Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Macbook air 13 sh

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
nuamnumedefamilie

nuamnumedefamilie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.08.2017
Buna ziua, cer si eu o parere aici.
Ma gandesc sa imi cumpar un Macbook Air 13 sh cam in suma de 1000-1500 lei.
Posesori sau fost posesori, merita unul cumparat sh ? Pentru ca 4000 lei mi se par cam mult sincer.
Il voi folosi pentru mail,office, web browser si cateva aplicatii.
Il
Voi folosi intr-un cabinet stomatologic.
Sunt probleme cu ele, merita cumparat unul din 2012-2013? Am gasit unul aproape nou cu cutie si accesorii, cu 120 de cicluri de incarcare.
Multumesc

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce neapărat Mac, de pe olx, fără garanție ?

La 1500 de lei îți iei de la o firmă de profil un HP sau Dell cu I5 generație mai veche oleacă, refurbished, cu garanție.

Ai și dreptate un pic, ăsta de exemplu arată mișto ...

https://www.olx.ro/o...html#adcd8068c2

Ai zis "câteva aplicații". Verifică să nu fie cumva aplicații care să nu meargă pe Mac.

Edited by waterman, 03 December 2019 - 11:49.


#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
merita. Pentru ce ai tu nevoie e arhisuficient.
Cel mai important este sa nu fie blocat in cloud sau asociat unui user. Adica ceri poze clare ca macbook-ul sa fie resetat. Asa ai siguranta ca nu e furat si ca il poti folosi pe contul tau de cloud. Altfel nu vei putea instala nici o aplicatie pentru ca va fi nevoie sa te autentifici.

#4
nuamnumedefamilie

nuamnumedefamilie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.08.2017
Vreau sa trec pe macos deoarece am iphone, apple watch si airpods si vreau sa fie toate in acelasi ecosistem.
Ma duc personal sa il probez si imi face resetare generala in fata mea.
Cand zic aplicatii ma refer la cele din apple store, nimiv sofististicat gen programare, editare foto, etc .

Edited by nuamnumedefamilie, 03 December 2019 - 15:21.


#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
In cazul asta se pupa perfect. Go for it.

#6
nuamnumedefamilie

nuamnumedefamilie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.08.2017
Inca o intrebare daca se poate , merita sa strang 4000-5000 lei sa iau la anul un macbook air nou in perioada de Black Friday sau sa ma orientez spre macbook air sh ?
Merita diferenta de bani?
Singura mea ingrijorare este daca va tine laptopul si daca va mai primi update-uri avand in vedere ca este un model de 7-8 ani (sh ma refer)
Vreau sa stiu ca ma poate duce cativa ani buni de acum incolo .

Edited by nuamnumedefamilie, 03 December 2019 - 18:58.


#7
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 11.03.2010

View Posttehnics, on 03 decembrie 2019 - 12:28, said:

Cel mai important este sa nu fie blocat in cloud sau asociat unui user. Altfel nu vei putea instala nici o aplicatie pentru ca va fi nevoie sa te autentifici.
Se poate reinstala totul de la zero, fara apple id vechi. Macul nu e ipad/iphone.

#8
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Un macbook air dupa 2012 (care inca este oficial suportat de catre mojave si catalina) este alegerea perfecta. E ok si cel sub 2012 daca nu te intereseaza ce ofera mojave sau daca vrei sa-ti instalezi neoficial.
O spun ca utilizator de macbook pro 2011 si 2013. Este un laptop excelent, pentru mine este laptopul perfect (si macbook pro si air), este foarte bine construit, bateria tine mult, foarte silentios, foarte rapid, ecran foarte bun, totul este la superlativ.

Nu inteleg de ce, tot timpul cand intreaba cineva de un macbook, sare toata lumea sa spuna ca a vazut un laptop cu windows mai bun si la acelasi pret. Ca si cum daca eu vreau mercedes din 2012, sare toata lumea sa imi zica cee, loganu nu e bun? NU specificatiile tehnice conteaza intotdeauna, pentru mine ori un i5-gen 2 ori un i7 ultima generatie, tot la fel merge office, facebook si youtube.

#9
nuamnumedefamilie

nuamnumedefamilie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.08.2017
Atunci cred ca o sa ma profilez spre unul sh deoarece unul nou momentan nu imi pot permite si ma cam doare sufletul sa dau 5000+ pe laptop in momentul de fata.
Este vreo diferenta notabila la cel de 4GB vs 8Gb in taskurile de zi cu zi?
Ma refer la varianta Air deoarece am vazut ca este soldered si nu prea se poate face upgrade + ca cel cu 8gb ram pe olx se gaseste doar de la 2000 lei in sus pe langa cel de la 4gb care incepe de pe la 1200+.

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Posttrandafirdoru, on 03 decembrie 2019 - 20:36, said:

Se poate reinstala totul de la zero, fara apple id vechi. Macul nu e ipad/iphone.
Daca e blocat icloud...nu mai instalezi nici pe dracu..

#11
AdIonascu

AdIonascu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.12.2019
In afara situatiei cand iti doresti neaparat un calculator nou, orice alegere SH de MAC e OK, salvezi si bani si esti si flexibil (calculatoarele MAC isi cam conserva valoarea, de ce sa cumperi casa cand gasesti locuinta cu chirie perfecta pentru ce ai nevoie...)

#12
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019
In cazul in care nu e blocat, merita. Eu as incerca sa vad daca reinstalarea SO-ului se poate face inainte sa il cumpar.
Iti recomand sa verifici si ciclurile de incarcare. Asta in cazul in care nu il ti mereu in priza. Bateria e destul de costisitoare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate