Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema excel data

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Salutare,

Am si eu o problema in excel si anume

Intr-o coloana am data text de formatul ZZ/LL/AAAA si excelul sub nici o forma nu vrea sa il transforme in data.

Ca sa il schimb in formatul LL/ZZ/AAAA ca excelul sa mi-o recunoasca ca data folosesc Concatenate(MID,LEFT,RIGHT) si imi creez o coloana asa cum am nevoie.
Dupa ce imi creeaza noua coloana nu mi-o transforma automat in data si trebuie obligatoriu sa dau ENTER dupa fiecare data sa o transforme in data.

Problema e ca tabelul are ~ 4000 linii si sa fac manual asta imi ia cel putin o ora.

Se poate face altfel?

Edited by mirel3003, 12 December 2019 - 15:01.


#2
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
DATE( year, month, day ).
[ https://exceljet.net/sites/default/files/styles/original_with_watermark/public/images/functions/main/excel_date_function.png?itok=1QDSgyn3 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Gif2D, 12 December 2019 - 15:08.


#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

View PostGif2D, on 12 decembrie 2019 - 15:05, said:

DATE( year, month, day ).

Nu imi vine sa cred ce simplu era... Acum data respectiva o sparg in 3 coloane imi compun o coloana cu data...
Formula pt mine arata asa si se pare ca functioneaza =DATE(RIGHT(G2,4),MID(G2,4,2),LEFT(G2,2))
Multumesc, caz rezolvat

Edited by mirel3003, 12 December 2019 - 15:15.


#4
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Nu neapărat, se pot prelua ZZ, LL, AAAA la fel cu MID, LEFT, RIGHT… ;)

Doar dacă ziua, respectiv luna, au în permanență două caractere alocate. ;)

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmirel3003, on 12 decembrie 2019 - 14:51, said:

Salutare,

Am si eu o problema in excel si anume

Intr-o coloana am data text de formatul ZZ/LL/AAAA si excelul sub nici o forma nu vrea sa il transforme in data.

Ca sa il schimb in formatul LL/ZZ/AAAA ca excelul sa mi-o recunoasca ca data folosesc Concatenate(MID,LEFT,RIGHT) si imi creez o coloana asa cum am nevoie.
Dupa ce imi creeaza noua coloana nu mi-o transforma automat in data si trebuie obligatoriu sa dau ENTER dupa fiecare data sa o transforme in data.

Problema e ca tabelul are ~ 4000 linii si sa fac manual asta imi ia cel putin o ora.

Se poate face altfel?
Ca sa schimbi formatul ai "Format Cell"
https://support.offi...95-db95123d273e

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate