Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vacanta in strainatate (tur 4 tari)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Seki0002

Seki0002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.12.2019
Salut! :) Planuiesc sa fac o escapada de 7-8 zile prin primavara acestui an (aprilie-mai). Destinatiile cu pricina: Berlin - Praga - Budapesta - Viena. Ne gandeam (suntem doua persoane) sa luam avionul pana in Berlin si de acolo sa luam trenul catre fiecare dintre celelalte orase si sa inoptam o noapte, doua in fiecare sa avem timp sa le vizitam pe toate (nu sunt asa indepartate). M-ati putea ajuta cu niste sfaturi legate de cazare (nu vrem sa dam foarte multi bani pe cazare) sau daca ati putea veni cu alt plan? Eventual obiective de vizitat. Cam in ce perioada am putea gasi bilete de avion la un pret cat mai ok?
Mersi anticipat!!

#2
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
Pentru Viena recomand: https://www.cazare-austria.ro/

#3
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

View PostSeki0002, on 09 decembrie 2019 - 19:56, said:

Salut! Posted Image Planuiesc sa fac o escapada de 7-8 zile prin primavara acestui an (aprilie-mai). Destinatiile cu pricina: Berlin - Praga - Budapesta - Viena. Ne gandeam (suntem doua persoane) sa luam avionul pana in Berlin si de acolo sa luam trenul catre fiecare dintre celelalte orase si sa inoptam o noapte, doua in fiecare sa avem timp sa le vizitam pe toate (nu sunt asa indepartate). M-ati putea ajuta cu niste sfaturi legate de cazare (nu vrem sa dam foarte multi bani pe cazare) sau daca ati putea veni cu alt plan? Eventual obiective de vizitat. Cam in ce perioada am putea gasi bilete de avion la un pret cat mai ok?
Mersi anticipat!!
pentru Berlin in martie 2017 am prins bilete cu 10 euro/segment de persoana, deci 40 de euro dus intors. in Berlin ai o multime de chestii de vizitat, mai ales daca esti si putin pasionat de istorie. dar ca o parere personala 2 zile in Praga sunt degeaba..orasul ala merita cel putin o saptamana ca sa te bucuri din plin de el..ramane in continuare cel mai frumos din Europa pentru mine..vacanta placuta!

#4
Seki0002

Seki0002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.12.2019
Mersi de sfaturi, Gbr_smt! Posted Image Nu iti pot da like din pacate, am numar limitat de like-uri din cate am observat...

In Berlin cand ati fost? Tot in martie, adica in aceeasi luna cand ati cumparat biletele?

Edited by Dany_Darke, 10 December 2019 - 10:53.


#5
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

View PostSeki0002, on 10 decembrie 2019 - 08:16, said:

Mersi de sfaturi, Gbr_smt! Posted Image Nu iti pot da like din pacate, am numar limitat de like-uri din cate am observat...

In Berlin cand ati fost? Tot in martie, adica in aceeasi luna cand ati cumparat biletele?
am avut mare noroc, am luat biletele cu o saptamana sau doua inainte sa plecam ceva de genul, a fost ceva pe repede inainte, cadou pentru sotia mea. am fost in martie, 15-19 martie daca imi amintesc bine. mie mi-a placut tare mult Berlinul, doamnei mele nu prea..ce e drept, nu e genul de oras care sa te faca sa te gandesti sa te reintorci..

#6
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 24.01.2012
Mie mi se pare foarte putin timpul alocat pentru patru oraşe.
Mai degrabă aş merge în două, celelalte le-aş vizita cu altă ocazie.
Ţin minte că a făcut fiul meu o tură de o săptămână cu autocarul prin Europa, acum ceva ani, a venit obosit şi nici nu mai ştia exact pe unde a fost şi ce a văzut.
Cantitatea de obiective şi de informaţie este prea mare, în prea puţin timp, rişti să rămână un talmeş-balmeş.

#7
Seki0002

Seki0002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.12.2019
Da, de aceeasi parere eram si eu. Prea mare vanzoleala... Cred ca ne vom limita sa vizitam maxim 2 orase.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru Budapesta recomand asta:
https://www.booking..../studio.ro.html
Esti in buricul buricului buricului Budapestei,fix la kilometrul O.
De aici cam toate obiectivele importante sunt foarte aproape.Ma refer la per pedes,pentru ca auto toate devin apropiate.
Dar o zi sau doua,cum preconizezi,nu ajunge pentru Budapesta.Atentie,nu-i Bucurestiul.
Si ca sfat:daca alegi sa te cazezi acolo,iti recomand sa nu mananci la "birturile" situate pe una dintre cele mai celebre strazi budapestane,Vaczi Ut (care-i foarte aproape de cazarea pomenita).Si nu neaparat din cauza pretului ci din cauza noncalitatii.
Se mananca insa fenomenal,ungureste,aici:
https://www.google.c...G9zI3mHn4wRQ4M:
care la randul ei este foarte aproape de cazare.Atentie insa la program.

ps.
Am stat aici de rusalii,anul asta

#9
Seki0002

Seki0002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.12.2019
Ne-am hotarat la 2 orase. Nu as vrea sa mai cheltui asa mult pe cazare. Am fost pana acum doar in cateva tari - Bulgaria, Italia, Turcia si Croatia. De fiecare data data am cheltuit multicel pe cazare, in jur de 120-150 euro/camera de 2 persoane/noapte. Am calatorit alaturi de o persoana pretentioasa care voia cat mai mult confort... Dar sincer nu prea vad rostul, adica plecam dimineata si ne intorceam seara. Cand ajungeam eram morti de obositi - dus si somn, dimineata o luam de la capat. Nu prea stateam in camera de hotel. Inteleg sa ai un confort acolo, nu sa alegi sa stai in orice hotel obscur dar nici sa pretinzi nu stiu ce conditii cand nici nu prea vizitezi camera de hotel putand salva banii aia si sa ii cheltui pe altceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate