Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ferestre termopan, cu tripan, transpirate - Condens pe sticla din mijloc!?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

dan74mm said:

1575474647[/url]' post='25606497']
Mulțumesc Dorel și mulțumesc tuturor care au răspuns în acest topic!
Le-am arătat și problema cu ruloul care nu se închide corect, să vedem cum evoluează lucrurile...

In postarea anterioara, foto 3,4 si 5 sunt cu sticle foarte prost executate, configurarea nu este foarte buna dar nici cea mai rea. Foto 6 este cu o sticla identica cu cea pe care o ai tu, observi niste diferente de executie?

Acum voi atasa foto cu sticle foarte bine executate, similare cu ale tale dar foarte prost configurate.
Tu chiar ai 0,5w/mpk transfer termic pe sticla (in oferte apare 0,6 un alt “minus” al Optimedia), la foarte multi beneficiari coeficientul din oferta este de 0,5 iar cel din realitate este 0,9 sau mai mare.

Attached Files



#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
tripanul de la Ramplast e ceva de capul lui?

Edited by MembruAnonim, 04 December 2019 - 18:55.


#39
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 MembruAnonim, on 04 decembrie 2019 - 18:55, said:

tripanul de la Ramplast e ceva de capul lui?

Tripan ramplast nu exista.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
https://ramplast.ro/...ces/ultratherm/

#41
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 MembruAnonim, on 04 decembrie 2019 - 18:58, said:


In afara de “posibilitatea montarii de geam termoizolant” nu vad nimic referitor la geamul termoizolant, trebuie sa dau click undeva? Ca sa stii, toate profilele “ofera” aceasta “posibilitate” iar geamul termopan (cel cu doua sticle) poate fi tot termoizolant, uneori chiar mai bun decat tripan, sigur depinde de tripan.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

* posibilitatea mont`rii de geam termoizolant
dublu (24mm) sau triplu (34mm sau 44mm).

Acum furnizorul de geamuri poate fi intrebat de restul datelor...

#43
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 MembruAnonim, on 04 decembrie 2019 - 19:25, said:

Acum furnizorul de geamuri poate fi intrebat de restul datelor...

Bre, eu am deschis linck-ul si nu am vazut nimic despre dublu 24, triplu 34 sau 44, poate fi din diverse cauze.

Ce pot sa-ti spun este cum se intampla lucrurile la mine in zona.

Daca mergi la un ofertant cu ramplast exista certitudinea sa-ti iei teapa la orice componenta a tamplariei termoizolante (produsul complet pe care il cumperi tu). Ca iti iei teapa la tamplaria in sine, asta e, cand te intereseaza doar ca profilul are 7 camere, este clasa A si ai tripan de 34 sau 44, atunci o meriti. Si ti-o iei si la sticla si la feronerie si la montaj si la tot ce inseamna accesorii, configurare, etc., in principiu la tot.

N-ai cum sa scapi de teapa, cumva o ceri, ti-o doresti si desigur cineva se ofera sa ti-o dea.

Asta nu este valabil doar pentru Ramplast, este valabil la toate profilele, doar ca la ramplast si alte cateva este certitudine, la ceilalti este doar o posibilitate.

Incearca sa intelegi, ramplast la fel ca celelalte profile (toate), este doar o bara de plastic cu gauri in ea si atat. Ramplast nu produce sticla, nu produce pachet de geam, nu produce feronerie, nu produce tamplarie. Ramplast ca toti ceilalti producatori de profile produce niste bare de plastic care printr-un proces tehnologic devin la un moment dat tamplarie.

Daca intrebi pe unul care-ti ofera ramplast “restul datelor” incearca sa retii raspunsuri si sa le verifici (din surse avizate), valabil la toate profilele, dar la ramplast si alte cateva este obligatoriu.

Ce inseamna pentru tine “restul datelor”?

#44
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 dan74mm, on 04 decembrie 2019 - 17:50, said:

Mulțumesc Dorel și mulțumesc tuturor care au răspuns Ă®n acest topic!
Le-am arătat și problema cu ruloul care nu se Ă®nchide corect, să vedem cum evoluează lucrurile...

Apropo, de executie zic, vezi ca sticlele alea naspa au fost montate pe tamplarie cu profile Salamander produsa de Madrugada Oradea, deci la tine putea fi si mai rau.

Edited by Dorel-Mesterel, 04 December 2019 - 22:08.


#45
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Pachetul de sticle la mine este de 48mm. N-ajunge?

Și cu:
Ug: 0,60 W/m²K
Uw: 0,89 W/m²K
(cel puțin așa e trecut în ofertă)

Btw, era cât pe ce să merg pe Salamander (cu altă firmă, mai mică, nu așa mare ca Optimedia), mă tot băteau la cap vreo 2 amici ce-și cumpăraseră recent niste apartamente noi și si-au pus Salamander cu tripan.
Îmi tot ziceau că "nu se ieczistă mai tari ca Salamander cu tripan 4season si cu feronerie Roto" (eu pe Veka am Winkhaus). Dar eu, batman, batman, nu și nu...
Ulterior a venit unul dintre ei "în inspecție" să-mi vadă termopanele. A zis că după ce-și mai revine cu banii, le dă jos și-și pune VEKA. Posted Image  Alt nebun!

Edited by dan74mm, 05 December 2019 - 01:16.


#46
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 dan74mm, on 05 decembrie 2019 - 01:01, said:

Pachetul de sticle la mine este de 48mm. N-ajunge?

Și cu:
Ug: 0,60 W/m²K
Uw: 0,89 W/m²K
(cel puțin așa e trecut în ofertă)

Btw, era cât pe ce să merg pe Salamander (cu altă firmă, mai mică, nu așa mare ca Optimedia), mă tot băteau la cap vreo 2 amici ce-și cumpăraseră recent niste apartamente noi și si-au pus Salamander cu tripan.
Îmi tot ziceau că "nu se ieczistă mai tari ca Salamander cu tripan 4season si cu feronerie Roto" (eu pe Veka am Winkhaus). Dar eu, batman, batman, nu și nu...
Ulterior a venit unul dintre ei "în inspecție" să-mi vadă termopanele. A zis că după ce-și mai revine cu banii, le dă jos și-și pune VEKA. Posted Image  Alt nebun!

UG din oferta optimedia nu este corect, pe pachetul tau de geam coeficientul este 0,5w nu 0,6.

48mm nu numai ca ajunge, este maxim ce se poate obtine in aceasta categorie de produs.

#47
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

 Dorel-Mesterel, on 04 decembrie 2019 - 18:57, said:


Tripan ramplast nu exista.
Se poate  ...scrie in brosura pachet de la 34 la 44, nu stiu cum arata bagheta pe pachet de 44, daca e ceva bagheta subtire atunci e caca maca nu ma incred in ele.

#48
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 mmiclaus, on 05 decembrie 2019 - 09:11, said:

Se poate  ...scrie in brosura pachet de la 34 la 44, nu stiu cum arata bagheta pe pachet de 44, daca e ceva bagheta subtire atunci e caca maca nu ma incred in ele.

De cand produce Ramplast pachet de geam?

Stiu ca se poate pune tripan pe ramplast, ideea era ca tripanul nu este Ramplast, doar profilul este Ramplast.

#49
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

 Dorel-Mesterel, on 05 decembrie 2019 - 10:10, said:



De cand produce Ramplast pachet de geam?

Stiu ca se poate pune tripan pe ramplast, ideea era ca tripanul nu este Ramplast, doar profilul este Ramplast.
Scuze greseala mea ....nu am inteles bine .... nu m-am sters bine  la ochi după ce m-am spalat😅😅😅😅

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Dorel-Mesterel, on 04 decembrie 2019 - 20:16, said:

Bre, eu am deschis linck-ul si nu am vazut nimic despre dublu 24, triplu 34 sau 44, poate fi din diverse cauze.

Ce pot sa-ti spun este cum se intampla lucrurile la mine in zona.

Daca mergi la un ofertant cu ramplast exista certitudinea sa-ti iei teapa la orice componenta a tamplariei termoizolante (produsul complet pe care il cumperi tu). Ca iti iei teapa la tamplaria in sine, asta e, cand te intereseaza doar ca profilul are 7 camere, este clasa A si ai tripan de 34 sau 44, atunci o meriti. Si ti-o iei si la sticla si la feronerie si la montaj si la tot ce inseamna accesorii, configurare, etc., in principiu la tot.

N-ai cum sa scapi de teapa, cumva o ceri, ti-o doresti si desigur cineva se ofera sa ti-o dea.

Asta nu este valabil doar pentru Ramplast, este valabil la toate profilele, doar ca la ramplast si alte cateva este certitudine, la ceilalti este doar o posibilitate.

Incearca sa intelegi, ramplast la fel ca celelalte profile (toate), este doar o bara de plastic cu gauri in ea si atat. Ramplast nu produce sticla, nu produce pachet de geam, nu produce feronerie, nu produce tamplarie. Ramplast ca toti ceilalti producatori de profile produce niste bare de plastic care printr-un proces tehnologic devin la un moment dat tamplarie.

Daca intrebi pe unul care-ti ofera ramplast “restul datelor” incearca sa retii raspunsuri si sa le verifici (din surse avizate), valabil la toate profilele, dar la ramplast si alte cateva este obligatoriu.

Ce inseamna pentru tine “restul datelor”?
Tu acum zici ca ceilalti producatori de profile PVC fac si geamuri si feronerii si garnituri samd... ?

Doar Ramplastu sunt parliti sau cum? Adica cine lucreaza cu Ramplast e tepar? Nu inteleg ce zici... la tine in zona, unde e asta in triunghiul Bermudelor?

Edited by MembruAnonim, 05 December 2019 - 11:18.


#51
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009
Nu e neapărat să fie tepar cei care lucrează cu acest profil.Dar din cauza ca au o diversificate de profile (clasa a,b sau c dacă mai exista, armare 1.2 sau 1.5).. e posibil sa iei teapa, dar aceasta teapa o poti lua si cu alte profile , nu este exclusă.
Toata chestia este din marketing si publicitate .Nu o sa vezi reclama la tamplarie pvc produse din profile din partea de est a europei (România,bulgaria, sau care mai sunt) fata de celelalte  tamplarii produse cu profile produse in vest .Parca europa ar fi despărțită de  o linie economica si aceea linie trece pe lângă Romania dar in partea de vest nu in partea de est.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pai daca vrea sa-ti dea teapa cu clasa A B C ti-o da la orice profil atat timp cat nu verifici ce cumperi...

#53
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 MembruAnonim, on 05 decembrie 2019 - 14:22, said:

Pai daca vrea sa-ti dea teapa cu clasa A B C ti-o da la orice profil atat timp cat nu verifici ce cumperi...

Daca lucreaza cu Veka nu are cum sa-ti dea teapa la clasa profilului, Veka are doar profile clasa A.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Foarte rau, poate ca eu vreau sa-mi aleg un profil mai ieftin... lipsa variantelor e un minus pentru ei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate