Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

site magazin online . un pret orientativ?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Am un prieten ce si-a deschis un mic magazin cu produse vestimentare pt.  copii . Ma intreaba : " unde sa apelez eu pentru ca cineva sa-mi faca un site web magazin ?"  
Mai intreaba si de preturi .
Daca , il poate ajuta cineva  si se ocupa si are si un portofoliu , poate sa  lase in pm un link , poate il putem ajuta pe om .

#2
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Ce vrea sa stie de preturi ? Le ia pe gratis sau cum ? Pune adaosul comercial si aia e , simplu !

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Asa, in mare, de la 5000-7500 de euro in jos, in functie de cat de prost vrea sa-i iasa si de cat va trebui sa mai "bage" in el pentru a fi functional/util/etc.

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
sa caute pe google, eventual cineva daca a mai lucrat cu cineva, sa dea o recomandare.
5000-7000 euro mi se pare foarte mult. Ca doar nu face de la zero emag si toate functionalitatile lui.
Cu putina pricepere si-l poate face singur, ca doar nu cred ca o sa aiba mii de produse si tot felul de porcarii in magazin.

Eventual sa apeleze la o firma de genul: https://www.webnode....online-preturi/
Asistenta tot timpul, plati integrate, etc. Daca nu ii convine, renunta la el dupa un an, sau cat o fi contractul.

#5
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Un magazin online facut bine e in jur de 1000e.Astia care cer sume din astea astronomice (de peste 3000e) sunt nesimtiti care te vad ca nu stii cu ce se mananca si incearca sa te pacaleasca!Bine,depinde si ce cerinte ai si cu cine vrei neaparat sa il faci....Ca idee,domeniul e 60lei/an (.ro).
Oricum gandeste-te si la cine se va ocupa dupa-aia de administrarea lui!

#6
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Noi lucram la un site si la infrastructura sa. Pana acum s-au bagat peste jumatate de milion de euro, cel putin de cand lucrez eu, si tot nu e gata.

Asta nu o zic sa speriu lumea, ci o zic ca sa constientizez ca un produs software nu e niciodata gata. Sa nu credeti ca banii astia i-au dat si nimic nu merge. Sunt componente care merg, dar:
  • mereu vei dori o facilitate in plus
  • mereu se vor schimba API-uri
  • cu cat investeti mai putin la inceput cu atat vei avea mai mult de reparat pe urma
Sugestia mea e sa va uitati peste alte site-uri similare si sa va documentati. Luati pagina cu pagina, element cu element. Vedeti ce va trebuie. Apoi ganditi-va un pic ce lucruri trebuie facute in fundal. Si apoi vorbiti cu un consultant software sa intelegeti efortul pentru a crea ce doriti.

La sume de 1 000 de euro vorbim de aplicatii gata facute. Magazine online care sunt folosite de alte 1000 de firme si care functioneaza la fel si in linii mari arata la fel. Desigur, as incepe o afacere cu asa ceva, nici o indoiala aici, dar cum as castiga tractiune ca afacere, repede as baga cateva zeci de mii de euro in ceva facut exact pe nevoile mele.

Edited by RedDev, 17 December 2019 - 09:18.


#7
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Pentru un "magazin mic" iti recomand WooCommerce. Teme pentru site gasesti pe ThemeForest sau alte site-uri care vand teme pentru WordPress. Deci, eu unul, i-as lua prietenul tau undeva in jur de 500 de euro, cu conditia sa-si puna el produsele pe site.

Edited by borhot, 17 December 2019 - 10:13.


#8
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

 RedDev, on 17 decembrie 2019 - 09:15, said:

Noi lucram la un site si la infrastructura sa. Pana acum s-au bagat peste jumatate de milion de euro, cel putin de cand lucrez eu, si tot nu e gata.


jumate de milion? omu vrea pt un mic magazin, nu pt zara.

ca recomandare, sa vorbiti cu cel care va face site-ul si de partea de promovare. altfel o sa ai un site frumos, functional dar de care nu stie nimeni.

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Recomand si eu Woocommerce. 500 de euro e pragul de sus pentru woocommerce, daca nu e vorba de teme si plugin-uri custom.

Teme bune de Woocommerce: Porto, de exemeplu.

#10
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
vezi la gomag , magazine in chirie de la 27 euro pe luna - posibil sa nu renteze mag online daca nu baga bani in promovare + timp +etc

#11
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Ca sa va faceti o idee .. e o afacere de familie . Am facut si eu ceva in wordpress , dar  mai mult de prezentari. Cu  magazinul , unde tre' sa primeasca comenzi si el sa le  vada  ,  in  spatele  sitului ... e prea  mult  pentru  mine :)

Attached Files



#12
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

 scub, on 17 decembrie 2019 - 12:33, said:

Ca sa va faceti o idee .. e o afacere de familie . Am facut si eu ceva in wordpress , dar  mai mult de prezentari. Cu  magazinul , unde tre' sa primeasca comenzi si el sa le  vada  ,  in  spatele  sitului ... e prea  mult  pentru  mine Posted Image

de ce nu ii faci pt inceput un formular de comanda care sa il primeasca pe mail. cand afacerea incepe sa mearga poti sa treci la pasul urmator, magazin online.
sa vezi si ce necesitati sunt pt a respecta gdpr-ul.

#13
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 george_eu25, on 17 decembrie 2019 - 09:15, said:

Un magazin online facut bine e in jur de 1000e.

Un magazin online facut aruncand un script si cateva pluginuri, cred ca asta ai vrut sa spui.
Ceva decent nu iti face nimeni la banii aia.

#14
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

 antiqque, on 17 decembrie 2019 - 13:59, said:


Un magazin online facut aruncand un script si cateva pluginuri, cred ca asta ai vrut sa spui.
Ceva decent nu iti face nimeni la banii aia.

ce inseamna decent?

#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Parca faceti operatii pe creier, asa importanta dati unei creari a unui mic magazin online Posted Image)).
Fratilor, e vorba de instalare wordpress/magento, apoi niste addon-uri, un woocomerce si configurate. Chestie si de cateva ore daca ai mai facut asta.
Ca apoi te mai apuci sa bagi alte chestii pe site, ca vrei nu stiu ce tema pe site, e alta problema. Apoi ca mai integrezi si o plata cu cardul, alta problema.
Dar strict instalare niste scripturi simple, configurarea lor, nu e ceva complicat daca ai o inclinatie tehnica.
Un magazin on-line simplu ar trebui sa fie maxim 1000 euro. Zici la client ca lucrezi 5 zile: 2 pentru site, 3 ca sa spargi banii. Ca mai mult nu vad.
Ca asa fac toti si asa umflate sunt preturile, asta e alta discutie.

Edited by bai3tzash, 17 December 2019 - 14:23.


#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Știți care e funcția și obiectul unui magazin online? Sa vanda!

Câți dintre voi ați venit cu soluții pentru vânzare efectivă (ceea ce înseamnă tot - de la instalat la configurat la experiență utilizator la SEO la optimizat pentru mobile la rahat cu spanac) și câți ați venit cu instalari, precum instalatorii?

După voi, oricine cu 1000 de euro face un magazin online și bate eMag sau Altex la fund, nu? Că doar ce mare lucru e - instalezi acolo un script și gata. Bine, nu e ca și cum alții 10000 pot face la fel și tre' sa te bati cu ei.

Mdea, spor băieți la afaceri. Se vede că va pricepeți! Instalatorilor! :)

Edited by dexterash, 17 December 2019 - 14:42.


#17
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
deci in 5000 intra si banii pt promovare platita, optimizare seo, user experience‎? ca optimizat pt mobil ma astept si la ala de 500.

cred ca ofertele ar trebui sa varieze cam in felul urmator:
- pana in 500 euro site-ul cu tema predefinita, optimizat mobil (panou administrare optional)
- pana in 1000 design custom, panou administrare
- 1000-3000 - site, panou administrare, optimizare seo
- peste 3000 deja sa vorbim despre user experience, promovare paltita, solutii custom

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Habar nu ai ce vorbești - ca majoritatea, de altfel. O amarata de descriere/prezentare a unui produs care include 3 imagini alternate cu text și unul-doua tabele și care trebuie sa se așeze bine și pe mobil și pe TV 4K poate dura și o zi de făcut. Sau mai mult. Și asta daca ai pozele/materialele.

Dar tu visează mega-magazine la 5000 de euro. Plm, când salariul mediu în IT bate pe la 2000 de euro(după taxe)... Bravos, ba băieți, trăiți în realități paralele. Logica fier-beton, nu alta.

Chiar recomand sa se apuce toți pulifricii de făcut magazine online (chiar, oare de ce nu o fac?) - nu exista un mod mai simplu și mai rapid de a pierde bani aiurea. Mai rapid și mai ușor ca la alba-neagra.

...lol.... 5000 cu tot cu promovare & Co. Ba băiatule...

Edited by dexterash, 17 December 2019 - 15:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate