Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

este cumva o moda ca firmele din Romania sa mearga pe pierdere?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postpasilla, on 04 decembrie 2019 - 20:55, said:


Nu se poate, pana cand mafia PSD nu dispare.
Eeee kkt! Daca maine s-ar face impozitul 0,5% tot ar fi evaziune. De ce sa dai la stat cand poti sa bagi in buzunar...Daca poti, bagi mana.
Asa gandeste omul indiferent ca trebuie sa dea 100 de lei pe an sau 100 de milioane. Fiecare e pe p*la lui oricat ar poza in moralist.
Pesedeul e de vina acum. Daca nu era pesedeul, erau altii. Intotdeauna se va gasi un motiv sa eludezi legea.

#20
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
@dan1980_25: in majoritatea cazurilor nu este evaziune, lasati-o mai moale cu "evaziune in sus, evaziune in jos" daca nu stiti nimic despre domeniul respectiv.
cei ce nu au "spate" nu isi permit sa forteze nota -> un contabil pricepul e suficient.

totul se face legal - mai ales ca legile in domeniu sunt ... "interpretabile" de cele mai multe ori
poti sa decontezi foarte multe chestii pe firma - dar cat timp nu ai o legislatie foarte clara, statul nu are cum sa intervina.

acum, de ce nu se simplifica / clarifica legislatia ... de la "niste idioti care nu sunt in stare sa scrie" pana la "e intentionat lasata asa, ca sa poata face tot felul de manevre"
(cand 3 contabili interpreteaza diferit o lege - fiecare cu argumentele lui, e clar ce haos e peste tot)
(aceleasi legi permit si "sfanta spaga" - practic orice ai face nu ai cum sa respecti, ca tot timpul inspectorul o poate interpreta altfel, oricum faci tot te arde, si dupa cateva amenzi aiurea incepi sa ajungi la concluzia ca e mai ieftin sa "dai")

#21
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postpasilla, on 04 decembrie 2019 - 21:02, said:


Nu conteaza. Important este ca are o Diploma. O pune in rama pe perete si rama asta ii aduce paine pe masa.

P.S. @sarac.lipit, cred ca ai inteles ca nu ma refeream specific la tine.
Ba conteaza. Omul spunea ca nu a primit nici un sfant de la stat.
Referitor la diploma care aduce painea.. Eu ce sa va fac daca faceti facultati de spalatori de vase la KFC...
Vorba Johannisului: ghinion.

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postsarac.lipit, on 04 decembrie 2019 - 20:38, said:

Nu
Ar trebui să dispară. De ce sa se chinuie cu ștevie???
Fraier este rumânul ca accepta cei 1200....
poti sa dai tu de 4x mai mult.te tine cineva?hai curaj si mai povestim pe urma

#23
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postkingtux, on 04 decembrie 2019 - 21:09, said:

@dan1980_25: in majoritatea cazurilor nu este evaziune, lasati-o mai moale cu "evaziune in sus, evaziune in jos" daca nu stiti nimic despre domeniul respectiv.
cei ce nu au "spate" nu isi permit sa forteze nota -> un contabil pricepul e suficient.

totul se face legal - mai ales ca legile in domeniu sunt ... "interpretabile" de cele mai multe ori
poti sa decontezi foarte multe chestii pe firma - dar cat timp nu ai o legislatie foarte clara, statul nu are cum sa intervina.

acum, de ce nu se simplifica / clarifica legislatia ... de la "niste idioti care nu sunt in stare sa scrie" pana la "e intentionat lasata asa, ca sa poata face tot felul de manevre"
(cand 3 contabili interpreteaza diferit o lege - fiecare cu argumentele lui, e clar ce haos e peste tot)
(aceleasi legi permit si "sfanta spaga" - practic orice ai face nu ai cum sa respecti, ca tot timpul inspectorul o poate interpreta altfel, oricum faci tot te arde, si dupa cateva amenzi aiurea incepi sa ajungi la concluzia ca e mai ieftin sa "dai")
Stai linistit ca nici dincolo lucrurile nu-s cu mult mai breze.

#24
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

View Postkingtux, on 04 decembrie 2019 - 21:09, said:

acum, de ce nu se simplifica / clarifica legislatia ... de la "niste idioti care nu sunt in stare sa scrie" pana la "e intentionat lasata asa, ca sa poata face tot felul de manevre"
(cand 3 contabili interpreteaza diferit o lege - fiecare cu argumentele lui, e clar ce haos e peste tot)
(aceleasi legi permit si "sfanta spaga" - practic orice ai face nu ai cum sa respecti, ca tot timpul inspectorul o poate interpreta altfel, oricum faci tot te arde, si dupa cateva amenzi aiurea incepi sa ajungi la concluzia ca e mai ieftin sa "dai")

Legile sunt lasate intrepretabile ca sa se poata folosi aceeasi lege sa fie scapati unii in timp ce altii sunt infundati... in functie de cum vrea jupanul care tine fraiele.

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdan1980_25, on 04 decembrie 2019 - 20:52, said:

Toti patronii ar trebui sa renunte la evaziune si abia apoi sa pozeze in lupi moralisti.
dar pe tine cin te tine sa te faci paton?

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdan1980_25, on 04 decembrie 2019 - 21:07, said:

Eeee kkt! Daca maine s-ar face impozitul 0,5% tot ar fi evaziune.
Numai un nebun ar face evaziune, daca ar avea un trai decent, fara.
Oamenii sunt de acord sa plateasca angajatii care le usureaza viata. Gen, parlamentari, ministrii, politisti, medici, profesori, etc.
Daca astia nu isi fac datoria fata de cetatenii angajatori, atunci, cetatenii angajatori nu mai vor sa isi plateasca slujbasii.

#27
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View PostEMPP, on 04 decembrie 2019 - 21:14, said:


dar pe tine cin te tine sa te faci paton?
De unde stii ca nu sunt deja?
Suntem vecini pe strada si nu stiu eu?

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdan1980_25, on 04 decembrie 2019 - 20:59, said:

Scoala generala si liceul le-ai facut la privat?
sa-ti spun cati profesori am la copii?

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdan1980_25, on 04 decembrie 2019 - 21:10, said:

Eu ce sa va fac daca faceti facultati de spalatori de vase la KFC...
Astea sunt facultatile din Romania.
Intri "bou" si iesi "vaca". La fel si pentru celelate nivele de invatamant.

Edited by pasilla, 04 December 2019 - 21:18.


#30
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postpasilla, on 04 decembrie 2019 - 21:15, said:


Numai un nebun ar face evaziune, daca ar avea un trai decent, fara.
Oamenii sunt de acord sa plateasca angajatii care le usureaza viata. Gen, parlamentari, ministrii, politisti, medici, profesori, etc.
Daca astia nu isi fac datoria fata de cetatenii angajatori, atunci, cetatenii angajatori nu mai vor sa isi plateasca slujbasii.
Ar plati pe oricine, numai pe proprii angajati nu.


#31
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
@dan1980_25 - foarte probabil, nu am avut ocazia sa discut cu un contabil din afara tarii, si chiar daca as avea, probabil nu am cunostintele pentru a interpreta corect legislatia.

problema topic-ului nu e de "legalitate", e mai degraba de "moralitate".
daca nu ai pile / cunostinte / relatii nu se pune problema sa nu fii in legalitate.

in acelasi timp - ce te faci cu firmele care investesc in utilaje / dotari / mediu de lucru, etc ?
si ele vor avea un profit mic, sau chiar pierdere pentru cativa ani - dar banii aia nu se duc in bmw-ul patronului

#32
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postpasilla, on 04 decembrie 2019 - 21:17, said:


Astea sunt facultatile din Romania.
Intri "bou" si iesi "vaca". La fel si pentru celelate nivele de invatamant.
Da. Poate din cauza asta vin unii sa faca medicina la noi.
Pe de alta parte nu e ca si cum studentii nu au o mare durere in penis cand vine vorba de invatat.
Pe unii nu-i poti scoate din manele si cluburi apoi dupa absolvire sustin ca TOATE facultatile din Romania sunt de kkt.
Daca vrei sa inveti, poti si in Romania. Daca esti prost, faci Spiru Haret la FF... marketing management, apoi mergi la adunat chistoace din McDonald's in timp ce strigi in gura mare cat e de-ampoulea invatamantul romanesc. Iar cand te pune careva sa scrii ceva, vei scrie maț si laț in loc de m-ati si l-ati.

#33
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postpasilla, on 04 decembrie 2019 - 20:54, said:


Nu il obliga nimeni sa accepte.
atunci trebuie sa plece
Pe aici nu are variante.
Minim
9 ore
6 din 7 zile

#34
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdan1980_25, on 04 decembrie 2019 - 21:16, said:

De unde stii ca nu sunt deja?
Suntem vecini pe strada si nu stiu eu?
se vede dupa cum gandesti.de acolo stiu ca nu esti

View Postpasilla, on 04 decembrie 2019 - 21:17, said:

Astea sunt facultatile din Romania.
Intri "bou" si iesi "vaca". La fel si pentru celelate nivele de invatamant.
sa va spun facultate de stat cu studenti dintre ceilalti angajati ca sa nu se desfiinteze sectia?asta  intr-un centru universitar nr 1-2-3

#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdan1980_25, on 04 decembrie 2019 - 21:29, said:

Da. Poate din cauza asta vin unii sa faca medicina la noi.
Pentru diploma ?
Care este statistica, pe tari, a studentilor la facultatile de medicina din RO ?

#36
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
@dan1980_25 - legat de invatamant:
eu am terminat transporturile, la politehnica bucuresti
si am avut ocazia sa lucrez in domeniu inca din anul 5 de facultate (sunt batran ...)

concluzia dupa prima saptamana de munca: a trebuit sa reinvat totul de la 0.
fizica cuantica si istoria culturii si civilizatiei - ???? (masina sau trenul nu prea se compara cu fotonii ...)
dispozitive si componente electronice: tone de teorie, de parca ar tb sa facem tranzistori de la 0, absolut nici un pic de practica, a tb sa reinvat totul de la 0, recent
prelucrarea numerica a semnalelor ( DSP ) - materie superba, cu un milion de aplicatii in domeniu (singura la care am luat 10 din pura placere) - 0 aplicatii practice, 2 sau 3 semestre de teorie (tot asa - am niste carti cu aplicatii practice, o sa le studiez cand am nevoie)
automatizari rutiere - in 200X ni se predau automatizari cu relee, ce nu mai exista din anii '80 pe aici ( ca sa vezi la ce nivel sunt profesorii )
masurari electrice - aparatura din anii '60, profesorul era in schimb o mina de informatii utile - unul din putinii profesori care avea experienta de teren.
programare - la nivel de clasa a 9-a (sau poate Liceul Moisil e mult prea avansat)

practic aproape tot ce m-a facut "angajabil" a fost ce am invatat eu singur, in timpul liber si la locul de munca part-time din timpul facultatii.
(am obtinut locuri de munca fara vreo legatura cu diploma, fix pe baza experientei si a proiectelor facute in timpul liber)

(scuze pt greseli / incoerenta - sunt atat de obosit ca aproape am adormit pe 2 roti, in mers - e o performanta, la cat e de frig afara)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate