Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ferestre termopan, cu tripan, transpirate - Condens pe sticla din mijloc!?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

dan74mm said:

1575304083[/url]' post='25597673']
Da, Dorel, am lucrat direct cu Optimedia! La ei am dat comanda, ei mi-au făcut măsurătorile, ei mi-au montat, tot-tot-tot...



Vezi aici cum se laudă (așa am pus si eu botul, stai liniștit):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Espo5sWLn8Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca ai facut o greseala, sunt sigur de fapt, sa lucrezi direct cu un mare producator este o greseala. In afara de Q Fort nimeni dintre marii producatori nu are o retea bine pusa la punct pentru lucrul direct cu persoane fizice.

Eu sunt dealer (reprezentant) optimedia si sunt extrem de multumit de calitatea produselor lor.

Acum ceva vreme atat eu cat si alti dealeri am avut probleme cu omul care se ocupa de comenzile noastre, a fost mutat la persoane fizice.
Un mare producator nu vrea sa aiba clienti nemultumiti care comanda de zeci de mii de euro lunar, constant, la o comanda singulara de cateva mii sau chiar zeci de mii daca lucrurile nu merg bine asta e.

PS. Q fort pentru o lucrare similara calitativ (chiar identica as putea spune) ar fi cerut cu minim 30% mai mult.

Edited by Dorel-Mesterel, 02 December 2019 - 19:05.


#20
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDorel-Mesterel, on 02 decembrie 2019 - 18:54, said:

Cred ca ai facut o greseala, sunt sigur de fapt, sa lucrezi direct cu un mare producator este o greseala. In afara de Q Fort nimeni dintre marii producatori nu are o retea bine pusa la punct pentru lucrul direct cu persoane fizice.

Eu sunt dealer (reprezentant) optimedia si sunt extrem de multumit de calitatea produselor lor.

Acum ceva vreme atat eu cat si alti dealeri am avut probleme cu omul care se ocupa de comenzile noastre, a fost mutat la persoane fizice.
Un mare producator nu vrea sa aiba clienti nemultumiti care comanda de zeci de mii de euro lunar, constant, la o comanda singulara de cateva mii sau chiar zeci de mii daca lucrurile nu merg bine asta e.

PS. Q fort pentru o lucrare similara calitativ (chiar identica as putea spune) ar fi cerut cu minim 30% mai mult.
Se mai intampla si la case mai mari.

#21
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmmiclaus, on 02 decembrie 2019 - 23:16, said:

Se mai intampla si la case mai mari.

Chiar azi le voi trimite celor de la Optimedia pozele cu una din sticlele de la o lucrare, din vreo 60 de sticle una are partea cu depunere pe exteriorul pachetului. Acum o luna am primit o sticla cu defect pe foaia din mijloc, am trimis poze si cu primul transport am primit o alta sticla.

Asta nu inseamna insa ca Optimedia nu produce tamplarie si sticla de foarte buna calitate.

Problema initiatorului insa este ca a ales sa lucreze direct cu producatorul, daca venea la mine platea cu 5-10% mai mult si sunt slabe sansele sa fi avut asemenea nemultumiri. Bine, sticla defecta ar fi venit la fel si la mine, se schimba si gata. Dar probleme cu masuratorile si configurarea rulourilor exterioare e greu de crezut ca ar fi existat.

Am avut in mana oferte configurate direct de angajatii unor mari producatori pentru persoane fizice, de la Optimedia, Madrugada si pana la Aplast, TMD, Lipoplast, Silcar, toti sunt praf la nivel de ofertare si configurare catre persoane fizice. Cum am spus si mai sus doar Q Fort are capacitatea de a lucra direct cu persoane fizice, cel putin la mine in zona asa este.

#22
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Între timp am observat că și la geamul din baie s-a făcut condens, iar asta fără să fi folosit baia (adică duș, când e normal să apară condensul).

Poză cu geamul din baie: https://i.imgur.com/txXSHae.jpg

Condensul apare numai în partea de jos și foarte puțin în dreapta-jos și este doar pe sticla exterioară, cea de către baie. Întrebarea este dacă la cum se face condensul pe geamul din baie, ar trebui schimbat și acesta în garanție?

Deci, eu înainte am avut tot termopane doar că erau cu numai 2 foi de sticlă, doar 2 garnituri, baghete reci, etc... Acesta a fost motivul pentru care le-am dat jos și am zis ca pun ceva de calitate: VEKA, tripan, argon, 3 garnituri, baghete calde, feronerie anti-efracție, etc! Drept urmare, după părerea mea, acestea nu ar avea voie să fac DELOC condens (exceptând când se face duș, atunci e de înțeles).

Voi ce părere aveți?

#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postciine, on 02 decembrie 2019 - 15:14, said:

O fereastra de calitate nu are aer si vapori de apa  in interior . Acolo ar trebui sa ai un gaz inert , de obicei argon  care are un coeficient de transfer termic mai mic decit aerul.

Argonul este un gaz foarte rar si ca atare foarte scump.


#24
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
@cspot, geamurile au fost comandate (și plătite) cu argon.

#25
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Eu zic sa astepti un pic.cel putin la geamul de baie.Ai facut reparatii in casa dupa montaj?

Se mai intampla sa apara condens imediat dupa reparatii,zugraveala iar dupa o perioada sa dispara condensul

#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostMembruAnonim, on 02 decembrie 2019 - 11:32, said:

Atunci are un gandac mic care respira greu inauntru...
ala ic si negru? nu era ta-su, nu?

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdan74mm, on 03 decembrie 2019 - 10:38, said:

Între timp am observat că și la geamul din baie s-a făcut condens, iar asta fără să fi folosit baia (adică duș, când e normal să apară condensul).

Poză cu geamul din baie: https://i.imgur.com/txXSHae.jpg

Condensul apare numai în partea de jos și foarte puțin în dreapta-jos și este doar pe sticla exterioară, cea de către baie. Întrebarea este dacă la cum se face condensul pe geamul din baie, ar trebui schimbat și acesta în garanție?

Deci, eu înainte am avut tot termopane doar că erau cu numai 2 foi de sticlă, doar 2 garnituri, baghete reci, etc... Acesta a fost motivul pentru care le-am dat jos și am zis ca pun ceva de calitate: VEKA, tripan, argon, 3 garnituri, baghete calde, feronerie anti-efracție, etc! Drept urmare, după părerea mea, acestea nu ar avea voie să fac DELOC condens (exceptând când se face duș, atunci e de înțeles).

Voi ce părere aveți?
deci cele vechi nu faceau condens si astea noi fac? la baie ma refer

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMembruAnonim, on 02 decembrie 2019 - 10:45, said:

Garantie. A pierdut vidarea...
a pierdut-o adică n-a avut-o niciodată.pun  niște silicagel în baghete și are vid sau nu știu ce gaz.la alegere.după om și fițe

argon DA

#29
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006

View Postbogumilandia, on 03 decembrie 2019 - 11:52, said:

Eu zic sa astepti un pic.cel putin la geamul de baie.Ai facut reparatii in casa dupa montaj?
Se mai intampla sa apara condens imediat dupa reparatii,zugraveala iar dupa o perioada sa dispara condensul

Reparațiile au fost făcute imediat după montarea geamurilor, adică acum vreo aprox. 5-6 luni. De atunci a avut timp să se usuce tot, mai ales că luni de zile la rând au fost temperaturi mari afară, uneori chiar caniculă.

View Postunbrutus, on 03 decembrie 2019 - 12:35, said:

deci cele vechi nu faceau condens si astea noi fac? la baie ma refer

Geamul cel vechi de la baie făcea și el puțin condens, dar era altă mâncare de peste: era un termopan simplu, 2 foi, etc (nu tripan, nu argon, nu VEKA cu 7 camere, etc).
De la VEKA de 82, cu 7 camere, tripan, argon, 3 garnituri, baghete calde și tot tacâmul, am pretenții, că de aia am fost dispus să dau o căciulă de bani pe ele și de asemenea dipus să arunc termopanele existente ca să pun alte termopane (vecinii se uitau ciudat la mine că arunc termopane ca să să pun alte termopane - pun pariu că în sinea lor își ziceau "ceva nu e în regulă cu ăsta, probleme la mansardă!").

În urmă cu mai mulți ani de zile, într-un alt imobil, am pus termopane Trocal cu 5 camere, sticlă doar dublă (nu tripan), cu o firmă mică (cred că erau maxim 3 angajați în toată firma) dintr-un sat din apropierea orașului, și la preț foarte bun. Nici o problemă cu ele, nici un condens, nimic! VEKA-ul ăsta e altă generație, altă mâncare de pește, ar trebui să fie MULT mai bun decât Trocalul ce l-am pus mai demult!
Mai ales că au împânzit internetul și televiziunile cu reclame la VEKA... https://www.youtube....ry=veka reclama
Am zis, măi, hai că trebuie sa fie ceva de capul lor dacă le face atâta reclamă...
Or fi ele bune, probabil, dar execuția cred că este ESENȚIALĂ!!! Iar la acest capitol, Optimedia a dat chix!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/soyZNGyAM9o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dan74mm, 03 December 2019 - 13:17.


#30
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdan74mm, on 03 decembrie 2019 - 10:58, said:

@cspot, geamurile au fost comandate (și plătite) cu argon.

Nu mai bine pui tu niste poze, sa vedem si noi ce ai primit? pe bagheta distantier dintre sticle trebuie sa existe un inscris cu ce configurare are  sticla, fa si tu o poza in care sa se poata observa acea configurare. Fa o poza si ferestrelor in ansamblu, ma intereseaza doar din exterior daca se poate.

#31
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006

View PostDorel-Mesterel, on 03 decembrie 2019 - 13:18, said:

Nu mai bine pui tu niste poze, sa vedem si noi ce ai primit? pe bagheta distantier dintre sticle trebuie sa existe un inscris cu ce configurare are  sticla, fa si tu o poza in care sa se poata observa acea configurare.

Poza aici: https://i.imgur.com/JLXpAkR.jpg

Poate ne traduci și nouă, muritorilor de rând, hieroglifele acelea...? Multumesc anticipat.

#32
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
pare ok din ce inteleg eu : sticla control solar la exterior (planistar sun?) - warm edge - float - warm edge - lowE la interior

Edited by wizake, 03 December 2019 - 13:55.


#33
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Noutăți:

- au fost azi la constatare și mi-au spus că se înlocuiește în garanție pachetul de sticle la care apare condensul pe sticla din mijloc. Termen de livrare: 1 săptămână.
Explicații: au spus că, cică există acolo (în sau sub baghete) ceva "silica" ce ar fi trebuit să absoarbă umezeală și n-a absorbit-o și că defectul este doar unul de ordin "vizual" (condensul pe sticla din mijloc) și că nu afectează proprietățile termoizolante ale pachetului de sticle. Dar, oricum se înlocuiește în garanție pachetul de sticle cu probleme;

- geamul de la baie care face condens în partea de jos: au spus că este normal și că nu face obiectul garanției.

Edited by dan74mm, 04 December 2019 - 13:29.


#34
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

dan74mm said:

1575372403[/url]' post='25600906']
Poza aici: https://i.imgur.com/JLXpAkR.jpg

Poate ne traduci și nouă, muritorilor de rând, hieroglifele acelea...? Multumesc anticipat.

Da, am o sticla similara ca si configurare, gresita de fabrica, trebuia sa aiba o sticla mata si cand am ajuns la montaj am constatat ca nu are. S-a schimbat sticla cu alta sticla care avea sticla mata, atat ca nu mai avea bagheta we ci bagheta de aluminiu. S-a schimbat si schimbarea, in final sticla a venit cum trebuia si toata lumea este multumita. Am atasat foto si cu sticla cu bagheta de aluminiu.

Ce ai tu acolo este cam cel mai bun pachet de geam de pe piata, majoritatea ofertantilor nici nu au auzit de planistar sun si nici de planitherm one, daca-i intrebi de argon iti indruga vrajeli care sunt scrise si mai sus de catre altii.

Attached Files



#35
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Mulțumesc Dorel și mulțumesc tuturor care au răspuns în acest topic!
Le-am arătat și problema cu ruloul care nu se închide corect, să vedem cum evoluează lucrurile...

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
La noi in loc de argon se pune gaz de basina nobila... Visati voi argon si Aragon doar la TV Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate