Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Recomandare PFA sau altceva - Cod CAEN - cele mai mici taxe/impozite

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
nagyistike

nagyistike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.01.2011
Bună ziua!

Prietena mea dorește să țină activități muzicale pentru părinți și copii mici, la câteva creșe și grădinițe private, însă are nevoie de un mod de  a emite factura.
Lucreaza cu norma intreaga la o alta firma, asta ar fi o activitate extra. Veniturile din activitate nu ar depăși 12*salariul minim pe economie, ar fi undeva la 600-1000 LEI lunar, în primă fază (în primii ani).

Întrebarea ar fi următoarea: Care ar fi cea mai eficientă formă de societate, pentru a avea cele mai mici taxe/impozite, respectiv ce cod CAEN s-ar potrivi pentru astfel de activități - în cazul PFA? Vă rog să mă ajutați cu argumente concrete, și ce taxe ar fi exact în cazul unui PFA / alt tip de societate.

Multumesc!

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Mai este o discutie identica aici: https://forum.softpe...-munca-sau-pfa/ .

Edited by AlexEn, 16 December 2019 - 10:38.


#3
nagyistike

nagyistike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.01.2011

 AlexEn, on 16 decembrie 2019 - 10:38, said:

Mai este o discutie identica aici: https://forum.softpe...-munca-sau-pfa/ .

Cum este identică? în topicul postat de tine initiatorul are de ales între CIM și PFA.
În acest caz, va rămâne CIM de 8 ore/zi valabil, iar pe lângă asta trebuie să găsească o soluție pt. a putea factura pt. activitatea extra. De asemenea, din câte știu taxele sunt calculate în mod diferit, dacă pe lângă PFA persoana este și angajată cu CIM normă întreagă. Din âte am înțeles în acest caz sunt și anumite scutiri la CAS/CASS, dacă este și salariat în același timp.

Edited by nagyistike, 16 December 2019 - 11:59.


#4
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
La sume de 600-1000 de lei pe luna n-are rost sa se incurce cu SRL. Platesti 1% impozit pe venit si inca odata 5% impozit pe dividende; banii nu sunt ai tai, sunt ai firmei. Dividendele nu poti sa le incasezi cand vrei, se poate doar la sfarsit de trimestru. Mai trebuie sa platesti si contabil.

Cel mai simplu e PFA. Platesti impozit 10%. Depui declaratia unica la inceputul anului, cu ce estimezi ca incasezi. La inceputul anului urmator, depui decalaratia unica rectificativa, cu ce ai incasat efectiv.

* Ca sa nu complic discutia, am presupus ca nu ai cheltuieli deloc si ca profitul = 100% din incasari.

Edited by geutz, 16 December 2019 - 12:15.


#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Doar pentru anumite cazuri sînt scutiri. Cel mai bine citește în codul fiscal și vede unde s-ar încadra dacă ar fi PFA. Pentru SRL un contabil ar ști să răspundă. Abia după aceea poate compara situațiile.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cel mai simplu este PFA. Contabilitatea se tine in partida simpla (nu e nevoie de contabil, doar cunostinte de baza de contabilitate si un program de conta (Saga, Ciel, etc)).

PS: ca nu are nevoie de contabil nu inseamna ca nu trebuie sa arunce un ochi pe Codul Fiscal.

#7
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Cu siguranta, PFA. E birocratia mai mica si nu te rup astia cu controale, ca la SRL.
Cat despre taxe, impozite si declaratii - iti trebuie un contabil, macar sa te invete, desi mai sigur e sa se ocupe el de tot.

#8
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
SRL-ul este scump, trece de 1000 euro costul unei infiintari. Sa aveti in vedere ca si pe PFA va trebuie casa de marcat, care cu contract de servisare si aprobari va costa cam 1500 lei. La aceasta suma se adauga si costul infiintarii unui PFA (cred ca undeva la 1000 lei). Chiar daca va tineti singuri contabilitatea tot veti plati cam 200 lei pe an dupa aceea contractul de servisare. Plus alte cheltuieli mici de care trebuie sa tineti cont. Fiind prestari servicii puteti opta pentru SRL neplatitor de TVA, insa veti plati 3% impozit pe profit, si apoi inca 5% parca impozit pe dividente daca va luati banii. Tot acolo iesiti si pe PFA, daca nu e vorba de sume mari. Sfatul meu este ca daca nu aveti contracte batute in cuie sa nu deschideti nimic. Prestarile de servicii de acest gen sunt multe acum de sarbatori insa in cursul anului mai putine. In general la aceste tipuri de activitati este chemat cel mai ieftin si care mai da si spaga la educatoare, etc. Cel mai bine ar fi sa se angajeze part-time la o firma de acest gen (prin cunostinte se fac acest gen de angajari), sa-si plateasca darile la stat (cam 160 lei / luna) pentru 21 de ore lunar, si sa contribuie plata salariului contabilului firmei si la impozit in cazul in care va face facturi.

PS. Daca activitatile implica si folosirea unui sistem de sunet de pe care se pune muzica eu zic sa o lasati balta. Drepturile de autor pentru folosirea materialului muzical sunt foarte costisitoare...

Edited by 2Unlimited, 16 December 2019 - 13:51.


#9
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
PFA cu norma de venit, norma injumatatita deoarce CIM este cu norma intreaga; fara CAS si CASS.

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 2Unlimited, on 16 decembrie 2019 - 13:42, said:

SRL-ul este scump, trece de 1000 euro costul unei infiintari. Sa aveti in vedere ca si pe PFA va trebuie casa de marcat, care cu contract de servisare si aprobari va costa cam 1500 lei. La aceasta suma se adauga si costul infiintarii unui PFA (cred ca undeva la 1000 lei). Chiar daca va tineti singuri contabilitatea tot veti plati cam 200 lei pe an dupa aceea contractul de servisare. Plus alte cheltuieli mici de care trebuie sa tineti cont. Fiind prestari servicii puteti opta pentru SRL neplatitor de TVA, insa veti plati 3% impozit pe profit, si apoi inca 5% parca impozit pe dividente daca va luati banii. Tot acolo iesiti si pe PFA, daca nu e vorba de sume mari. Sfatul meu este ca daca nu aveti contracte batute in cuie sa nu deschideti nimic. Prestarile de servicii de acest gen sunt multe acum de sarbatori insa in cursul anului mai putine. In general la aceste tipuri de activitati este chemat cel mai ieftin si care mai da si spaga la educatoare, etc. Cel mai bine ar fi sa se angajeze part-time la o firma de acest gen (prin cunostinte se fac acest gen de angajari), sa-si plateasca darile la stat (cam 160 lei / luna) pentru 21 de ore lunar, si sa contribuie plata salariului contabilului firmei si la impozit in cazul in care va face facturi.

PS. Daca activitatile implica si folosirea unui sistem de sunet de pe care se pune muzica eu zic sa o lasati balta. Drepturile de autor pentru folosirea materialului muzical sunt foarte costisitoare...

Casa de marcat nu este obligatorie daca se face contract pe baza carora se presteaza serviciile. Chitantele, insa, da, sunt obligatorii daca se incaseaza cash (si, chiar daca nu se incaseaza, ar fi bine sa existe un chitantier in firma).

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

 nagyistike, on 16 decembrie 2019 - 11:53, said:

Cum este identică? în topicul postat de tine initiatorul are de ales între CIM și PFA.
În acest caz, va rămâne CIM de 8 ore/zi valabil, iar pe lângă asta trebuie să găsească o soluție pt. a putea factura pt. activitatea extra. De asemenea, din câte știu taxele sunt calculate în mod diferit, dacă pe lângă PFA persoana este și angajată cu CIM normă întreagă. Din âte am înțeles în acest caz sunt și anumite scutiri la CAS/CASS, dacă este și salariat în același timp.

Daca ai fi citit topicul ai fi vazut ca intreba de orice forma de organizare legala. Presupun ca ai citit doar titlul.

 2Unlimited, on 16 decembrie 2019 - 13:42, said:

SRL-ul este scump, trece de 1000 euro costul unei infiintari.

De unde naiba ai scos suma asta?
Am infiintat eu SRL-ul in octombrie. Cu tot cu contabila, declaratii pe la notari si toate cele am iesit la 1000 de ron...

#12
nagyistike

nagyistike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.01.2011

 AlexEn, on 16 decembrie 2019 - 16:18, said:

Daca ai fi citit topicul ai fi vazut ca intreba de orice forma de organizare legala. Presupun ca ai citit doar titlul.



Am citit topicul. Este o diferenta mare intre scopul celor doua topicuri. Cel din celalalt topic, nu pare sa aiba CIM cu norma intreaga, iar persoana din acest topic doreste sa presteze aceste servicii pt un venit suplimentar, pe langa serviciu, regulat, o data sau de doua ori pe luna, pentru una sau mai multe gradinite particulare (impozitare diferita din cate stiu, doar doream sa confirme cineva, care poate are mai multe cunostinte pe acest sector). Stie cineva cu siguranta daca trebuie sa aiba casa de marcat, sau ajunge doar facturier/chitantier? De asemenea, impozitul se calculeaza pe venit sau pe diferenta dintre venituri si cheltuieli? Iar daca sunt cheltuieli, ce se poate deduce si ce nu? De ex. se poate deduce benzina pt. deplasari, sau instrumente muzicale (chitara, diferite instrumente de percutie, carti, etc.?)?

Edited by nagyistike, 16 December 2019 - 21:04.


#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,494
  • Înscris: 13.03.2005
Da, impozitul se calculeaza pe venit sau pe diferenta dintre venituri si cheltuieli.
Se pot deduce benzina pt. deplasari, instrumente muzicale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate