Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Speed camera Austria

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
rianovich96

rianovich96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 28.03.2011
Stie cineva cum functioneaza speed camerele in Austria si care sunt marjele?

Undeva pe langa Graz, erau semne electronice de limitare la 100 din motive de poluare. Am vazut ca sunt aprinse mai mereu, insa nu am vazut sau nu mi-am dat seama unde inceteaza limitarea.

Nu am vazut camere in afara de cele raportate de Waze, stie cineva cum trimit astia amenzi daca este cazul? E posibil sa fi avut mai mult.

Alta chestie, era o limitare la 80 pentru constructii, am lasat-o pe liber si am intrat in ea cu 110 cred. Am vazut un mare blitz in dreapta :))))))

Am mai luat o data un blitz acum ceva timp si nu a venit nimic, stie cineva sunt doar de warning sau au o marja la care chiar trimit si amenda?

Ms!

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
Salut,

100 limita de poluare (IG-L) si santierele au cele mai ridicate amenzi din toata Austria.

Pe portiunea Graz cu 100km/h IG-L nu exista radare, decat cele de pe Waze. Exista posibilitatea radarelor mobile, sunt niste cutii mici care sunt puse de politisti pe langa drum si au aceasi functie ca si radarele normale. Mai exista si posibilitatea politiei civile, dar care in 90% din cazuri te-ar fi oprit.

Pe drumul in constructii limitat cu 80km/h ai o toleranta mica de pana in 4-5km/h acum nu stiu exact in ce judet ai fost luat cu radar-ul. Amenda este intre 50eur si 80eur in functie de judet, de cine te amendeaza (daca radarul apartine de politie sau de judet) si toleranta pana in 30kmh peste limita.

Daca amenda este mica (sa spunem pana in 20eur) in general scapi si nu ti-o trimit acasa. Peste suma de 20-25eur ti-o trimit, dar dureaza si 3 luni sa iti vina.

Edited by business11, 16 December 2019 - 14:49.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Speri tu sa fi fost un fulger. Nicio șansă.
Mașina! Contează cine e proprietarul. Pe adresa lui vine un plic. Scrie data, locul și cu ce a greșit șoferul.
Daca proprietarul știe că nu el a fost șoferul, trebuie sa le spună cine a condus-o (prost).
Sau ... să plătească amenda.
Cât e limitarea: până la sfârșitul zonei. Sau până la alta intrare.

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 rianovich96, on 16 decembrie 2019 - 14:38, said:

Stie cineva cum functioneaza speed camerele in Austria si care sunt marjele?

În Austria toleranța e 0.
În Germania toleranța e 3 km/h.
În România toleranța e 10 km/h.

Deci grijă mare!

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
In Ro nu e marja, nu e toleranta.
Cât indică aparatul radar, aia îți trece și în PV.
La limita de 50 daca ai 101 km/h îți ia permisul 3 luni.
Nu e nicio toleranta de 10 km/h.

Iar pe autostrada daca ai 181 km/h ramai fara permis.

#6
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

 dorin_2k, on 16 decembrie 2019 - 15:13, said:

In Ro nu e marja, nu e toleranta.
Cât indică aparatul radar, aia îți trece și în PV.
La limita de 50 daca ai 101 km/h îți ia permisul 3 luni.
Nu e nicio toleranta de 10 km/h.

Iar pe autostrada daca ai 181 km/h ramai fara permis.
Daca ai 60 pe limita de 50 , nu te opreste nici dracu = asta a spus colegul . Cu 101 depasesti cu 51 km /h limita deci e normal sa-ti salte permisul .

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
El a spus că e toleranta 10 km/h.

Eu am spus că NU e toleranta. Cât indică radarul, atât scrie și în PV.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
In Austria toleranta nu este definita prin lege si se stabileste in functie de judet si de technologia de aparatura. Aparatele de radar mai vechi au o toleranta si de 10kmh pe autostrada, cu cat technologia este mai noua cu atat toleranta este mai scazuta. Viteza de pe kilometraj difera cu viteza reala. Ca si exemplu 53km/h la mine pe kilometraj digital inseamna 50km/h reali. La fel si cu 136kmh pe autostrada care inseamna 130kmh reali. Cu cat viteza este mai ridicata cu atat diferenta intre kilometraj si viteza reala este mai ridicata.

Aparatele vechi au o toleranta de 5kmh sub 100kmh si aparatele noi au 3kmh toleranta sub 100kmh. Peste viteza de 100kmh ai 3% toleranta + o asa numita "Straftoleranz" care este diferita in functie de aparat si judet.

Din 2020 toate radarele din Austria vor fi updatate la standardele noi.

Cine primeste o amenda din Austria o sa isi dea seama ca viteza mentionata in amenda este viteza dupa ce au scazut toleranta. Acest lucru este si mentionat pe amenda.

Oficial este vorba despre o toleranta ca si eroare de masurat.

Aici ca si dovada: "Messfehlertoleranz wurde berücksichtigt" = Toleranța la erorile de măsurare a fost luată în considerare

Attached File  Anonymverfügung-Vorderseite.jpg   193.87K   56 downloads

Edited by business11, 16 December 2019 - 15:33.


#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 dorin_2k, on 16 decembrie 2019 - 15:22, said:

Cât indică radarul, atât scrie și în PV.
Corect, dar, la limita de 50, daca te ia radarul cu 60, nu mai scrie nimic, nici nu te opreste. Daca ai 61, da, iti va scrie in PV viteza 61 km/h.

Plus ca... eu nu am vazut (inca) masina, chiar si noua, la care sa corespunda viteza indicata pe vitezometru, cu cea de pe radar sau GPS. Asta vorbesc in toleranta aia de 10 km/h.
Daca iti indica 60 km/h, inseamna ca viteza reala este undeva la 55km/h +/- ceva, pot fi mai multe cauze, dar cea mai importanta este uzura anvelopelor.
Asa or fi si radarele calibrate, nu neaparat erori...

Edited by bonygy, 16 December 2019 - 15:31.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Iată cum arată vitezometrul de la mașina mea. Am pus 2 linii: la 60 și 100 km/h.
De ce? Mi-au pus un senzor greșit: in mile nu în km.
Attached File  IMG_20191126_091209.jpg   302.26K   87 downloads
PS viteza reală nu ai cum sa o determini. Știi doar viteza măsurată: cu GPS, radar, vitezometru, calcul, etc.
Cea măsurată se poate apropia de cea reală, dar niciodată viteza reală nu poate fi aflata cu o precizie infinită.
In Ro nu se specifica in PV nicăieri de eroarea de măsurare, de abaterile admise, de marja sau de toleranta.
Numărul arătat de radar e trecut în PV. Daca diferența dintre acel număr și viteza permisă în acel loc e mai mare de 50; 40; 20 sau 10 km/h vei lua pedeapsa prevăzută.
Dar nicăieri nu este scris de toleranta in OUG.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
In Austria in schimb exista o astfel de eroare de masurare. Si atunci cand ma opresc politistii dupa ce m-au luat cu pistolul vin la mine si imi spun: "ai depasit viteza cu X km/h dupa scaderea tolerantei de eroare de masurare". Tinand cont de faptul ca kilometrajul auto nu este deloc exact, dupa cum am spus eu pot circula cu 55km/h si viteza pe masuratoare este de 50km/h, mi se pare civilizata si normala o astfel de toleranta.

Pe portiunea A1 de autostrada unde viteza este partial de 140km/h se poate circula si cu 159km/h fara sa fi oprit sau fotografiat.

Edited by business11, 16 December 2019 - 17:42.


#12
rianovich96

rianovich96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 28.03.2011
Mda... n-a fost fulger ca e senin ca dracu si frig de ingheata si pietrele. Cred ca m-a ars cum ziceti voi o cutie mobila, pusa pe limitarea de in constructie. Pana mea...

Ce ma dispera e ca in oras au plin de cutii de viteza, astia sunt maniaci rau. Nu mai stiu cui povesteam, aici e legea ca daca unui militian "i se pare" ca mergeai prea tare, te opreste si iti da amenda. Nu glumesc deloc, am doi colegi austrieci si amandoi mi-au confirmat.

In fine, oi vedea daca vine ceva la leasing ca o am pe firma...

Intrebam pentru ca similar, am luat un blitz pe la 150 cred undeva intre Viena si Budapesta si n-a venit nimic de 6 luni asa ca am zis bodaproste sau nush, iti mai dau astia cu blitzul sa te sperie..

#13
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Si eu am tot asteptat cateva amenzi de viteza pe care 99% le-am luat prin Germania si Austria prin iulie, inca n-au venit, poate am scapat. In schimb, in Olanda cand am trecut cu 76km/h in zona de 70km/h, in 5 zile mi-a venit acasa amenda de 49e.

Edited by Robiacs, 16 December 2019 - 22:58.


#14
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,958
  • Înscris: 06.04.2007

 rianovich96, on 16 decembrie 2019 - 20:25, said:

Mda... n-a fost fulger ca e senin ca dracu si frig de ingheata si pietrele. Cred ca m-a ars cum ziceti voi o cutie mobila, pusa pe limitarea de in constructie. Pana mea...

Ce ma dispera e ca in oras au plin de cutii de viteza, astia sunt maniaci rau. Nu mai stiu cui povesteam, aici e legea ca daca unui militian "i se pare" ca mergeai prea tare, te opreste si iti da amenda. Nu glumesc deloc, am doi colegi austrieci si amandoi mi-au confirmat.

In fine, oi vedea daca vine ceva la leasing ca o am pe firma...

Intrebam pentru ca similar, am luat un blitz pe la 150 cred undeva intre Viena si Budapesta si n-a venit nimic de 6 luni asa ca am zis bodaproste sau nush, iti mai dau astia cu blitzul sa te sperie..
Nu sunt maniaci.
Civilizatia cazul de fata in trafic, se face cu bata, adica aplica legea.


#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
E normal sa nu trimita orice amenda, este totusi destul de complicat si costisitor sa iti afle adresa, etc, birocratie mare. Daca suma este scazuta nu o trimit deloc.
Eu cu numar de Austria prin Italia aproape ca niciodata nu primesc amenziile si vad clar cum ma blitz-uieste.

#16
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 30.04.2006

 ericmario, on 16 decembrie 2019 - 15:06, said:

În Germania toleranța e 3 km/h.
știam varianta cu 10% din viteza de pe segmentul de drum respectiv.

practica arată că în zonele 30km/h te arde radarul rapid și fără discuții. în zona de 50km/h și peste sunt mult mai tolerante radarele și te ard doar dacă mergi într-adevăr muult prea repede.
pe autostradă în zonele cu limită de 120km/h se merge cu viteza aia doar când se trece pe sub pasarela care indică viteza, unde sunt de obicei și radarele instalate. în rest calc-o nene! în șantiere se merge la fel de tare. cel puțin pe aici pe la bavarezi indicatoarele de viteză sunt mai mult orientative.

apoi avem Baden-Württemberg, unde au radare peste tot. ăia sunt nebuni. în Land-ul comuniștilor verzi mai bine mergi legal.

 business11, on 16 decembrie 2019 - 17:39, said:

In Austria in schimb exista o astfel de eroare de masurare. Si atunci cand ma opresc politistii dupa ce m-au luat cu pistolul vin la mine si imi spun: "ai depasit viteza cu X km/h dupa scaderea tolerantei de eroare de masurare". Tinand cont de faptul ca kilometrajul auto nu este deloc exact, dupa cum am spus eu pot circula cu 55km/h si viteza pe masuratoare este de 50km/h, mi se pare civilizata si normala o astfel de toleranta.
am fost prins astfel în Belgia pe autostradă. de altfel singura amendă pt. viteză pe care am văzut-o vreodată. nu am plătit nimic ulterior, încadrându-mă în primul palier de viteză, adică amenda cea mai mică.

#17
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 20.09.2010

 business11, on 17 decembrie 2019 - 11:23, said:

E normal sa nu trimita orice amenda, este totusi destul de complicat si costisitor sa iti afle adresa, etc, birocratie mare. Daca suma este scazuta nu o trimit deloc.
Eu cu numar de Austria prin Italia aproape ca niciodata nu primesc amenziile si vad clar cum ma blitz-uieste.
In Italia, pe autostrada nu sunt speedcam fixe. In schimb sunt TUTOR, sistem care face media de viteza pe anumite portiuni care sunt semnalate in prealabil. Pe anumite sisteme de navigatii arata cind incepe si cind se termina aceste sectoare TUTOR. In rest este posibil sa fie masini de "polizia stradale" cu radare mobile (rar, dar am vazut)
Attached File  tutor.jpg   8.52K   27 downloads
In localitati exista acele radare fixe,
Attached File  radar 50.jpg   7.79K   23 downloads
dar nu au tot timpul camera activa. In localitatea unde stau eu, au montat recent vreo 10 asemenea radare pe portiunile de " risc", adica unde se lasa piciorul mai greu pe pedala si unde au fost cazuri de accidente. Dar au avut bani doar pentru un laser, pe care il muta din loc in loc ( in cele 10 locuri). Deci, cind treci pe linga un radar din acesta fix nu inseamna ca este obligatoriu activ.

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
Sistemele tutor le cunosc, section control in Austria. Dar exista si cutiile alea mari gri, pe care scrie autovelox.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate