Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Vecin - apartament murdar, gandaci...unde reclam ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Salut!

Prietena mea din sectorul 4 (capatul lui 381), are un vecin de scara nesimtit, genul imputit din al carui apartament pleaca gandaci in toate partile.
Problema e cunoscuta pe scara ei.

Intrebare: unde se face reclamatia, pentru a avea sorti de izbanda ?

Da da, inteleg, apartamentul meu - casa mea, dar deja e pericol public!

Multumesc

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007
Slabe sanse de izbanda.
Azi citeam de un tip care se spala la lighean ca sa nu-si inunde vecinul nesimtit de sub el care a taiat tevile de scurgere neplacandu-i designul.
Ghici ce? Legal vorbind autoritatile au o mare durere in coor de aceasta situatie.
https://m.digi24.ro/...lighean-1227073

Personal, eu as pune dopul la cada, apoi as face kk in cada... inmuiat bine cu apa calda si apoi as scoate dopul. Dupa ce fac chestia vreo 3 zile, cred ca ala ar pune tevile inapoi.

Referitor la dilema ta, cred ca Directia de sanatate se ocupa de chestii de genul asta.

Edited by dan1980_25, 07 December 2019 - 00:30.


#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,389
  • Înscris: 06.02.2008
Direcția de Sănătate Publică ar avea competențe. Fă și tu o plângere, vezi dacă se mișcă ceva.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
Daca este asa mare curatenie la prietena in apartament de ce are si ea gandaci?deratizeaza bine in locurile prin care iti vin in casa si n-ai probleme.atentie la coloana de apa.

Si mai ales in subsol.de acolo incepi

#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am avut un astfel de vecina și pe lângă faptul că trăia în mizerie mai arunca oala cu pipi în ușa altei vecine pe care o acuza că îi face farmece și mirosea pe toată scara.
Am făcut plângeri peste plângeri toți vecinii din scară. Singurul lucru a fost că i-au făcut un consult psihiatric și au concluzionat că este sănătoasă. Așa că a trebuit să consumăm multe bidoane cu clor și fiecare plecare de acasă o foloseam pentru a da cu Regent (singurul care ținea gândacii la un nivel acceptabil).
Problema s-a rezolvat pe cale naturală, nu s-a mai putut deplasa și statul a luat-o într-un centru pentru bătrâni.

#6
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Asigurarea casei este o variantă , iar  după , lași gazele deschise și pleci de acasă .
Te întorci după ce afli de la TV că totul s-a terminat .
Dă-l in mă-sa pe jegos , merită să se ducă într-o lume mai buna ;) !

Evident , totul e un pamflet .
Sau nu ;) ?

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Urmarit cand pleaca de acasa, gauri prin planseu de fi 6 mm sa nu rupa tare la iesire, 40 litri de K-othrine pro ec 250 turnat cate 10 l in fiecare camera si gata( vorbesc de solutie preparata nu concentrata) . Daca sta la parter se poate injecta de jos in sus cu aceeasi metoda , gauri date apropiat de colturi nu la candelabru sa intre pe instalatia electrica . Daca are usa de lemn acolo sunt rosturi mari care permite deversarea unor cantitati impresionante de solutie . Daca face scandal spuneti ca s-a inundat de deasupra si ii platiti vopseaua si un zugrav , dupa 4 ore de la aplicare nu mai are miros .

Edited by ldpe, 07 December 2019 - 11:17.


#8
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Nu corectez de obicei greselile pe forumuri si nu am ceva cu tine @EMPP, dar pentru ca tot am auzit si la TV in ultima vreme exprimarea asta gresita in care deratizare se foloseste pentru insecte:

deratizare = starpire a soarecilor si a sobolanilor (e usor de tinut minte deratizare, rat = sobolan in engleza)

dezinsectie = distrugere a insectelor parazite (dezinsectie, iar e usor de tinut minte, gandacii sunt insecte)

Bonus: dezinfectie, dezinfectare = operatie destinata distrugerii microorganismelor patogene vii (microbi) din medii biologice sau de pe diverse obiecte

Posted Image

Bonus 2: pentru gandaci am folosit insecticid Max Force IC gel, nu trebuie stropit / pulverizat, doar pui cate o picatura de gel pe podea pe dupa mobila, nu trebuie sa parasesti camera (blocul Posted Image) dupa ce l-ai aplicat, efectele tin luni de zile.

Edited by Master_Yoda, 07 December 2019 - 11:40.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sau direct cu aruncatorul de flacari... faci sterilizare totala dupa ce-i spargi usa

#10
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Asociatie, directia sanitara.

Si izoleaza tevile si tot ce ar putea trece pe la vecin.

#11
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
Inca un vot pentru Max Force IC gel.
Profund recunoscator celui care mi l-a recomandat.
De un an de zile am scapat de ei ... si sper sa dureze cat mai mult chestia asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate