Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

site magazin online . un pret orientativ?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
nu cred ca autorul dorea firma. dorea un freelancer. asa ca, nu cred ca are sens sa vorbim de cat e salariul mediu. daca spune ca vrea neaparat firma atunci e alta discutie.
cine a zis de mega-magazine? sa configurezi o platforma de ecommerce, sa optimizezi seo, ceva user experience si niste promovare paltita pt 5000 de euro zic ca e decent. daca anul asta ai mai facut 3 magazine online cat timp vei pierde sa configurezi unu pt vanzare de haine de copiii?
nu cred ca in aceasta faza autorul postului isi doreste o solutie gen emag. peste 10 ani cand va avea vanzari de milioane de euro poti sa ii ceri juma de milion cum spunea cineva mai sus. pana atunci hai sa ii oferim un pret rezonabil si o solutie pt ce are nevoie.

#20
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006

View Postdexterash, on 17 decembrie 2019 - 15:01, said:

Daca iti ia o zi la 3 poze, intr-un mediu responsive de la mama lui, atunci, scuza-ma, mai bine te lasi de meserie :)))

#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postdexter_lab, on 17 decembrie 2019 - 15:35, said:

nu cred ca autorul dorea firma. dorea un freelancer. asa ca, nu cred ca are sens sa vorbim de cat e salariul mediu. daca spune ca vrea neaparat firma atunci e alta discutie.
cine a zis de mega-magazine? sa configurezi o platforma de ecommerce, sa optimizezi seo, ceva user experience si niste promovare paltita pt 5000 de euro zic ca e decent. daca anul asta ai mai facut 3 magazine online cat timp vei pierde sa configurezi unu pt vanzare de haine de copiii?
nu cred ca in aceasta faza autorul postului isi doreste o solutie gen emag. peste 10 ani cand va avea vanzari de milioane de euro poti sa ii ceri juma de milion cum spunea cineva mai sus. pana atunci hai sa ii oferim un pret rezonabil si o solutie pt ce are nevoie.
Si freelancerul e mai ieftin decât salariații sau cum?

El nu are taxe de platit? Nu tre' să câștige cel puțin cat un salariat mediu?

Ce logica aplici?

View Postbai3tzash, on 17 decembrie 2019 - 15:39, said:


Daca iti ia o zi la 3 poze, intr-un mediu responsive de la mama lui, atunci, scuza-ma, mai bine te lasi de meserie :)))
Daca tu reușești să le faci in 2 timpi și 3 mișcări, îți recomand să devii consultant pentru aia 90% care cică fac responsive, dar nu prea. Și ai ratat rapid tabelele... Că deh, așa e când tre' doar sa arunci cu vorbe goale.

Bine, ok, mă retrag - spor la siteuri-magazin măcar decente cu 500 euro/site. It's going to be funny for some of us.

Edited by dexterash, 17 December 2019 - 15:45.


#22
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Postdexterash, on 17 decembrie 2019 - 15:43, said:

Si freelancerul e mai ieftin decât salariații sau cum?

El nu are taxe de platit? Nu tre' să câștige cel puțin cat un salariat mediu?

Ce logica aplici?

are taxe, trebuie sa castige. dar asta nu inseamna ca la fiecare proiect trebuie sa aiba profit un slariu mediu. intr-o luna poate avea 4-5 proiecte care insumate sa ii asigure un profit bun.
pana la urma cat iti ia sa faci un astfel de magazin online? poate intrebarea mai corecta ar fi cat iti ia sa modifici un magazin online gata facut pt a corespunde cerintelor clientului. ca nu faci de la zero cosul de cumparaturi sau sectiunea cu prezentarea produselor.

nu neg ca pt a realiza ceva de calitate nu e nevoie de timp. dar hai sa nu profitam de naivitatea clientului si sa ii vindem solutiile gata facute ca si cum ar fi ceva nou, revolutionar, facut special pt el.

Edited by dexter_lab, 17 December 2019 - 15:54.


#23
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Ba voi nu mai aveti valoarea banului....Munca cat de putina pe bani cat mai multi.Muncesti o saptamana cate 8-10 ore pe zi, de acasa (daca asa preferi) si la sfarsit iei 1000e.Deci 1000e pentru o saptamana de munca!!!Si voua vi se pare putin!?
Unde dracu ne indreptam ca oameni???

#24
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Poate cei care vor magazine online nu vad valoarea banului.

Iti face cineva platit cu 10 000 de euro pe luna aplicatiile din fundal + site si tu scoti 100 000 de euro pe luna. Omul iti lucreaza 3 - 6 luni dar tu faci bani pentru tot restul vietii.

#25
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Una e dezvoltare site, bazat pe un ERP, cu automatizari, integrari de tot felul. Ala da, merita mii de Euro. Chiar se lucreaza pe linii de cod, e bataie de cap.
Si una e un magazin simplu, facut in mare parte din click-uri si Next, Next.

#26
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Eu am facut in viata mea 2 magazine online cu WooCommerce. Nu mi se pare asa de greu, mai ales daca stii WordPress.

Sunt o tona de teme pe ThemeForest foarte bune pentru Woo, plus configurarea lor care nu e chiar asa de grea si nu dureaza ani.

Nu trebuie sa investesti in ceva custom de la inceput, mai ales pentru un business mic. Si Magento e interesant, doar ca nu m-am jucat cu el si nu pot sa imi dau cu parerea.

#27
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View PostRedDev, on 18 decembrie 2019 - 09:17, said:

Poate cei care vor magazine online nu vad valoarea banului.

Iti face cineva platit cu 10 000 de euro pe luna aplicatiile din fundal + site si tu scoti 100 000 de euro pe luna. Omul iti lucreaza 3 - 6 luni dar tu faci bani pentru tot restul vietii.

nu putem spune asta despre situatia descrisa de initiator. in acest moment nu cred ca scoate 10.000 de euro pe luna, nu mai zic de 100.000.

Edited by dexter_lab, 18 December 2019 - 09:57.


#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Siteul trebuie doar sa aiba niste functionalitati de baza, te inspiri si tu de la emag sau alte magazine, iar pentru a obtine acele functionalitati nu te costa mai mult de 1000 euro, eu as alege un freelancer de pe upwork pentru banii astia, sunt oameni capabili acolo.

Iar grosul banilor trebuie bagat in marketing, acolo o sa te coste mult, mult, mult mai mult. Daca nu ai bani de marketing ti-e moarta afacerea din start, doar daca nu vinzi pe o nisa exclusivista. Reclame Google + Facebook, aici e mai greu sa gasesti pe cineva capabil care sa nu-ti iroseasca banii.

Deci partea cu websiteul e cea mai simpla.

#29
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Si cine ii incarca produsele + populat siteul cu tot ce trebuie - de la GDPR la contact la livrări la etc? Bunica?

#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRedDev, on 18 decembrie 2019 - 09:17, said:

Iti face cineva platit cu 10 000 de euro pe luna aplicatiile din fundal + site si tu scoti 100 000 de euro pe luna. Omul iti lucreaza 3 - 6 luni dar tu faci bani pentru tot restul vietii.

Daca ar fi asa simplu, si-ar face programatorul pentru el magazinul si ar scoate 100k pe luna. Dar nu se intampla asta, deci acei 100k vin din alte surse/alta munca.

#31
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Postdexterash, on 21 decembrie 2019 - 15:43, said:

Si cine ii incarca produsele + populat siteul cu tot ce trebuie - de la GDPR la contact la livrări la etc? Bunica?

E problema lui. Isi angajeaza om sau invata sa foloseasca panoul de administrare pus la dispozitie.

#32
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Depinde cat de mic. Poate să nu coste nimic sau tot mai mulți bani.

#33
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postdexter_lab, on 21 decembrie 2019 - 16:19, said:



E problema lui. Isi angajeaza om sau invata sa foloseasca panoul de administrare pus la dispozitie.
Ai fost atent la context sau nu prea? Colegul spunea doar de site/script + marketing.

Dar restul?!

View Postdani.user, on 21 decembrie 2019 - 15:47, said:



Daca ar fi asa simplu, si-ar face programatorul pentru el magazinul si ar scoate 100k pe luna. Dar nu se intampla asta, deci acei 100k vin din alte surse/alta munca.
Se știe că toți afaceriștii români scot meleonu' de euro pe zi. Sau cel puțin așa crede majoritatea. Probabil o fi dintre cei cu probleme la testele PISA&Co.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate