezul, restul erau proștii.
Și eu sunt de părere că omul nu a pășit niciodată pe Lună, asta nu înseamnă că ăia care cred asta sunt proști sau că vreau să le rup mufa pentru că nu sunt de acord cu mine.

Nu știu la ce gen de filme te uiți dar eu care mă uit la genul horror ori thriller, când vine vorba de un bolnav psihic toate urmează același tipar, tipul e urmărit, el știe chestii, oamenii vor să-l mierlească pentru că știe acele chestii. Din ce ai scris tu mi-a adus aminte de "the machinist" un film tare rău, dar nu ți-l recomand că probabil o să-ți întărească trăirile mai acut, cine știe ce înțelegi din el.

Chestiile pe care tu le enumeri sunt ilogice, gen dacă l-aș vedea pe unu că se uită la mine și eu să zic in sinea mea, "mamă, ăsta se uită la mine, știe că m-am pișat pe capac aseară" adică un lucru pe care ăla nu avea cum să-l știe niciodată.
Că unii fiind în grup incep sa bârfească e adevărat "uite-l pe ăla ce burtos e, uite-l pe ăla ce cap are" astea sunt caterinci proaste dar sunt bazate doar pe prima vedere, nicidecum  să știe lucruri intime despre toți cei pe care îi iau în bășcălie.
Poate tu ai piercing-uri multe, ai un păr nu știu cum, porți ghete de 20cm, poți lentile de contact ochi de pisică, nu știu, chestii ce pot atrage priviri. Tu mergi cu metroul? Că acolo din lipsă de peisaj lumea chiar se uită la tine.

#131
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 AMV, on 17 decembrie 2019 - 22:26, said:

Cică schizofrenicii aud doar jigniri asupra lor, "prostule, nu ești bun de nimic, gunoiule..." Etc, tot persoanele bolnave psihic tind să se izoleze de lume și să se creadă neînțeleși, uneori se cred neprețuiți, cred că sunt niște persoane foarte importante și că lumea le vrea doar răul pentru lucrurile pe care le știu, coincidențe?
Văzusem undeva un studiu unde se zicea că bolnavii psihici tind să se creadă polițiști, investigatori și tot felul de meserii propovăduitoare de adevăr, gen ei erau miezul, restul erau proștii.
Și eu sunt de părere că omul nu a pășit niciodată pe Lună, asta nu înseamnă că ăia care cred asta sunt proști sau că vreau să le rup mufa pentru că nu sunt de acord cu mine.

Nu știu la ce gen de filme te uiți dar eu care mă uit la genul horror ori thriller, când vine vorba de un bolnav psihic toate urmează același tipar, tipul e urmărit, el știe chestii, oamenii vor să-l mierlească pentru că știe acele chestii. Din ce ai scris tu mi-a adus aminte de "the machinist" un film tare rău, dar nu ți-l recomand că probabil o să-ți întărească trăirile mai acut, cine știe ce înțelegi din el.

Chestiile pe care tu le enumeri sunt ilogice, gen dacă l-aș vedea pe unu că se uită la mine și eu să zic in sinea mea, "mamă, ăsta se uită la mine, știe că m-am pișat pe capac aseară" adică un lucru pe care ăla nu avea cum să-l știe niciodată.
Că unii fiind în grup incep sa bârfească e adevărat "uite-l pe ăla ce burtos e, uite-l pe ăla ce cap are" astea sunt caterinci proaste dar sunt bazate doar pe prima vedere, nicidecum  să știe lucruri intime despre toți cei pe care îi iau în bășcălie.
Poate tu ai piercing-uri multe, ai un păr nu știu cum, porți ghete de 20cm, poți lentile de contact ochi de pisică, nu știu, chestii ce pot atrage priviri. Tu mergi cu metroul? Că acolo din lipsă de peisaj lumea chiar se uită la tine.
Mna , sau mai poate fi si romanul care se '' pricepe '' la toate . Gen Dorel care '' stie '' fotbal si politica , ba chiar '' stie '' sa puna si faianta si gresie , e si electrician si instalator etc. Deci astia sunt tot un fel de '' dorei '' , dar ca la alt nivel . Initiatoarea poate fi Dorina sau Dorica . =))

Edited by Vlad_22, 17 December 2019 - 23:42.


#132
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 Vlad_22, on 17 decembrie 2019 - 23:39, said:


Mna , sau mai poate fi si romanul care se '' pricepe '' la toate . Gen Dorel care '' stie '' fotbal si politica , ba chiar '' stie '' sa puna si faianta si gresie , e si electrician si instalator etc. Deci astia sunt tot un fel de '' dorei '' , dar ca la alt nivel . Initiatoarea poate fi Dorina sau Dorica . =))
Eu sunt aici doar sa aflu adevărul ăla suprem pe care noi pripașii încă nu-l știm 😂

#133
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Teoretic esti urmarita 24/24 de Google, ca noi toti de altfel...

 AMV, on 17 decembrie 2019 - 22:26, said:

Cică schizofrenicii
Schizofrenia vine in multe nuante, nu exista un diagnostic standard. E o boala la fel de misterioasa precum cancerul, implica in primul rand lipsa emotilor, o apatie eterna. De ce anume afecteaza doar anumiti indivizi...asta nimeni nu stie.
Este posibil ca nici macar sa nu fie o boala ci un mod diametral diferit & bizar de functionare a constintei unui individ...practic e ca un extraterestru pentru restul semenilor sai (deoarece majoritatea uzantelor sociale consacrate ii sunt straine).

Edited by doxan, 18 December 2019 - 00:24.


#134
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 corinadaniela, on 17 decembrie 2019 - 10:48, said:

persisti in eroare si confuzie. preotul n-are ce sa-ti faca, boala psihica nu dispare cu dezlegari, rugaciuni, acatiste sau post.

adevarat doar in cazul in care n-ai de-a face cu incantatiile

 george_alexandru, on 17 decembrie 2019 - 14:25, said:

babele alea pupatoare de moaste, complet deconectate de la realitate.


uite aici vreo doua poze cu 2 zambete dintr-o alta realitate

stiu ca n-au sa te dea pe spate, nici n-am intentia de a deschide o discutie pe tema asta

dar asa, in numele babelor, ia te uita

https://cautandadeva...din-eternitate/

http://www.cuvantul-...osif-isihastul/

Attached Files



#135
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 doxan, on 18 decembrie 2019 - 00:12, said:

Teoretic esti urmarita 24/24 de Google, ca noi toti de altfel...


Schizofrenia vine in multe nuante, nu exista un diagnostic standard. E o boala la fel de misterioasa precum cancerul, implica in primul rand lipsa emotilor, o apatie eterna. De ce anume afecteaza doar anumiti indivizi...asta nimeni nu stie.
Este posibil ca nici macar sa nu fie o boala ci un mod diametral diferit & bizar de functionare a constintei unui individ...practic e ca un extraterestru pentru restul semenilor sai (deoarece majoritatea uzantelor sociale consacrate ii sunt straine).
Ceva normal oricum n-are cum să fie dacă ce am văzut eu pe YouTube e real, de fapt chiar spuneau în comentarii bolnavii că e real.
Chestia asta cu cei din jur care vor să-ți facă rău tine de multe boli psihice.
Știu pe cineva cu probleme la biblică, nu știu exact ce are dar nu-i place sa te contrazici cu el, vorbește singur și are impresia că până și familia vrea să-i facă rău și tot așa se crede știutor de lucruri pe care plebea nu le știe, ăsta e tiparul.
Din păcate încă sunt luați în derâdere bolnavii psihic deși așa cum ficatul sau rinichii nu mai funcționează cum trebuie, tot așa poate și creierul să clacheze.

Edited by AMV, 18 December 2019 - 07:03.


#136
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019
Eu raman la parerea mea cu demonii care imi fac rau.

#137
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
pai atunci ramai cu parerea ta, cu demonii care iti vor raul, la ce mai deschizi subiectul daca nu accepti sfaturi si parerile altora ?
ti s-a spus de catre n persoane ca ai o problema psihica si ca trebuie sa mergi la medic.

#138
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

 AMV, on 17 decembrie 2019 - 22:26, said:

Cică schizofrenicii aud doar jigniri asupra lor, "prostule, nu ești bun de nimic, gunoiule..." Etc, tot persoanele bolnave psihic tind să se izoleze de lume și să se creadă neînțeleși, uneori se cred neprețuiți, cred că sunt niște persoane foarte importante și că lumea le vrea doar răul pentru lucrurile pe care le știu, coincidențe?
Văzusem undeva un studiu unde se zicea că bolnavii psihici tind să se creadă polițiști, investigatori și tot felul de meserii propovăduitoare de adevăr, gen ei erau miezul, restul erau proștii.
Și eu sunt de părere că omul nu a pășit niciodată pe Lună, asta nu înseamnă că ăia care cred asta sunt proști sau că vreau să le rup mufa pentru că nu sunt de acord cu mine.

Nu știu la ce gen de filme te uiți dar eu care mă uit la genul horror ori thriller, când vine vorba de un bolnav psihic toate urmează același tipar, tipul e urmărit, el știe chestii, oamenii vor să-l mierlească pentru că știe acele chestii. Din ce ai scris tu mi-a adus aminte de "the machinist" un film tare rău, dar nu ți-l recomand că probabil o să-ți întărească trăirile mai acut, cine știe ce înțelegi din el.

Chestiile pe care tu le enumeri sunt ilogice, gen dacă l-aș vedea pe unu că se uită la mine și eu să zic in sinea mea, "mamă, ăsta se uită la mine, știe că m-am pișat pe capac aseară" adică un lucru pe care ăla nu avea cum să-l știe niciodată.
Că unii fiind în grup incep sa bârfească e adevărat "uite-l pe ăla ce burtos e, uite-l pe ăla ce cap are" astea sunt caterinci proaste dar sunt bazate doar pe prima vedere, nicidecum  să știe lucruri intime despre toți cei pe care îi iau în bășcălie.
Poate tu ai piercing-uri multe, ai un păr nu știu cum, porți ghete de 20cm, poți lentile de contact ochi de pisică, nu știu, chestii ce pot atrage priviri. Tu mergi cu metroul? Că acolo din lipsă de peisaj lumea chiar se uită la tine.

Da, probabil ca este paranoia si este cam greu de scapat de ea pentru ca mi se pare ca aud non-stop oameni care vorbesc lucruri care ma vizeaza.

#139
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 Arlechinohh, on 17 decembrie 2019 - 00:16, said:


Deci ma port si ma imbrac absolut normal. Ideea e in felul urmator: ei nu zic uite ce fata are aia sau ceva, ei zic lucruri despre mine ca si cand m-ar cunoaste si ar vorbi despre viata mea. Intelegeti?
Si nu, nu am zis ca ma urmaresc pana acasa. Ma refeream la 'urmarire' in alt sens.

Arlechinohh, pare a fi vorba de schizofrenie. Mergi la medic, e ceva ce se poate trata și vei scăpa de aceste probleme.
Îți țin pumnii, vei fi bine! :)

Eu cred că subiectul ar trebui închis, ironiile și glumițele nu își au rostul.

#140
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,797
  • Înscris: 26.01.2010

 Arlechinohh, on 18 decembrie 2019 - 12:10, said:

Da, probabil ca este paranoia si este cam greu de scapat de ea pentru ca mi se pare ca aud non-stop oameni care vorbesc lucruri care ma vizeaza.

Esti suficient de desteapta incat sa-ti dai seama ca ai o problema dar nu desteapta enough sa incerci sa o rezolvi ?

#141
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Abia a trecut de faza de negare, las o incet. :)

#142
scy

scy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 18.04.2019
Demonii se rezolva la biserica, nu la psiholog.

#143
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Nu este real, s-ar putea sa ai schizo asta daca ai si ceva halucinatii, daca vezi ceva, auzi ceva ce nu este real, daca nu, ai doar paranoia, oricum se rezolva la medic, du-te si intreaba ce se face, ca se rezolva, nu mai sta asa ca se agraveaza poate. Si paranoia face parte din psihoze, deci tot un fel de schizo, percepi, simti ceva ireal dar crezi ca este, asta e adevarul ! Du-te ca daca doamne fereste apare o psihoza din aia urata, aterizezi direct in spital, nu stim daca sta pe loc sau avanseaza, insa oricum nici asa nu esti bine. Adica nu esti urmarita dar ai impresia ca da, ai interpretari ireale, si da, totu e simulat asa real ca, chiar e greu sa te prinzi ca nu e, dar iti zicem noi, pana nu te faci bine nu te convingi tu, nu o sa simti ce spunem noi aici, doar sa accepti mecanic si sa vizitezi un medic. Abia dupa ce trece o sa te prinzi ca nu era real.

Edited by MinettoMatoi, 19 December 2019 - 08:55.


#144
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015
Cateva fragmente de pe un site despre schizofrenie.

Dopamina este o substanță prezentă la nivelul creierului fiecărui om. Dopamina își exercită activitatea într-o anumită parte a creierului. Această parte a creierului este responsabilă pentru identificarea aspectelor semnificative, noi și surprinzătoare. În abordarea științifică este denumită calea mezolimbică, care conectează câteva zone din creier. Activitatea creierului, în mod similar cu cea a oricărui alt organ din organism, poate fi normală, suprimată sau intensificată. În acest mod putem înțelege psihoza. Dacă această parte a creierului devine hiperactivă, persoana afectată ia personal prea multe lucruri, asociindu-le cu propria persoană.

Percepe prea multe lucruri ca fiind semnificative, simțind că toate lucrurile au legătură cu el/ea. Sunt identificate ca surprinzătoare prea multe lucruri. O astfel de activare excesivă a efectelor dopaminei în creier duce la psihoză. Dacă vi se întâmplă acest lucru, veți avea impresia că străinii de pe stradă sau din autovehiculele de transport public vă urmăresc, discută despre dvs., vă transmit semnale sau știu ceva despre dvs. Primiți de asemenea semnale din mediul înconjurător, pe care le percepeți ca fiind adresate personal dvs.; pot fi panouri de reclame, tăblițe cu numerele mașinilor, fragmente de programe de radio sau televiziune sau orice alte obiecte și/sau situații înconjurătoare.

Luați în considerare nu numai lucrurile  de care erați interesat(ă) în mod obișnuit, ci și toate lucrurile din mediul înconjurător și vi se pare că vă privesc și pe dvs., suspectându-le de legături reciproce și/sau înțelesuri ascunse.

 MinettoMatoi, on 19 decembrie 2019 - 08:49, said:

Nu este real, s-ar putea sa ai schizo asta daca ai si ceva halucinatii, daca vezi ceva, auzi ceva ce nu este real, daca nu, ai doar paranoia, oricum se rezolva la medic, du-te si intreaba ce se face, ca se rezolva, nu mai sta asa ca se agraveaza poate. Si paranoia face parte din psihoze, deci tot un fel de schizo, percepi, simti ceva ireal dar crezi ca este, asta e adevarul ! Du-te ca daca doamne fereste apare o psihoza din aia urata, aterizezi direct in spital, nu stim daca sta pe loc sau avanseaza, insa oricum nici asa nu esti bine.
Si atunci cand nu se poate comunica cu o astfel de persoana, cum se numeste boala? Adica spui ceva, orice, si persoana in cauza se irita foarte repede, injura, măscăreşte, eventual isi da si o palma peste frunte. :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate