Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Agresivitate prosteasca Românească.Comportament degradant pt. noi ca natie.

  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010

View PostNaijax, on 09 decembrie 2019 - 14:58, said:

Aia cu stramosii daci care erau bla, bla, bla ... o trecem la etc.
Daca nu cunosti istorie ar fi mai mult mai indicat sa te abtii

A trebuit sa citesc prea mult pana sa ajung la raspunsul asta!

#20
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
"Întrebaţi băiatul dacă nu e plin clubul" :D

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postpersona695, on 09 decembrie 2019 - 15:12, said:

"ĂŽntrebaţi băiatul dacă nu e plin clubul" :D
aici i-a dat de l-a julit la antebrat
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1fcK7sZbCWY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MarianG, 09 December 2019 - 15:15.


#22
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
s-a mai discutat subiectul asta aici pe forum. in topicul respectiv un user care lucrase cu indivizi din diferite tari spunea ca a mai intalnit oameni tot atat de agresivi in limbaj printre rusi si ceva talibani din tarile arabe, am uitat tara.

eu am lucrat cu rusi, greci, italieni si filipinezi. cei din urma erau cei mai blanzi, rare ori se enervau, pe cand rusi parca sunt nervosi din nastere. grecii mi s-au parut cei mai echilibrati. daca aveau o problema mergeau la superiori si te trimiteau la plimbare daca erai de vina, rusii isi faceau singuri dreptate, sareau la scandal. cam acelasi lucru il fac romanii dupa ce fierb in suc propriu si explodeaza cand nu mai suporta ceva, in general n-au suficiente c oaie ca sa ia atitudine din prima.  si am avut impresia ca grecii isi tin partea, sunt mai uniti.

Edited by Michele-, 09 December 2019 - 15:17.


#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Cam este ceva isterie pe la noi.
Dar depinde de fiecare, dacă vrea să stea cu grămada nervoasă sau nu.
Dacă ești mai placid din fire, te retragi din toate grupurile de nervoși, chiar și din familie.
Da, știu, este nasol, rămîi cam singur, dar este posibil să stai mai liniștit.

#24
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
"persoana trans este de etnie româ și lucrătoare sexuală".
Posted Image
triple kill...

on topic: nu poti singulariza. medii acide sunt in fiecare forum intalnit de mine, de pe diferite meleaguri. Sigur, cu un grad mai mic sau mai mare de "aciditate". Romanul spune ca "romanii e rai" pentru ca doar pe romani ii stie...ca sa ajungi sa faci o comparatie intre societati trebuie sa faci parte din respectivele societati. Ori sa faci asta, ca individ, e dificil.

#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postcrisstonne, on 09 decembrie 2019 - 15:16, said:

dar este posibil să stai mai liniștit.
se iau doua sticle de bere, se desfac frumos, se ciocnesc intre ele, apoi bei, odata din una, odata din alta

Edited by MarianG, 09 December 2019 - 15:18.


#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostMarianG, on 09 decembrie 2019 - 15:17, said:

se iau doua sticle de bere, se desfac frumos, se ciocnesc intre ele, apoi bei, odata din una, odata din alta

Joci table la fel, te muți cînd pe un scaun, cînd pe altul :D

#27
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
Au si comunistii cam jumate din vina pentru ca au izolat individul, l-au facut sa se simta o minoritate in razboi cu toata lumea. Dar aici  e o poveste foarte lunga.

Cealalta jumatate vine din caracterul rural si nou urban al Romaniei.  Taranul nu poate negocia cu vaca , porcul, oaia. Proprietarii de animale de companie din urban stiu cat de greu e sa te intelegi cu un drac de mat. Cand ai multe animale dai cu bata, urli, te impui cu forta.  SI mai ales nu te atasezi de animalele  pe care stii ca le tai.
Rupti de contextul satesc  indivizii izolati in oras ajung sa-i perceapa pe ceilalti oameni ca pe niste animale in fata caruia trebuie sa te impui.

#28
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostPiticVerde, on 09 decembrie 2019 - 14:39, said:

Observam cu totii agresivitatea românească cand vine vorba de conationali.
Lăsând pleonasmul la o parte, eu nu constat. Probabil că te învârți prin medii agresive.

Suntem pe locul 25 mondial în Global Peace Index.
https://www.gfmag.co...ceful-countries

#29
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
Revenind la comunisti, teama de tovarasi, teama ca sunt ascultati, ca cineva ii toarna si nu mai prind televizoare color a izolat individul in microgrupuri familiare.
Nu stiu daca ati observat, in niciun film romanesc   ca e cu injuraturi ca e cu  vorbire elevata nu se vorbeste "natural" asta pentru ca fiecare ne-am deprins cu "vorbirea naturala" de la noi din familie.
Am fost atat de setati sa ne banuim unii pe altii, sa luptam unii cu altii pentru ultimele tacamuri de pui sau cele cateva portocale verzi aduse la aprozar, incat cu greu mai putem stabili raporturi de incredere.

#30
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postiulian_k, on 09 decembrie 2019 - 15:29, said:

fiecare ne-am deprins cu "vorbirea naturala" de la noi din familie.
Am fost atat de setati sa ne banuim unii pe altii, sa luptam unii cu altii pentru ultimele tacamuri de pui sau cele cateva portocale verzi aduse la aprozar, incat cu greu mai putem stabili raporturi de incredere.
Să nu generalizăm, mai sunt și alte familii. :)

În plus, competiția este specifică capitalismului, nu comunismului.

#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View PostPiticVerde, on 09 decembrie 2019 - 14:39, said:

Cand ma gandesc la stramosii nostri Daci ce demni si corecti erau si cea ce am devenit noi in momentul de fata,adica exact opusul.
de unde le scoateti fratilor? ati trait pe vremea aia? avem literatura in limba daca de unde sa vedem care a fost stilul lor de viata si eu nu stiu? sau orice izvor scris? inafara de "DECEBALVS PER SCORILO"?

#32
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostPiticVerde, on 09 decembrie 2019 - 14:39, said:

...Cand ma gandesc la stramosii nostri Daci ce demni si corecti erau si cea ce am devenit noi in momentul de fata,adica exact opusul.
De unde pana mea știi tu cum erau ăia? :D
Vorbiți câte unii doar ca să vă aflați în treabă :D

#33
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostPiticVerde, on 09 decembrie 2019 - 14:39, said:

Observam cu totii agresivitatea românească cand vine vorba de conationali.Societatea noastra este in cadere libera prin comportamentul ei degradant si lumea este tot mai rea.Pe softpedia intr-o discutie sau pareri ,daca cineva isi asterne parerea pe aceste forum-uri si altcineva nu este de acord cu el ,dezacordul este exprimat prin vorbe agresive combinate cu jigniri.Romanul/romancele nu mai stiu sa vorbeasca frumos si sa-si exprime punctul de vedere civilizat.Oriunde mergi in lumea asta comunitatile de minoritati se ajuta si se sprijina intre ei,membrii comunitatilor romanesti nu numai ca nu se ajuta dar si-o si trag din toate pozitiile,isi parasc colegii la sefi,catre tot felul de institutii,doar ,doar o sa reuseasca sa-i faca rau lui X sau Y chiar daca nu are nimic de castigat.Asa cum spuneam mai sus daca postezi ceva ,imposibil sa nu posteze altcineva si sa te jigeasca intr-un fel sau altul.Romanul nu isi da seama ca atunci cand jigneste pe altcineva el insusi se face de cacao prin comportamentul lui la care renunta la demnitate.Am fost plecat  cu serviciul in alte tari ,la fel romanii sa certau intre ei si se jigneau,vedeai straini de alte nationalitati cum stateau deoparte tacuti si ne priveau conationalii cu o fața dezamagita ce nu exprima nimic placut la adresa noastra ca natie.Cand ma gandesc la stramosii nostri Daci ce demni si corecti erau si cea ce am devenit noi in momentul de fata,adica exact opusul.
Cand veti invata sa-i ignorati pe cei care jignesc cu voie sau fara voie veti trai mai bine. ;)

De obicei persoanele care considera ca cei din jurul lor cunoscuti sau necunoscuti sunt rai, ar trebui sa se priveasca in oglinda pentru ca si ei sunt asemenea celor care ii deranjeaza intr-o masura mai mare sau mai mica.

Romanii sunt buni.

#34
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Vorba poetului:

Asa sunt zilele mele
Una buna, zece rele
Nu da Doamne cineva
Sa ma scape de lumea rea

Ai, of lume rea
Blestemata esti
Of lume rea
De rau ma vorbesti
Of lume rea
Blestemata esti
Of lume rea
De rau ma vorbesti

#35
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Stramosii romanilor sunt dacii si romanii doar in cartile de istorie comunista. In realitate stramosii nostri sunt o amestecatura de urmasi ai dacilor, romanilor (legiuni si colonisti), slavilor, cumanilor si pecenegilor, care au folosit alfabetul chirilic pana acum 150 de ani.

Edited by spooky51, 09 December 2019 - 16:27.


#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View Postneur0, on 09 decembrie 2019 - 15:28, said:

Lăsând pleonasmul la o parte, eu nu constat. Probabil că te învârți prin medii agresive.

Suntem pe locul 25 mondial în Global Peace Index.
https://www.gfmag.co...ceful-countries

Era un caz acum ceva vreme cu un individ batut pentru ca traversa prea incet pe trecere. Ulterior a decedat. Craiova daa nu ma insel. Un alt caz, un tip injunghiat mortal in Centrul Vechi dupa ce l-a atentionat pe altul ca a aruncat o hartie pe jos. Iesit cu bata din masina in trafic e si asta destul de intalnit. Eu zic ca suntem agresivi daca din nimicuri d-astea comitem crime.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate