Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

CARD European de Sanatate

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostAnaMariaI, on 10 decembrie 2019 - 10:07, said:

Am venit in Romania special pentru asta
de ce in Romania?

eu eram in Anglia si am aplicat acolo, a venit rapid, fara stres, si cu valabilitate 5 ani!

la noi e mai complicat...

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

distributia se opereaza cu firma PINK POST.
Deci ati trecut si voi pe Pink Post acuma ?
Atunci e si mai naspa. Nu stiu ce pile si relatii au astia de preiau distributia de facturi si altele la firme sau institutii, dar cel putin de cand Vodafone si Telekom livreaza facturie cu ei imi ajung 5-6 zile dupa ce expira ultima zi de plata.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postburebista, on 10 decembrie 2019 - 12:30, said:

@Karhu. Daca in SIUI apare cu domiciul stabil in .ro iar la categorie asigurat nu apare Plecat din tara atunci no problem pentru obtinerea cardului european odata ce se asigura. Posted Image
Stiu, eu ziceam cum ar fi corect sa se faca.

#22
AnaMariaI

AnaMariaI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.06.2016

View PostKarhu, on 10 decembrie 2019 - 12:05, said:

Chiar bine incompetenta, altfel ti-ar fi spus ca audreptul la card european de sanatate doar cetatenii cu domiciliul stabil in Romania care se deplaseaza in alte tari europene in scop turistic sau de afaceri, nu care locuiesc permanent acolo. Eu asa ti-as fi explicat...

Sederea mea aici e considerata temporara. Am dreptul la card european si nu asta este problema aici. Nu am spus nicaieri ca locuiesc permanent in strainatate. Incompetenta se refera la inabilitatea doamnei de la CNAS Sibiu de a explica procesul de primire a cardului. Ea nici macar nu a stiut cum se trimite, desi i-am explicat ca este cumva urgent. Mi-a spus sa verific "cu postasul". Surprinzator, am reusit sa dau si de postas si, precum am scris mai devreme, nu se trimit cardurile prin Posta Romana. Tot dumneaei a insistat ca nu se poate da nici o dovada, adeverinta, ori certificat de inlocuire si ca practic tot ce pot face este sa astept. Asta s-a intamplat pe 28.11. Acuma, regret ca nu am mai mers la sediul CNAS in saptamana urmatoare, insa din ce intelesesem de la doamna respectiva, cam atat am putut face la sediul lor si ea nu a stiut cum sa ma indrume mai departe. Sper ca va raspunde cineva la telefon in dupa-amiaza aceasta si ca in sfarsit pot afla daca s-a emis si trimis acest card.

View Postunbrutus, on 10 decembrie 2019 - 12:47, said:

de ce in Romania?

eu eram in Anglia si am aplicat acolo, a venit rapid, fara stres, si cu valabilitate 5 ani!

la noi e mai complicat...


E vorba despre altceva. Dvs. ati putut aplica pentru card pentru ca deja sunteti inscris la autoritatile locale, mie tocami pentru a ma inscrie imi trebuie acest card. Altfel, si de aici se putea aplica online si venea in 3-4 zile, avand si valabilitatea pe 3 ani, nu ca la noi. Insa nu sunt in situatia de a aplica asa cum ati facut-o Dvs. M-am interesat deja si am vorbit cu romani care au aplicat aici, si am citit informatia ce tine de acesta tema in legislatia locala.

Multumesc oricum!

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am primit pe mail o adeverință. Nu aveau contract cu firma de plastice pt carduri. In primăvara s-a întâmplat.

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postunbrutus, on 10 decembrie 2019 - 12:47, said:

eu eram in Anglia si am aplicat acolo, a venit rapid, fara stres, si cu valabilitate 5 ani!

Nu aveai asigurare acolo? Lucrai la negru?

#25
AnaMariaI

AnaMariaI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.06.2016

View Postdorin_2k, on 10 decembrie 2019 - 13:33, said:

Eu am primit pe mail o adeverință. Nu aveau contract cu firma de plastice pt carduri. In primăvara s-a întâmplat.

Deja am mentionat ca s-au reintrodus de curand cardurile.

http://www.cnas.ro/c...e-sanatate.html

#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostKarhu, on 10 decembrie 2019 - 13:33, said:

Nu aveai asigurare acolo? Lucrai la negru?
tu cand iti iei un card valabil in tot UE inseamna ca lucrezi la negru? sa gandim inainte sa postam ipoteze, vise, scenarii

View PostKarhu, on 10 decembrie 2019 - 13:33, said:

Nu aveai asigurare acolo?
asigurarea ta e valabila si cand calatoresti? ca daca da, nu vad de ce mai exista cardul asta... tu sigur nu vezi

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postunbrutus, on 10 decembrie 2019 - 14:26, said:

...
Repet, cardul european de sanatate e emis pentru cei ce calatoresc in scop turistic etc

Cei care lucrau legal in UK aveau dreptul la cardul emis de autoritatile de acolo:

Attached Files

  • Attached File  uk.jpg   23.06K   8 downloads


#28
AnaMariaI

AnaMariaI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.06.2016
Update: A sunat mama mea la firma de curierat, si a mers si a ridicat cardul care fusese trimis la ei de pe 3.12. Daca nu primeam informatia despre ce servicii postale sunt folosite in acest caz de la Dvs. cred ca si acum ar fi stat cardul acolo, dat fiind ca soferii de pe masina curieratului nu suna la numerele indicate si cine stie daca a venit cineva sa aduca acest card sau nu.

Plus, de pe 3.12 se putea ridica, dar cine a stiut de unde. Va multumesc din nou pentru informatii. Am avut un termen de trimitere a dovezii ca am acest card, si anume 11.12, asa ca am reusit in timp util. Sper acuma sa fie totul in regula cu aplicarea mea.

Va multumesc din nou si sper sa le foloseasca si altora aceste informatii.

O zi minunata tuturor!

#29
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
In mod normal daca nu reuseau sa vi-l livreze la adresa, Pink Panther astia de curieri ar fi trebuit sa returneze cardul la CAS Sibiu de unde-l puteati lua dvs.
Da' ce dreq e normal in tara asta?

Macar bine ca s-a terminat cu bine. :)

#30
AnaMariaI

AnaMariaI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.06.2016

View Postburebista, on 10 decembrie 2019 - 15:59, said:

In mod normal daca nu reuseau sa vi-l livreze la adresa, Pink Panther astia de curieri ar fi trebuit sa returneze cardul la CAS Sibiu de unde-l puteati lua dvs.
Da' ce dreq e normal in tara asta?

Macar bine ca s-a terminat cu bine. Posted Image

Asa e, insa daca sta la ei de o saptamana deja, nici nu pot sa imi inchipui ce zapaceala si lipsa de profesionalism e in tot procesul acesta.

E foarte bine de stiut ca trebuie sunat la acesta firma, mai ales pentru cei ce au afirmat aici ca au asteptat foarte mult pana sa primeasca acest card. Se pare ca totusi ca CNAS isi face treaba destul de repede. Slava Domnului!

Multumesc din nou! Numai bine!

#31
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Asa ca fapt divers. Contractul anterior referitor la cardurile europene a functionat bine spre foarte bine (cel putin in judetul pe care-l pastoresc :D). Ma refer la timpul de la depunerea cererii pina la intrarea in posesie. Se respectau cele 7 zile chiar si pentru cei din Cuca Macaii nu numai cei din municipiu.

Apoi a venit o pauza de fo' 2 ani pina s-a semnat un nou contract care a intrat in vigoare din 15.11.2019. Dar de data asta avem alt curier din cite vad si din ce-ai povestit tu nu arata prea bine modul in care-si indeplinesc obligatiile. Cel putin in zona ta, nu pot generaliza pe toata tara. :)

#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostKarhu, on 10 decembrie 2019 - 14:48, said:

Repet, cardul european de sanatate e emis pentru cei ce calatoresc in scop turistic etc

Cei care lucrau legal in UK aveau dreptul la cardul emis de autoritatile de acolo:
deci ce ai postat in poza ta? cardul european de sanatate sau cel emis "de autoritatile de acolo"?

cred ca faci niste confuzii... e ca hartie de Euro, e emisa prin mai multe tari si arata putin diferit, dar e acelasi lucru si are aceeasi valoare.

Attached Files


Edited by unbrutus, 10 December 2019 - 18:14.


#33
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostKarhu, on 10 decembrie 2019 - 12:05, said:

Chiar bine incompetenta, altfel ti-ar fi spus ca audreptul la card european de sanatate doar cetatenii cu domiciliul stabil in Romania care se deplaseaza in alte tari europene in scop turistic sau de afaceri, nu care locuiesc permanent acolo. Eu asa ti-as fi explicat...
si cum demonstrezi tu ca cineva locuieste permanent acolo atata timp cat eu am domiciliul permanent in RO?
Poti sta si lucra in EU luni/ani fara sa trebuiasca sa iti faci acte, asa ca nu toate situatiile sunt egale.
Ex : angajator american, jobul in EU , plata salariului intr-un cont din RO. Stand intr-un stat EU ai nevoie de asistenta medicala de urgenta, nu e logic ca iti trebuie acel card? REspectiva tara nu stie ca tu esti turist sau ca efectiv stai acolo asa ca iti este folositor cardul.

@initiator , sa nu mai deschid alt topic, te intreb daca ai avut card national de asigurare inainte sa platesti cei 1300 de lei. Mai exact daca erai asigurat in RO.
Eu am platit asigurarea individual pentru multi ani, nefiind angajat in RO, dar am incetat cand au marit tariful.
Acum ma bate gandul sa incep iar sa platesc tocmai pentru a avea acest card international penttru ca urmeaza sa plec o perioada cu jobul prin EU si as vrea sa am acest card actualizat.
Care e procedura pentru a plati individual sumele aferente si pe cat timp din urma?
Mersi.

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postflp014, on 10 decembrie 2019 - 18:22, said:

Ex : angajator american, jobul in EU , plata salariului intr-un cont din RO. Stand intr-un stat EU ai nevoie de asistenta medicala de urgenta, nu e logic ca iti trebuie acel card?
Angajatorul nu iti plateste asigurare medicala?
In cazul asta risti situatii grave, de ex, cu cardul ala nu esti asigurat in privinta accidentelor de munca.

View Postunbrutus, on 10 decembrie 2019 - 18:12, said:

deci ce ai postat in poza ta? cardul european de sanatate sau cel emis "de autoritatile de acolo"?

Cardul european de samnatate emis de autoritatile din UK, dupa cum se vede in poza.

#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostKarhu, on 10 decembrie 2019 - 18:41, said:

Cardul european de samnatate emis de autoritatile din UK, dupa cum se vede in poza.
deci nu are nici un sens ce ai spus. E acelasi card european, doar ca are steguletul UK in loc de cel al Romaniei

ce legatura are munca la negru si restul intrebarilor tale?

#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postunbrutus, on 10 decembrie 2019 - 18:51, said:


deci nu are nici un sens ce ai spus. E acelasi card european, doar ca are steguletul UK in loc de cel al Romaniei

ce legatura are munca la negru si restul intrebarilor tale?
Iti  ofera asigurare pe durata deplasărilor scurte, in scop turistic de exemplu.
Când stai pe durata mai lunga, lucrezi etc, ai alt fel de asigurare, mai cuprinzătoare, de regula similară cu asigurarea avuta de cetățenii statului respectiv.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate