Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

CARD European de Sanatate

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostKarhu, on 10 decembrie 2019 - 18:41, said:

Angajatorul nu iti plateste asigurare medicala?
In cazul asta risti situatii grave, de ex, cu cardul ala nu esti asigurat in privinta accidentelor de munca.


Cardul european de samnatate emis de autoritatile din UK, dupa cum se vede in poza.
ba plateste, normal. Doar ca este o asigurare internationala, nu local EU. Bineinteles ca in caz de orice accident , compania plateste tot.
Este vorba de urgente nelegate de munca unde trebuie sa mergi la un spital de stat din tara in care esti la momentul respectiv.

#38
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostKarhu, on 10 decembrie 2019 - 19:18, said:

Iti  ofera asigurare pe durata deplasărilor scurte, in scop turistic de exemplu.
Când stai pe durata mai lunga, lucrezi etc, ai alt fel de asigurare, mai cuprinzătoare, de regula similară cu asigurarea avuta de cetățenii statului respectiv.
cele 2 tipuri de asigurari sint complementare si e momentul sa admiti ca ai gresit

#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postunbrutus, on 10 decembrie 2019 - 19:25, said:


cele 2 tipuri de asigurari sint complementare si e momentul sa admiti ca ai gresit
Ce anume am greșit?

Cu ce m-ar ajuta de exemplu pe mine daca as avea card european de sănătate emis de autoritățile din România?

#40
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
i give up...

#41
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostKarhu, on 10 decembrie 2019 - 20:11, said:

Ce anume am greșit?

Cu ce m-ar ajuta de exemplu pe mine daca as avea card european de sănătate emis de autoritățile din România?
@Karhu,
tu te referi la persoana ta sa cineva in situatie similara. Adica cu rezidenta in alta tara.Normal ca pe tine nu te-ar ajuta cu nimic acest card.
Initiatoarea se refera la cineva cu rezidenta/domiciliul in RO dar care lucreaza in alta parte(prea putin conteaza sub ce forma lucreaza). Este vorba de o situatie temporara, similara cu a fi turist sau detasat in interes de serviciu.
E mai clar acum unde gresesti?

#42
AnaMariaI

AnaMariaI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.06.2016

View Postflp014, on 10 decembrie 2019 - 18:22, said:

si cum demonstrezi tu ca cineva locuieste permanent acolo atata timp cat eu am domiciliul permanent in RO?
Poti sta si lucra in EU luni/ani fara sa trebuiasca sa iti faci acte, asa ca nu toate situatiile sunt egale.
Ex : angajator american, jobul in EU , plata salariului intr-un cont din RO. Stand intr-un stat EU ai nevoie de asistenta medicala de urgenta, nu e logic ca iti trebuie acel card? REspectiva tara nu stie ca tu esti turist sau ca efectiv stai acolo asa ca iti este folositor cardul.

@initiator , sa nu mai deschid alt topic, te intreb daca ai avut card national de asigurare inainte sa platesti cei 1300 de lei. Mai exact daca erai asigurat in RO.
Eu am platit asigurarea individual pentru multi ani, nefiind angajat in RO, dar am incetat cand au marit tariful.
Acum ma bate gandul sa incep iar sa platesc tocmai pentru a avea acest card international penttru ca urmeaza sa plec o perioada cu jobul prin EU si as vrea sa am acest card actualizat.
Care e procedura pentru a plati individual sumele aferente si pe cat timp din urma?
Mersi.

Da, cardul national de sanatate fusese emis pe numele meu, insa nu aveam asigurare de santate platita in Romania, dat fiind ca si eu am lucrat intr-o alta tara.

Gasiti toate informatiile pe site-ul CNAS, si din ce am inteles eu, desi e bine sa cercetati, se plateste pe 6 luni pentru a fi asigurat un an, si asa s-a ajuns la aceasta valoare. Plata se face la sediul local al Administratiei Finantelor Publice. Am observat ca difera oarecum informatiile pe site-urile locale CNAS, asa ca e bine sa cautati site-ul ce apartine judetului Dvs.

Nu pot sa va spun daca poate fi "actualizat" cardul si e bine, daca puteti, sa luati legatura cu CNAS. Multa bafta!

#43
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
mersi frumos pentru informatie.

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postflp014, on 10 decembrie 2019 - 21:13, said:

dar care lucreaza in alta parte(prea putin conteaza sub ce forma lucreaza). Este vorba de o situatie temporara, similara cu a fi turist sau detasat in interes de serviciu.
Cand lucrezi in alta tara ti se retin contributiile de sanatate in mod automat, e cu totul alta situatie decat atunci cand esti turist.

Cu alte cuvinte esti asigurat datorita faptului ca lucrezi acolo si platesti respectivele contributii.
Un turist nu e asigurat acolo unde merge deci are nevoie de cardul european de sanatate.

View Postflp014, on 10 decembrie 2019 - 21:13, said:

@Karhu,
tu te referi la persoana ta sa cineva in situatie similara. Adica cu rezidenta in alta tara.
Nu, si daca esti sa zicem doar lucrator detasat, fara rezidenta intr-o anume tara, tot nu te mai ajuta cardul european de sanatate.

#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Sa mai fac o mentiune importanta: in cazurile in care persoana care lucreaza intr-un alt stat european are o asigurare valida in tara de origine, ea poate obtine drepturile de tratament medical, spitalizare etc in baza formularului S1.

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Cand lucrezi in alta tara ti se retin contributiile de sanatate in mod automat, e cu totul alta situatie decat atunci cand esti turist.

Cu alte cuvinte esti asigurat datorita faptului ca lucrezi acolo si platesti respectivele contributii.
Nu si daca lucrezi la negru.
Si multi romani asa lucreaza.

#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Posteiffel, on 11 decembrie 2019 - 09:50, said:

Nu si daca lucrezi la negru.
Si multi romani asa lucreaza.

Da, stiu, de aceea am si intrebat:

View PostKarhu, on 10 decembrie 2019 - 13:33, said:

Nu aveai asigurare acolo? Lucrai la negru?

Dar in ultimii ani procentul celor care lucreaza la negru a mai scazut, pt ca exista drept legal de lucru peste tot in Europa  cu tot ce deriva din el (contract de munca in limitele legale, asigurare medicala, concediu, pensie etc)

#48
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostKarhu, on 11 decembrie 2019 - 08:38, said:

Cand lucrezi in alta tara ti se retin contributiile de sanatate in mod automat, e cu totul alta situatie decat atunci cand esti turist.

Cu alte cuvinte esti asigurat datorita faptului ca lucrezi acolo si platesti respectivele contributii.
Un turist nu e asigurat acolo unde merge deci are nevoie de cardul european de sanatate.


Nu, si daca esti sa zicem doar lucrator detasat, fara rezidenta intr-o anume tara, tot nu te mai ajuta cardul european de sanatate.

ceea ce am subliniat se aplica doar in cazul in care platesti undeva contributiile.
Daca ai un contract international inregistrat intr-o tara non EU si esti detasat intr-o tara EU, atunci nu se mai aplica ceea ce spui tu.
De aceea te ajuta sa iti platesti singur ca neangajat in RO contributiile la sanatate si sa ai acel card european de sanatate pentru a putea beneficia de tratament pe baza asigurarii din RO.
Nu are nici o legatura cu faptul ca tu muncesti sau nu in tara respectiva pentru ca tu de fapt nu esti inregistrat nicaieri ca muncesti acolo.
Nu stiu daca m-am facut inteles dar cam asta este una din situatii in care iti este de folos acesasta asigurare din RO.

Formularul S1 se refera la cei care isi schimba domiciliul intr-o tara EU dar platesc contributii in RO.
Noi nu vorbim de schimbat domiciliul, tocmai de aia am specificat ca nu esti inregistrat nicaieri ca avand rezidenta/domiciliul in acea tara. Esti pur si simplu vazut/tratat ca un turist, nefiind evidentiat nicaieri ca muncind in acea tara.

Si nu este vorba de lucru la negru, pur si simplu lucrezi pentru o companie care nu are nevoie de tine sa fii inregistrat ca fiind acolo pentru ca este vorba doar de ceva temporar(cateva luni, un an). Contractul tau de munca nu are legatura cu tara respectiva, avand un contract cadru international inregistrat intr-o tara non EU.

Edited by flp014, 11 December 2019 - 18:19.


#49
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postflp014, on 10 decembrie 2019 - 18:22, said:

Stand intr-un stat EU ai nevoie de asistenta medicala de urgenta, nu e logic ca iti trebuie acel card?
Nu, la urgenta nu te intreaba nici macar de buletin.

View Postflp014, on 10 decembrie 2019 - 18:22, said:

Poti sta si lucra in EU luni/ani fara sa trebuiasca sa iti faci acte, asa ca nu toate situatiile sunt egale.
Deci la negru.

#50
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostFriskey, on 12 decembrie 2019 - 19:00, said:

Nu, la urgenta nu te intreaba nici macar de buletin.


Deci la negru.
deloc la negru. Ai auzit de consultanta? Crezi ca trebuie sa ai contract de munca inregistrat in tara respectiva pentru a sfatui pe cineva cum sa faca ceva? Sau crezi ca avand contractul inregistrat in alta tara nu este indeajuns? Iti zic eu, este indeajuns.
Si nu numai consultanta, sunt mai multe joburi care nu necesita prezenta zilnica la munca si nici macar prezenta in tara respectiva. Inseamna ca efectiv nu lucrezi pentru sucursala din tara respectiva ci doar esti detasat temporar. Nici nu conteaza pentru autoritati ce faci tu acolo atata timp cat nu esti inregistrat ca muncind acolo. Efectiv tu nu muncesti, asta incerc sa iti spun dar cred ca ma fac inteles mai greu :) .

#51
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postflp014, on 12 decembrie 2019 - 20:55, said:

Crezi ca trebuie sa ai contract de munca inregistrat in tara respectiva
Nu cred, sunt convins ca da.
Altfel se numeste munca la negru.

#52
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostFriskey, on 13 decembrie 2019 - 17:02, said:

Nu cred, sunt convins ca da.
Altfel se numeste munca la negru.
ok, vad ca nu ai citit tot postul...
iti repet, ce faci cu cineva care se plimba din tara in tara avand proiecte print toata lumea? Faci contract de munca pe 2-x luni pe unde se duce?

#53
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.11.2010
Stie cineva ce firma de curierat livreaza cardurile europene de sanatate in 2023?

#54
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Posta Romana.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate