Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Rambursare anticipata [BCR]

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostVarfDeAtom, on 05 decembrie 2019 - 07:03, said:

Cand e mai bine sa faci rambursarea, inainte de platirea ratei lunare sau imediat dupa?
Tare asta !!
Imediat dupa inseamna inainte de urmatoarea.
Deci, cum o dai, cum o iei, tot acolo ajungi.
La banca nu te-au lamurit ?!

#20
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Nu am ajuns, oricum am aflat de aici ce ma interesa. Mersi

#21
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Si nici la telefon nu raspund la banca ?
Oi fi aflat, dar esti si sigur 100% de aceste informatii ?! ;)

#22
Adryana_4u

Adryana_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.05.2019
Confirm si eu, personal, am facut o rambursare anticipata partiala. Si suma pe care o platesti in avans, se scade strict din valoarea creditului pe care l-ai luat din banca
(FARA DOBANZI SI COMISIOANE).
Eu am platit in plus fata de rata lunara, inca 3 rate teoretice (daca as fi calculat cu tot cu dobanzi si comisioane).
Si am ales varianta cu mentinerea valorii ratei si scaderea perioadei de creditare.
Acum, noul meu grafic de rambursare este CU 8 LUNI MAI SCURT!!
Este foarte avantajoasa varianta asta de rambursare, pentru noi ca si clienti, mai ales daca este facuta in primii ani de credit.
Pentru banca, ar fi mai avantajos sa facem rambursare cu diminuarea ratei, si pastrarea duratei de credit, pentru ca ne mananca in continuare cu dobanzile lor pe aceeasi perioada. Si pe mine a incercat sa ma convinga la banca sa fac rambursarea in varianta asta, dar vazand ca stiu exact ce vreau si ca sunt bine informata, au renuntat sa insiste.

#23
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Confirm si eu, personal, am facut o rambursare anticipata partiala. Si suma pe care o platesti in avans, se scade strict din valoarea creditului pe care l-ai luat din banca
(FARA DOBANZI SI COMISIOANE).


Pentru acest lucru ati mers la banca, sau se poate si online direct in contul creditului?

Eu am platit in plus fata de rata lunara, inca 3 rate teoretice (daca as fi calculat cu tot cu dobanzi si comisioane).
Si am ales varianta cu mentinerea valorii ratei si scaderea perioadei de creditare.


Cand faci plata, e mentionat undeva ce sa alegi, scaderea ratei sau a perioadei?


Si pe mine a incercat sa ma convinga la banca sa fac rambursarea in varianta asta, dar vazand ca stiu exact ce vreau si ca sunt bine informata, au renuntat sa insiste.
Acum vad ca ai fost direct la banca...
In cazul meu, noi (eu cu sotia) am luat creditul impreuna - fiind casatoriti cu acte in regula, pentru rambursarea anticipata trebuie sa fie prezenta si sotia?

Multumesc pt eventualele raspunsuri.

PS: la o adica la banca tot o sa ajung, dar macar sa stiu la ce sa ma astept si sa fiu cat mai bine informat!

#24
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View Postpustiu_22, on 12 februarie 2020 - 11:14, said:

[b]

Pentru acest lucru ati mers la banca, sau se poate si online direct in contul creditului?

Cand faci plata, e mentionat undeva ce sa alegi, scaderea ratei sau a perioadei?


In cazul meu, noi (eu cu sotia) am luat creditul impreuna - fiind casatoriti cu acte in regula, pentru rambursarea anticipata trebuie sa fie prezenta si sotia?

Multumesc pt eventualele raspunsuri.

PS: la o adica la banca tot o sa ajung, dar macar sa stiu la ce sa ma astept si sa fiu cat mai bine informat!
Eu am fost la BCR. Nu stiu la alte banci.

1. Nu cred ca se poate online. Din ce am citit pe forum, daca depui tu direct in contul creditului, in cel mai bun caz, iti vor lua lunar doar suma necesara unei rate lunare.
2. Scrie pe foaia pe care o semnezi. Eu am citit bine ce semnez, desi doamnei de la banca i s-a parut ciudat.
3. Am luat creditul cu viitoarea sotie, la rambursare m-am dus doar eu.

#25
Adryana_4u

Adryana_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.05.2019

View Postpustiu_22, on 12 februarie 2020 - 11:14, said:

Confirm si eu, personal, am facut o rambursare anticipata partiala. Si suma pe care o platesti in avans, se scade strict din valoarea creditului pe care l-ai luat din banca
(FARA DOBANZI SI COMISIOANE).


Pentru acest lucru ati mers la banca, sau se poate si online direct in contul creditului?

Eu am platit in plus fata de rata lunara, inca 3 rate teoretice (daca as fi calculat cu tot cu dobanzi si comisioane).
Si am ales varianta cu mentinerea valorii ratei si scaderea perioadei de creditare.


Cand faci plata, e mentionat undeva ce sa alegi, scaderea ratei sau a perioadei?


Si pe mine a incercat sa ma convinga la banca sa fac rambursarea in varianta asta, dar vazand ca stiu exact ce vreau si ca sunt bine informata, au renuntat sa insiste.
Acum vad ca ai fost direct la banca...
In cazul meu, noi (eu cu sotia) am luat creditul impreuna - fiind casatoriti cu acte in regula, pentru rambursarea anticipata trebuie sa fie prezenta si sotia?

Multumesc pt eventualele raspunsuri.

PS: la o adica la banca tot o sa ajung, dar macar sa stiu la ce sa ma astept si sa fiu cat mai bine informat!
Da, trebuie sa mergi la banca, pentru ca trebuie completata si semnata o cerere de rambursare, ca sa poata justifica banca faptul ca trage din contul tau mai multi bani decat doar rata, conform cererii tale.
Da, in cerere ai mai multe variante de rambursare, trebuie sa le citesti cu grija pe fiecare, si sa bifezi exact cea pe care o vrei (eu am vrut strict "mentinerea valorii ratei lunare si scaderea perioadei de creditare"). Fiecare banca are tipul ei de formular de cerere de rambursare.

Cat despre sotie... nu stiu. Eu am creditul facut singura, deci singura m-am si dus.

AAAA.. si pentru ce ziceau unii membrii mai sus - eu AM CERUT EXPRESS SA FAC RAMBURSAREA IN ZIUA SCADENTEI, dar mi s-a spus ca NU SE POATE.
Am avut scadenta cum ar vezi azi - mi-au luat doar rata, iar rambursarea mi-au tras-o din cont in imediat ziua urmatoare.
Pentru asta nu am inteles explicatia...ceva cu comisioanele lor...banuiesc

View PostVarfDeAtom, on 12 februarie 2020 - 12:04, said:

Eu am fost la BCR. Nu stiu la alte banci.

1. Nu cred ca se poate online. Din ce am citit pe forum, daca depui tu direct in contul creditului, in cel mai bun caz, iti vor lua lunar doar suma necesara unei rate lunare.
2. Scrie pe foaia pe care o semnezi. Eu am citit bine ce semnez, desi doamnei de la banca i s-a parut ciudat.
3. Am luat creditul cu viitoarea sotie, la rambursare m-am dus doar eu.

Cate "rate" in avans ati platit la rambursare?
Si cu cat v-a scazut perioada de creditare?
Sa imi fca o idee de calcul..

Oricum, am testat pe pielea mea si e destul de rentabila varianta asta cu rambursarea. Insa, de asemenea, am inteles ca e rentabila in prima perioada (primii 2-3 ani de credit), atunci cand intr-adevar se simte - adica raportul: sold credit / dobanda e superior, in favoarea dobanzii (asta e si ideea - sa platesti cat mai mult sold din credit, FARA DOBANDA)

#26
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAdryana_4u, on 07 februarie 2020 - 12:43, said:

Confirm si eu, personal, am facut o rambursare anticipata partiala. Si suma pe care o platesti in avans, se scade strict din valoarea creditului pe care l-ai luat din banca
(FARA DOBANZI SI COMISIOANE).

Pai asta se intampla la orice banca. Ce asa mare descoperire ai facut ?

#27
zapperman

zapperman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.02.2008
Salut,

As dori sa rambursez anticipat si partial un credit imobiliar de la BCR, dar nu ma pot prezenta in agentie pentru a completa formularul pentru simplul motiv ca nu locuiesc in tara si nici imputernicire nu am cui sa-i fac. A reusit cineva sa ramburseze prin telefon sau email? Aplicatia George nu permite acest lucru.

Multumesc

#28
ScSSoft

ScSSoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2009
Ca o nelamurire, la plata anticipata cu scaderea duratei creditului se plateste practic rata de principal din urmatoarele rate (adica acele rate in care raportul principal/dobanda este subunitar) sau se plateste rata de principal din ultimele rate ale creditului (unde dobanda este insignifianta fata de principal)?

#29
ydan

ydan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.05.2020

View PostScSSoft, on 22 iunie 2020 - 14:00, said:

Ca o nelamurire, la plata anticipata cu scaderea duratei creditului se plateste practic rata de principal din urmatoarele rate (adica acele rate in care raportul principal/dobanda este subunitar) sau se plateste rata de principal din ultimele rate ale creditului (unde dobanda este insignifianta fata de principal)?

Rata de principal si se recalculeaza scadentarul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate